ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Разходка из Витоша
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Разходка из Витоша
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Разходка из Витоша Отговорете с цитат

Многоцветна зеленина.


Късни летни лъчи.


Безоблачно небе.


Ушите.


Самосвал с бордови кран по чакълиран път в природен парк на 2040 м н.в.


Шкаф за непрекъсваемо електрозахранване Teksan.


Бус с работници и материали по чакълиран път в природен парк на 2120 м н.в.


Високопланинска "инфраструктура" в природен парк на 14 км от центъра на европейска столица.


Едно от изкуствените витошки клекови гнезда.


Началнически джип по чакълиран път в природен парк на 2220 м н.в.


Омайна поляна.


Задръстване по чакълиран път в природен парк на 2250 м н.в.


Зимна маркировка, несъборена от лавина.


В очакване на залеза.


Началото на синия час.


Самолети почти не прелитат, ала радарът неуморно се опитва да пълни държавната хазна.


Денят угасва, звездите блещукат.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Юли 09, 2020 4:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
При толкова техника и постройки на Голям Резен, без камиони няма как да се размине, а и работниците едва ли трябва да станат туристи за един ден.
По-забавно ми е "Едно от изкуствените витошки клекови гнезда".
Ей това не го разбирам. Копаеш отнякъде нещо и го садиш, дето не му е мястото, но си убеден, че така е екологично.
Преди доста години се спусках от Мозговишка порта към Сандански. Подобни еколози така бяха изровили една голяма поляна, че едва намерих просеката в другия и край. Пътеката и маркировката бяха изровени от вземането на материал за разсаждане на нещо си. Същото съм виждал и в района на Вапските езера.
Чет Юли 09, 2020 8:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
още разходки из Витоша

Прощавай Ведрине ако ти спамя темата, ама гледам и други жипове щъкат тука, но се чудих дали да не го плесна в темата за "Транспорт до Витоша".

Интересно парковата охрана къкво прави (къде спи) в такива моменти.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Дек 14, 2020 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Това, че някой си е правил труда да сади клек на Витоша не значи, че никога не е имало клек там, нито, че не му е там мястото.
Доколкото си спомням, беше оцеляло едно петно стар клек над хижа Алеко, може би на още 1-2 места.
Имай предвид, че в миналото горите на Витоша са били жестоко сечени и опожарявани за да се отворят пасища.
На старите снимки от началото на миналия век (във форума има една такава тема) добре се вижда как преди сто години северните склонове на Витоша са били голи.
Голяма част горите, които сега виждаме по северните склонове, са садени преди 90-80 години.
Пон Дек 14, 2020 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Отговорете с цитат
,и за това са по-потдатливи на болести по растителността

Old

--
а джипките ,ако бяха на ,,наши,, момчета и момичета от някой офрод клуб ,щяхме да им ръкопляскаме

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Вто Дек 15, 2020 10:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Не е активен вече линкът със снимките на джипа, но ако е черният мерцедес от тази неделя, то да допълня, че в 9 сутринта, малко над Голи Връх, на второто леко изкачване на пътя, беше започнало да се закопава едно Audi allroad и се наложи да го убеждаваме, да се върне на задна, а не да обръща "ей там на равното".
Момчето(макар физически и пред закона да беше мъж), беше тръгнало, за да изтегли закъсалия си приятел.
Събирам си колекция от спомени за шофьори на ауди allroad, които са закъсали на място, където колата им място няма. Този е на второ място, след един човек, който беше решил да се качва от долна станция на Романски по пистата нагоре. До пистата не беше стигнал, беше легнал по корем около 5 метра преди нея.
Вто Дек 15, 2020 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Странно е изчезнала статията, да за същия курник ставаше въпрос.
Колата не ми боде толкова очите, колкото бездействието на парка изразено в липсата на желание за каквото и да е, освен усвояване на средства по проекти, изграждащи се с доброволен труд.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Дек 15, 2020 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
































_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Дек 15, 2020 11:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Гледам, последните снимки са качени вчера.
Уф, отдавна мисля за един целонощен моабет на Черни, от светло до светло.
Ама трябва да е лятото, пък и при онази кратка нощ кой ще иска да е шофьор? Shocked
Сря Дек 16, 2020 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Този парапланерист ще да е много загорял

Ведрине, към колко часа е заснет въпросният кадър?

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Сря Дек 16, 2020 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
Този парапланерист ще да е много загорял

Ведрине, към колко часа е заснет въпросният кадър?

Парапланеристите на Черни връх бяха двама или трима, а имаха и помагачи. На снимката по-горе, направена в 16:35 ч. е първия смелчага, който се приземи нейде около "Лъвчето" и сетне се качи отново на върха за следващ опит, носейки крилото в нескътан вид.



Веднага след него прелетя и втори, който успя да прехвърли "Горното плато" и сетне може би се е приземил нейде в района между Голи връх и Камен дел.





Вторият опит на човека с червеното крило беше със засилка пред южната фасада на заслона и излитане в посока на Конярника.



Не знам как въобще успяваха да излетят, тъй като имаше пълно безветрие, каквото човек рядко може да уцели на Черни връх през зимата... Smile

Всички снимки са достъпни тук: https://photo.uni-plovdiv.net/vedina/Vitosha/Vitosha-2020-12/

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Дек 16, 2020 9:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Яко тичане ще да е било. А и в тоя сняг... явно много са били на зор Laughing

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Дек 17, 2020 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Хах и аз бях вторник на Витоша, уникално беше. То и днес ще е така и тн .. Виждаха се перфектно Ком и Мургаш заснежени. Обаче нещо много се чудех, доста на изток по билото на стара планина първо би следвало да се вижда Тетевенска баба и после горе долу ясно май е Вежен полегнал. Та се чудя все пак дали най-накрая е Вежен. Ще пусна една снимка на гугъл. Иначе и Мусаленския дял с пистата Ястеребец 2 (Попангелов се виждаше перфектно)

Прилича ми на вежен, но Тетевенската баба като погледнах снимката може и да не съм я уцелил. Ето снимката де

https://drive.google.com/file/d/1mxmmhNQAyuV9e3gKLCz7TLoiKqezKGKR/view?usp=sharing
Чет Дек 17, 2020 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Entusiast



Регистриран на: 16 Юни 2020
Мнения: 91

Мнение Супер снимки :) Отговорете с цитат
Много хубави снимки са станали Ведрине.
А дали знаеш, ти или някой друг от коментиралите - дали от Черни връх посока Ярловски купен е станало вече за снегоходки?
Или може би има минавали хора и утъпкана пътека?
Много ми се ходи натам, но снегоходки нямам.

_________________
И най-лошият ден в планината е по-хубав от най-хубавия ден на работа.
Пет Дек 18, 2020 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Супер снимки :) Отговорете с цитат
Entusiast написа:
Много хубави снимки са станали Ведрине.
А дали знаеш, ти или някой друг от коментиралите - дали от Черни връх посока Ярловски купен е станало вече за снегоходки?
Или може би има минавали хора и утъпкана пътека?
Много ми се ходи натам, но снегоходки нямам.

Благодаря, радвам се, че сте харесали снимките. Те са от много познати места, но са направени в малко по-необичайни моменти. Като се замисля, това май беше първото ми възлизане на Черни връх след залез слънце. А едно време ме учеха, че трябва да съм там най-късно по пладне. Smile

Ето още една за десерт -- изборът е на Нина, автор съм аз:



Снега по билните части на Витоша във вторник беше достатъчно много, за да се затъва на места поне до коляно ако човек не се движи по утъпкана пъртина.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Дек 18, 2020 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov