ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Две интервюта
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Две интервюта
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Витоша е просто много прашасала машина за кеф и пари, която някой има интерес да не работи.

Бизнес, който има за цел да не работи, е достоен за Гинес.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Яну 14, 2022 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров Smile Швейцария е пример как от нищо се прави нещо : от 12...и някоя година, знаеш, след битката до Фирвалщедското езеро, първите кантони образуват първата република в Европа. Бедни, но свободни и равни хора. Когато интелекта става най-важното условие за богатство, бързо стават най-богатата държава в света. Без един килограм каквато и да е суровина да имат...освен камък и вода. Ако ги питаш - нямали сме революции, това била причината.
Калояне Smile може би не си ме разбрал. Защо курортите в Австрия , които са по-различни от Банско само малко, с манталитета на българина да си изхвърля боклуците къде намери, са нещо лошо? Защото, на нашите плановици и писачи на зелени глупости им излиза от възможностите, не могат да стигнат до голямата картина . А голямата картина е да сравним какво стана със село Влахи, което е било колкото Банско преди 150 години, а сега е куп развалини с я има, я няма 5 старци - жители. Например вряскат и заклеймяват за защита накакви буболечки в дефилето на Кресна / което преди 100 години е било напълно голо и безлесно, сега е самообрасло с келяви гори/ а някакси им убягва голямата картина, че повече от 200 българи са загинали от катастрофи в това дефиле. И типично за България, под масата тези заклеймители си въртят далаверите.
Австрия , само едно обединение на ски лифтове Амаде има 1600 лифта, само в една долина Шладминг - Флахау - Дахщайн. Хората изкарват пари , живеят добре, и природата е по-запазена от нашите уж резервати. Там земята и даже ледниците са частни, та трудно ще навият някой селянин да бри буболечки, а не да брои и дипли евра.
Проект в България : Кой ще го напише грамотно? Кой ще го чете и прилага ? Виждам какво става в тъй наречените резервати и защитени територии. Около Вихрен , долу са лифтове, а е пълно със стада диви кози, точно защото има лифтове и мобилна връзка, не заради друго. Отиваш в резервата Юлен или Полежаните - кози няма, по билата гилзи от патрони, , и необезпокоявани банди от бракониери, виждал съм по 10 с пушки, мъкнат претрепани кози в чували. На Валявишки езера - 20 човека по 2 месеца са опънали постоянно военни шатри, 10 въдици и мрежи, няма откъде да минеш, сечат клек за палене на цели клади. Всичко под благосклонният поглед на парковата охрана, техни комшии и другари по бутилка, предполагам . На Самодивските езера само видими преброих 40 / четиридесет / огнища /. А охраната трупа точки, като глобява уплашени туристи, че си опънали да преспят палатчица. Мургави секачи се вихрят и секат, без някой да може да ги спре.
Гледам голямата картина - да се даде смислен поминък на селищата около планината, като природата се запази, или да гледаме само разрушени, изоставени села. След още малко време няма и кой да ги гледа или да се сети къде са били. 6.5 милиона, след 10 години 5 мил. , после 4 и 2050 та година - даже не и Булгаристан, а ставаме Бангладеш.
И в планината да има хора. Млади хора с телефони, звънят за безобразията. Така разкриха чекалото за диви кози, в пещерата под Джамджиеви скали. Опустее ли, там се развихрят диваците и кретените.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com

Последната промяна е направена от аngel на Пет Яну 14, 2022 11:37 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пет Яну 14, 2022 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Ясно. Ще стане една дълга дискусия, от която ще можем да напишем книга Smile Но тези теми са трудни за дискутиране по интернет.
Пет Яну 14, 2022 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Брей, мога само да се гордея, че две мои срамежливи интервюта предизвикаха такива анализи! Very Happy Very Happy Very Happy Дотук разбирам само, че няма да се оправим никога. Защото за българина гората е, за да бъде сечена, а реките - за да си хвърля боклука в тях. А за бизнеса цялата България е кладенец, от който да изпомпа, колкото може, и да бега на Сейшелите.
Пет Яну 14, 2022 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
vaskoo написа:
Витоша е просто много прашасала машина за кеф и пари, която някой има интерес да не работи.

Бизнес, който има за цел да не работи, е достоен за Гинес.

Ако гледаш на "Витоша ски" като част от голямата картинка, смисъл има, и то голям.
От една страна, ако има добри условия и по-голяма част от софиянци ходят на Витоша, това са изпуснати клиенти за останлите курорти, като сигурно една трета от капацитета е на алтернативните дестинации е на Банско, следователно всеки човек на Витоша е минус една трета посетител на Банско, грубо казано. Обаче скиор на Витоша ще плати евтина карта за едната писта + шкембе на Мотен/Алеко и аре чал. А скиор на Банско ще даде двойно повече пари за съоръжения + скъп хотел със спа + закуска/обяд/вечеря + евентуално дискотечка вечерта, като целият цикъл там им е затворен - Цеко държи земята, строи хотелите съз заеми от банката си, рекламира си курорта посредством позициите си в ски федерацията и т.н. И за него вероятно е по-добре един турист на Банско, отколкото трима на Витоша. Вярвай ми, по-добре си е направил сметката от теб или мен, иначе ако бяхме същите играчи, и ние щяхме да имаме банки (поне аз нямам, за теб не знам).
От друга страна, дори да не му излиза сметката с пренасочване на туристопоток към Банско, изкуственото съсипване на Витоша има ясна цел - да настрои общественото мнение в полза на исканията му уж за поправка на съоръженята, а всъщност за премахване на ограниченията да строи. Нови писти, хотели, езера за изк. сняг. И в момента, в който получи зелена светлина - "Банско2, здравей!".
Според мен стратегията му е комбинация от горните две съображения. Може да има и други мотиви, но горните са твърде ясно видими. Едва ли някой вярва, че Витоша е съсипана, защото ситуацията няма как да се подобри.
Съб Яну 15, 2022 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:
...
Дойде Марк Жирардели и за нула време Банско стана курорт, който дава поминък на 50 км околовръст...

Жирардели дойде доста по-късно, а и предполагм разбираш, че е само един аватар, използван заради известността си, тъй като номерът с безимотните клошари, управляващи активи за десетки милиони, някак си не минава вече пред обществеността. А и колко положителна е промяната през последните години за банскалии, не е сигурно. Познаавам хора, които се отказаха от дребняи си бизнес и от съдържатели на къща за гости се превърнаха в наемни работници и камериерки на Цеко - мерси за такова препитание! А целта е да стане още по-гъчкано, да се изперат още пари, да се застрои още по-нагоре и да заприлича съвсем на Слънчев бряг. Ако ти харесва да сме долнопробна дестинация за алкохолен, нарко и секс туризъм, не зная, аз съм против. Брутните печалби за едрите "хотелиери" като сухи числа не ме интересуват, за мен са важни дребните бизнеси и дългосрочната перспектива. Иначе сме още по-дълбоко в третия свят.

Интересно ми е и мнението ти за Лале като писта, подходяща за спускания от висок ранг. Признавам, не съм добър в зимните спортове и не разбирам, но не е ли твърде малък наклонът в горнат част? Някак си мога да си представя обратнаат ситуация - стръмно начало, на което се набира скорост и избутваш докрая, обаче синьо-зеленото Лале2 е дори хоризонтално в голям свой участък - там състезателите биха имали възможност да раздават автографи пътьом, но не и да развият някаква скорост. Вече споменаха хората за разликата в температурите - горе ветрилник и намръзнало, долу киша. Преди 30 години може климатът да е бил по-подходящ, но сега Лале е една разорана кишава нива с буци лед за разкош. Ако се затвори за месец, както казваш, вероятно ще стане много по-добре, но въпреки това имам усещането, че ентусиазмът ти не съответства на реалността.
Съб Яну 15, 2022 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Затова не исках да продължавам дискусията. Както колегата каза че не знам си колко коли ходят да работят в Банско. Щях да го питам за разлика от това да имаш между 10 и 15 декара и да работиш за жълти стотинки. Ама ще е много дълго. Предлагам да започнем да пишем книга. Всеки по една глава и после ще обединяваме Smile Може с хонорара и ние да си купим банка после Smile

Но идеята за книга е наистина добра. Smile Тук има доста хора които могат да кажат много ... и даже ще е подкрепено с факти и статистики.
Съб Яну 15, 2022 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Между двата Резена, на североизточен склон, е пистата Лале. Доста стръмна, вдясно от месността Лавината. Не се обикаля към последната станция на Романски, където са други писти, по- равнички. Не са я отбелязали на новата карта / лявата / на старата я има, но не е точно там . Най - лявото в червено е, от пост 3 до пост 2 :

Не казвам , че ще стане някога състезание от такъв ранг, защото момента мина безвъзвратно. Матрияла копае дъното, обществото ни е болно. Секи сам си преценя Smile и се оправя поединично, ако може .

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Яну 15, 2022 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
Разбирам, явно никога не съм я виждал обработена и затова винаги съм асоциирал Лале2 със синия ски път северно от Малък Резен.
Съб Яну 15, 2022 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Даниел е написал всичко толкова точно, колкото точно си го мисля аз, но не мога да го напиша. Crying or Very sad Благодаря! Не е прост Цеко, направил си е сметката да съсипе едно, за да печели от друго, па като съсипе и другото, ще се върне на първото - негово си е! Сега плаче за промени в плана на Витоша. Хвърлил е въдицата и чака. И като стане възможно, а той е уверен в това, защото с Пирин успя, Витоша ще стане Слънчак-2, както казва Даниел.

Имам питане по стари спомени отпреди 40 години. Тогава дъщеря ми беше някъде на пет и се спускахме главно по Стената. Но се пускахме и по двете Лалета. Долното беше елементарно. Горното обаче имаше един участък съвсем вляво, като гледаме нагоре, който беше направо убийствен. Все още имаше монтирани някакви датчици, очевидно за състезания. Май един-единствен път се престрашихме да се спуснем оттам, но бяхме сами и повече не повторихме. Слизахме все по една писта, която се водеше червена, но не беше приятна, защото имаше силен страничен наклон, а ние с нашите чепеларски кантове само се свличахме. Пък и, честно казано, предпочитах ски-пътешествията между дървета и поляни. Затова използвахме пътеката към Драгалевци. С най-голям кеф слизахме по десет пъти от Голи връх до Драгалевци и обратно с лифта. Другият ни маршрут беше през вододайната зона към Конярника и оттам през Златните мостове, "Малинажа" (май) и в Княжево. "Тихия кът", Бялата вода, та чак до трамвая със ските. Минавали сме през "Момина скала", Копитото и пак в Княжево. През Капакливеца и хижа "Бор" отново надолу. Боже, какви маршрути имахме! Сега силно се съмнявам, че някой слиза по тях. Че откъде толкоз сняг? Абе, и на какви плажове ходехме по южното Черноморие - сами на един изстрел разстояние. Сега кракът ми няма да стъпи там!
Съб Яну 15, 2022 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Професоре Smile Вие май сте гледали табелите на ръба на билото между Резьовете, указващи Лавината ? Тази гърбица отпред , става навяване от платото над Резньовете непосредствено над нея. Това е част от мястото, снимано от писта Лале:


Малко от тези времена и специално това място : https://blogailiev.blogspot.com/2019/02/blog-post.html

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Съб Яну 15, 2022 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ангеле, сигурно това място ще да е било. Но не бяха табели, а някакви кутии вероятно за регистрация на състезателите. Или пък за спасители? И това си е било писта, ама за ония състезатели, световните. Сега си мисля, че май не сме се спускали по нея. Но от онова време помня не само дивашкия студ, но и мъгли. От седалките нищо се не види, горе брули вятър с ледени снежинки. Не знам защо, спомням си повече мъгли, отколкото слънце. Но пък беше героично време!
Съб Яну 15, 2022 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Страница 8 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov