ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине_Варианти на пътеката - Подсичане на вр.Бигла
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине_Варианти на пътеката - Подсичане на вр.Бигла
Автор Съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Re: на "Re: маркировка" Отговорете с цитат
Петър написа:

Разбирам, че маршрута по долината на р. Пробойница е прекаран заради хижата, не разбирам защо след като от дълго време не работи пак се използва при наличието на алтернативни.

Това според мен е много належаща промяна на Пътеката, поне за пешеходците. Аз поне си го представям така:


_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Съб Юни 27, 2020 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хижа Пробойница се ремонтира уж от новите собственици, с цел отново да се използва като хижа.
Иначе не съм минавала от там, където предлагате, но щом казвате няколко човека, че би било добре да бъде втори вариант, дайте да направим нещо по въпроса. Няма проблем да има два маркирани варианта, има го на доста места по маршрута.
Маркирането е лесно, там има две действащи ТД, те ще го направят, но трябва да го предложим, а вече няма ясна процедура как се одобряват нови маршрути. Май всеки маже където и както му падне, но аз не искам да е така.
Дали не е най-добре да се напише едно предложение и да се изпрати до БТС, БПС, двете ТД, общината, на чиято територия ще бъде пътеката, кметството и БГ Маунтийнс и те да си кажат мнението? Може би и да се направи една анкета сред ком-еминейците, все пак те ще ползват пътеката? Как ви се струва, това ще свърши ли работа и изобщо да действаме ли или да не се захващаме? Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 29, 2020 6:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
@Tito - и аз го виждам така, особено с колело. Би било прелест!
Вто Юни 30, 2020 2:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Аз обикновено точно този път хващам в началото, още при Червената локва, преминавам през един горски пояс и после се шмугвам вляво в долината на Пробойница. С колело е по-лесно и безболезнено по този маршрут, а не по маркировката по Врелата. Би могло да се продължи по тоя билен път, без да се слиза в долината, но после слизането към Искърското дефиле ми се вижда плашещо стръмно.
Вто Юни 30, 2020 2:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Пробойница е много стратегическо място по Пътеката и най-добрият вариант е тя пак да заработи. Дано се получат нещата на новите собственици. Ако може да се нощува в нея първите два дни ще са доста по-оптимални откъм натоварване. Иначе Ком-Гара Лакатник или Петрохан (творческия дом) - Гара Лакатник ще си е тегаво начало.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Юни 30, 2020 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: на "Re: маркировка" Отговорете с цитат
Tito написа:
Петър написа:

Разбирам, че маршрута по долината на р. Пробойница е прекаран заради хижата, не разбирам защо след като от дълго време не работи пак се използва при наличието на алтернативни.

Това според мен е много належаща промяна на Пътеката, поне за пешеходците. Аз поне си го представям така:

Не че искам да ви разочаровам, ноооооо...

Начертаният път ми излезе на програмата MapSource, че е с 200 метра по-дълъг, отколкото този през х.„Пробойница“.

Хем нарочно избирах преките пътеки, които сечаха завоите на обиколните земни пътища.

Не знам обаче тези преки пътечки доколко ще са подходящи за уморения комеминеец с тежка раница.

Вода за пиене, като гледам на картата - няма по пътя, чак докато се влезе в махалите, а и там чешмите са нарядко.

Върви се по земни пътища по открито, гора почти няма, а точно наобяд и следобяд в най-голямата жега да те пече слънцето...

... вместо да се гмурнеш в прохладната гора покрай река Пробойница... където и водата е по-начесто... пък и хижата скоро може да отвори...


А дали има къде да се нощува в Бов? Ако има - може да не се минава през Лакатник и х.„Тръстеная“, а от Бов направо да се ходи към х.„Лескова“.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Юни 30, 2020 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Аз 2015-та го играх варианта през Бов, като мислех, че така тарикатски ще избегна нощното минаване на билото на Козница и особено гадното спускане към Пробойница. Тръгване в 0:00 ч. от Ком, към 2:00 ч. на Петрохан и оттам се отклоних, разчитайки единствено на джипиеса. На развиделяване най-после стигнах до Заселе и... там другите села. Слизане до Бов по Вазовата екопътека. После качване през с.Бов, някакви изоставени мини, западно подсичане на Издремец и... чувствах се тотално пре...н Smile Не бих повторил.
Вто Юни 30, 2020 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Е сега - за 200 метра ли сме на К-Е? Laughing Познавам лица, на които толкова им хареса Ехо-Добрила, че го минаха 3 пъти за 3 дни в едно К-Е

Предимството на алтернативният маршрут за мен е в това, че е обзорен и се спестява неприятния за пешаците асфалт. Ако Пробойница не работи и се гони поне Гара Лакатник след Червената локва е общо взето с много плавна денивелация до последните 2-3км. Там на картата става доста стръмно, но доколкото виждам се слиза по серпентини и то през махали. Имайки предвид, че това слизане е финал на деня не е чак такъв дерт. Докато от Червената локва до Пробойница се губят 700м денивелация за 3-4км и после верно полегато, тия колиметри макадам и асфалт през Губислав хич не са добър финал за деня. Говоря от горчив опит. Откъм вода в последните 10км преди дефилето на картата са означени поне две действаши чешми близо да трасето, но дори да не текат от Петрохан до Лакатник според мен може да се изкара с нормален запас, имайки предвид профила не терена.

Ако хижата работи, то аз поне задължително бих я избрал за крайна спирка за първия ден (Ком-Пробойница) и следващия ден да гоня Лескова. Гледам, че от нея е нанесена една жълта маркировка, която се качва на южното било, но според мен е безсмислено да се катерят тия 300 метра, които за някакви 15км после трябва да се слязат тройно.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Юни 30, 2020 6:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
@Борис Борисов - този вариант, за който споменаваме с Tito е през село Заноге, не с.Заселе.
По него си излизаш директно долу на маркираната пътека и си продължаваш по нея към с.Лакатник и х.Тръстеная.

@Stefan_Iliev - и на мен единствената чуденка ми е за водата.
Рано сутрин и в по-прохладно време не би трябвало да е проблем, защото по хлад не се пие толкова много вода. С организираната група всеки ден тръгвахме в 6:00 ч., така че с тръгване от пр.Петрохан и нормален запас вода би трябвало да е о.к.

Както казва и Tito, там е по-приятно за ходене с лека денивелация надолу, красиви гледки, по-щадящо за ходилата от дивото спускане по поляната след Червената локва и особено чакъла/макадама, а после и асфалта.

Както обичам да казвам - не налагам мнение, само изказвам такова.
Вто Юни 30, 2020 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Трябва някой да проучи този път с GPS и фотоапарат Wink Ако не като пешеходен, може да остане като идея за маркиране на велосипеден вариант някой ден. Все повече хора минават с велосипед, така че не виждам причина да не се мисли и за велосипедна маркировка на някои участъци. Smile

Tito написа:
Иначе Ком-Гара Лакатник или Петрохан (творческия дом) - Гара Лакатник ще си е тегаво начало.

Ком-Лакатник е доста, но Петрохан-Лакатник е добре - пет часа от Петрохан до Пробойница и после още три-четири до Лакатник, тъкмо един нормален дневен преход се връзва. Казах ти, че имаш нужда от един 15-20 дневен опреснителен курс в посока по желание Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Юли 01, 2020 4:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ама то си има специализирана тема - „КОМ – Емине Варианти на пътеката“. Smile

Mariana1000 написа:
Трябва някой да проучи този път с GPS и фотоапарат Wink ...

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=74401#74401

Петър на 13.05.2014 г. в 11:55 pm написа:
Вече беше споменато за алтернативен маршрут от м.Червена локва към с.Лакатник с уговорката, че х.Пробойница се подминава.
Давам възможно най-краткият туристически маршрут в частта си където където няма означения за него върху BGM.
Приемаме, че тръгваме от м. Червена локва-кота1552-покрай кота 1435 до т.А/N43 05.900 E23 16.117-приблизително/От т.А до т.В има коларски път,неизчертан върху картата.По същия път,подсичащ в С/И посока вр.Мечи баба 1438-Угарски връх 1236 до т.С,от тук към г.Лакатник е прекия маршрут, който представям.
В началото има два варианта:
кратък-от т.С към т. 15 през поляната без пътека.За ориентир може да служи обработваема нива/от години редовно се обработва, вкл. и тази,вижда се в googleearth, като кафяво петно/. Долният край на същата опира в слог, под него започва пътека подсичаща от ляво стръмният и горист С/И склон на кота 1160 и през поляна излиза в т. 14. Самата пътека е видима, тясна, личи,че преминават животни,тук там има паднали клони, но като цяло си е туристическа пътека.
по-дълъг-от т.С се продължава по пътя подсичащ високо котата и обхождайки заобления връх със широк ляв завой плавно губи височина и достига т.14.Този вариант е по-дълъг, но за сметка на това е удобен за преминаване, нпр.с каруца.
От тука със един S пътят влиза в гората.Следва кратко стръмно спускане до към т."14а",която може да се приеме за критична точка.
Видимо по-хубавия и логичен път е направо, но верния е на дясно с изкачване. От тук нататък следват няколко не представляващи трудност за ориентиране разклони. В т."21а" пътят се съединява с "горния път Бов-Лакатник",мое условно означение.Продължава се на ляво по него, като следата между т.16-т.17 е пряка пътека,пътят прави малко по-широк обходен завой.Възможно е пропускане на отклонението, за ориентир служи бетонен ел.стълб. Малко след кота 820 пътят достига до трасето на електропровода. В т."21в" има два варианта, както предходната възможност.
кратък-в дясно през добре видимо разклонение се излиза на римски път, продължава се по него до т."21в", където със десен завой се пресича слабо изразен хребет.Точно преди завоя в т."21с" в дясно се спуска пътечка до достигане на пътя, който на серпентини слиза до Лакатник-"21d".
При другия вариант от т."21в" по трасето на далекопровода се стига до пътя и към т. "21d", но е по дълъг. Някъде към т.22 се излиза на широки,стръмни и огледни поляни с видимост към серпентините надолу.Няма пътека,но не представлява трудност да си избираме
трасе за подсичане на серпентините, така е от т.22-т.23.От т."22а" надолу има малко трудно различима пътека, използва се макар и рядко от няколко то живущи в махала Ранова. Подсичането в т.24 не се вижда много добре, при завоя в т.26 се продължава направо до достигане на пътя в т.26.
Между т.28-т.29 има стълбище, което излиза близко до разклона за Губислав.
Предимства:
класически туристически маршрут, в смисъл избягва се асфалта.
малко по къс, не по-малко от 1000 м, спрямо този по долината.
в голяма част е панорамен.
Недостатък:
безводен, с уговорката, че се преминава през изоставени къщи,което предполага ,че са водоснабдени.
крайният етап е сравнително стръмно спускане.
Збл.Всички означения са по BGM и googleearth и могат да се изтеглят от: http://dox.bg/files/dw?a=b52b02e69e
Снимки с обяснения:https://plus.google.com/u/0/photos/107134206014018464889/albums/6012820675318773137



Обаче „Гугъл +“ прекрати съществуването си и връзката към албума не работи.
Албумът предполагам, че си стои в „Гугъл Снимки“, така че Петър може да даде нова връзка към албума.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юли 01, 2020 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Алтернативи Отговорете с цитат
По въпросния маршрут съм минавал неколкократно, изцяло и на части. Имам снимков материал, ще го обработя и публикувам тук. Няма идеален маршрут, но продължителното вървене по асфалта не ми се вижда много туристическо.
Сря Юли 01, 2020 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Ама то си има специализирана тема - „КОМ – Емине Варианти на пътеката“. Smile

Знам, като мине време и изчерпаме темата, ще обединя тези четири теми с главната, за по-голяма пригледност и по-лесно намиране.

stefan_iliev38 написа:

Обаче „Гугъл +“ прекрати съществуването си и връзката към албума не работи. Албумът предполагам, че си стои в „Гугъл Снимки“, така че Петър може да даде нова връзка към албума.

Не, не стои. Когато съм качвала снимки, винаги съм си мислила, че ги качвам в Гугъл Снимки, обаче след като махнаха Гугъл + установих, че по някой път са отивали в Снимки, а друг път в +, не знам на какъв принцип. Не ми е правило впечатление като съм пускала линковете, че има и към Гугъл +. И сега като си погледна албумите в Гугъл Снимки, няма ги тези, които са отивали в Гугъл +. Може би е трябвало да ги прехвърля ръчно преди да го затворят, но на мен изобщо не ми е хрумвало, че имам нещо там.
Така де, вината си е моя, че не съм догледала, просто исках да обясня, че албумът едва ли си стои, освен ако Петър не е бил по-досетлив от мен и не го е прехвърлил по някакъв начин.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Юли 02, 2020 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение варианти Отговорете с цитат
Точно така, правилно е "Варианти на пътеката К-Е". В смисъл тя е безалтернативна, но съществуват различни варианти, зимна, лятна, подсичащи варианти и т.н.
Снимките в" Google +" са заминали, но по архивите сгласих нещо, което предлагам на внимание.

Уточнение:
За подложка е използвана "BGM-Garmin."
Снимките отразяват състоянието на местността към момента, т.е. има вероятност за разлика от текущото.
Трасето е разделена на три части:
Вариант 1- от "Червена локва" до м. "Чучуверката"/границата Стара планина-Понор пл/. Посока на движение към Лакатник.
Вариант 2- от м. "Брезие"/м/у "Угарски" вр. и "кота 1160"/ до Лакатник. Посока на движение към Лакатник.
При този вариант са дадени две възможности за преодоляване на серпентините към Лакатник. При едната частично се върви "без път" и съответно е по-кратка. При другата се заобикаля през Ранова махала, движение само по път/пътека, има и чешма в махалата. Неудобството е, че дворовете са разградени и се минава през тях. За сега има живот в махалата, отглеждат се животни.
Вариант 3- от м. "Брезие" до м. "Чучуверката". Посока на движение към "Червена локва"
Повечето снимки са с обяснителен текст.
Данни за характерните точки по трасето са дадени в "Waypoints Properties-MapSource" или "Notes-"BaseCamp".

Вариант 1
маршрут: https://dox.abv.bg/download?id=fec4048e56
снимки: https://photos.app.goo.gl/MfzJqMHumqos2KRh7
Вариант 2
маршрут: https://dox.abv.bg/download?id=35341d64cd
снимки: https://photos.app.goo.gl/dxoN6EwyrNvzuYK66
Вариант 3
маршрут: https://dox.abv.bg/download?id=51e46b9287
снимки: https://photos.app.goo.gl/roWHJ8TNcs2YdshN9
Пет Юли 03, 2020 11:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov