ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Две интервюта
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Две интервюта
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Едва сега виждам, че се е раздухала дискусията за лифтовете. Чудя се на аргументите на тия, според които лифтовете не само не могат да заработят отново, но и не трябва да заработят. Защо? Скъпо било, сняг нямало, духало на седалките... Наистина не я разбирам тая яростна съпротива. И дъщеря ми, и внуците ми са израсли по Драгалевския лифт. С дете на четири години в скута, по 10 (десет!) пъти отиване до Голи връх и спускане! С две малки деца, едното в скута, другото до мен го придържам, башка ски, които се кръстосват, щеки стърчат,... Кой ще ми разправя, че не могло? Нямало хора за лифтовете ли? Чакали сме по един час! Да, и автобуси сме ползвали, ама бяха през половин час. Айде, моля ви се, не си търсете оправдания за нежеланието! Пълнете гушата на Цеко Минев, дано я задръстите! А с автомобилите вие ли ще ме возите? Или да ви дишам пушека? Ама че планинари!
Чет Дек 23, 2021 4:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Еххх едно време какви деца имашеее Wink
Бе те сега правят задръстване около училищата, защото видиш ли требе да се вземе или закара наследника с кола, за да не се стресира пеш или с градския транспорт, ти за лифт ще им обясняваш Smile
Чет Дек 23, 2021 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Едва сега виждам, че се е раздухала дискусията за лифтовете. Чудя се на аргументите на тия, според които лифтовете не само не могат да заработят отново, но и не трябва да заработят. Защо? Скъпо било, сняг нямало, духало на седалките... Наистина не я разбирам тая яростна съпротива. И дъщеря ми, и внуците ми са израсли по Драгалевския лифт. С дете на четири години в скута, по 10 (десет!) пъти отиване до Голи връх и спускане! С две малки деца, едното в скута, другото до мен го придържам, башка ски, които се кръстосват, щеки стърчат,... Кой ще ми разправя, че не могло? Нямало хора за лифтовете ли? Чакали сме по един час! Да, и автобуси сме ползвали, ама бяха през половин час. Айде, моля ви се, не си търсете оправдания за нежеланието! Пълнете гушата на Цеко Минев, дано я задръстите! А с автомобилите вие ли ще ме возите? Или да ви дишам пушека? Ама че планинари!


Абе планинаре, не ми говори за едно време. Ми казах ви 100 пъти, явно не четете. Иди един съботно-неделен ден на Симеоновския лифт и виж колко хора се качват и колко хора се качват с автомобили. Какъв Цеко те гони и тебе...

Или искаш да кажеш че хората не ходят с единствения наличен лифт Симеоновския, заради Цеко ли, а се качват всичките с колите ? И да кажа че автобусите също са празни нагоре.

Освен това съм сигурен че в последните години имам повече качвания под лифта, отколкото ти с него някога си имал Smile
Чет Дек 23, 2021 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Освен това съм сигурен че в последните години имам повече качвания под лифта, отколкото ти с него някога си имал Smile

Калояне, далеч по-добре би било да не пречупваш всичко само през собствения ти опит. Витошките лифтове бяха и някой ден отново ще бъдат съществена част от градския транспорт на милионен град, така както е в белите страни, които разполагат с подобно богатство на една ръка разстояние. И един приятелски съвет от мен -- внимавай с тези ходения под лифта, та да можеш с наслада да скиташ из планините и с по-одъртели стави.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Дек 23, 2021 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
null



Регистриран на: 01 Мар 2013
Мнения: 7

Мнение Отговорете с цитат
Това с колите ...
Семейство с две деца. Пантене до Черни Връх и обратно до колата. Децата са изтощени и заспиват още преди Бай Кръстьо.
Правили сме го и с лифта. Освен емоцията - нищо друго. Да не казвам колко по-скъпо излиза (паркинг, 4 билета - децата са над 14, ...). И колко повече време пътуваме - до лифта, с лифта...
Иначе много харесвам драгалевския лифт. Не съм го използвал зимата. Цените тогава не ме натоварваха и беше много хубаво. Ако го пуснат бихме го ползвали.
Чет Дек 23, 2021 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
kaloyanv написа:
Освен това съм сигурен че в последните години имам повече качвания под лифта, отколкото ти с него някога си имал Smile

Калояне, далеч по-добре би било да не пречупваш всичко само през собствения ти опит. Витошките лифтове бяха и някой ден отново ще бъдат съществена част от градския транспорт на милионен град, така както е в белите страни, които разполагат с подобно богатство на една ръка разстояние. И един приятелски съвет от мен -- внимавай с тези ходения под лифта, та да можеш с наслада да скиташ из планините и с по-одъртели стави.


Добре, разговора тръгва към една деструктивна посока. Но при положение че съм ходил на толкова протести и то точно срещу цеко , някой да ми разправя врели некипели, нормално и аз да отвърна по същия начин.

Относно това което казваш аз съм съгласен. Обаче не с голи слогани и разни неща на парче. Трябва да има цялостна стратегия, която да е свързана с тези неща. Като се почне от разяснителни кампании, до това кое съоръжение и по каква причина трябва да е там, а не просто защото трябва да го има. Също така трябва да се промени отношението на хората, което е още по-трудно.

Няма как да ме убедите, че ще свалите хората от колите да ползват лифтовете, при положение че долу е ад. Колите си вървят навсякъде и докато тази култура не се промени, хората на слезат от колите и не се качат по градския транспорт и по велосипедите, ей така ще си приказваме по форумите с някакви голи слогани.

И да в белите страни, хората не ползват коли. Без цялостна стратегия , нищо няма да стане. Отделно на това както спомена, един колега, дори и в тези бели страни, лифтовете се дотират. Дори там където не се дотират, печалбите не идват директно от лифтовете а от цялостния продукт.

Докато това нещо не започне да се случва в България като процеси, ще си киснем по форумите и ще разправяме как е било преди 20-30 години.


П.С "Витошките лифтове бяха и някой ден отново ще бъдат съществена част от градския транспорт" -- това е едно много хубаво пожелание Smile но засега изглежда като пожелание. Което няма да се случи скоро.
Чет Дек 23, 2021 11:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Man



Регистриран на: 11 Ное 2021
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
Ведрин,

предвид коментара Ви "И един приятелски съвет от мен -- внимавай с тези ходения под лифта, та да можеш с наслада да скиташ из планините и с по-одъртели стави."

се замислих, че между двете логики "ходя много, износвам си ставите и не мога да ги ползвам" и " неходя изобщо, ставите ми ръждясват и не мога да ги ползвам" трябва да има някаква златна среда. Би ми било интересно каква е тя според Вас.
Чет Дек 23, 2021 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Man написа:
Ведрин,

предвид коментара Ви "И един приятелски съвет от мен -- внимавай с тези ходения под лифта, та да можеш с наслада да скиташ из планините и с по-одъртели стави."

се замислих, че между двете логики "ходя много, износвам си ставите и не мога да ги ползвам" и " неходя изобщо, ставите ми ръждясват и не мога да ги ползвам" трябва да има някаква златна среда. Би ми било интересно каква е тя според Вас.


Труден е баланса, аз затова не исках да подхващам и тази тема. Много зависи от ген, освен това и от самите натоварвания, колко правиш и колко почиваш. Как възтановяваш, направо си е за отделна тема. Съответно и кое е по-добре, с малко попрецакани стави на стари години или с много сърдечно-съдови заболявания.

Божа работа, най-добре е всичко с разум и да се помолиш за добро здраве. Smile
Чет Дек 23, 2021 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Man написа:
Ведрин,

предвид коментара Ви "И един приятелски съвет от мен -- внимавай с тези ходения под лифта, та да можеш с наслада да скиташ из планините и с по-одъртели стави."

се замислих, че между двете логики "ходя много, износвам си ставите и не мога да ги ползвам" и " неходя изобщо, ставите ми ръждясват и не мога да ги ползвам" трябва да има някаква златна среда. Би ми било интересно каква е тя според Вас.

Аз съм от дете в планината, в момента съм 52-годишен. Прекарвал съм всеки свободен миг лете и зиме на Витоша, включително и на спомената по-горе в нишката учебна писта в района на Голи връх. Привърженик съм на редовни продължителни, но и умерени (особено при слизане) натоварвания. Едно от ежедневните ми забавления в София беше от площада в Драгалевци до Бай Кръстьо и обратно по някогашния скиорски път (+/- 600 m).

Ако трябва да го кажа със съвсем малко думи, за мен планината е място за разходки, а не за тренировки или спортни постижения.

Понякога ходим заедно с 88-годишния ми баща, за когото продължава да не е затруднение, например, да се изкачи и да слезе самостоятелно по пистата на Ръждавица, която е доста стръмна в най-горната ѝ част. Пожелавам всекиму неговото планинарско дълголетие!

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Дек 23, 2021 12:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3047

Мнение Отговорете с цитат
Man написа:
...ходения под лифта, ......одъртели стави."

Ходенето под лифт има само една полза - да е нагоре и даслезеш с лифта.
Затова едно време, докато работеше Драгалевския, там ми беше любима дестинация за тренировки.
Ако практикувате пешо нанагорно и лифтово нанадолно, е доста вероятно на стари години да нямате проблем с износени стави.
Преди време срещах Сашо Пацов по пътеката към Копитото. Там тренираше нанагорно, като си наемаше такси да го смъкне от Копитото, където си оставяше колата. Понеже слизах, не пропусна да ми се скара /пак добре че не ме и наби /уж за мое добро/, покани ме да гледам как щял да бие Коко, и каза че от слизания файда никаква, но вредата за спортиста - голяма.
Чет Дек 23, 2021 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък не виждам нищо по-"деструктивно" от това да се прелива от пусто в празно и да се говори за "цялостна програма"! Може би и "комисия" трябва да се създаде - най-доброто средство да не се направи нищо? Ще почне Калоян с разяснителната дейност, хората да не се качват с коли. И какво, листовки ли ще раздава на шофьорите? Ами има изрична забрана, а те се качват. Къде е КАТ да им "разясни", че са в нарушение? Защо ще ме праща непременно на Симеоновския лифт, който е безумно скъп и труднодостъпен, след като хиляди щяха да се качват с Драгалевския, ако го имаше? Евтин, романтичен - клатиш си краката над дърветата... И как да не е виновен Цеко, щом той е собственикът на лифтовете и главно препятствие те да не тръгнат? Кого прави на луд с наглото изискване да се промени статутът на парка заради две стъпки за стълбове? Преди половин век можел лифтът да се крепи на тия си стълбове, а сега не? Сега, когато могат да опънат въже на два стълба от Драгалевци до Алеко, ако пожелаят? Извинявайте, но не съм наивник! Няма да приема да ми се композират обяснения защо нещо не може да стане, след като вече е било станало!
Чет Дек 23, 2021 6:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Ами добре Сотиров, айде дано така да стане, че ми изглежда лесно и бързо. Явно така го мислят и от общината, понеже оправиха Княжевския и сега вече е ред и на Драгалевския Smile .. Казваш, няма нужда от планиране и стратегии, да пуснем лифта, пък то другото ще се нагласи покрай него.
Чакам да видя какво ще стане .. Smile
Чет Дек 23, 2021 7:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1401
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И всички на Москвич и Жигули, и на Драгалевския де, щото другото е извинение.
Шофьори се качват, когато пътят се пази само от знак, когато има органи до знака, нарушители няма.
Не мога да разбера напъна да се повтаря глупост, понеже вече е правена. Глупост е лифта да започва от нищото и пак там да свършва. Преди не е било нищото, но сега е. Я да видим кой се е суркал на пистата над долна на Княжевския с бейби влека, мил спомен но само спомен ... Лифта започва от нищото и почти стига до туристическия център в тази част на планината - Златните, почти на няколко километра. Същата работа и с Драгалевския ... всичко се променя в този свят, лифтовете също. Машините служат на хората, а не обратното. Цеко, общината, парка, еднакво виновни с липсата на желание за нещо различно от финансова изгода.
Много се палите за химери, та и лифтовете ще тръгнат, и ковида ще изчезне, Цеко ще върне помощите за банката, все реалистични работи.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Дек 23, 2021 8:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, и аз чакам вече 30 години, но и виждам какво става: планиране, визии, приватизации, оптимизации и накрая с едната кражба оставаме. Общинарите, които подариха на Цеко лифтовете, отдавна трябваше да бъдат обесени на стълбовете, докато още не са съвсем изгнили.

А Васко гаче ли не е виждал Витоша. Кое е това "нищо", от което тръгва и където стига Драгалевският лифт? Че той е построен на най-стратегическото място: от софийския квартал "Драгалевци" (има градски автобуси) стигаш до разклон, от който можеш да отидеш до Черни връх, да прекосиш цялата планина на запад и да слезеш в Княжево, можеш и на изток и да слезеш в Железница. Да не говоря за междинните села. От Княжево: отиваш с лифта до поне десет хижи, до Златните мостове, слизаш, ако ти е кеф, по Слънчевата пътека... Ами да, сега може и "нищо" да е, след като ликвидираха транспорта и съсипаха такива култови ресторанти като "Копитото", "Златните мостове" и "Бай Кръстьо". Сигурно може да се изровят данни колко народ се е качвал с лифтовете по години. Сега какво, да не е измрял този народ? Или да няма мерак за планината?
Чет Дек 23, 2021 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Абе важното е да има парно в кабината(на каквото и да е), за да не настинат децата Smile
Така ценното за нашенеца(аз не се изключвам)- да не настине и да не се мине.
Мдаа и аз вчера и днес се качих с кола, за да не се мина, щот и другите се качват, а и се поизпотих нагоре и друго си е с парно не кат тъпия рейс Very Happy
Ша пробвам това уникално трасе под Драгалевския, явно е модерно. А дали е модерно под Княжевския а? То нали пак "от нищо към нищо" е ?
Аз предлагам да се парцелира по активности планината тъкмо да обобщя претенциите:
- за спортисти, които по никакъв начин не искат да им се пречкат други туристи
- за скиори- всякви лифтове и влекове да им се сложат и само те да ходят там и само зимата, лятото се затваря тази зона да не им ерозират пистите туристите
- за туристи - 1-2 целогодишно тъпи лифта за тях. Други няма да ги ползват, щот са тъпи(лифтовете де)
- за семейни с много деца- задължително паркинг поне 500 места. да им е спокойно. Естествено пътищата да се разширят и ако може да се поизправят завоите, че много се лашка и на челадта ѝ става лошо Smile
- за кифли, мъфини и секви други силиконови екземпляри - да се построи новият хотел Щастливеца. Топла връзка от кабината директно на панорамната тераса. Веган- кето ресторант
Майтап да става съфорумци, че положенито си е жив ташак Very Happy
Пет Дек 24, 2021 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 4 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov