ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Връх Гредаро - питанка за пътя

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Връх Гредаро - питанка за пътя
Автор Съобщение
kakind



Регистриран на: 17 Дек 2018
Мнения: 12
Местожителство: София

Мнение Връх Гредаро - питанка за пътя Отговорете с цитат
Заедно с един приятал имаме желание да се качим до връх Гредаро в Пирин - https://www.kade.si/#map=17/2603317.15/5123965.22/0

Обаче да гледаш и планираш на карта е едно, а на терен се оказва съвсем различно. Rolling Eyes

Някой може ли да ми каже от къде е по-подходящо да се мине за този връх, като се тръгне от хижа Вихрен?

вариант 1 - от хижа Вихрен по червена маркировка до Кабата, слизане до голямото Влахинско езеро, изчакване до Муратовата премка и после по пунктирната линия нагоре до Гредаро – струва ми се много качване и слизане залудо.
вариант 2 - От хижа Въхрен до Муратово езерор изкачване до Влахинския превал и от там се следва пътеката за Гредаро.

...или някакъв друг вариант, за който не се сещам, но ще се окажи може би по-добър от тези.

Въобще ще съм благодарна на всякаква информация.
Пет Юли 10, 2020 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Не виждам какво се двоумите - по единия вариант отивате, а по другия вариант се връщате. Smile

Аз бих предпочел в началото на деня да мина през Кабата, а в края през Муратовото езеро, но това е по-скоро заради фотографиите.

Имайте предвид, че ръбът между Муратова премка и връх Гредаро е доста труден, макар и кратък.
Има доста клек, а също и едри камъни, ръбести скали, чието преодоляване не е много трудно, но не е и лесно.
Слизането от връх Гредаро на изток към Голямото Влахинско езеро става по много стръмен склон и също трябва да се внимава.
Нанесените на карата БГМаунтийнс следи до връх Гредаро са „без пътека“, при това криволичещи, което означава знак за внимание.

Все пак не се отказвайте от ръба до връх Гредаро, истинско удоволствие е да минеш по него, а гледките си заслужават убожданията. Smile

Ето снимки от мое минаване през 2014 г., предполага се, че сега клекът трябва да е още по-голям, още по-гъст и още по-бодлив: Smile

1.Pirin - 18-22.08.2014g.- Banderitsa-Sinanitsa-Tevno ezero-Dzhano-Hleven-T.ez.-Demyanitsa (ot Stefan) - от Муратова премка до в. Гредаро и обратно

Интересен вариант е да се качи връх Гредаро от север - по рида от Гредарското езеро на юг към връх Гредаро.
От езерото нагоре се изкачваш по камъни и накрая трябва да преодолееш съвсем малко клек, докато излезеш отгоре на билото.
После самото било на хребета на юг е чисто, няма клек, или клекът се заобикаля много лесно. Да се върви отгоре е истинско удоволствие.

Ето малко снимки от 17.09.2017 г.:

х.„Вихрен“ - Кабата - Влахински ез. - Гредарско ез. - връх Влахинска чука - връх Гредаро - Вахински превал - Муратово ез. - х.„Вихрен“

Ако имате още въпроси - задавайте!

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Юли 10, 2020 4:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kakind



Регистриран на: 17 Дек 2018
Мнения: 12
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Стефане, определено албумите помогнаха да добия представа за терена.

Засега го планираме за уикенда на 25-26 юли. Надявам се да не ни се провали ходенето.

Ако изникне друг въпрос ще пиша тук. Very Happy

А пък ако/като го осъществим пак ще пиша да разкажа.
Вто Юли 14, 2020 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cho



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 89

Мнение Планинарски привет! Отговорете с цитат
Включвам се в темата ,защото излета до Гредарско езеро е един от любимите ми в Пирин!
Водил съм групи до там и проблема ми е бил ,че не искат да си тръгват от това великолепно място!
Разбира се, с преспиване до езерото!
Ако планирате такова,вземете топли дрехи!
Има няколко пътечки за сравнително лесно изкачване до вр.Гредаро .
След изкачването до върха обикновено половин час след това не ми говорят Very Happy
Слизането е към Гергийски езера,за разкош!

Ако имате въпроси,моля, не се колебайте да ги задавате!

Поздрави!

Сря Юли 15, 2020 7:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kakind



Регистриран на: 17 Дек 2018
Мнения: 12
Местожителство: София

Мнение Re: Планинарски привет! Отговорете с цитат
cho написа:

Има няколко пътечки за сравнително лесно изкачване до вр.Гредаро .


Здравей Cho! Благодаря за включването и за съвета за топлите дрехи. Ще го имаме предвид Smile
Тези пътечки, същите които са показани с пунктир на картата на бг маунтинс ли са? И съответно две от които са описани от Стефан в неговият коментар?
Чет Юли 16, 2020 12:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
baterosen



Регистриран на: 13 Юли 2018
Мнения: 15
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Най-лесно е от Гергийски езера.Най-трудно от Муратова премка.От Гредарско езеро качването е стръмно, но после е ок.Един страхотен и подценяван връх.Успех и пишете после
Пет Юли 17, 2020 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cho



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 89

Мнение Re: Планинарски привет! Отговорете с цитат
kakind написа:
cho написа:

Има няколко пътечки за сравнително лесно изкачване до вр.Гредаро .


Здравей Cho! Благодаря за включването и за съвета за топлите дрехи. Ще го имаме предвид Smile
Тези пътечки, същите които са показани с пунктир на картата на бг маунтинс ли са? И съответно две от които са описани от Стефан в неговият коментар?


Привет! Не са тези!
Северно експонирани на рида са няколко улея ,високо над езерата.
Пробвал съм ги всичките.За мен най-интересен (с най-малко клек) ,но с приятно проходим (равно нагоре) е този ,който е най-вляво, гледан от Вихрен.
Интересно място!
За ценители!
Успех!

Ако мога да помогна с още нещо!?
Пет Юли 17, 2020 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cho



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 89

Мнение Re: Планинарски привет! Отговорете с цитат
cho написа:
kakind написа:
cho написа:

Има няколко пътечки за сравнително лесно изкачване до вр.Гредаро .


Здравей Cho! Благодаря за включването и за съвета за топлите дрехи. Ще го имаме предвид Smile
Тези пътечки, същите които са показани с пунктир на картата на бг маунтинс ли са? И съответно две от които са описани от Стефан в неговият коментар?


Привет! Не са тези!
Северно експонирани на рида са няколко улея ,високо над езерата.
Пробвал съм ги всичките.За мен най-интересен (с най-малко клек) ,но с приятно проходим (равно нагоре) е този ,който е най-вляво, гледан от Вихрен.
Интересно място!
За ценители!
Успех!

Ако мога да помогна с още нещо!?


p.s.сега се сетих- http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1241&highlight=
бях описвал навремето първото си посещение./
Пет Юли 17, 2020 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov