ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х. Беговица - вр. Зъбът - вр. Куклите
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
х. Беговица - вр. Зъбът - вр. Куклите
Автор Съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 39
Местожителство: София

Мнение х. Беговица - вр. Зъбът - вр. Куклите Отговорете с цитат
Здравейте
планирам преход от Беговица до вр. Зъбът и вр. Куклите идните седмици (в зависимост от прогнозата за времето)
Маршрутът до Кукленско езеро ми е познат, посещавал съм го преди няколко години.
Въпросът ми е след изкачване на седловината между двата върха:
повечето писания, които намерих не описват разстоянието от седловината до всеки един от двата (във време) - видима ли е пътеката, има ли маркировка (каменни пирамидки) и как е по-добре да се направи - качване на Зъбът, връщане обратно на седловината и качване на Куклите, след което слизане по друга пътека до езерото (поне така е споменато в повечето източници) или връщане от Куклите до седловината и слизане отново по жълтата марка
Ще съм благодарен за всякакви идеи за правилно планиране на маршрута
Сря Юни 17, 2020 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
От превала между вр. Зъбът и гребена Куклите до вр. Зъбът е 15-20 минути; никога не съм обръщал внимание дали има пътека, тъй като върха се вижда чудесно (от вр. Яловарника към вр. Зъбът има, така че и тук трябва да има). Към Куклите има пътечка, но трябва да знаеш, че те са поредица от коти (Куклите всъшност са скален гребен, независимо, че на много места са описани като връх), затова бих ти препоръчал да ги обходиш всичките и да слезеш в посока м. Солището (ако желаеш можеш да отскочиш и до вр. Голена) и по добре маркирана пътека и ЗКМ да стигнеш до х. Беговица. От превала между Куклите и Зъбът до м. Солището се върви по немаркирана пътека и не е препоръчително преходът да се прави при при лоши метеоусловия и намалена видимост. Ако още нещо те интересува, питай. Успех!
П.П. Тук съм описал разходката : http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=27993#27993
Сря Юни 17, 2020 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 39
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговора.
Със сигурност няма да се ходи при лошо време.
От превала между Зъбът и Куклите към Солището видима ли е пътеката (в смисъл да не се озовем на някоя рискова скала на гребена) и пътеката надолу към Солището различима ли е, виждам на картата че се излиза на кафявата маркировка към х. Беговица.
Можем ли след преминаване на целия гребен на Куклите да се върнем обратно към превала и да слезем по жълтата марка?
Сря Юни 17, 2020 5:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат

От превала Куклите-Зъбът към Куклите.


Поглед назад към Зъбът и Яловарника.


Към Куклите.


Всред Куклите.


Поглед към Беговишкото езеро.


По билото.


Билната пътечка.


Беговишкото езеро.


От седлото Куклите-Голена към Солището.


Поглед към х. Беговица от Солището.


Поглед от пътеката към х. Беговица назад и нагоре към Солището, от където слизаме.

Снимките са от 01.08.2012 г. следобед. В този ден имаше няколко валежа с гръмотевици.

И аз като lubitel бих препоръчал кръгов маршрут с изкачване на превала Куклите-Зъбът по жълтата маркировка, билен преход през Куклите, и слизане обратно към х. Беговица през Солището.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 17, 2020 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 39
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията и снимките
Ще се ориентираме ли за пътеката (видима ли е) от след Куклите до сливането с кафявата марка до х. Беговица
Сря Юни 17, 2020 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Caleb написа:
Ще се ориентираме ли за пътеката (видима ли е) от след Куклите до сливането с кафявата марка до х. Беговица

Зависи колко хора са минавали напоследък, но по-скоро няма да има видима пътека през поляната. Придържайте се не много далеч от билото, особено в мъгливо време.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Юни 17, 2020 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Тодор



Регистриран на: 09 Юни 2012
Мнения: 100
Местожителство: Петрич

Мнение Отговорете с цитат
Според мен е по-добре е да направите прехода обратно. Първо по кафявата маркировка да се изкачите от Беговица на Солището, оттам да преминете хребета Куклите, който има няколко коти, две от които са по-изразени и след като се спуснете към превала между Куклите и връх Зъбът да изкачите последния без пътека. След това може да се върнете покрай Кукленското езеро и се включите в пътеката от Тевното езеро за Беговица. Приятно ходене и очакваме снимки!
Сря Юни 17, 2020 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 39
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дано да е хубаво времето и да станат добри снимки
Само още не мога да намеря точно упътване как да не се отклоня от посоката към солището
Малко ме притеснява липсата на видима пътека и обстоятелството, че в тази част никога не съм минавал
Горе-долу колко е времето от седловината след Куклите до Солището и има ли ясна видимост към крайната цел, което да помага с ориентацията
Чет Юни 18, 2020 9:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Х. Беговица - вр. Зъбът - вр. Куклите Отговорете с цитат
И аз препоръчвам да тръгнете от х. Беговица към Солището. Имайте впредвид, че в гората ще има много комари. Като излезете от клека на билото, което е голяма билна поляна, просто тръгвате на изток без пътека. Постепенно билото се очертава и има пътечка. Ако няма гъста мъгла просто няма къде да се изгубите. Самото преминаване на Куклите е лесно.
Чет Юни 18, 2020 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Още един глас от мен за минаване на изкачване през Солището.

Относно преминаването на Куклите и Зъба - няма от какво да се притеснявате, освен от мъглата.

Ако тръгнете от х. „Беговица“ и на Солището времето се развали - може вместо Куклите и Зъба да се разходите до Стефанов връх. Smile

Върховете Кельо 2484 м, Коцов гроб 2463 м и Стефанов 2408 м често остават встрани от плановете на туристите, но има какво да покажат.

Плюс това теренът до тях не е труден и става за вървене дори когато времето не е особено хубаво, както беше в нашия случай преди 2 години.

Тогава мислехме да качваме Куклите, но на Солището заваля кратък дъжд. Продължихме към Стефанов връх, времето се оправи и дойде залезът...
















____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юни 18, 2020 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 39
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за информацията
Решихме да го направим кръгово - изкачване през жълтата маркировка, минаване през Куклите и слизане до Солището, след това по кафявата марка до Беговица
Само да попитам колко горе-долу е като време слизането от седлото между Куклите и Голена до Солището (кафявата пътека), защото там липсата на пътека малко ме притеснява.
Мисля да държа посока запад и все някъде ще излеза на кафявата маркировка до х. Беговица
Пет Юни 19, 2020 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Не я мисли тая липса на пътека.
Слизането е по открита наклонена ливада с постоянна видимост към Солището. Дръж просто възможно най-билно на границата с клека и скалите, с долината на Беговица вдясно.

П.П. В допълнение на една от снимките на Ведрин, добавям моя снимка от Солището към Куклите.
Вляво се вижда кол зимна маркировка, който стои на пътеката кафява марка и приблизително маркира входа в клека. Напред горе е седлото между Куклите и Голена (остава извън кадъра).



_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юни 19, 2020 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Caleb написа:
...
Само да попитам колко горе-долу е като време слизането от седлото между Куклите и Голена до Солището (кафявата пътека), защото там липсата на пътека малко ме притеснява.
Мисля да държа посока запад и все някъде ще излеза на кафявата маркировка до х. Беговица

Както е написал Дидо - не го мисли толкова. Smile

Ех, как ми се доходи и на мене пак по тия места... като разгледах снимките... Smile

1 километър и половина с 250 метра отрицателно денивелация - най-много половин час.

В началото при седловината между Куклите и Голена спускането е много стръмно и ако е хлъзгаво трябва да се внимава. Личи малка пътечка:

(Ние минахме в обратна посока - от Солището към Голена и Куклите, затова снимките ми са малко „наобратно“.)







После няма пътека, но теренът е равен, тревата е ниска, наклонът намалява и се върви много приятно:













Целта е (както написа Дидо) човек да се придържа вдясно (източно), за да не губи височина и защото там са гледките. Smile

Преди Солището обаче има малко смрика и хвойна, и отделни петна клек, но не са високи и се преминават лесно.

Снимка в посока северозапад към Солището:



Снимка от Солището в посока югоизток към Куклите и Голена:



Като стигнете до коловете - там пътеката е ясна и е вдълбана, а и няма начин да минете през клека без пътека, така че ще я откриете лесно.

Ето снимка на пътеката непосредствено след излизането от клека в посока от хижа „Беговица“ на юг към Солището (колът е счупен!):



Ако има видимост, пътеката с кафявата маркировка за хижа „Пирин“ се вижда много добре, виждат се и коловете.

Обозначил съм пътеката и коловете на снимките по-долу, вие трябва да се целите в кола, означен с жълтата стрелка.

(Колът с жълтата стрелка е в центъра на картата: https://www.kade.si/index.html#ghyb=19/2610309.23/5110915.36/0)

Успех! И да напишеш после тук как е минал преходът! Smile









____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юни 19, 2020 2:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 39
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря изключително много за изчерпателни обяснения и снимките
Задължително ще напиша отзиви след прехода
Very Happy
Пет Юни 19, 2020 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Caleb



Регистриран на: 08 Май 2019
Мнения: 39
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте отново,
в събота направихме обсъждания преход.
Тръгнахме от Попина лъка, където оставихме колата, по синята маркировка за х. Беговица

м. Попина лъка - х. Беговица - 1ч. 15мин.
След хижата продължихме по синьо-жълтата маркировка, преминахме Даков мост (на около 30 мин. от хижата)
и стигнахме до разклонението - синята марка продължава за з. Тевно езеро (в ляво)
Жълтата към х. Пирин в дясно

х. Беговица - разклона на маркировката - 1 ч. 15 мин.

По жълтата маркировка преминахме покрай Кукленското езеро (там времето беше страхотно и полежахме на поляната до езерото известно време) и се изкачихме на седловината между вр. Зъбът и Куклите (наистина е по-скоро скален гребен, отколкото връх).

Разклона на жълто-синята маркировка - седловината - около 1ч. 45 мин. чисто ходене, но престоя на езерото не го засякох точно, така че може да е +/- 10 мин.

От седловината пътят както писаха всички е ясен - до вр. Зъбът - 15 мин. (без маркировка, но с видима пътечка - жълтата слиза от седловината)
Слизане на седлото и преминаване на Куклите (около 40-50 минути), но на единия зъбер от Куклите обядвахме, така че времето е ориентировъчно. (отново без маркировка по видима пътека, точно по билото)

За следващия участък искам специално да благодаря на всички писали по-горе в темата. Наистина ориентацията при ясно време към Солището е лесна, още по-лесна стана благодарение на снимките, качени по-горе. Коловата маркировка се вижда от седловината след Куклите доста добре дори и с невъоръжено око, пък и като се следва билото преминаването е лесно.
Има на някои места видими пътечки през клека, който на места дори е подрязван поне според мен.
Времето за преминаване от седлото след Куклите до Солището е 30 минути, приятно ходене.
След достигане на коловете и кафявата марка няма проблеми с ориентацията, като времето за слизане до х. Беговица по кафявата боя не сме засичали, защото имахме доста време от светлата част на деня.
В гората наистина имаше много комари, които хапеха дори на слънце - препаратът против тях според мен е силно препоръчителен.

В заключение прехода беше страхотен, оценявам го като една идея по-лек от х. Беговица - вр. Каменица.
Снимки ще кача по-късно като ги сваля от телефона, но след Кукленското езеро времето се поразвали, дори преди Солището ни преследваше мъгла, от която избягахме.

Още веднъж изказвам благодарности за всички разяснения за маршрута.

Като нещо полезно, което забелязах бих желал да посоча, че жълтата маркировка се скрива под неразтопени все още снежници след Кукленското езеро до седловината между Зъбът и Куклите на две места, но там посоката е ясна и дори ние нямахме проблем с изкачването покрай снега.
Вто Юни 23, 2020 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov