ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Възстановяване на чешмата на прохода Арабаконак при Е3
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Възстановяване на чешмата на прохода Арабаконак при Е3
Автор Съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Сякаш добре би било изпървом уважаемата съфорумка и г-жа лахесис да ни извести по какви "направления" работи, докато юнаците оправяха чушмата... сама го каза в тема "относно някои неща". Расбира се, лъчко й отправи порздравления и се съгласи че трябва да се работи по много направления. Но нека все пак да се куркретизира, щото се разбра само че е била с верно дрогарче. Ще е интиресно и пуучително за съфорумците. Щото то има най-различни направления: кръчмарски, креватни и други, сред тех и планинарски. Също е желателно г-жа лахесис да каже за изминалата календарна година по какви направления е работила.... Сладуранка ми е, ама дали ако я поканя на едно направление вродопите ще дойде? Това е въпроса. Остава да чуем колко неумело ще се измъкне. Smile

Васко,а ти не давай много ъкъли щото ще взема да ти разкажа за състоянишето на маркировката баш в твоите владения. Вземи си стегни хората или сам хващай четката, че баш там съм изпцовал баш кат щопски каруцар - не щото ма касаи, ама ей тъй лав да става.
Сиреч дела трябват а не думи, както бе рекъл Стефан, а преди него някой друг. Smile

PS: "дела"- та отгоре, не са казани към Васко. Ясно е, но за да не се направят някои на нерасбрали... Smile
Вто Юни 30, 2020 11:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Сякаш добре би било изпървом уважаемата съфорумка и г-жа лахесис да ни извести....

Лъчко, неколкократно обясних разликата между публично и лично пространство и отношението ми към споделянето на лични неща в публичното пространство.
Леле, леле, ще имам удоволствието първа от форума (доколкото разбрах) да се запозная с твоята енигматична личност?! Е, няма как да не се поласкае човек. Ех, как ми се идва в Родопите...най-вече ми липсва ходенето с по-голяма компания...но докато не измислят по-ефективно и сигурно лечение за този вирус съм в асоциален режим и солови обиколки или с другарче, което знам, че се е пазило. Много специалисти епидемиолози се оказа има. Е, аз имах удоволствието от познати да чуя как се изкарва вируса от млад и здрав човек и никак не е гот, щъ знайш. Та никакви форумни срещи, хижи, гости, хора, масовки и каквото и да е не искам нито да посещавам, нито да виждам. Но понеже говорим хипотетично-ако ме беше поканил, нямаше да дойда, но щях да ти благодаря за поканата. Croc
Сря Юли 01, 2020 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Уважаема г-жа лахесис, доброволческата дейност е нещо публично, нали все пак сте доброволствали не у вас или у вашто дрогарче...И няма нищо лошо да кажеш къде какво си благуустроила през въпросния уикенд, а също и за изминалата година... явно си в час с тези работи... а запитвам и за друго - бих желал да направя разходка там - щото на вас ви имам доверие, че сичко е станало като хората, а не като стефан, цецко & ко. , едно напарвили, друго оставили...
А поканата ми не бе хипотетична а съвсем реялна - поканих ви съвсем ясно за тридневен хепънинг в родоите, оргазиран със съдеиствието на виден съфорумец, за когото няма съмнения че знае туй онуй... Жалко.
Сря Юли 01, 2020 7:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Ще ти обърна внимание на следните недомислени детайли:
....
За контраст - старите жълти табели на БТС са съвсем елегантни и дълговечни, без нито един от изброените горе дефекти Very Happy

Сега разбирам защо ритате. Сега вече и на мен ми е крайно любопитно колко време ще изкарат новите табели. Ами добре. БТС като (ако) нямат пари защо не правят и те дарителски акции или да кандидатстват по проекти и да слагат те стандартизирани табели като материал и т.н., а стандарт не видях да са заложили с изключение на жълтия цвят на табелите (за разлика от в четивото, което съм постнала по-долу). Не познавам човек, който ходи на планина, който да не е давал пари за акциите на ПСС, хижи, маркировка и т.н. Т.е. БТС да вземе да се събуди малко май трябва и няма да има нужда от друга организация. Но и да бъде създадена нова национална такава, то тя пак трябва да има ясни условия и стандартизация за цялата си работа, която върши (материали, изпълнение и т.н./виж Алпийския клуб) и то както виждам не е необходимо тепърва да се учим. Хората са го измислили и това работи от години. Трябва само да се ползва опита.

stefan_iliev38 написа:


Лахесис, сама признаваш, че нито правилници за маркиране си чела, нито пътеводители, нито си запозната с историята на маркировките...

Извинявай, вчера нямах време да отговоря.
Преди 300 г. четох някакъв правилник май на БТС за маркировките и то по повод, че ви плюеха за вашата маркировка и отворих да видя какво не е наред и видях, че картинки по скалите не се рисуват колкото и хипарски да е маршрутът. Останалото там си и остана, защото не е материя, с която се занимавам.

stefan_iliev38 написа:

Можеш ли да дадеш примери за табели за вода в синьо?

Не съм правила снимки, защото не е някаква забележителност, че да го снимам, но или чешмата е била нарисувана в синьо, или стрелката е била в синьо, или, надписът е бил в синьо или сини вълнички от тези табели, които съм срещала. Виж табела, на която пишеше не излизайте от маркираните пътеки, защото може да стъпите на мина снимах, защото това не се вижда навсякъде из баирите.

stefan_iliev38 написа:

Можеш да дадеш някой конкретен пример, който да обсъдим.

Да кажем - хижа „Мургана“, на която беше последната голяма форумна среща - там има участък с двойна маркировка - синя и червена.
Според тебе - трябва ли да се премахне червената маркировка и да остане само синята?

https://www.kade.si/index.html#map=17/2677524.86/5271116.17/0

Или пък хижа „Чавдар“, където също има червена и синя маркировка: Да се премахне ли червената маркировка и да остане само синята?

https://www.kade.si/index.html#map=15/2665467.06/5275725.55/0


Аз специалист по маркировка не съм. Стори ми се, а и за мен е логично, че няколко цвята маркировка има заедно с червената, където Пътеката минава непосредствено през хижата, както е на примерите, които си дал, или няма друг цвят маркировка като подстъп до хижата, както е на Лескова или Мургаш.
Червената маркировка прекъсва обаче в друг цвят, както е на Момина поляна или Бенковски, към Вежен обаче има и червена маркировка, освен тази на другите пътеки. Та затова питах-кое е стандарта в крайна сметка и премахването на червената марка там при Свищиплаз с цел унифициране ли е направено?

stefan_iliev38 написа:

Относно дали табелките се слагат, за да дразнят... Wink

Ако е така, не говори добре за който ги слага, но силно се съмнявам който и да е да си прави толкова труд. Пък и ти защо се дразниш? Нищо не е развалено, а е направено.

stefan_iliev38 написа:

Можеш да се запиташ - ако се създаде трета организация, която предяви претенции, че и тя иска да стане Национална спортно туристическа организация - и ако тази трета организация сложи на Арабаконашкия проход нови - още по-красиви и още по-естетически, и още по-яки табели Smile - трябва ли да се махнат табелите на БПС и да им се върнат с думите - „Може табелките да са ви скъпи, ама нашите са по-красиви!Very Happy


В един момент ще мине преразпределението на силите и нещата ще се канализират, но не съм оптимист, че ще е скоро. Просто започвам да се убеждавам, че тук всичко е хаос, защото повечето хора са хаотични и некомпетентни и/или алчни, а администрацията няма воля за регулация и прилагане на контрол, защото и там работят същите такива хора.
А за такива запалени като теб ето виж как са регламентирали нещата Немски алпийски клуб и Австрийски алпийски клуб. Забележително четиво. Дано имаш време да го погледнеш. https://www.alpenverein.at/portal_wAssets/docs/berg-aktiv/wege_touren/wegehandbuch_digital.pdf Това са маркировки (включително на международните маршрути), класификации на маршрутите, строене на мостове, чешми, пътеки, виа ферата, техники за справяне с ерозията, материалите, които трябва да се ползват за тези неща по изискване, правна отговорност...много интересно. Ей такова нещо трябва да има в България. Не знам защо трябва да измисляме топлата вода, като може да се ползва наготово с дребни изменения в съответствие с тукашните особености.

stefan_iliev38 написа:

Хайде, хората ще те чакат на новата форумна сбирка. Ще гледам и аз да се включа, ако мога.

Форумна сбирка като мине Короната.

ray написа:
Уважаема г-жа лахесис, доброволческата дейност е нещо публично...

Тук сме на различно мнение. Това за мен е като дарителството. Да, правиш нещо обществено полезно, но го правиш от и за собствен кеф. Просто и други хора ще се възползват. Т.е. правиш/даваш и си траеш. Аз съм на този принцип. А и не желая да ставам известна. Анонимността е злато, особено в малка държава като нашата със селски манталитет.
Сря Юли 01, 2020 12:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:
...как са регламентирали нещата Немски алпийски клуб и Австрийски алпийски клуб. Забележително четиво. Дано имаш време да го погледнеш. https://www.alpenverein.at/portal_wAssets/docs/berg-aktiv/wege_touren/wegehandbuch_digital.pdf Това са маркировки (включително на международните маршрути), класификации на маршрутите, строене на мостове, чешми, пътеки, виа ферата, техники за справяне с ерозията, материалите, които трябва да се ползват за тези неща по изискване, правна отговорност...много интересно. Ей такова нещо трябва да има в България. Не знам защо трябва да измисляме топлата вода, като може да се ползва наготово с дребни изменения в съответствие с тукашните особености.

Да започнем с това, че немският и австрийският клуб имат общи дела и документи. Както биха могли също и българският и македонският, да речем. Или дори всички балкански. Ала вместо това в България имаме няколко "алтернативни синода"...

Впрочем, някои може би са по-близо до "топлата вода":

Програма "Балкански посоки' 2019-2020"

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юли 01, 2020 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
...
Да започнем с това, че немският и австрийският клуб имат общи дела и документи. Както биха могли също и българският и македонският, да речем. Или дори всички балкански. Ала вместо това в България имаме няколко "алтернативни синода"...

...

Много си прав, Ведрине!

Обаче това, за което ти се догаждаш, вече отдавна е реалност - има Балкански планинарски съюз - БПС:

Balkan Mountaineering Union

Българския туристически съюз (БТС) е редовен член на Балканския планинарски съюз (БПС):

ОБЩО СЪБРАНИЕ НА БАЛКАНСКИЯ ПЛАНИНАРСКИ СЪЮЗ В КОРЧА, АЛБАНИЯ - 25.05.2019 г.

П.П. За да не се бърка Българския планинарски съюз с Балканския планинарски съюз - и двете се съкращават БПС, имам правило първо да изписвам пълното наименование Български планинарски съюз, а след това да го съкращавам като БПС.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юли 01, 2020 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Арабаконак-чешмата Отговорете с цитат
Състоянието на обекта към 26.06.20
Чешмата си тече, цветето не е увехнало, жълтите стрелки са налице, няма премахнати банери.
Поставени две нови стрелки, ръчна изработка, на възлови места. Туристите идващи-->Ком преди пресичане на шосето виждат първо трите червени марки, стрелката в/у камъка и сега "водата". Жълтата стрелка на таблото се пада в страни с вероятност за подминаване.
Другата е почти на по-средата на пътя към чешмата за уплътняване на маркировката.
Въпросните не са като "фабричните", но вършат същата работа.





Повече снимки: https://photos.app.goo.gl/Gw9iVLPZQwzXWrSr8
Сря Юли 01, 2020 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Петър

Ще я бъде и тази.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Юли 01, 2020 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Лахесис написа:

Ами добре. БТС като (ако) нямат пари защо не правят и те дарителски акции или да кандидатстват по проекти...

https://www.btsbg.org/novini/blgarskiyat-turisticheski-syuz-i-dzhi-pi-grup-ad-startiraha-obnovyavane-na-turisticheskata

Лахесис написа:
...а стандарт не видях да са заложили с изключение на жълтия цвят на табелите.

Лахесис написа:
Преди 300 г. четох някакъв правилник май на БТС за маркировките и то по повод, че ви плюеха за вашата маркировка и отворих да видя какво не е наред и видях, че картинки по скалите не се рисуват колкото и хипарски да е маршрутът. Останалото там си и остана, защото не е материя, с която се занимавам.

Стандартите за табели са именно в останалото, дето там си е останало. Laughing

Лахесис написа:
...но или чешмата е била нарисувана в синьо, или стрелката е била в синьо, или, надписът е бил в синьо или сини вълнички от тези табели, които съм срещала.

Ха, ами това са новите табели на Арабаконак, направо си провидяла в бъдещето. Надявам се, Петър да е носил тесла, та да махне предишните по-грозни Wink Laughing
Петър написа:



Предполагам, че ако ги върне на Васко, ще получи я бутилка смокинова ракия, а някоя подкова луканка, като в приказката "Сливи за смет" Laughing

Лахесис написа:
Та затова питах-кое е стандарта в крайна сметка и премахването на червената марка там при Свищиплаз с цел унифициране ли е направено?

Този въпрос е по-добре да го зададеш тук:
https://bps-bg.org/kontakti/

stefan_iliev38 написа:

Относно дали табелките се слагат, за да дразнят... Wink

Лахесис написа:
Ако е така, не говори добре за който ги слага, но силно се съмнявам който и да е да си прави толкова труд. Пък и ти защо се дразниш? Нищо не е развалено, а е направено.

Ти сериозно ли не разбра какво ти казват Васко и Стефан или се майтапиш?
Причините за слагане на табелки са различни - някои хора го правят за да помогнат на туристите, други защото е забавно, трети за известност и влияние, естествено никой не го прави за да дразни някого. Специално за направата на тая леко излишна екопътека с жълтата маркировка има 292154 причини. Затова и се слагат табелки там, където вече има, при положение, че има доста отсечки в Стара планина, които не са премаркирани изобщо.
Правя още една подсказка (погледни снимката!) Wink


Лахесис написа:
...как са регламентирали нещата Немски алпийски клуб и Австрийски алпийски клуб. Забележително четиво. Дано имаш време да го погледнеш. https://www.alpenverein.at/portal_wAssets/docs/berg-aktiv/wege_touren/wegehandbuch_digital.pdf Това са маркировки (включително на международните маршрути), класификации на маршрутите, строене на мостове, чешми, пътеки, виа ферата, техники за справяне с ерозията, материалите, които трябва да се ползват за тези неща по изискване, правна отговорност...много интересно. Ей такова нещо трябва да има в България. Не знам защо трябва да измисляме топлата вода, като може да се ползва наготово с дребни изменения в съответствие с тукашните особености.

Не знам дали трябва да гледаме точно от Германия и Австрия. Първо, това са държави с много по-големи финансови възможности от нашата и това няма скоро да се промени. Нерде Ямбол, нерде Стамбул... Освен това не знам за вас, но на мен тези нации не са ми близки като разбирания и душевност. Затова и дадох пример с Ел Камино. Смятам, че повече си приличаме с испанците. Разбирам стремежа за унифициране, като противодействие на слободията, която цари в последно време, но смятам, че не трябва да се копираме нещо, което е ясно, че няма как да приложим.

vedrin написа:

Впрочем, някои може би са по-близо до "топлата вода":
Програма "Балкански посоки' 2019-2020"

За съжаление новият правилник за маркировката е зациклил пред вратата на някое от министерствата и няма изгледи скоро да бъде приет, въпреки желанието на доста хора най-накрая да има правилник със силата на закон. Надявам се, ако най-накрая поне влезе да обсъждане да не е толкова консервативен по отношение на знаците. И да служи за обединяване.

Лахесис написа:

Аз специалист по маркировка не съм.

За пореден път се убеждавам колко толерантни и търпеливи са хората в Планинарския форум. Ако например без да съм пипвала китара вляза в някой музикален форум, прочета две-три страници и после почна да давам акъл на хората, които свирят от години, ще ме попилеят за отрицателно време. Laughing

Петър написа:
Състоянието на обекта към 26.06.20

Благодаря! Respect

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юли 02, 2020 12:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Обаче това, за което ти се догаждаш, вече отдавна е реалност - има Балкански планинарски съюз - БПС:

Balkan Mountaineering Union

Българския туристически съюз (БТС) е редовен член на Балканския планинарски съюз (БПС):

ОБЩО СЪБРАНИЕ НА БАЛКАНСКИЯ ПЛАНИНАРСКИ СЪЮЗ В КОРЧА, АЛБАНИЯ - 25.05.2019 г.

Добре ми е известен все още доста младия Балкански планинарски съюз, както, за жалост, и оскъдицата на резултати от дейността му, които да са съпоставими качествено с тези например на ÖAV/DAV що се отнася до пътеки, маркировки, и въобще планинарска култура. Дано се учи бързо, трупа авторитет и развива успешно във всеобщ интерес. Един важен въпрос, който може би именно той би било подходящо да придвижи, са трансграничните маршрути през зелени граници. Впрочем, тази задача вече е решена доста успешно между някои от членовете му, но не и България...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 02, 2020 1:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Не знам дали трябва да гледаме точно от Германия и Австрия. Първо, това са държави с много по-големи финансови възможности от нашата и това няма скоро да се промени. Нерде Ямбол, нерде Стамбул... Освен това не знам за вас, но на мен тези нации не са ми близки като разбирания и душевност. Затова и дадох пример с Ел Камино. Смятам, че повече си приличаме с испанците. Разбирам стремежа за унифициране, като противодействие на слободията, която цари в последно време, но смятам, че не трябва да се копираме нещо, което е ясно, че няма как да приложим.

Планинарството в България и въобще на Балканите възниква предимно под влиянието на немски и австрийски възпитаници или граждани. Едва ли би било уместно с лека ръка да зачеркваме толкова много история и традиции...

Същинският въпрос, обаче, не е накъде гледаме и от чий точно опит се учим, нито с какви материални средства разполагаме. Съществена е височината на летвата, която избираме. Който иска и полага усилия -- би могъл и да постигне забележителни резултати. А на останалите все нещо няма да им достига или дори ще им пречи -- безпаричие, безвластие, безвремие, бездушие...

Навремето Влади Симеонов казваше -- "трудете се, полагайте ежедневни усилия, ако не искате да бъдете кръчмарски музиканти". Това бяха думи, отправени към деца и юноши, много от които днес са световно известни музиканти...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 02, 2020 2:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

https://www.btsbg.org/novini/blgarskiyat-turisticheski-syuz-i-dzhi-pi-grup-ad-startiraha-obnovyavane-na-

Ще поживеем, ще видим. Мисълта ми беше, че не ми се е случвало да попадам на дарителска акция на БТС за разлика от всякакви други, което значи, че или не са разпознаваеми, или са малко или много яко им куца "рекламата". А моите пари докато тук много се мъдрува отиват за оправяне на хижите и пътеките в Германия, защото си плащам членския внос към DAV, а би ми се искало тук БТС да предлага същите неща.

Mariana1000 написа:

Лахесис написа:
...а стандарт не видях да са заложили с изключение на жълтия цвят на табелите.

Лахесис написа:
Преди 300 г. четох някакъв правилник май на БТС за маркировките и то по повод, че ви плюеха за вашата маркировка и отворих да видя какво не е наред и видях, че картинки по скалите не се рисуват колкото и хипарски да е маршрутът. Останалото там си и остана, защото не е материя, с която се занимавам.

Стандартите за табели са именно в останалото, дето там си е останало. Laughing

Няма точни указания за какви бои и материали трябва да се ползват, какви винтове, какви скоби, колко да ти е дебела ламарината, поне не в правилника, който се намира в интернет за разлика от този на DAV/ÖAV, където всичко е регламентирано до най-малката подробност-ширина, дължина на табелите, дебелина, колко място да има за текст, колко място да има за стрелката с марката, какъв да е текста, как да е написан, какви скоби точно да се ползват, какви винтове, кои размери, как се поставят, какво се ползва за поставяне върху дърво, какво се ползва за камък, каква боя да се ползва, какви са предимствата и недостатъците на вариантите за боя и т.н.

Mariana1000 написа:

Лахесис написа:
...но или чешмата е била нарисувана в синьо, или стрелката е била в синьо, или, надписът е бил в синьо или сини вълнички от тези табели, които съм срещала.

Ха, ами това са новите табели на Арабаконак, направо си провидяла в бъдещето. Надявам се, Петър да е носил тесла, та да махне предишните по-грозни Wink Laughing
Петър написа:



Предполагам, че ако ги върне на Васко, ще получи я бутилка смокинова ракия, а някоя подкова луканка, като в приказката "Сливи за смет" Laughing

В чужбина имах предвид. Тук не съм обръщала внимание на табелите, както казах. Маркировката не е страстта на живота ми.

Mariana1000 написа:

Лахесис написа:
Та затова питах-кое е стандарта в крайна сметка и премахването на червената марка там при Свищиплаз с цел унифициране ли е направено?

Този въпрос е по-добре да го зададеш тук:
https://bps-bg.org/kontakti/

Питах вас, защото вие се оплаквате, а на други места, които изброих нещата са по същия начин. С БПС си нямам работа. На мен, че са махнали маркировката там не ми пречи, пречи на вас и затова питах защо (като изключим онази силно емоционална история с твоите приятелки, градушката и т.н.). В крайна сметка е важно двете организации да се разберат и маркировката да си отговаря с картите.

Mariana1000 написа:

Правя още една подсказка (погледни снимката!) Wink

Ами избягвам да подозирам или набеждавам хората в далавери, ако това имаш предвид, докато не видя доказателства или нещо по-сериозно. От табелата виждам, че възложител е общината, изпълнител и надзор-двете фирми. Те как са свързани с БПС? А и когато нещата се правят официално винаги са по-скъпи. Кой знае колко струва само някой проект (сега как се правят проектите и с какво качество се изпълняват вече е друг въпрос, защото може да е като на Рилски езера). Просто знам колко на час се плащаше моят труд и то преди доста години и това бяха суми, с които бюджетът за нещо скорострелно набъбва много сериозно, така че подобни суми, като тази на табелата, не ме стряскат.

Mariana1000 написа:

Не знам дали трябва да гледаме точно от Германия и Австрия. Първо, това са държави с много по-големи финансови възможности от нашата и това няма скоро да се промени. Нерде Ямбол, нерде Стамбул... Освен това не знам за вас, но на мен тези нации не са ми близки като разбирания и душевност. Затова и дадох пример с Ел Камино. Смятам, че повече си приличаме с испанците. Разбирам стремежа за унифициране, като противодействие на слободията, която цари в последно време, но смятам, че не трябва да се копираме нещо, което е ясно, че няма как да приложим.

Кой колко ни е близък по душевност няма нищо общо. Ако питаш мен най-близки по душевност са ни ромите очевидно, защото на много места планините се превръщат за отрицателно време в сметища, каквито има покрай ромските квартали. А в Испания това, което си описала за Камино, ми звучи като хаос, плюс нищо чудно и там да имат същите проблеми с маркировките каквито има тук и няма да се учудя, ако въпросният хаос и при тях се дължи на дразги, недомислици и проблеми като тук. Не са от най-стриктните и изпълнителни нации все пак. Ако бяха, щяха да са на нивото на Германия и Австрия. Така че от хаоса ли трябва да черпим опит или от подредеността, стрикността и дисциплината на DAV/ÖAV. И защо да не е приложимо същото тук? Зависи от желанието на хората, а хората в България е крайно време да преодолеят вроденото си отвращение към дисциплина и да надмогнат немърливщината, но това ще стане, ако има ясни и подробни правила и ефективен контрол. Финансирането също не намирам за чак толкова проблемно, защото когато има нормални правила финансите ще се разходват правилно и за тях ще получаваш високо качество, макар да става по-бавно, по-трудно или на по-малки участъци (стъпки).

Mariana1000 написа:

vedrin написа:

Впрочем, някои може би са по-близо до "топлата вода":
Програма "Балкански посоки' 2019-2020"

За съжаление новият правилник за маркировката е зациклил пред вратата на някое от министерствата и няма изгледи скоро да бъде приет, въпреки желанието на доста хора най-накрая да има правилник със силата на закон. Надявам се, ако най-накрая поне влезе да обсъждане да не е толкова консервативен по отношение на знаците. И да служи за обединяване.

Това, което Ведрин е постнал, ми хареса. Гледали са хората и ето че може да стават нещата. Дано си развият повече дейността. Надявам се когато бъде приет правилник в България той да бъде точно толкова подробен и консервативен както този на DAV/ÖAV, но на мен по-близки по душевност са ми тези нации, ако за теб до това опира.

Mariana1000 написа:

Лахесис написа:

Аз специалист по маркировка не съм.

За пореден път се убеждавам колко толерантни и търпеливи са хората в Планинарския форум. Ако например без да съм пипвала китара вляза в някой музикален форум, прочета две-три страници и после почна да давам акъл на хората, които свирят от години, ще ме попилеят за отрицателно време. Laughing

И аз не мога да се начудя как търпят теб и Стефан, ама ето на. Явно си владеят нервите по-добре от вас двамата. Акъл не давам на никого. Питам и изказвах мнение, че другите табели изглеждат по-хубави. Ако вие от създаването на БПС си имате дразги, аз влизам и почвам да чета по средата на войната все едно. Предисторията не я знам, емоционалните истории и дразгите ви не ме интересуват, интересува ме конкретиката. Затова питам, не се заяждам, Яница, защото на този етап се четат само нападки и от вас и от БПСто и съответно питам кое, как и защо, какво ви е криво и каква е вашата гледна точка. За разлика от твоите и на брат ти коментарите (който дори веднъж в друга тема си позволи да ме обиди, да извини се, но нали знаеш как е с думите), другите бяха много по-кратки, конкретни и полезни (Дидо с изпълнението на табелите, Васко, Ведрин...). Назидателно-поучителният тон може да го оставиш на селските даскалици, защото звучиш като БПСто. В противен случай не може да очакваш нищо нормално от ответната страна, дори това да не съм аз. Ако и с БПСто така си си говорила, нищо чудно, че никой от там не иска да комуникира с теб. Спри да се филмираш ти казах 1000 пъти и да търсиш под вола теле и под всеки коментар заяждане и скрита агенда и ако говориш нормално, ще може да проведем далеч по-кратък и конструктивен диалог.
Чет Юли 02, 2020 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ееей, стига с личните спорове, те не водят до нищо. Доста хора са по-чувствителни и докачливи, но е хубаво да се опитваме всички да отсяваме крайните лични емоции от обществените дискусии.
Дискусия трябва да има с различни мнения, а не убеждаване в собствената гледна точка. Пресичането на различните мнения ражда и добри идеи.

Където, когато и колкото искаме и можем ще помогнем и направим, дали някой ще разруши, наруши, изцапа и т.н. не ми пука и не ми виляе на мотивацията.
За боята има хубава тема във форума, за табелките - няма значение какви са като материал и цвят, стига да ги има на точните места, което се случва много рядко с новите табели.
Табели с надписи на организации, съюзи, фирми, паркове и прочие, са загуба на материал, време и пари. Площта на туристическата табела трябва да се използва максимално за туристическа информация и по възможност с по-големи букви и цветове, щото като ти трябва табела, е много пък важно кой я е сложил нали. Отзад на табелите нека си пише каквото си искат. Трябва да се разровя из правилниците, за да видя дали лепенките и надписите се считат за реклама и какво би се дължало ако е така.

Ще отделя крушова/смокинова/каисиева ракия и няколко суджука, за решаването на спорове на терен Smile

Аз пък и махам маркировка, тази на ултрамаратоните, дето я цвъкат навсякъде, на следващата година сменят трасето и пластмасата пада по земята, щото се рони след година. Иначе официално организаторите си я махат де ...

Всичкото това е само мое лично мнение, разбира се. Работа по туристическата инфраструктура има много, желание би било добре да има по-масово и извън онлайн драсканиците. И здраве най-вече!!!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Юли 02, 2020 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Ееей, стига с личните спорове, те не водят до нищо. Доста хора са по-чувствителни и докачливи, но е хубаво да се опитваме всички да отсяваме крайните лични емоции от обществените дискусии.
Дискусия трябва да има с различни мнения, а не убеждаване в собствената гледна точка. Пресичането на различните мнения ражда и добри идеи.

Където, когато и колкото искаме и можем ще помогнем и направим, дали някой ще разруши, наруши, изцапа и т.н. не ми пука и не ми виляе на мотивацията.
За боята има хубава тема във форума, за табелките - няма значение какви са като материал и цвят, стига да ги има на точните места, което се случва много рядко с новите табели.
Табели с надписи на организации, съюзи, фирми, паркове и прочие, са загуба на материал, време и пари. Площта на туристическата табела трябва да се използва максимално за туристическа информация и по възможност с по-големи букви и цветове, щото като ти трябва табела, е много пък важно кой я е сложил нали. Отзад на табелите нека си пише каквото си искат. Трябва да се разровя из правилниците, за да видя дали лепенките и надписите се считат за реклама и какво би се дължало ако е така.

Ще отделя крушова/смокинова/каисиева ракия и няколко суджука, за решаването на спорове на терен Smile

Аз пък и махам маркировка, тази на ултрамаратоните, дето я цвъкат навсякъде, на следващата година сменят трасето и пластмасата пада по земята, щото се рони след година. Иначе официално организаторите си я махат де ...

Всичкото това е само мое лично мнение, разбира се. Работа по туристическата инфраструктура има много, желание би било добре да има по-масово и извън онлайн драсканиците. И здраве най-вече!!!

Ашколсун! Това е приказка на място.
Чет Юли 02, 2020 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Подкрепям. Както казваше покойният ми дядо - "Работете повече, говорете по-малко"..

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Юли 02, 2020 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 6 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov