ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Две интервюта
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Две интервюта
Автор Съобщение
Entusiast



Регистриран на: 16 Юни 2020
Мнения: 91

Мнение Отговорете с цитат
Няма съоръжение - промишлено или транспортно, което да не може да се възстанови или ремонтира.

Има фирми в България, които си изкарват заплатите с това. Една от тях е и фирмата, в която баща ми работи. Реновират стари производствени машини, произвеждат за тях резервни части. Произвеждат от чертеж до краен продукт.
Така че, тезата за невъзможността за ремонт олеква ...
Следващият агрумент би бил че е скъпо. Ами не е скъпо, щом чуждестранните инвеститори купили наши големи соц заводи го правят.

Друго нещо е желанието на хората, които стопанисват съоръженията. Желание и грамотност. Защото те са некомпетентни дебили.

А желанието на Калоянов да няма лифтове честно казано повече напомня на инат на възрастен пенсионер, който влиза във форума, за да храни по-младите. Той явно така се забавлява. Радвам се, че не всеки в този форум е подпийнал заядлив пенсионер като него.

Весели празници на всички! Много здраве и щастие през новата година!

_________________
И най-лошият ден в планината е по-хубав от най-хубавия ден на работа.
Пон Дек 27, 2021 12:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, айде сега, всички сме подпийнали! Весело да е!
Пон Дек 27, 2021 12:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Entusiast написа:
Няма съоръжение - промишлено или транспортно, което да не може да се възстанови или ремонтира.

Има фирми в България, които си изкарват заплатите с това. Една от тях е и фирмата, в която баща ми работи. Реновират стари производствени машини, произвеждат за тях резервни части. Произвеждат от чертеж до краен продукт.
Така че, тезата за невъзможността за ремонт олеква ...
Следващият агрумент би бил че е скъпо. Ами не е скъпо, щом чуждестранните инвеститори купили наши големи соц заводи го правят.

Друго нещо е желанието на хората, които стопанисват съоръженията. Желание и грамотност. Защото те са некомпетентни дебили.

А желанието на Калоянов да няма лифтове честно казано повече напомня на инат на възрастен пенсионер, който влиза във форума, за да храни по-младите. Той явно така се забавлява. Радвам се, че не всеки в този форум е подпийнал заядлив пенсионер като него.

Весели празници на всички! Много здраве и щастие през новата година!


Не е вярно !! Аз много харесвам млади мили душички, които са виждали книга, само в музей на мадам Тюсо Smile Ти влизала ли си в СОЦ завод, да видиш как са ги "възтановили". Да не се окаже че ми говориш за района на Челопеч и рудодобивните Smile

И второ, за да знаеш как се подържа лифт, не само тези книги от музеите трябва да си чела, изискват се и други качества Smile

П.С - сега като се замисля .. Може и да си права. Вие младите се научихте само да се прехвърляте от кълка на кълка. Навсякъде с лифтове и автомобили ... Това на нищо не прилича...

Не е ли да нарамиш торбичката и да походиш три - четири дни, докато стигнеш където трябва ... това нищо не е. Лифтове, шейни, само плашите мечките и ората .
Пон Дек 27, 2021 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Много надежди възлагам на новия зам.-министър Тома Белев. В първото си изявление заявява, че след март ни чакат санкции за необявените защитени зони, като закъснението вече е 7 години! Казва и за лифтовете на Витоша, нали беше директор на парка:

"Действащият План за управление на планината не пречи да се подновят лифтовете, но те са частна собственост. През 2007 г. Столичната община ги продаде на "Витоша ски" ЕАД и частната фирма преценява дали има средства за това. Единствено кметът на София Йорданка Фандъкова може да задължи собственика съгласно Закона за устройство на територията, да възстанови Княжевския и Драгалевски лифт."

Разбира се, аргументите "против" са безчет. Както за всяко добро нещо. В случая - двете легендарни "стъпки" на стълбове, които по никой начин никоя световна техника не може да прескочи. Смешници!

Що се отнася до обвиненията в мързел и нежелание, най-малко аз мога да ги приема, защото на два пъти съм катерил баирите с по две деца под мишница. Докато станаха четири и вече нищо не ги плаши. А, забравих преди с дъщеря ми, и нея под мишница. И въпреки това: всеки ли има физическата сила да се качва от селото до върха? Или ако няма - да си дреме пред телевизора? Не е ли по-добре да се осигури бързо изкачване до 2000 метра, пък на тая височина да са походите? Аз действително не разбирам това противопоставяне на "истинското" планинарство и удобното придвижване. И за да бъда съвсем ясен - тука някои ме обвиняват, че съм "зелен талибан", ще допълня: ако зависеше от мен, щях да разоря всички шосета в планините и да ликвидирам лифтовете и пистите. Както е било на ретроснимките, така да е и сега. Но да няма никакво заобикаляне, да ги няма и вилите, дето изникнаха. Пък аз ще му намеря колая.
Пон Дек 27, 2021 3:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Другарят Зъл..... Отговорете с цитат
......е обхванал темата най-широкоаспектно. Ето ти за всекиго по нещо. Който иска с лифт- с лифт, който с кола- нека да е с кола, който иска да е веган- де е веган или кетон, ама да не нарича храната си "кюфтета". Все едно "дървено желязо".
В подкрепа на Зло-то мнение ще добавя следното:
Във втората половина на 70-те, когато родителите ни започнаха да ни пускат да щъкаме сами насам- натам / не онова "Насам- Натам/зиме в 5.45 ч. заемахме бойна позиция на "Хладилника" за да се метнем в първия рейс за Алеко.
Извод: Без рейс неможе.
Десетина Романски представляваха истински рекорд за дневното скиорстване. При лошо време, това е вятър над 100 км/ч по Резньовете, на горната станция стоеше длъжностно лице с чук, което изчукваше замръзналите за седалките скиори. При още по-лошо- спираха лифта.
Тогава отивахме до Голи връх и се почваше едно търкаляне до Бай Кръстьо, а при повече сняг и до Воденицата. Всъщност за истинския скиор е важно наклон да има, не с какво е покрит- искри хвърчаха от кантове както и самите кантове.
После малко казарма и Студентство. През това второто, лете- бадемайстер на морето, зиме- ски учител на Боровец. Разпуквах чужденците от уважение по лифтове и писти.
Друго заслужено уважение на Драгалевския лифт отдавам когато се появиха и поотраснаха дечици, но им беше рано за ски. Тогава сковах една "кормилачка"- шейна за четирима със спирачка и крачно кормило и се спускахме от Бай Кръстьо в целокупен вид, предизвиквайки емоции на възхищение и възмущение по пътеката. По няколко пъти на ден.
Извод: Как така без лифт?!
Поопериха се пилетата, намазахме им ските. Тогава вече целият катун не можеше съвсем да бъде пренасян по лифта- ето ти джипката на помощ. Още повече като ревнеха децата на съседите на родителите си, че наш`те, видите ли, страхотно си изкарвали на планината, товарех на УАЗ-ката по 7-8 деца -и газ на Ветровала. Тогава заслончето, построено с доброволния труд на нашите родители, беше още в обществена полза и докато децата под острия ми взор акумулираха ендорфини на радостта по пистата, аз стъквах огънче в огнището и Сдружение "Сто кюфтета и сто кебапчета" заработваше на пълни обороти. Който е дошъл- той е опитал.
Извод: Ето ти необходимост от джипката в планината.
Частните случаи са равни на броя на хората. Всеки има право да живее по свой начин. Горните три извода са блед щрих в колорита на живота.
А за да е още по-разнообразен този колорит, в чест на Антоновден, Атанасовден, Иванов-и Йордановден, както и Василовден, моля засегнатите да се явят на 22.01.2022 г. на Тошкова чешма, с лифт, коли, пешком или с градския транспорт.
Преди това да са прочели внимателно темата: "Екипировка, необходими неща"
Сря Дек 29, 2021 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Много точно! Бих допълнил, че долната половина от драгалевския лифт никога не е спирала заради силен вятър. А прехваленият симеоновски, набързо построен за една световна младежка проява далеч BC (before Covid, да не си помислите друго), без отчитане на особеностите на витошките ветрове, едни от най-злите из нашенските зимни планини, бива застопоряван още при първия им полъх. Е, да, някога, някога и него го пускаха само до междинната му станция, но виж тя наистина е в пущинака, особено в очите на скиорите. А и какво е това чудо, моля ви се, лифт да вози нагоре-надолу в едната посока (има един такъв и в Боровец, впрочем).

Та така, преди няколко дни е имало "откриване" на зимния сезон на Витоша, при което нито едно съоръжение не е работило. Явно "Витоша ски" кандидатстват за Гинес. Smile

Мен започнаха да ме пращат сам на забавачка петгодишен. Пътувах от Младост-2 до площад Славейков и обратно. Все още се учех да чета, но бях запомнил шрифта на надписа на култовия ресторант "Стадион" и така уцелвах спирката, на която да сляза. А когато еднаж градския транспорт съвсем не вървеше заради многото сняг, успях да стигна и пеша с цената на кратко боледуване подир това. Много скоро след това стана възможно и да се редя на опашката за "Чавдарките" на Хладилника, за да карам шейна около Драгалевския манастир или дори на Голи връх, докато родителите ми се трудеха из институтите. Качваха само седящи, защото иначе трудно успяваха да изпъплят, но пък в Драгалевци, за особена радост на дечурлигата, минаваха направо по стръмната улица нагоре от площада. А моя милост, като най-дребен, понякога при липса на места се уреждаше да седи върху капака на ревящия Perkins -- голямата гордост на нашенския трудов човек. Имаше опашка както от мераклии, така и от рейсове. Чакането беше заради логистиката по натоварването на хора, шейни, ски и всичко останало, като на конвейр...

А "Стената" беше като разровен мравуняк. Скиори щъкаха навсякъде -- удоволствие за очите, гледани дори от много далеч. Да, същата тази писта, която от години вече дори не се обработва, защото, ужким, снега не бил достатъчно...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Дек 29, 2021 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:


Та така, преди няколко дни е имало "откриване" на зимния сезон на Витоша, при което нито едно съоръжение не е работило. Явно "Витоша ски" кандидатстват за Гинес. Smile



Аз питах момчетата на Витоша ски още преди това, като подготвяха съоръженията и казаха че ще откриват след Нова Година. Ама нали все ги плюят що не пускат по-рано. И като са пуснали явно сега преди колега и пак псуване. Не е лесно.

Тук пак ще започнем да си пишем всеки каквото намери за добре. Ски писти нямат място за мен в горите, които трябва да се изсичат. Като пък е на открито, пак има псувня, щото съоръженията могат да работят по-рядо заради вятър. Пак няма угодия Smile ..
Сря Дек 29, 2021 3:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, ти си някакъв уникум в намирането на контрапримери, както ги наричаме ние в математиката! Ти и дишането ще ми спреш, щото отделям СО2 и ето го глобалното затопляне...
Сря Дек 29, 2021 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1401
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Забавна е тази периодична лакърдия за Витоша, но да се опомним, напомняйки, че коги цеко и беляв се разберат за компенсацията, ще потръгнат нещата, с медийната благословия на учителката, като междувременно се намери начин всичко да се финансира от държавата, безвъзмездно разбира се. Другото са само мили спомени от младостта.
П.С.: неслучайно имената на главните герои в сагата са с малки букви, че и толкоз не заслужават (според мен).

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Дек 29, 2021 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
...само мили спомени от младостта.

Мили спомени са, не ще и дума. Но току-виж всред тях бъдат открити и някои полезни зрънца дори всред днешния войнстващ индивидуализъм, който дойде тук доста късно и още по-бавно ще си отиде, по стъпките на даващите по-добрите примери места и люде.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Дек 29, 2021 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2274

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Калояне, ти си някакъв уникум в намирането на контрапримери, както ги наричаме ние в математиката! Ти и дишането ще ми спреш, щото отделям СО2 и ето го глобалното затопляне...


Нищо подобно, просто се закачам за дребните неща, които вие споменавате Smile По никакъв начин не заемам страна, не знам защо така си мислите.
Това което казах е че нещата не са черно-бели и 2-та стълба на Княжевския лифт. Щеше ми се да е толкова просто. Това винаги съм го казвал, "Като толкова знаеш, вземи го ти, ти инвестирай и ти го управлявай"
Опитах се да спомена че нещата не са толкова прости и е нужно да се оформи план, стратегия за развитието на този тип съоръжения. Какви инвестиции трябва да се направят, кое какво да бъде и как да стане. Това че никой не е проявил желание и се мота 30 години, не значи че нещата не трябва да са ясно написани и да се знаят сметките приблизително.

Доколкото си спомням, май нямаше много кандидати да вземат и без това запуснатите отвсякъде съоръжения на "Въжени линии" и да инвестират в тях. Не случайно стана така че Цеко отиде там. СЕга някой ще каже, че е далавера, че му са харизани и тн .... Ама що там имаше преди това една Австрийска фирма, която се отказа.

Като толкова много се печели от тези съоръжения, защо сегашните наематели на х. Плевен спряха да стопанисват пистата, нали е много просто. Защо на другите места съоръженията са стари и износени, нали много знаете, обяснете.. Smile
Сря Дек 29, 2021 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...нали много знаете, обяснете.. Smile

Част от причините биха могли да имат нещо общо с твърде криворазбраното напоследък "ден година храни"...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Дек 29, 2021 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Всички въпроси ще бъдат пространно дискутирани на форумната среща на 22 януари. При постигнато (полу)съгласие тезисите ще бъдат публикувани. За повече подробности - в съответния раздел Срещи и ..
Сря Дек 29, 2021 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Леко съм несъгласен с Ведрин - изцяло това е причината. Никаква мисъл за дългосрочност няма. Приватизирали, но не прочели закона как трябва да си ги осъвременят. И не не са им виновни "зелените", а алчността им.
За мен място на автомобили, горе няма. Автомобилите до начална станция, на който и да е лифт. И хич не ме е еня за потни деца и меки кифли Smile
И аз си спомням как умирах от кеф когато се возя подпрян на двигателя на чавдарката. Планината беше пълна. Верно след това 30 години не бях стъпвал, но сега осъзнавам колко съм изпуснал.
И като заговорихме за години -Калояне би ли казал кой набор си, защото аз не съм останал с впечетлението, че си от "старата" генерация, пък се дъвчете на "младежи и старци" с Ентусиастката Smile
Сря Дек 29, 2021 11:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Re: Другарят Зъл..... Отговорете с цитат
tzezko написа:
...... моля засегнатите да се явят на 22.01.2022 г. на Тошкова чешма, с лифт, коли, пешком или с градския транспорт.

Залавям се със строителството на лифт. Повелителю, само уточнете на вр. Ком или в с. Ябланица, м. Рудешки дол да забия първия дирек?

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак

Последната промяна е направена от Tito на Чет Дек 30, 2021 1:15 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Дек 29, 2021 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 5 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov