ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Белия улей vs Тодориния улей
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Белия улей vs Тодориния улей
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Белия улей vs Тодориния улей Отговорете с цитат
Въпроса ми е-по-труден ли е Белия в сравнение с Тодориния-на втория има едно -две прагчета, дето ни озориха особено на слизане...та ако е по-отровен-хич да не се заФащаме... Confused
Вто Авг 11, 2020 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм слизал по Синия и то до Иглата, според мен ако не ходите да катерите нещо, не виждам смисъл да се ходи по тези улеи. Там всичките са ронляк, има трева, пръст, по всяко време може да се пребиеш, не че не може, но не виждам смисъл.
Иначе според мен са по неприятни от въпросния.
Вто Авг 11, 2020 1:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
не виждам смисъл да се ходи по тези улеи.

Ама ти в тЕа занимания и смисъл ли търсиш??Very Happy Смисълът е,че не съм минавал от там.....
Вто Авг 11, 2020 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1937

Мнение Отговорете с цитат
Моите 5 стотинки :
- По-добре улеите да се катерят нагоре, не да се слиза по тях.
- Каски задължително
- Ако сте повече хора, да се изчаквате на безопасно място, един катери - другите чакат, припявайки си камъните падат, падат... Smile - В този смисъл група от повече от 4 човека в наистина опасните улеи и стени е на предела за нормално време
Много приятен, интересен и стабилен улей , без нужда от изчакване е Кюнецо https://blogailiev.blogspot.com/2017/01/blog-post.html

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Вто Авг 11, 2020 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rich



Регистриран на: 30 Юли 2013
Мнения: 35
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Белият улей съм го изкачвал преди 9 години в средата на септември. Идеята е да има десетина дни сухо време, за да падат по-малко камъни. Според мен улеят е впечатляващ и си заслужава да се види. Аз не съм алпинист и не виждам никаква трудност. Стръмно е, тревата е хлъзгава, но с щеки няма проблем. Единственото по-трудно място е в началото (при изкачване, преди водопадчето). Минава се по поточето отдясно по улейче на скалата. Нито един камък не падна за цялото изкачване. На няколко места имаше паднали камъни, но с такава големина, че никаква каска няма да помогне. Бих ви препоръчал да минете по пътеката за Сухото езеро от Кирилова поляна. На 8-10 минути от поляната тя завива леко надясно, а направо продължава немаркирана пътечка. На места имаше кафява марка. Беше напълно проследима и е в гора. Върви на север и леко на запад (10-15 градуса). Опира в стръмен склон и там се оглеждате на ляво - макар и трудно се вижда пирамида от камъни. След стотина метра излизате на улей, който е отдясно на Белия. Тук е обрасло с елешки и стотина метра се търси най-лесното минаване на запад. Знам че е минавано в дъжд, но смятам че е опасно.
Вто Авг 11, 2020 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Rich знаеш ли какво казват едни от едно модерно и вече не толкова физическо занимание кросфит (crossfit).

"Нашата загрявка е вашата тренировка"

Та толкова по темата кое и колко е трудно Smile И нека не забравяме, че много от хората се пребиват точно на таива места, където "не виждат особена трудност"
Вто Авг 11, 2020 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
... Смисълът е,че не съм минавал от там.....

Първо да ме светнеш що е то "Тодорин улей" - на Тодорин връх в Пирин ли е?
А инак, най-добре е следното, даже тук някой преди години беше писал пътепис за това начинание:
Отивате на БАК. Рано сутринта слизате по Белия улей, той е в пъти по-добре за слизане от всичко останало. Стигате до под най -долна Дяволска игла. От там има едни кулоарчета на запад, които ви извеждат до Дяволския улей на т.нар. Бивака на обесената. От там се прехвърляте под Портала/вече има и пътечка с пирамидки/, минавате под Иглата и влизате в Синия улей, до голямата пещера. От там - нагоре, че надолу е гадно... Има един специфичен праг, където когато има вода се води водопад. Преминава се ОТЛЯВО, или западно на водопада. После е много чакъл и сипеи, извеждащи до Прозореца между Орловец и Зъба. От там е ясно.
Има и един вариант, по улея между Иглата и Двуглав, но там има и катерене, особено като се стигне седлото, където рапелите от Иглата слизат и се почва Двуглав. Там има около 100метра катерене по гладки плочи без осигуровка, има обаче през 50м песесарски халки. /Участъкът между точки L и 2/ на схемата на Н.Петков:

Ако има кой да ви преведе от там, няма да съжалявате, струва си гледката, а отделно - спестявате си трошляците по Синия улей и излизате право на върха на Двуглав.
Сря Авг 12, 2020 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Първо да ме светнеш що е то "Тодорин улей" - на Тодорин връх в Пирин ли е?

Хм, това се зачудих и аз - не е като да няма улеи откъм Тодорка Smile
Ако съдя по популярната онлайн карта, предполагам имат предвид широкия улей вътре в Тризъбеца, чието начало е склона между Голяма и Малка Тодорка - драсната е пуктирана линия там ... Там е и най-лесното спускане със ски до хижата.
Иначе, Белият улей е за предпочитане да се качва, отколкото да се спуска и описанието на Rich за началото от Партизанска/Кирилова поляна е точно. Напускането на пътеката за Кобилино бранище, мисля, беше с червена марка, но може и кафява да е, наистина.
Описанието и снимките на Николай са много добри, но дали е подходящо да се насърчават хората да налазват района... Ето връзка, но всеки сам да си решава дали да ходи там. Последните "жертви" на социалните фотки срещнах по Джамджиеви скали и останах с впечатлението, че им беше доста некомфортно.
Сря Авг 12, 2020 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
rumen radev написа:
дали е подходящо да се насърчават хората да налазват района...

Според мен не е никак подходящо, има както нормативни причини/резерват/, така и чисто от съображения за безопасност. Преди години имаше дискусия на тая тема, но бях разкритикуван.
Аз лично съм "ползвал" улеите само с цел достигане туровете на Иглата, Двуглав или Дяволските игли. Разходките по тях, заради самите тях, като самоцел, намирам за … е сами се сетете за какво....
Сря Авг 12, 2020 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
За Тодорин улей-точно така-става дума за пунктираната "пътечка" за Тодорин връх Smile
Благодара на Рич за описанието,а на ВладоФ за предложението...наистина трябва да има желаещ(и можещ) да ни "прекара" оттам...
а по въпроса за разходките по улеите-ами и аз намирам разходките по туровете за...е сами се сетете за какво.... Wink
Чет Авг 13, 2020 8:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
... разходките по туровете за...е сами се сетете за какво.... Wink

То така започва "приказката за стълбата". Първо с улеите... Като ги изръшкаш и ти опротивеят, подхващаш и туровете, въпреки че сега така баеш. По лош път си тръгнал, да знаеш...Стръмен и с много чакъл. В прекия смисъл на думата. Smile
Чет Авг 13, 2020 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
За Тодорин улей-точно така-става дума за пунктираната "пътечка" за Тодорин връх Smile
Благодара на Рич за описанието,а на ВладоФ за предложението...наистина трябва да има желаещ(и можещ) да ни "прекара" оттам...
а по въпроса за разходките по улеите-ами и аз намирам разходките по туровете за...е сами се сетете за какво.... Wink


Тоя "Тодорин улей" е един от многото там.
Преди време се чудихме с Емо как да се качим по най-тъпия възможен начин на Тодорин връх, огледахме от хижата за най-лекия улей и скокнахме на този.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 13, 2020 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Има и друг... Отговорете с цитат
...един Тодорин улей- този, по който падайки загуби живота си нашия приятел Тошко от Карнобат.
Вечна му памет!
И едно на ум!
Чет Авг 13, 2020 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
подхващаш и туровете

Аaa няма начин!Не и след тия снимки дето качваш Very Happy
два пъти съм ходил до прозореца между Орловец и Зъба-на третия ме вързаха и ме качиха...мисля че ми е достатъчно!Зави ми се свят само като погледна надолу Rolling Eyes
Пет Авг 14, 2020 8:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
най-лекия улей и скокнахме на този.

Бе в долната си част не е много лек-там дето се съединява с с този от ляво(на слизане) особено като си надолу и с големи раници-има едно-две прагчета...наложи се да си пускаме раниците и да преминем във съседния ляв за кратко през клековия пояс....
Пет Авг 14, 2020 8:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov