ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Първите 20 Български планини

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Първите 20 Български планини
Автор Съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Първите 20 Български планини Отговорете с цитат
Тези дни неблагоприятните метео прогнози малко отложиха някои преходи в предварително планираните почивни дни. Ще използвам това свободно време да споделя няколко снимки тук.

Както много туристи, се запалих по планинските преходи след стандартни изкачвания на Черни връх и Мусала. Известно време след това назря идеята, че човек ако иска поне малко да опознае планините ни, е редно да изкачи първенците на 8-те планини у нас, надвишаващи 2000м. Миналата пролет обиколих покрай оградата на Голям Перелик и изкачих връх Широколъшки снежник / Карлъка в Родопите и така завърших тази си идея.

Някъде тогава чух за инициативата "Покорител на 10-те първенци" на БТС. Към въпросните 8 са добавени и първенците на планините Руй и Средна гора. Съответно, като се изкачат въпросните върхове и се съберат печати, туристът получава значка. Звучи като интересна цел, но аз не събирам печати. Значката сигурно е хубав сувенир, но думата "покорител" отдавна има карикатурен привкус.

Но пък така ми хрумна, защо да не сваля границата на 1400м. и да изкача първенците и на останалите 12 планини над това ниво. Някои планини се оказаха много по-интересни, отколкото очаквах; други не чак толкова, но определено намирам за голямо богатство това, че имаме такова разнообразие от релеф, височини, растителност, гледки и пр. на сравнително компактна територия.

Осъществих тази идея основно през изминалата зима. Най-често трудностите за тези преходи бяха достигането да стартовите точки, които понякога са отдалечени села с лоши пътища; обрасли пътеки, които реално почти не съществуват; както и особеностите при посещение на граничната ивица.

Във форума съм споделял пътеписи за 4 от тези планини:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12673
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=13440

Но ако някой има въпрос за останалите по-малко посещавани планини, бих отговорил с удоволствие.






































Ето ги планините и техните най-високи върхове, надвишаващи 2000м:


























Споделям тези снимки от Flickr профила си: https://www.flickr.com/photos/dobromirdimov/albums/72157714250220227

Там дори съм именувал албума "Големите 20 Български планини". Добре, малко високопарно звучи, съгласен съм. Но ето един факт, за който може да се замислим - близо половината европейски държави нямат планина с надморска височина над 1400м. Аз съм доволен, че мога да опозная нашите.

Тук споделям още 4 снимки, на следващите по височина наши планини. Преходите в тях са също приятни:














Последната промяна е направена от Dimov на Пет Юни 12, 2020 3:32 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Юни 12, 2020 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Чудесен обзор, благодаря!

Нека си пожелаем да "вдигаме летвата" още много, така че "да подминем" и най-високите върхове на Белгия (Signal de Botrange, 694 m), Холандия (Vaalserberg, 323 m) или дори Дания (Ejer Bavnehøj, 170 m).

Впрочем, моят интерес към не чак толкова високите планини се зароди преди години около посещението на най-високата точка на Белгия, по времето когато обитавахме брюкселския квартал с емблематичното име "Кота 100". Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юни 12, 2020 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Чудесен обзор, благодаря!

Впрочем, моят интерес към не чак толкова високите планини се зароди преди години около посещението на най-високата точка на Белгия, по времето когато обитавахме брюкселския квартал с емблематичното име "Кота 100". Smile


Бил съм в Брюксел 2 пъти, но не знаех за този квартал - единия път бях отседнал в близост до Sint-Jans-Molenbeek, който по-късно стана известен като свърталище на терористи.

Като изключим едно качване със зъбчата железница в Алпите на 2100м., което не може да се брои за преход, единственото ми изкачване извън България беше на върха Beinn Ìme 1011м. - най-висок в планината Arrochar Alps в Шотландия. Това ми е единствения преход, започващ от 0м. надморска височина (слязохме няколко метра надолу до брега на фиорда). И планината си е съвсем сериозна, напомняща да кажем Славянка/Алиботуш. Така че, надморската височина не е единствен фактор.

https://kade.si/#tm=15/-535512.14/7605613.72/0

Това ми напомня друго: Наскоро търсейки видео за връх Драговски камък в Гребен планина, попаднах на един чуден клип от минута и половина - изгледах го няколко пъти и едва след това обърнах внимание, че видеото е на Дойчин Боянов - елитен алпинист, изкачвал осемхилядници и правил премиери на редица върхове. И този човек може да оцени Драговски камък!! Хубаво е да може да се оценява ранообразието, което имаме.
Пет Юни 12, 2020 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Бил съм в Брюксел 2 пъти, но не знаех за този квартал...

Може би малко неточно се изразих -- кварталът е с друго име, имах предвид "Place de l'Altitude Cent".

Интересно нещо е живота -- тогава не съм знаел, че живея на по-малко от 300 метра от международния маршрут GR12. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Юни 12, 2020 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Хей Димов,

Каза, че ще пуснеш такава тема и го направи. Страхотно четиво, ще си го добавя във фаворити Smile Дай Боже повече съфорумци да се похвалят с такива неща. На мен лично Краището ми е пълна мъгла, но се надявам един ден и него да обиколя. Въпреки, че са ниски върховете там, от прочетеното и снимките, които съм виждал съм си наблезал доста неща. Дано един ден станат реалност.

ПС: Чакаме снимки от Странджа и Сакар Laughing

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Юни 12, 2020 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:

Може би малко неточно се изразих -- кварталът е с друго име, имах предвид "Place de l'Altitude Cent".

Интересно нещо е живота -- тогава не съм знаел, че живея на по-малко от 300 метра от международния маршрут GR12. Smile


Сега разбрах. Не ми беше известен този маршрут GR12 Амстердам - Париж. Благодаря за тази информация! Smile

Svetlix написа:
Хей Димов,

Каза, че ще пуснеш такава тема и го направи. Страхотно четиво, ще си го добавя във фаворити Smile Дай Боже повече съфорумци да се похвалят с такива неща. На мен лично Краището ми е пълна мъгла, но се надявам един ден и него да обиколя. Въпреки, че са ниски върховете там, от прочетеното и снимките, които съм виждал съм си наблезал доста неща. Дано един ден станат реалност.


Благодаря, че обърна внимание! Smile
Пет Юни 12, 2020 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления!

Аз ти казах, като качвахме Черни връх, че апетитът идва с яденето! Smile

Сега с нетърпение чакаме новата ти тема: „Първите 333 български върха“ Wink


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юни 12, 2020 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Поздравления!
Аз ти казах, като качвахме Черни връх, че апетитът идва с яденето! Smile
Сега с нетърпение чакаме новата ти тема: „Първите 333 български върха“ Wink



Smile Онова изкачване на Черни връх, далеч не беше първото ми, но пък беше първото, при което тръгвам от квартал на София. През интересни условия минахме тогава, добре помня.

А за най-високите наши върхове, за миналата година целта ми бяха ето тези върхове:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=136488#136488

Но да, в Рила и Пирин има още доста от подобна категория. Smile
Пет Юни 12, 2020 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Първенците на 39-те планини в България Отговорете с цитат
След като някои от плановете за лятото пропаднаха, в началото на есента си поставих за цел да достигна до останалите планински първенци, които не бях изкачвал.

По-горе в темата са обобщени първите 24, а от оставащите 15 бях се качвал вече няколко пъти до връх Дупевица в Люлин. Така че оставаха 14 планини с 15 първенци (тъй като в Странджа са два най-високи върха: Голямо Градище и Арабаджибаир, според книгата на Момчил Цветанов и други източници онлайн).
В средата на декември с преходи в Стъргач планина и Бесленския рид, който единствен навлиза в България от голямата Боздаг планина, завърших тази си цел.

В тези къси дни ми се струваше най-удачно да търся тези по-ниски върхове и по-малки планини и споделям тук радостта си, че планът се осъществи.





Както е известно, на първенеца на Земенската планина - връх Тичак 1295м. - има военно поделение. Аз достигнах максимално близо до връхната точка при оградата на базата, но не броя това за изкачен връх. Обиколих всички коти на Силни връх (вторият най-висок в планината) и предпочитам снимката да е на реално изкачения връх. Така е и за Родопите по-горе, както и за Сакар планина по-надолу.





























За отбелязване е, че в средата на ноември в рамките на 2 два дни, направих 5 сравнително къси прехода - първият ден за Еловишка и Пенкьовска планина. А вторият за Рудини, Завалска планина и Вискяр. Но дори и в тези случаи си направих кръгови маршрути и обиколих и околните коти около върховете.

А за Гребен планина пък, отделих един цял ден - от Драговска махала до връх Драговски камик - после връх Стакьов камик - село Врабча - връх Голеш - село Врабча - Врабчански водопад - село Банкя - ждрелото на река Ерма и финал в Трън.

Не съм правил пътеписи във форума за тези преходи, но повечето от информацията е вече налична. Може би обиколката в Пенкьовската планина си струва да бъде разказана по-натам.

https://www.flickr.com/photos/dobromirdimov/albums/72157714250220227


Последната промяна е направена от Dimov на Пон Дек 21, 2020 12:30 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Нед Дек 20, 2020 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Много хубава тема, изчетох я с интерес, браво!
Нед Дек 20, 2020 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за хубавата темата, Димов!

Цитат:

А за Гребен планина пък, отделих един цял ден - от Драговска махала до връх Драговски камик - после връх Стакьов камик - село Врабча - връх Голеш - село Врабча - Врабчански водопад - село Банкя - ждрелото на река Ерма и финал в Трън.


Ние имахме същия план, но нямахме този късмет Very Happy

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Нед Дек 20, 2020 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov