ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на 4 season палатка

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на 4 season палатка
Автор Съобщение
Кристиян Кръстев



Регистриран на: 11 Авг 2020
Мнения: 4

Мнение Избор на 4 season палатка Отговорете с цитат
Здравейте, моля ви за мнение за следните палатки. Бюджетът ми е 700лв за двуместна палатка до макс 4 кг, купулна 4 сезонна(яките за сняг не са задължителни, но желателни). Почти всичките от изброените са чешки.

Ferino италиански - Pilier 2 / Svalbard 2 / Snowbound 2
Hannah чешки - Covert 2 WS / Hawk 2 Snow
Husky чешки - Falcon 2
Trim чешки - Vision DSL / Escapade DSL / Apolos DSL
Pinguin чешки - Sphere Extreme / Gemini 150 Extreme Snow

Аз най-вече гледам технически как е издържана една палатка, моля всеки, който има опит с някоя от палатките, а не само чул нещо си, да сподели, за да мога да се обзаведа с нова палатка преди зимата.
Вто Авг 11, 2020 3:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Според мен това което търсиш се нарича Camp XP II.
Проблемът е, че май вече не се произвежда...
https://sp-images.summitpost.org/gear/3582.jpg?auto=format&fit=max&ixlib=php-2.1.1&q=35&w=1920&s=472cf1d1023791846ee445f376567b69
Вто Авг 11, 2020 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
От всички палатки, в които съм спал, една от моите винаги ми е била най-комфортна. Става въпрос за Ferrino Kalahari 3.
+ цената ѝ е доста добра
+ има поли за сняг - ползвал съм я интензивно през зимата, включително и за едноседмични разходки
+ води се триместна, всъщност сме успявали да спим 4-ма с летни чували по схемата глава-крака.
+ когато сте двама може всичкият ви багаж да е вътре с вас в палатката. На доста палатки предверието е прекалено малко за две големи раници с всичкия инвентар.
+ много е здрава. Винаги опъвам всички възможни въженца, но се е случвало, когато ме хване буря на открито, палатката буквално да ме бие по главата, без да се намокря и без да се счупи рейка(тогава бях още с рейки от фибростъкло, сега я ползвам с алуминиеви, че бракувах една палатка и ѝ приспособих рейките към тази).
+ мойта я имам от 2010-та година някъде и вече пропуска, но има навъртяни сигурно 300 дни в планината(до преди 3 години беше запазила първоначалните си характеристики).
+ с два входа е и това дава възможност при продължителен престой в лошо време да отваряш подветрения вход, за излизане.
+ поради сравнително големия си обем, вътре съм си опънал въженца, за да си простирам дрехите, докато спя, да съхнат.
+ проветренията ѝ са доста добре измислени - когато е горещо можеш да си направиш течение, когато е студено може да се затвори много плътно. Ако я закопаеш и със снег и става направо сауна вътре. Спал съм на -15 на Мальовица с нея. Спалният ми чувал беше с екстрем -15, комфорт -2 и бях само по термобельо вътре. Сутринта, в палатката стоях по термобельо и в палатката около 5 минути докато се облека и не ми беше дискомфортно.


- тежи 3.4 килограма с рейки от фибростъкло, но като гледам бюджетът ти, можеш да си вземеш едни алумниеви за олекотяване.
- полите за сняг са къси и при студено, но безснежно време не е могат да залепнат толкова добре за земята, както едни дълги поли, ако им сложиш камъни отгоре.
- моята е от някакъв алуминизиран плат, новите гледам са си чист полиуретан, не знам това, как ще се отрази на слънцеустойчивостта, в моята и в най-големия пек, върте се живееше, ако си отвориш двата входа.
- гледам вътрешния слой на новата версия е с по-малко мрежа. На моята мрежата върви някак си по диагонал и позволява доста повече дишане.
- опъва се първо вътрешната палатка, ако опъваш по време на дъжд е доста неприятно, защото после трябва да я бършеш, но с времето започнах да я покривам с външния слой за около 2 минути, така че не събира чак толкова много вода.


Последната промяна е направена от djogobg на Вто Авг 11, 2020 1:17 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Авг 11, 2020 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кристиян Кръстев



Регистриран на: 11 Авг 2020
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за мнението! Наскоро се запознах с CAMP палатка наживо, но никъде по нея не намерих какъв е моделът. Хареса ми качеството и изработката, но когато се поразтърсих в интернет, видях че отдавна вече не произвеждат палатки, май май. Иначе като клас, по-висок ли е от изброените от мен марки? Видях в Намасте, че продават CAMP обаче моделите са обикновени и не толкова скъпи.

Hannah също съм виждал наживо и ми хареса, а Ferrino по снимки ми изглеждат най-функционални.
Вто Авг 11, 2020 1:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кристиян Кръстев



Регистриран на: 11 Авг 2020
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за дългия и подробен отговор! Калахарито изглежда супер, но ми се иска по-здрава конструкция.
Вто Авг 11, 2020 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Кристиян Кръстев написа:
CAMP палатка наживо...
Hannah също.

Аз имам CAMP Yamatary, която е триместния аналог на XP II. Тествана е и издържа 10 дни/в които няколко Тяншански бури/ като палатка на Лагер 2 /5600/ по склоновете на Пик Чапаев.
Лагер 1 пък, на 4800 пак на същото място се състоеше от палатка Hannah vertigo. Тя също издържа...
Та тези двете са проверени на място, където повечето палатки издишат.

ето тук е стояла:


а ето и "тестерът" в нея:


Сря Авг 12, 2020 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кристиян Кръстев



Регистриран на: 11 Авг 2020
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Чудесно, спечели ме! Но или аз не мога да направя добър рисърч на тази марка или определено няма почти никакво инфо, камо ли откъде да си я купя. Знаеш ли дали е възможно да се закупи такава палатка все още?

Моята стара(евтина марка), беше абсолютно същата като конструкция, вид и форма, пак триместна и смея да твърдя, че е много удобна за ползване.

Но използването само на две рейки за основната част на палатката ме притеснява по принцип, защото сгъва по-лесно на вятър, отколкото по преплетена конструкция. Но след като е тествано и издържа, това е важното.
Сря Авг 12, 2020 6:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov