ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Възстановяване на чешмата на прохода Арабаконак при Е3
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Възстановяване на чешмата на прохода Арабаконак при Е3
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
...портата на военното поделение, на която пише „ДДС Витиня“...

Информация от Wikimapia:

-- обект на "ДЛС Витиня";
-- вкопана КВ антена.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юни 25, 2020 2:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Лелее, облъчили са ни! Laughing
Много любопитно, не съм си и помислял, че може да има подземна КВ антена.
Чет Юни 25, 2020 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Това е споменатото поделение над с. Понор:

https://kade.si/#bing=18/2571490.19/5301520.44/0

«Ясно се виждат останките от над 16 укрепени плитко закопани късовълнови антени. Под сградата в средата има стандартен комуникационен бункер, простиращ се поне до двете вентилационни постройки.»
Източник: http://wikimapia.org/#lang=en&lat=42.931424&lon=23.100128&z=18&m=bs&show=/30810130/bg

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юни 25, 2020 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Тъй де! Отговорете с цитат
tzezko написа:
vaskoo написа:
……. изкопа ми се видя на ниво по-ниско от това на каптажа,...……...


….и затова е дръпнал нивото на водата надолу, което се компенсира с отвеждането на чучура още по-надолу.

Ако изкопа бъде засипан с пръст дали би се покачило нивото на водата в каптажа?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юни 25, 2020 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3292
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Тъй де! Отговорете с цитат
vedrin написа:
tzezko написа:
vaskoo написа:
……. изкопа ми се видя на ниво по-ниско от това на каптажа,...……...


….и затова е дръпнал нивото на водата надолу, което се компенсира с отвеждането на чучура още по-надолу.

Ако изкопа бъде засипан с пръст дали би се покачило нивото на водата в каптажа?

Едва ли нивото на водата в каптажа би се покачило (поне не значително), но може би ще се увеличи дебита през тръбичката.

Продължение на разказа за ремонта...

Връщам се аз от прохода по пътя надолу към чешмата и изведнъж надушвам миризма на печено месо, кюфтета и кебапчета!

Викам си - бре, не може да бъде, много съм далече, не може да подушвам чак тук. Вадя джипиеса - наистина съм далече, на 200 метра.

Ама грешка няма! Мирише яко! Явно съм бил много гладен, че да подуша на такова голямо разстояние, макар че имаше „попътен“ вятър. Smile



Ето така се прави - жената седи на стола, поръчва си каквото ѝ се яде, а съпругът слуша, изпълнява и носи поръчката:





Както написах по-рано, този път трапезата беше скромна, защото нямахме много време:







Главният готвач вдигна ръце от нас и от нашите капризи:







И една НАПЪЛНО непринудена и НЕРЕЖИСИРАНА снимка: Smile



Решихме да закрием каптажа, за да не падат вътре боклуци.

Засега това беше ремонтът. Щяхме да наблюдаваме нивото на водата и при необходимост - пак да действаме. Шишета можеха да се наливат!







И тук следва кръжок по краснопис - кой ще надпише най-хубаво табелите за водата. Vaskoo се зае с тази нелека задача:



Също така Vaskoo и децата окосиха тревата от поляната при чешмата, както и окастриха дърветата, където заковахме табелите.
Направиха и голям надпис „В О Д А“ със стрелка на асфалта на шосето. На прохода няма много движение и едва ли надписът ще се изтрие скоро.













(Тук трябва да си призная, че се бях изложил, ама много здраво! Бях забравил пирони! Затова заковахме табелките с винтове, вместо с пирони!)

И тук идва неприятният момент, когато хората (и кучетата) един по един започват да си тръгват. Сърдечно благодарим и до нови срещи!





Останалите решихме да се поразходим до прохода и Паметника на победата. Ето накратко с какво е известен проходът Арабаконак:



Ако другите искаха просто да се поразтъпчат след обилния обяд и да си направят една приятна разходка, аз имах още една причина.

Проходът Арабаконак има голяма сантиментална стойност за мене.

През 2012 г. със сестра ми направихме похода Ком-Емине. По време на похода видяхме, че маркировката в някои участъци беше много зле.
След това в планинарския форум „Планина“-епсилон прочетохме, че предишни години хора от форума са маркирали, някои точно на Ком-Емине.
Това ни вдъхна кураж и увереност, видяхме, че и обикновени туристи могат да маркират. Форумът ни помогна да вземем решение и да маркираме!

За първо място, където да направим първата проба за маркиране, избрахме прохода Арабаконак!

Да, именно тук със сестра ми направихме първата си марка! Ето малко усмивки от старите ленти: Smile



„Внимание! Готовиииии...“



„С Бога напред!“



„Старт!“









Оттогава минаха много години. Често сме се връщали на това място - да премаркираме отново, както и само за да запалим огън и да постоим.

Миналата година участвах в поредното премаркиране в района - инициатива на ТДДМ - група за доброволчески дейности към форума.

Така че маркировката беше добра. Премаркирана беше и първата ни марка - ето я в какво състояние я заварихме на днешния ден:



Първо се качихме до паметника. Трънлив, но сладък е пътят на Ком-Еминееца. Срещат се и тръни, но и ягоди. А после идват спомените! Smile









После продължихме още 300 метра след паметника до кръстопътя, на който загубих Пътеката, когато правех моето Ком-Емине през 2012 г.:



Тогава се чудех накъде да поема, а сега вече няма място за чудене. Smile



На връщане минахме по чакълестия път с новата жълта маркировка, ама то това маркировка ли е... Дори фотоапаратът отказа да я фокусира! Very Happy







На самия проход има информационни табла, поставени с парите на община „Горна Малина“ за екопътеката до извора на река Бебреш.
Екопътеката представлява трамбован земен път - 8,6 километра, 2 навеса и няколко места с пейки и маси, които вече са полуизгнили...
За тази екопътека община „Горна Малина“ е усвоила почти 300 000 лева пари на данъкоплатците и народа:



Накрая общината плаща с част от усвоениете средства на строително-монтажна бояджийска бригада, за да монтира табелки и да маркира с жълто.

Как е маркирала строително-монтажната бояджийска бригада - всеки може сам да отиде и да види.
След като са маркирали, може би са се засрамили от собственото си творение и са отишли да премахнат някои от собствените си марки.

Това е информационното табло на прохода Арабаконак веднага след маркирането на 30.06.2019 г:
Червената стрелка е правена от хора от форума (от група ТДДМ), а жълтата е правена след червената от строително-монтажната бояджийска бригада:



После очевидно са си изтрили творението и сега - една година по-късно на 20.06.2020 г. - жълтата стрелка вече я няма:



За сметка на това са сложили нови табели, с които строително-монтажната бояджийска бригада обявява, че тя е направила ВСИЧКАТА маркировка в района, включително и червената на Ком-Емине:



Също така бригадата отрича някой друг освен нея да е маркирал и се стреми да заличи всяка следа от другите, които са маркирали.
Например - някой беше отлепил лепенките на БТС от табелите на БТС. Лепилото на мястото на лепенките още лепнеше, скоро бяха отлепени.
По-късно ми казаха, че член на строително-монтажната бояджийска бригада непосредствено преди нас бил ходил да монтира последните табелки на Стъргелската мандра, за които община „Горна Малина“ била платила с усвоените средства. Оставям на всеки да си направи изводите...





Накрая заковахме последната табела „ЧЕШМА 260 м“ върху „таблото на община „Горна Малина“. Надявам се общината да не ме съди. Very Happy



Така завърши поредната форумна сбирка. За мен тя беше по-емоционална от обикновено, по-горе обясних защо.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юни 25, 2020 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Чешмата на Арабаконак е доста важна за комеминейците, особено ако се окаже че на Витиня също няма чешма.

vaskoo написа:

Бъбрихме си за пътеката и тяхната организация за преминаването и на части, казаха, че на Витиня вода няма, а на другия ден бяха за Кашана, а ние най-накрая си тръгнахме.

Eee, много познавам, ще взема да пусна едно тото тия дни Laughing

stefan_iliev38 написа:
Викам си - бре, не може да бъде, много съм далече, не може да подушвам чак тук. Вадя джипиеса - наистина съм далече, на 200 метра.

Като знам Цецко какъв майстор на скарата е, чак на мен ми замириса на печено месо. Smile
Спомням си, че още първия път като маркирахме на Арабаконак правихме скара и от там тръгна традицията, която спазихме и на второто, и третото маркиране, а може би и на повечето последващи. Много хубава традиция е това Very Happy

stefan_iliev38 написа:

И тук следва кръжок по краснопис - кой ще надпише най-хубаво табелите за водата. Vaskoo се зае с тази нелека задача:

Трябваше да се подпише отдолу, че той е авторът, защото онзи ден Радо ми прати скрийншот как председателят на онези подривните те е нарекъл тъп, идиот и без пари, заради табелката "вода" към чешмата на Стъргелската мандра. Споменал те е поименно, явно без да знае, че друг е правил табелите и също друг ги е надписвал. И е казал, че е много зле работата, та да си знаеш, няма значение Васко ли е писал, децата ли, ти ще опереш пешкира накрая (може и на същата тази чешма Wink).
Между другото е предложил да направи кампания и да ви събере пари за по-хубави табели, та ако решите с Васко свържете се с него. Както казва Цецко - дайте да дадем Laughing

За махането на лепенките, познавам човека, който го е направил и не мога да повярвам, че възрастен мъж, със семейство и професия, може да се занимава с такива детински и глупави постъпки. Така и не мога да си обясня защо, освен ако не е да отчетат пред общината, че никой друг не е маркирал там. Ако е заради това, бих го разбрала, а иначе е безсмислена постъпка. Маркирането е за удоволствие, а не да ходиш и да гледаш със злоба на работата свършена от някой друг. Smile
В началото се ядосвах като ми кажат, че някой е заличавал маркировка или махал табелки, но вече не. Важни са хората, природата и срещите в планината. Другото е политика и не ме интересува Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Юни 26, 2020 7:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Quell



Регистриран на: 23 Юни 2016
Мнения: 19

Мнение Re: Тъй де! Отговорете с цитат
Не съм писал отдавна, но понеже прочетох няколко тъпотии, не се сдържах.
Първо да ви похваля за това, което сте свършили..
Сега да кажа.. В района от Арабаконак до Чавдар всички табла, колове и табели освен поставените от Вас, са поставени от мен и още няколко човека. Не сме махали никакви табели или лепенки.
Никога през съзнателния си живот не съм разрушил нещо, направено от друг.
Дори правейки коловете подзидах и укрепих с малко бето, който остана твоя кол, поставен преди копривите. Относно табелите на Стъргелска мандра ги сложих миналия уикенд и нито съм къртил твоите, нито съм разлепял стикери и разни такива.. Мисля че ме познаваш и че макар да не сме някакви големи приятели, нито съм те лъгал с нещо, нито съм ти навредил, та хайде поне като пишеш, да не се опитваш да клеветиш.
На линка отдолу са снимките, на които се виждат табелите със съвсем здрави стикери..

https://www.facebook.com/groups/147489172362881/permalink/959846167793840/?sfnsn=mo
Пет Юни 26, 2020 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Май да. Отговорете с цитат
vedrin написа:
......…..Ако изкопа бъде засипан с пръст дали би се покачило нивото ….


Може и да се получи. Особено и ако се уплътни добре насипа, трамбова де.
Пет Юни 26, 2020 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Обяснение за счетоводители. Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Едва ли нивото на водата в каптажа би се покачило (поне не значително), но може би ще се увеличи дебита през тръбичката.

Щом ти се е увеличил дебитът, значи нивото на салдото се е покачило.
Пет Юни 26, 2020 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 815
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Между другото децата също вършеха работа и помагаха - събраха дърва за огъня, направиха оборка на боклуците от поляната:




Е такъв комплимент скоро не бях получавал. Благодаря Smile Минаха доста годинки от както за последно ме броиха към децата Oops

И едно важно уточнение! В надписването на табелките Васко спасява животи! Защото ако ги бях надписал аз - колко Ком-Еминейци щяха да изпаднат в дехидратация …

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Юни 26, 2020 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3292
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Тъй де! Отговорете с цитат
Svetlix написа:
... Е такъв комплимент скоро не бях получавал. Благодаря Smile Минаха доста годинки от както за последно ме броиха към децата Oops

И едно важно уточнение! В надписването на табелките Васко спасява животи! Защото ако ги бях надписал аз - колко Ком-Еминейци щяха да изпаднат в дехидратация …

Ей, успя да ме разсмееш! А това трудно ми се отдава в последните месеци. Благодаря!

tzezko написа:
Обяснение за счетоводители. ...
Щом ти се е увеличил дебитът, значи нивото на салдото се е покачило.

Еш пъ ти ка разбираш от счетоводство!!! Smile Браво!

Quell написа:
Не съм писал отдавна, но понеже прочетох няколко тъпотии, не се сдържах.
Първо да ви похваля за това, което сте свършили..
Сега да кажа.. В района от Арабаконак до Чавдар всички табла, колове и табели освен поставените от Вас, са поставени от мен и още няколко човека. Не сме махали никакви табели или лепенки.
Никога през съзнателния си живот не съм разрушил нещо, направено от друг.
Дори правейки коловете подзидах и укрепих с малко бето, който остана твоя кол, поставен преди копривите. Относно табелите на Стъргелска мандра ги сложих миналия уикенд и нито съм къртил твоите, нито съм разлепял стикери и разни такива.. Мисля че ме познаваш и че макар да не сме някакви големи приятели, нито съм те лъгал с нещо, нито съм ти навредил, та хайде поне като пишеш, да не се опитваш да клеветиш.
На линка отдолу са снимките, на които се виждат табелите със съвсем здрави стикери..

https://www.facebook.com/groups/147489172362881/permalink/959846167793840/?sfnsn=mo

Така. Прегледах предишните мнения на Quell и установих, че това е Ангел Димитров от София, уважаван ком-еминеец.

Ангеле, познаваме се и досега за тебе лошо не съм казвал. Нито пък съм те клеветил. Извинявам се, ако съм те засегнал неволно.

Не съм присъствал, когато си слагал табели, така че никога не съм твърдял, че точно ти си махнал лепенки или табели.

Mariana1000 също не е присъствала, тя пък ѝ е физически невъзможно да присъства. Казал ѝ е някой и тя е изразила съмнение, че ти, Ангеле, може да направиш подобно нещо:

Mariana1000 написа: „... и не мога да повярвам, че възрастен мъж, със семейство и професия, може да се занимава с такива детински и глупави постъпки. Така и не мога да си обясня защо, ...“

Така че никой тук не се опитва да те клевети и ти се извинявам, че си останал с такова впечатление. Но факт е, че стари табелки и лепенки на БТС изчезват ВЕДНАГА след поставянето на нови табелки от „Насам-Натам“ и Български планинарски съюз (БПС). Дори се заличават цели маркировки. И това не е единичен случай. Ти, Ангеле, можеш ли да гарантираш за всеки един член на екипа, с който си работил, че не е отлепял лепенки, не е махал табелки и не е заличавал маркировка?

Повелителят - пардон - председателят на „Насам-Натам“ и БПС официално се е изказвал, че ще маха лепенки на БТС от туристическия маршрут Ком-Емине, дори е насърчавал и други да махат лепенки. Имало е дискусия преди време по този повод, за която ми докладва човек от форума, мой приятел и земляк, който е участвал във въпросната дискусия. Та как да не се усъмня, че има връзка между изчезването на лепенките на БТС след появата на табелите на БПС и след изказванията на председателя на БПС, че всичко ще бъде еднакво и направено от БПС, като „други твари“ няма да имат право да маркират в планините?

Но това не е толкова важно и аз не му отдавам голямо значение - не ме интересуват ни лепенките на БТС, ни лепенките на БПС, мен ме интересува маркировката и туристите.

Впрочем, аз открито и пред всички изразявам своето лично мнение (на сбирката на Арабаконак също го изразих пред останалите, те могат да свидетелстват за това), че според мен организация като БПС е хубаво да има, добре е да има такава организация и е хубаво тя да развива дейност, нямам нищо против организацията БПС и приветствам нейното създаване, някои от членовете на „Насам-Натам“ и БПС са ми приятели и знам, че са с добри намерения, така че е добре да я има организацията БПС, но... с това ръководство не става!

Quell написа:
...
Сега да кажа.. В района от Арабаконак до Чавдар всички табла, колове и табели освен поставените от Вас, са поставени от мен и още няколко човека. ...

Ето това не мога да разбера - защо се изхвърляте така? Всичко било поставено от тебе и от няколко човека?
Вероятно и тези няколко човека са членове на „Насам-Натам“ и БПС? И никой друг не е правил нищо през последните 20 години? Smile

Ангеле, звучиш точно като един, който в една скорошна тема във форума - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=13538&start=0
дава интервю и обвинява всички други, че нищо не са свършили през последните 20-30 години, само той... само ТОЙ... Smile

От Арабаконак до х.„Чавдар“ никой не е ковал табели, никой не е поставял колове... Това хижари, туристически дружества, БТС, Виваком - никой нищо не е направил. Smile (Да, доколкото знам, фирма „Виваком“ също е участвала в премаркирането в района на Стъргелската мандра, макар че не държи логото ѝ да се постави на всеки кръстопът и на всяка табелка в района.)

Ето - за това ставаше въпрос - БПС омаловажава работата на останалите, направо я отрича, твърди, че всичко (или почти всичко) е направено от БПС и другите нищо не са направили, даже напротив - разрушили са всичко нарочно. Такава е официалната политика, прокарвана от председателя на БПС и тя може да се чуе в интервютата му.

Quell написа:
... подзидах и укрепих с малко бето, който остана твоя кол, поставен преди копривите. Относно табелите на Стъргелска мандра ги сложих миналия уикенд и нито съм къртил твоите, нито съм разлепял стикери и разни такива...

Политика на БПС е да дели нещата на „мои“ и „твои“, „наши“ и „ваши“, „твоя кол“, „твоите табелки“ и „нашите табелки“...

За мен няма значение кой е поставил дадена табела или кол. Щом са поставени, те стават на всички туристи.

Така че няма мой кол, няма мои табели, няма мои лепенки...

Mariana1000 написа:
... Трябваше да се подпише отдолу, че той е авторът, защото онзи ден Радо ми прати скрийншот как председателят на онези подривните те е нарекъл тъп, идиот и без пари, заради табелката "вода" към чешмата на Стъргелската мандра. Споменал те е поименно, явно без да знае, че друг е правил табелите и също друг ги е надписвал. И е казал, че е много зле работата, та да си знаеш, няма значение Васко ли е писал, децата ли, ти ще опереш пешкира накрая (може и на същата тази чешма Wink .
Между другото е предложил да направи кампания и да ви събере пари за по-хубави табели, та ако решите с Васко свържете се с него. Както казва Цецко - дайте да дадем Very Happy

Тоя човек още не може да разбере, че не всичко е пари на тоя свят...

Чудя се, ние защо избързахме и поставихме сега табелки и надпис към чешмата на Арабаконак?
Не можехме ли да изчакаме няколко години, първо да направим кампания, с която хората да ни дарят парите,
после да пишем писма до всички общини, дано някоя от тях ни съжали и ни даде пари (събрани от данъкоплатците),
(ако някоя община не даде пари - ще я оплюем във фейсбук защо си позволява да не харчи за глупости народните пари),
и накрая след няколко години - да отидем горди с новите супер-мега-хипер-ултра-мега-яки табелки с още по-хипер-яка цена и...
да ги заковем гордо до старите невзрачни табелки на някой, който години преди нас е сложил едни прости табелчици,
без да търси отплата, без да се бие в гърдите, без да парадира с лого и без да се хвали във фейсбук групите,...
ей така е поставил едни прости табелчици, невзрачни, но които да упътват жадния турист до водата...


Quell написа:
... На линка отдолу са снимките, на които се виждат табелите със съвсем здрави стикери..

https://www.facebook.com/groups/147489172362881/permalink/959846167793840/?sfnsn=mo

Ето снимки от линка:









Бих искал да знам - какъв е цветът на върховете на табелите?

БПС не спазва официалния правилник за маркиране в Република България, но защо не спазва собствения си правилник за маркиране?

В „Правилник за маркиране на пешеходните маршрути и маршрутите за планинско колоездене в Република България“ на БПС е записано:

III. Видове маркировка -> 19.Върху заострения край на стрелките се полага основният цвят, с който е маркиран съответният маршрут.

Та бих искал да знам какъв е цветът на върховете на табелите от снимките и дали пътеката е маркирана със същия цвят като цвета на табелите.

Затова използвах думите „строително-монтажна бояджийска бригада“ - целта е да се наковат едни табелки, да се намаже една боя...
А какво пише на табелките, как се поставят марките, дали отговарят цветовете, дали се спазват правилниците за маркиране - това не е важно...
Важното е да се усвоят предоставените пари и да се отчетат стотици маркирани километри... Петилетката за 4 години и слава на Повелителя!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юни 26, 2020 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
@Драги майстори, вие се мотахте цял ден на Арабаконак с едни щипки за скара и две грозни табелки, а ви домързя да метнете няколко лопати пръст във въпросния изкоп, така ли? Wink Laughing Laughing Научихте се на мурафети от Главний Шеф и Музовирин на Републиката. Май ми се струва, че си търсите повод да отидете още веднъж и да разпънете трапезата, симулирайки дейност. Laughing

@Ангеле, аз не съм имала теб предвид, то е ясно кой е от коментарите към снимките, той никога не го е и крил. Дали собственоръчно, дали е накарал някого, няма значение.
А ти сигурно имаш голямо доверие на Димо, щом му позволяваш да използва снимките ти с такъв текст, в който има и директна обида към хора, които лично познаваш. Това ме учудва, но си е твоя работа. Всеки сам решава с какво ще се свързва името и репутацията му.
Всъщност искам да се възползвам от факта, че реши да пишеш тук и да ти задам един въпрос, свързан с вашите организации. Питали сме вече трима човека, двама от които членове на УС. За съжаление и тримата казаха, че не знаят, че не е тяхна работа, а един от тях и че не е моя работа. Може и така да е, но все пак ще се пробвам и с теб, защото виждам че ти си дясната ръка на Димо за маркирането.
Има ли в ТД Насам-Натам и в БПС процедура, с която да се решава прокарването на нова или заличаването на стара или направена от друг маркировка? Никога не е имало толкова доброволчески акции и никога доброволците не са били толкова много на принципа "всяка коза за свой крак виси". Имате ли си някакъв вътрешен регулатор кое как да се прави, така че след време да може да станете и национален такъв?
Това е мое голямо притеснение, че всеки твърди че маркира само той и това му дава право като единствен маркировач да прави каквото си поиска, без да се съобразява с останалите. Кой ще варди вардияните?

@И по сантиментални причини... искам да напиша няколко думи за табелите, както старите, така и новите, които сте слагали за чешмата. Не са грозни. Някои знаят, че са правени от Светльо, наш съфорумец, който не е регистриран във форума Very Happy В отговор на запитването на Димо - не е тъп, не е идиот, но пари наистина няма. Въпреки това винаги е искал да помага. Затова и се захвана да прави тези табелки. Той сам се определя като "бачкатор", така че не му е лесно след осем часа физически труд да остава и да работи още. Ето защо за мен приносът му е поне колкото на човек, който е изпратил 20 лева в Платформата и е забравил после за това. Табелките на Светльо означават часове и дни работа, лично отношение и вложено сърце. И са добре направени, той все пак е професионалист. Който иска да прави кампании и да слага по-естетични табели, за мен няма как във фабриката да ги направят по-хубави от тези на Светльо. И надписите по-четливи от тези на Васко, все пак той си каза, че не е пил от смокиновата ракия Wink
Това беше емоционалната гледна точка. Прагматичната е, че председателят на УАСО ми е казвал, че най-важната функция на маркировката е да упътва туриста. Ако тя изпълнява тази функция, значи е добра. Чете ли се надписа "вода"? Чете се. Разбира ли се в каква посока и на какво разстояние? Разбира се.
На Ел Камино има всякаква маркировка - и професионално направена и надписани на ръка и от подръчни материали табелки, направени със спрей стрелки. За три седмици не видях и не чух никой да се подиграва на каквато и да е маркировка, дори на най-аматьорската. Хората снимаха с удоволствие и едната и другата. Очите ми останаха в разнообразната маркировка по Камино. А тук тепърва ще унифицираме всичко, както беше в пионерските ми години. Разбирам, че Димо е от онова поколение, ама няма ли млади хора в тоя съюз? Разбира се, Димо винаги е казвал, че Ком-Емине не е Е3 и че не могат чужденците да ни кажат какво да правим с нашите маршрути. Прав е. Ние от гърците не се научихме на туризъм, та сега от испанците ли... Confused

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Юни 27, 2020 7:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Quell



Регистриран на: 23 Юни 2016
Мнения: 19

Мнение Re: Тъй де! Отговорете с цитат
[quote="Quell"]Не съм писал отдавна, но понеже прочетох няколко тъпотии, не се сдържах.
Първо да ви похваля за това, което сте свършили..
Сега да кажа.. В района от Арабаконак до Чавдар всички табла, колове и табели освен поставените от Вас, са поставени от мен и още няколко човека. Не сме махали никакви табели или лепенки.
Никога през съзнателния си живот не съм разрушил нещо, направено от друг.
Дори правейки коловете подзидах и укрепих с малко бето, който остана твоя кол, поставен преди копривите. Относно табелите на Стъргелска мандра ги сложих миналия уикенд и нито съм къртил твоите, нито съм разлепял стикери и разни такива.. Мисля че ме познаваш и че макар да не сме някакви големи приятели, нито съм те лъгал с нещо, нито съм ти навредил, та хайде поне като пишеш, да не се опитваш да клеветиш.
На линка отдолу са снимките, на които се виждат табелите със съвсем здрави стикери.


Стефане, моля те пак прочети какво съм написал.. Не съм се изхвърлил че всички табели там са поставени от мен, а че всички табели освен поставените от вас съм сложил. Тоест за да съм точен табелите слагахме само аз и Боби и то заедно (просто няма мужда от повече хора). Други хора от БПС в района не са идвали, освен когато се засякохме, но тогава само маркираха и нито имаше табели, нито лепенки та разбира се, че ще се обидя на подобно писание.
Да мога да гарантирам че и той не е свалял стикери. Нямаме време за подобни тъпотии..
Както и да е спирам да пиша, защото виждам заради личната ти война, няма да се разберем..
п.с. На слагането на таблото на Арабаконак беше и Станислав с още един младеж от Пловдив и съм сигурен, че и за него няма да твърди някой, че е свалял стикери..
Та надявам се да спрете с тези клевети безсмислено е поне за мен.
Съб Юни 27, 2020 7:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
@Драги майстори, вие се мотахте цял ден на Арабаконак с едни щипки за скара и две грозни табелки, а ви домързя да метнете няколко лопати пръст във въпросния изкоп, така ли? Wink Laughing Laughing Научихте се на мурафети от Главний Шеф и Музовирин на Републиката. Май ми се струва, че си търсите повод да отидете още веднъж и да разпънете трапезата, симулирайки дейност. Laughing

Нас ни води изконното верую на шопа - можем да правим чешми, но освен това може и да не правим чешми дъра-бъра

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Съб Юни 27, 2020 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Quell



Регистриран на: 23 Юни 2016
Мнения: 19

Мнение Отговорете с цитат
Относно снимките на табелите и ко ентарите под тях, аз отговарям само за собствените си действия.. Знам, че си имате война, но това плюене се предава и към хората решили с нещо да помогнат.
В случая конкретно за района на Арабаконак табелите наистина слагахме аз и Боби, който не членува ни в ТД, нито якъде другаде.. Коловете също ние ги правихме, каккто и фундамента за таблотл.. Самото табло го постави Станислав (който е един от най-уважаваните хора и за който се подписвам с две ръце, че нищо лошо не би сторил във вреда никому..)
Табелите сложихме миналата година и е видно пе досега не са изчезвали табели там (нито наши, нито чужди).. По таблата снимки и т.н. са си правили от общината те ако са махали нещо, си е тяхна работа..
Маркировката в жълто бе направена от хора дошли а събитие месеци преди табелите..
Та сега с това всичкото плюене всеки участвал би се почувствал засегна, защото е отишъл безвъзмездно да свърши нещо, в полза на хората (а четейки после ще установи че е в сила поговорката - Направи добро и изяш лайно)... Та мисълта ми е как после ще идват хората да маркират или чистят, когато в тях се насажда несоверие към това, което правят..
Както и да е относно другия въорос за процедурите се мъчум да съгласуваме всвко нещо с общини, горски стопанства, министеества и други.. Няма как на террн да не се импровизира, тъй като повечето терени са променени и на места е възможно да има някакви леки изменения, но се придържаме към това, което е препоръчано..
Не ви знам корените на войната с Димо, но молбата ми е да не замесвате доброволците в нея.. Те нито са виновни, нито го заслужават. Да има калпаво направени марки, има недовършени но ги има.. Някои марки са почнати в страхотно време и довършени или не в проливен дъжд.. Някои доброволци хващат четка за сефте..
Факта е, че марка, табели, табла и пътеки има и че хората ходят по тях..
Ако всички ние бяхме оставили това на тези, които им е работа да го правят, резултата е ясен..
Съжалявам за грешките.. Пиша от телефона и без очила..
Съб Юни 27, 2020 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 4 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov