ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рибарица- Бенковски през Костина??

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Рибарица- Бенковски през Костина??
Автор Съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Рибарица- Бенковски през Костина?? Отговорете с цитат
Някой минавал ли е скоро по тази пътека и какво е състоянието й?
Сря Окт 28, 2009 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Минавал съм пътеката преди 3 години. В началото те чака досадно ходене първо по асфалт, после по черен път. Следва много стръмно качване към хижата. В тази част, при мокро/ влажно време пътеката става доста хлъзгава. Като цяло този подход не е най-добрия - препоръчва се за сухо време. Ако искаш да минеш от там за разнообразие – давай смело.
Сря Окт 28, 2009 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Кой е правил тази препоръка /за мокрото време/ ? И въобще описание на пътекета има ли някъде?
Сря Окт 28, 2009 4:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tonysd



Регистриран на: 01 Юни 2009
Мнения: 105
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди година пътеката беше в добро състояние. Ако си с кола можеш да я оставиш в местността Костина, на края на асфалта и така да спестиш част от пътя.


Последната промяна е направена от Tonysd на Чет Окт 29, 2009 2:08 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Окт 28, 2009 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
W_sjankata написа:
Кой е правил тази препоръка /за мокрото време/?

Вангеле, препоръката е от хижарката Олга и е съвсем буквално изпитана на собствения ми задник (тогава слизахме).
Ако ще ходиш, прати поздрави от мен.

Камен
Сря Окт 28, 2009 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Трак, опорни точички или карта има ли нейде?
Сря Окт 28, 2009 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zhivik



Регистриран на: 24 Апр 2009
Мнения: 20
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей - чета от известно време форума, но досега не съм писал. Включвам се защото точно през изминалия уикенд бях на хижа "Бенковски", и имам доста пресни впечатления. Относно въпросната пътека - видях началото и, доста е стръмничка, и предвид това, че там горе вече е зима, може да е сравнително хлъзгаво. За сметка на това, имам по-добро предложение - има пътека, която минава малко по на запад, и далеч не е толкова стръмна. Ние слязохме по нея, и беше много приятно. Основните недостатъци са два - първо, върви се до самия край на дърварския път (асфалтът е само в началото, колата може да се остави на кръчмата до паметника на Георги Бенковски, или малко по-нагоре); и второ, маркировката е почти неразличима, макар че има табели. Нещо важно: по-стръмната пътека, спомената по-горе, започва преди пътят да е свършил - има табела. В момента, който се стигне края на пътя, пътеката се пада леко вляво, има една широка поляна. След това би трябвало да е лесно различима, ние слязохме по нея, и беше цялата в сняг, но нямахме проблем с ориентацията. Пътеката е с доста приятен наклон, само накрая е леко по-стръмна, но това са не повече от 500-600 метра, с други думи нищо работа. В горната си част, пътеката излиза от гората съвсем близо до пътеката за Антоновския превал. В хубаво време, отпред се извисява връх Булуваня. От там е лесно, след като се излезе на по-равното се виждат едни кошари на изток, а точно след тях е Дома на овчаря. По-късно тази седмица ще пусна снимки от ходенето ни, както и ще сложа някъде GPS трак, спрях засичането на паметника на Бенковски, така че няма да има проблем с ориентирането.

Бих искал да спомена и нещо друго, обаче - ако сте с повече от една кола, и не ви се катери по твърде стръмни пътеки, може по-скоро да се качите по пътя покрай река Заводна, като оставите едната кола там, някъде около рибарника, а другата на паметника на Бенковски (така направихме ние, главно защото бяхме 17 души група). Не знам колко ви се ходи и колко храна ще мъкнете, но ако не държите на твърде много натоварване, това е определено по-лекия вариант. По пътя няма как да се загубите, по-нагоре той се разклонява за хижа "Вежен" наляво (или на изток), а вие поемате леко на запад - пътя всъщност води до Дома на овчаря, отклонението за "Бенковски" е малко преди него.

Между другото, хижарката Олга е жива и здрава, даже показа нагледно как се играе белот Smile - всъщност така се увлече, че остави генератора да работи един час повече Smile

Добавено:
Съжалявам за закъснението (проблемът с форума дойде в неподходящ момент), снимки от ходенето може да намерите тук

_________________
Насилието е последното средство на некомпетентния.
Пон Ное 02, 2009 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov