ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
в. Момин Двор, Пирин - Легенди?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
в. Момин Двор, Пирин - Легенди?
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение в. Момин Двор, Пирин - Легенди? Отговорете с цитат
Търся цитат от книгата на Елена Огнянова - "Достигнало до нас - България в предания и легенди" или от старото издание на Отечество, 1984, пасажа, в който се споменава легендата за в. Момин двор - Перуника, която перяла в Папазгьол, си простирала прането на съседния връх. Трябва ми параграфа дословно и ако има някаква референция към това откъде е взета легендата.

Прегледах и други легенди и ми стоят малко нагласени нещата - добри славяни/лоши турци и прочее, та затова горната легенда не и хващам много вяра. Ако имате и други интерпретации на името, ще е добре дошло.
Вто Май 01, 2007 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
То на легенда вяра по принцип не трябва да има. Там е хваната някаква брънка и нататък е разтягане на локуми.Smile Примерно може да е имало някаква мома и толкоз. Всичко друго е измишльотини. Това са легендите. Виж Преданията са друго нещо. Там истината е повечко.
Сря Май 09, 2007 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
А, вчера я купих книгата, намерих пасажа. Отзад в бележките пише, че е взет от "Сборник за народни умотворения" том 48, стр. 36, записана от братя Молерови. Губи се като цяло.
Чет Май 10, 2007 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Myrzel



Регистриран на: 06 Сеп 2007
Мнения: 26
Местожителство: Plovdiv

Мнение Re: в. Момин Двор, Пирин - Легенди? Отговорете с цитат
dido написа:
легендата за в. Момин двор - Перуника, която перяла в Папазгьол, си простирала прането на съседния връх. Трябва ми параграфа дословно и ако има някаква референция към това откъде е взета легендата.


Добре де не и ли е било по близо да простира на Джангал или Сиврия Wink Wink Wink Idea
Вто Фев 09, 2010 7:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: в. Момин Двор, Пирин - Легенди? Отговорете с цитат
Myrzel написа:
dido написа:
легендата за в. Момин двор - Перуника, която перяла в Папазгьол, си простирала прането на съседния връх. Трябва ми параграфа дословно и ако има някаква референция към това откъде е взета легендата.


Добре де не и ли е било по близо да простира на Джангал или Сиврия Wink Wink Wink Idea


Опалянкатааа, добре мислиш, мдам. Виждаш ли какво става като се пипат имената Laughing

Обяснението е много лесно. Това на което ние викаме Джангал, всъщност е Момин(и) двор(и). Така го знаят и местните. Отдавна чопля въпроса и имам широко обяснение, но.... темата е дълга.
В сборника на братя Молерови за Банско тая легенда я няма. В СбНУ (Сборник за народни умотворения) не знам какво пише, но легендата я има записана от фолклориста Иван Кюлев през 1933 г. Тя се отнася за Попово езеро и започва по следния начин:
"Верва се, че местото е "стопанито" и царува лош дух. Некога лошият бог се е къпал в езерото и
сестра му простирала платната си по западния връх, затова се нарича Момин двор."

Всеки който се сети да отвори картата, вероятно ще се изненада, като види кой връх е на запад от Попово езеро. Всъщност това е отговора на въпроса ти. Wink Cool Laughing В книгата само намекнах че там в района работата "не е чиста" без да задълбавам тъй като още не бях избистрил въпроса, но и това ще стане

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Фев 09, 2010 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Хипотеза 1
Осланяйки се на легендата преразказана или написана Think от Иван Кюлев, разсъжденията
са ти правилни.Тогава обаче изниква въпроса,щом Джангала е Момин двор,тогава кой и как са е наричал
днешният връх Момин двор??

Хипотеза 2
По времето на Кюлев едва ли е имало подробни карти ,като днешните и човека може да се е заблудил неволно,още повече ,че той е фолклорист и географските му познания не би трябвало да се вземат за чиста монета,което ми се струва по-правдоподобно........... но знае ли човек
Виждаш ли каква тема отваряш

Very Happy Very Happy Very Happy
Вто Фев 09, 2010 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Щом заговорихме за фолклор ,мисля тук му е мястото да цитирам един от сериозните изследователи на Пирин Лазар Томов,който пък в своята книга от 1927г."ПИРИНЪ ПЛАНИНА"предава дословно думите на
на един от стожерите на българската литература Йордан Йовков,когато е зърнал за пръв път Пирин.


„Далечъ нейде въ посоката, отдето идѣше Струма въ чистия и лазуренъ фонъ на небето, сякашъ изрѣзана и включена въ рамка между стръмни стени, далечъ на северъ, като загадъчно и странно видение, издигаше се самотна и висока планина, покрита още съ снѣгъ, сякашъ цѣла изваяна отъ чистъ и девственъ мраморъ. Върху нея блещѣха брилянтнитѣ искри на слънцето, обграждаше я отъ всѣкѫде нежната синевина на небето. Това бѣше Пиринъ.

За пръвъ пѫть азъ виждахъ Пиринъ! Предъ очитѣ ми стоеше сѫщиятъ образъ, който е възставалъ въ въображението ми, всредъ епичния лъхъ и суровитѣ картини на хайдушкитѣ пѣсни. Азъ виждахъ Пиринъ наистина хубавъ, гордъ, изправенъ високо въ небето, и оттамъ въ царствено величие и могѫщество спрѣл
тежъкъ, неподвиженъ погледъ надъ всички други планини и усои”.
Вто Фев 09, 2010 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Myrzel



Регистриран на: 06 Сеп 2007
Мнения: 26
Местожителство: Plovdiv

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:
Хипотеза 1
.........................

Хипотеза 2
По времето на Кюлев едва ли е имало подробни карти ,като днешните и човека може да се е заблудил неволно,още повече ,че той е фолклорист и географските му познания не би трябвало да се вземат за чиста монета,което ми се струва по-правдоподобно........... но знае ли човек
Виждаш ли каква тема отваряш

Very Happy Very Happy Very Happy


Абе като се има впредвид картата която беше качена в една от другите теми от 33 или 36 година, май са имали доста добри карти, така че хипотеза 2 < хипотеза 1 Wink Laughing Wink

А за темата човъркам аз, ама ще чакам Спиди да я избистри Wink
Вто Фев 09, 2010 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Едно е да се коментират и нищят легенди и предания в ,което няма нищо лошо,а съвсем друго е да се подържа тезата,че всъщнтост Джангала е Момин двор,а пък Момин двор е Джангала или пък един господ знае кой връх.Може и да е така,не споря,но съм сигурен,че ще настане такава каша от ,която няма да има измъкване.Мастилото по картите на "възродените" върхове и местности още не е изсъхнало.........
Сря Фев 10, 2010 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
То и сега ако отидеш в околните села - Кремен, Обидим - ще ти кажат къде е Момини двори и къде Джангала. Кашата е покрай тия дето нямат очи да гледат и глави да мислят, и на тия дето им верват ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 10, 2010 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Пак казвам не споря,но в такъв случай щом ,като местните хора имат последната дума за местоположението и имената на върховете веднага посочвам някои неточности в планинарската карта Garmin за Пирин.
В картата за местоположение за Пиляфа са дадени следните географски координати 41,640263/23,395740,което не е вярно.И децата в Сандански ще ти кажат,че Пиляфа ,това са двата голи върха намиращи се на 1000-1500м. запад-югозапад от посочената точка.На картата са дадени,като кота 1596.В рамките на шегата им казват "циците на планината".Доста може да се поспори и за местоположението на връх Елен,още му казват и "Елен скала".Там,където е даден на картата(41,638238/23,414287) няма кьорава скала нито камък, възвишението е е обрасло.Скалите се намират на около 1000м.западно от посочената точка.На Google Earth се вижда много ясно.

Това е снимка на Lubitel на,която се вижда много ясно връх Елен (Елен скала)



Просто няма как върхът да се намира на горепосочените координати..та това е положението местните винаги имат право Very Happy
Сря Фев 10, 2010 1:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Йорди, това Пиляфа и Елено е землище на Лиляново бре, не е на Сандански Smile

Това е интересно, ще се провери.

Досегашната версия беше, че обозначената кота 2033 на руското топо е в. Елено (както е дадена според речника на Душков). А тази, дадена като 1930 в. Елено, е в. Пиляфа (скалите с там точно). Нищо чудно да се окаже грешна тезата за грешка в руското топо Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 10, 2010 2:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Тц Дидо ,в Пиляфа опират границите на землищата на селата Вихрен(Лески ст.име).Голям и Малък Цалим и Бождово.Лиляново и Стожа са малко по-надолу,но не това е важното в случая,всички тези селца са в община Сандански.Въпроса е ,че кота 2033 не е връх Елен(Елен скала),а не ЕленО.Пак повтарям снимката,която е направил Lubitel по-горе e самият връх Елен.Кота 1880 е Елен Дидо при скалите,а не Пиляфа.Пиляфа е на кота 1596.Нещата са проверени и ясни мноого отдавна далеч преди руснаци и Душковци.

Поразгледай разходката на това момче(макар и с мотоциклет) за да ти стане ясно къде е Пиляфа има и доста снимков материал Wink

http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=18188
Сря Фев 10, 2010 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Данке за Пиляфа и Елен. Аз също съм се чудел какво що по тия места, че работата в картите не е чиста с тия 2 имена. А в руското топо има и други леки неточности м/у другото.

По въпроса Джангал=Момини двори, ич не ми се зачекваше темата да си кажа, и се чудя защо се обадих. Ще се оправдая, че все още работя върху разясняването на казуса.

Сега, братя Молерови (Димитър и Костадин) не някои мухльовци, а доста ерудирани и начетени хора, със сериозен принос в изследването на Банско и землището му. Мисля в нета може да се прочете нещо за биографията им. В легендата записана от тях, и цитирана от Е. Огнянова се казва за Перуника следното:
През цялата зима тъкала платна, а рано напролет слизала към голямото планинско езеро да ги бели и ги простирала на близкия връх. Оттогава останало върхът да се нарича Момин двор.
Момата е горе, и после слиза долу, пере, и простира на близкия връх. Много ясно, че простора е това, на което викаме Джангал.

Относно Иван Кюлев. Не подценявай този човек. Колкото Молерови не са случайни, Кюлев дваж. Биографията му е много респектираща, но аз ще наблегна на един факт. Кюлев е родом от с. Обидим. Момини двори е тяхно землище, на границата с това на Банско по-точно. Смея да твърдя, че с оглед образованието си, много добре знае посоките. А че познава землището на родното си село едва ли подлежи на съмнение.

Без да задълбавам, ще кажа че това далеч не са единствените източници указващи точно и ясно, че тоя Джангал, не е Джангал. Тук само си коментираме легендата. Cool Да, местните хора имат последната дума за местоположението и имената, НО, никой не ги слуша. Иначе, така и така се отвори приказка, може да ме броиш към хората подържащи тезата, че тоя Джангал е Момини двори. Не ме карайте да влизам в подробности сега обаче. Както се оправдах по-горе, все още работя върху разясняването на казуса.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Сря Фев 10, 2010 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Руснаци няма замесени в играта. "Руските" карти са български всъщност, погледни там района да видиш за какво иде реч. Елено е даден там дето ти казваш вероятно.

Иначе за кое кой връх е си има хора, дето им е работата да ровят и разпитват Wink Ще излезе истината де Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Фев 10, 2010 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov