ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Оръжие срещу гадини
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Оръжие срещу гадини
Автор Съобщение
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Оръжие срещу гадини Отговорете с цитат
Сега е времето и мястото да попитам : Ако ви изкочи мечка и видимо е тръгнала да ви направи чревцата на каймица как можем да се отървем от такава напаст. Бомби, пиратки, гранати, димки, що ли? Сега гледах новините - в родопите някаква мечка разкъсала някакъв ловец и ако не били другите от дружинката да я направят на решето, човечеца си отивал на кино. Някой да сподели с какво да се пазим от такива гадини?

_________________
Take the first step and keep walking
Пон Окт 26, 2009 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
В интерес на истината трябва да кажем.че са изключително редки нападенията на мечки върху хора.Поради силно развитото си обоняние и слух,мечката фиксира хората отдалече и всеячески избягва срещата.Ако все пак животното нападне,то това може да се дължи на:
1.Критично скъсяване на дистанцията между човека и животното по непредпазливост или умишлено.В този случай мечката се чувства застрашена и напада.
2.Когато е с малки(изключително опасно)
3.Когато се храни тя е непредпазлива и цялото и внимание насочено в храната.Тогава може да бъде изненадана от човек и да нападне.
4.При преследване и лов ако се измъкне животното е изключително агресивно.

"Специалистите" съветват,ако все пак ви се пресекат пътищата да се отстъпва бавно назад,никакви пиратки бомби камъни и тям подобни глупости да не се използват,те само ще раздразнят животното още повече.
Ако в краен случай тръгне да ви гони,единствения ви шанс да се измъкнете(макар и минимален) е да бягате по колкото се може по-стръмен терен надолу.Поради по-дългите си и масивни задни крака мечките се затрудняват да бягат по надолнище. Трябва да се помни,че в такива стресови ситуации единственото оръжие на човек е неговият мозък и самообладание.А най-сигурният начин да не ви срещне мечка е ,като не ходите в гората Tooth


Последната промяна е направена от jordy на Вто Окт 27, 2009 1:35 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Окт 26, 2009 10:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:
А най-сигурният начин да не ви срещне мечка е ,като не ходите в гората Tooth
Напълни ми душата с последното изречение. Но иначе това с "рядкостите" по-добре да не разчитаме. И бойлер много рядко гърми, ама гърми, и докато си викаш "точно на мен няма да се случи", то точно обратното става и както е казал народа "де го чукаш, де се пука".
А със тичането е добра идея, но представи си цял ден изкачваш, капнал си от умора и да тичаш, някак си не се връзва много, въпреки, че като ти дойде лайненцето на дупенцето...

_________________
Take the first step and keep walking
Вто Окт 27, 2009 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Бойлер гърми да, мене ме е гърмял примерно Smile

За гадините - пиратки, но са бавни за палене. Другия вариант е газов пистолет - вдига много шум, а и газта си е гадно нещо Very Happy. Има добри револвери, 5-6 зарядни, около половин кило тегло. След вълчите изпълнения по Тодоровото и аз се замислям за един такъв пищов, да ми е спокойно ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 27, 2009 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Дидо,я разкажи малко по-подробно това за Тодоровото.И изобщо на базата на опита,който имаш,кажи за дивите животни нещо ,имал ли си срещи с тях,как да се предпазим и т.н.Мисля,че темата е интересна.
Кои места по Пирина обитават мечките и вълците?
Вто Окт 27, 2009 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Хехе чак толкова опит нямам. Wink

За вълците - Цецо са го гонили 3 броя тая зима над хижа Бъндерица, докато се е катерил къмто Джамджиевите скали. Наскоро правихме един преход от х. Безбог до село Парил по билото. Преспахме между Бойков връх и Хамбарташ и вечерта вълците виеха откъм Тодоровото. Неприятно е усещането, особено нощем докато човек е отпуснат.

За мечките - виждал съм следи във Василашкия циркус през месец май. На Дебелия рид съм виждал остърган дънер на бяла мура от баба меца. И накрая - по южен Пирин наскоро видяхме пресни следи от двойка мечки - малка с малко.

Местообитанията са ясни в общи линии - пусти места, рядко посещавани от хора - клечасали циркуси, гъсти гори по парка и т.н.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 27, 2009 12:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
..... а и газта си е гадно нещо Very Happy.


особенно ако не прецениш посоката на вятара - е тогава и ти ще рабереш колко е гадна газта Very Happy Very Happy
Вто Окт 27, 2009 4:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Е, рискове има разбира се -винаги можеш да хванеш пищова или ножа наопаки Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Окт 27, 2009 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
koce



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 81

Мнение Отговорете с цитат
С газовия пистолет внимавайте,че ако има вятър може газта да се върне при вас.
Вълците ако се плашат от шума който издава газовия пистолет може и да подейства,но да разчитате с газ да ги морите.
Междодругото повечето газови пистолети,ако не всички, имат допълнителна представка за сигнални ракети.
Тъйче недай си боже ако замръкнете в планината без да имате представа къде сте,може да се използва и сигнална ракета за сигнализиране на местоположението.Абе да не се налага,ама като се наложи е добре да имаш избор.

_________________
Мила Родино,
ти си земен рай,
твойта хубост,
твойта прелест,
ах, те имат край.
Вто Окт 27, 2009 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Е, през ноща палиш огън и това е, до колкото съм чувал поне вълците бягат от огъня. За мечките вече незнам. Наскоро питах в един оръжеен магазин дали вълните на кучегон или дазер ли там каквото беше, ще могат да прогонят мечка или вълк, човека в магазина ми каза, че не знаел... Абе като видиш мечка, пълниш гащите отзад, мокриш ги отпред, проклиняш момента и чакаш смъртта...

_________________
Take the first step and keep walking
Вто Окт 27, 2009 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ggattov



Регистриран на: 16 Юли 2008
Мнения: 302
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Jonnie_Walker написа:
.... проклиняш момента и чакаш смъртта...


в някакви много сериозни филми и размисли се вкарваш..... първо в България има мечки като цяло на определени места - проучи сам къде и не ходи там.... второ не знам защо си мислиш че на всяко животно пъвата му мисъл е да те изяде....
трето като цяло по маркираните и доста използваните пътеки шанса да срещнеш хишни животни е доста малък, защото тях ги е по страх от двукраките всеядни.....
случката която е описана с вълците забележи че се е случила зимата!!!! и по обясними причини те са го нападнали....
Чет Окт 29, 2009 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
в някакви много сериозни филми и размисли се вкарваш.
Е, Жоро аз попринцип говоря, ето примерно става така, че ти се случва, никой не е на сигурно място в гората. Някоя заблудена мечка ти изкача на пътя, и какво правим?

_________________
Take the first step and keep walking
Съб Окт 31, 2009 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jordy



Регистриран на: 13 Авг 2009
Мнения: 330

Мнение Отговорете с цитат
Знаеш ли какво,приятелю много присърце си го взел мечешкия проблем.
Много по-голяма е вероятността да ти падне керемида, саксия или ледена висулка на главата примерно,отколкото да срещнеш Баба меца в гората.Да не говорим,че в пъти е по-голяма вероятността да бъдеш нападнат,бит,ограбен или да станеш участник в автомобилна катастрофа.Та ето от тези случаи,които ти изброих трябва да се страхуваш повече според мен.А ,колкото до мечките,както е тръгнало след някоя и друга година няма да остане кьорава мечка по нашите планини.Не се кахъри и смело напред по родните баири.Поздрави Very Happy
Съб Окт 31, 2009 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Отговорете с цитат
jordy написа:
Знаеш ли какво,приятелю много присърце си го взел мечешкия проблем.
Много по-голяма е вероятността да ти падне керемида, саксия или ледена висулка на главата примерно,отколкото да срещнеш Баба меца в гората.Да не говорим,че в пъти е по-голяма вероятността да бъдеш нападнат,бит,ограбен или да станеш участник в автомобилна катастрофа.Та ето от тези случаи,които ти изброих трябва да се страхуваш повече според мен.А ,колкото до мечките,както е тръгнало след някоя и друга година няма да остане кьорава мечка по нашите планини.Не се кахъри и смело напред по родните баири.Поздрави Very Happy
А, ето това вече ми вдъхва доверие! Smile

_________________
Take the first step and keep walking
Съб Окт 31, 2009 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mitkom



Регистриран на: 14 Сеп 2007
Мнения: 19
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Jonnie,преди да тръгнеш в планината удари 2-3 от червеното Джони и с никакви мечки няма да имаш проблеми... Наздраве! Laughing
Нед Ное 01, 2009 1:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov