ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Възстановяване на чешмата на прохода Арабаконак при Е3
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Възстановяване на чешмата на прохода Арабаконак при Е3
Автор Съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Той да вземе бирата, аз ша взема приятелите, децата, родата Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Юни 19, 2020 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Ти, Васко, вземи ракиите, от онези дето ги беше намерил забравени в мазето... Very Happy Laughing
Пет Юни 19, 2020 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Брех и паметливи съфорумци, ще услужат с някоя подсещанка Smile
Който дойде, ще разбере ... че то чешмата няма да текне иначе без смокинова ракия.
Една скромна бутилка се е озовала в багажника на колата за утре, че ако взема всичката ракия, ще вземе да се разчуе и не знам как ще се опазя докато стигна.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Юни 19, 2020 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да ви е спорна работата, майстори!
Благодарности и Respect !

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Юни 20, 2020 6:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Преди:



След:



Оказа се, че за пълно възстановяване на каптажа, който се оказа солидна шахта трябва по-сериозно рушене и градене. Пропуска от поне две страни като стара гемия и доста вода върви зян. Все пак хванахме по-ниско ниво и става да се налее бутилка.





Ще го следим какво се случва през сушавите месеци, но нещо ми подсказва, че изворът е подобен на Мечулица и макар и с по-слаб дебит не се влияе от дъждовете.

Да не пропусна нещата по протокола - радвам се, че отново се събрахме за идеята верни другарки, другари и другарчета. Такива срещи осмислят. До следващия път!
дъра-бъра

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Съб Юни 20, 2020 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Уж се събрахме за чешмата, то се оказа кръжок по писане Smile

По емпиричен път се доказа, че водата теква след като се постави бутилка смокинова ракия на подходящо близко отстояние от каптажа. След въпросното свещенодействие, водата потече в тръбата, а огънят се разпали.
Цецо, Тито, Антоон, Стефан, Ведрин, Светликс, подаваха инструмените на Караман, който след ремонта трябваше стоически да изтърпи и детските игри. Децата и кучетата се гонеха взаимно, аз надух главите на всички с косачката. За красота и разкош, присъстваха и някои форумни половинки.
Тръгвайки си последен, полянката и чешмата бяха налазени за палатков лагер.




_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Юни 20, 2020 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат

Караман и Бари.


Ягодка.


Ягодки.


Ягодова поляна.


Камарската котловина.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 23, 2020 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Абе май беше по-добре без мен този ден Smile И все пак си изкарахме много добре. Съжалявам ако сме досадили на някого.

Извинявам се на Васко за щетите по ферХОНДЕто в случай, че има такива. Детето никога не е пипало чужда кола. Просто като се преумори и прави глупости. Аз лично съм супер учуден. Ако има някакви щети - казвай, ще оправим нещата Oops Малкият вече му обясних, че не се прави така.

Не знам дали ви направи впечатление, но малкият много се гони с кучето Бари. Бари на края легна и заспа, но Йордан продължи да тича като бесен ...

Аз лично пих цял ден някакви безалкохолни бири, но понеже си имам армаган от Тони, сега ще кажа "Наздраве" Smile



Това от снимката определено има вкус на истинска бира Croc

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Юни 24, 2020 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Наздраве! Радвам се, че ти е харесала!
Разбирам разочарованието на Васко, че не успяха да му поправят пръскалките, но до следващия път има някакво време - тренирайте!
Сря Юни 24, 2020 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Абе май беше по-добре без мен този ден Smile И все пак си изкарахме много добре. Съжалявам ако сме досадили на някого.

Извинявам се на Васко за щетите по ферХОНДЕто в случай, че има такива. Детето никога не е пипало чужда кола. Просто като се преумори и прави глупости. Аз лично съм супер учуден. Ако има някакви щети - казвай, ще оправим нещата Oops Малкият вече му обясних, че не се прави така.

Не знам дали ви направи впечатление, но малкият много се гони с кучето Бари. Бари на края легна и заспа, но Йордан продължи да тича като бесен ...



Аз се шегувам, Светли. Ако имах нещо против, щях да си кажа на място ... трябва да ти покаха морския шах нарисуван на покрива на рендето ми. Когато децата тичат и се смеят, няма нищо по-хубаво. Да не чупят прозорците и огледалата, за да можем да се движим, другото са незначителни подробности. А и просто големите не искаха да го гонят повече и се чудеше как да ги изкара от колата, която не е чужда все пак, ся като и сложа и форумна картинка на калъфа за резервната гума и ще стане форумна.

Това от първия ти ред, все едно не си го написал, как така без вас, а Дани и обещанието към него? То и на цецко му умирисах поляната на бензин, на другите ви бръмчах и ви карах да си местите колите, ама за къде без това. Уморените, но усмихнати и доволни чичковци, батковци, каки, кучета и най-вече деца, осмислят всичко.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 24, 2020 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Antoon написа:
Наздраве! Радвам се, че ти е харесала!

И ние потвърждаваме отличните впечатления от тази наистина чешка бира. Много благодаря!

Ще потърсим източника. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 24, 2020 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за чудесната форумна сбирка!

Vaskoo, снимката ти не я виждам, направи я споделена, като я качиш в някой албум, който албум е споделен.

Пръскалките на фаровете на хондата са много важни! Особено във Верила! Very Happy





Относно срещата:

Пристигаме с Tito на прохода, спускаме се до чешмата и що да видим - пълно е с коли и кипи усилена работа!



Най-важният инструмент за ремонта на една чешма беше заложен още в самото начало:



Така се работи в България - един копае с кирката, трима го гледат и един директор на стол дава акъл:





„Ето тука така ще направим, това ще пробием, онова ще наместим и ще стане чешмата!“



Оказа се обаче, че работата няма да е толкова проста. Хората, които бяха правили чешмата, се бяха постарали да стане много здрава.
Бяха използвали много як бетон и арматурно желязо. Ако бяхме продължили да разбиваме, имаше опасност да повредим цялата конструкция!
Затова решихме сега само да поставим нов чучур на нивото на водата, през който водата потече достатъчно, за да могат да се пълнят шишета.
Запушихме с глина повечето течове, но остана един теч отдолу под камъните до тръбата, който не успяхме да запушим, защото глината свърши.
През лятото ще следим нивото на водата и ще решим как да се продължи ремонтът. Засега водата потече достатъчно, за да се наливат шишета.











Идва подкреплението - Svetlix с детето си:



Между другото децата също вършеха работа и помагаха - събраха дърва за огъня, направиха оборка на боклуците от поляната:









Баш-майсторът е жаден - иска бира - носи му се бира от „съпорта“:





Ето така се работи - един се труди, другите пият бира и дават акъл:



Разбира се, всичко ставаше под острия взор на главния отговорник ОТК - Доброто Куче Караман:



Дойде време за приготвяне на обяда. Цецко вика: „Кой ще ми помогне?“ и малкият помощник веднага се притичва на помощ:





„Какви туристи сте вие - тръгнали сте на планина със щеки вместо със щипки за скара!“



„Е, как така на планина ще ядем и пием без кристални чаши?!“



Трапезата този път щеше да бъде скромна, защото нямахме много време:





„Започна се!“ Моля, вегетарианците и веганите да не гледат! Smile







Тук аз реших набързо да се разходя до портата на военното поделение, на която пише „ДДС Витиня“, за да нагледам маркировката.
Маркировката (червената на Ком-Емине) беше подновена миналата година от хора от планинарския форум (група ТДДМ) и беше добре.
Имаше много зеленина, цветя, ароматни диви ягоди, гъби и хубави гледки към Средна гора. Витоша и Рила се очертаваха слабо в облаците.











А това е маркировката, която форумът поднови преди около 5 години - още беше добра, вероятно защото беше в сенчеста гора:

























Връз Звездец 1655 м и Ботевградския проход (Арабаконак) 968 м с Паметника на победата в Руско-Турската война от 1877-78 година:



Реших да се връщам към чешмата и ако щете вярвайте, но 200 метра преди нея вятърът донесе аромата на печено месце, кюфтета и кебапчета:



(Следва продължение...)

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юни 24, 2020 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Да не приспиваме внимението или "Хора, бдете!" Отговорете с цитат
vaskoo написа:
...……………….. се изсипаха 4-5 коли с бургаски номера.……………....


Дали не са агенти на БПС /Бързодействащо Подривно Сдружение/ и да ни съборят градежчето, което пък от своя страна вече е доста компрометирано от иманярския изкоп/`щото к`ъв да е/ в непосредствена близост и дълбок до под нивото на водата в каптажа. За да текне истински и да влезе в сила 250-годишната гаранция, чешмата би трябвало да се изгради в дерето, на около 10-15м. вътре в оградата. Но и така ще върши работа.
Чет Юни 25, 2020 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дано никой не събори нищо и не се замърси бързо мястото.
Не ги разпитвах за принадлежността им към някакви организации, давах непоискан съвет как да паркират колите, че да се виждат в тъмното и да не ги отнесе никой на поляната.
На мен изкопа ми се видя на ниво по-ниско от това на каптажа, беше и пълен с вода.

@Стефко, имам някакъв проблем с прикачените снимки, споделени са, прикачам ги, виждат се, след време нещо се случва и не се виждат вече без да съм пипал албума или снимката. Просто качих една снимка на паметника огрян от слънцето на околния зелено-син фон. А за пръскалките - вече им счупих щипките, които ги държат здраво, още с купуването на колата, и сега се въртят свободно Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юни 25, 2020 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Тъй де! Отговорете с цитат
vaskoo написа:
……. изкопа ми се видя на ниво по-ниско от това на каптажа,...……...


….и затова е дръпнал нивото на водата надолу, което се компенсира с отвеждането на чучура още по-надолу.
Чет Юни 25, 2020 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 3 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov