ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Запалка с пиезо кристал

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Запалка с пиезо кристал
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Запалка с пиезо кристал Отговорете с цитат
Здравейте, имам едно питане. Защо тези запалки не могат да палят на голяма надморска височина. Търся някакво научно обяснение и нещо ми убягва ..
Сря Авг 19, 2020 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Възможно е искрата да е с неподходящи характеристики за запалването на по-бедна на кислород горивна смес.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Авг 19, 2020 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Васко Гурев ми е казвал, че не става, май и с обикновена запалка пак не ставало всеки път, затова си носели кибрит.
Чет Авг 20, 2020 9:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mitaka_g



Регистриран на: 28 Юни 2018
Мнения: 17

Мнение Отговорете с цитат
При голяма надморска височина, имаме по-ниско атмосферно налягане. Налягането в резервоара на запалката е по-високо от атмосферното. При натискането на бутона за запалване, газовата смес от резервоара на запалката, започва да изтича в атмосферата с голяма скорост поради по-високото налягане в резервоара на запалката.
При пиезо запалките, пиезо-запалителят е много близо до дюзата. При изключително бързото изтичане на газа от дюзата пиезо-запалителя не успява да запали изключително богатата смес.
Евентуално решение е намаляване потока на газовата смес посредством регулатора. Другото решение допълващо първото е изпробването на различни запалки, поради разликите в дюзите и намирането на най-подходящата.

На голяма височина, кибрита е най-сигурното запалително средство!
Чет Авг 20, 2020 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Много ценна информация благодаря ви. Следващата седмица ще ги тествам, и ще взема различни видове. При някои пиезо дори от 2500 започват проблеми.
Чет Авг 20, 2020 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Васко Гурев ми е казвал, че не става, май и с обикновена запалка пак не ставало всеки път, затова си носели кибрит.

Най-просто бикче с камъче работи поне до 6900. Кибрит за резерва (на сухо).
Чет Авг 20, 2020 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
NuclearWinter



Регистриран на: 24 Юли 2015
Мнения: 95
Местожителство: ГА701

Мнение Отговорете с цитат
mitaka_g написа:
...При изключително бързото изтичане на газа от дюзата пиезо-запалителя не успява да запали изключително богатата смес...


При понижено атмосферно налягане спрямо морското, съответно и по-ниски нива на кислород (О2), трудно може да се говори за богата смес. По скоро сместа е бедна. Нека не забравяме, че кислородът е единственият окислител (изключвам флуоро-водородната реакция), без който не може да протече химически процес на горене (окислително-редукционен процес с отделяне на топлина и светлина).


Ако има колега, който се занимава с активно CFD-кодове или поне RELAP-5, ще е интересно да моделира при каква надморска височина (респективно атмосферно налягане) изтичанетo става критично Very Happy и защо струята газ не се възпламенява от искрите. Ъъъ, някой да е запознат с какво налягане е газта в запалката?

_________________
Който го е страх от гората да не ходи при мечките!
ДА! На АЕЦ Белене.
Чет Авг 20, 2020 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Може да е богата заради падането на точката на кипене на бутана.
На морско ниво е около -1 градуса, над 2500 надморска вероятно пада под -10.

Това значи, че на високо ще се изпарява значително по-лесно, отколкото на ниско при една и съща околна температура над точката му на кипене. Ако температурата е по-ниска от въпросната -10, шансовете да запали не са големи.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 20, 2020 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Ами купих чисто нова запалка и я пробвах на 3500 метра, пали без проблем. Обаче не беше студено сигурно около 0, че дори според мен 5-6 градуса. Така и не я пробвах над 4000 метра, понеже въобще изключих.

Явно винаги съм пробвал с по-скапани запалки, или просто е било по-студена температурата на въздуха, или по-голяма влажност или се е намокрила.
Съб Авг 29, 2020 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Може да е богата заради падането на точката на кипене на бутана.
На морско ниво е около -1 градуса, над 2500 надморска вероятно пада под -10.

Това значи, че на високо ще се изпарява значително по-лесно, отколкото на ниско при една и съща околна температура над точката му на кипене. Ако температурата е по-ниска от въпросната -10, шансовете да запали не са големи.


Може ли да поясниш какво имаш предвид, че нещо не ми се връзва за начина на запалване - с клечка кибрит дали пак няма да става? Значи обикновено, в стандартни бутилки на населението се предлага ПРОПАН-БУТАН. Нависоко обаче - само БУТАН, явно защото бутанът има малко по-добри "мореходни" качества нависоко спрямо стандартния газ с две съставки /пропан-бутан/. Иначе, за изпарението на студено е ясно, ясно е и какво се прави: височинните примуси са с дълъг маркуч между горелката и бутилката. Бутилката при теб, в чувала, на топло, а горелката далеч да не подпали същия.
Пон Авг 31, 2020 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
баир_будала



Регистриран на: 22 Сеп 2012
Мнения: 252

Мнение Re: Запалка с пиезо кристал Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Здравейте, имам едно питане. Защо тези запалки не могат да палят на голяма надморска височина. Търся някакво научно обяснение и нещо ми убягва ..


колко голяма надморска височина
за да търсиш научно обяснение на нещо ,трябва конкретно описание на обстановката/ситуацията и прочее фактори

_________________
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Вто Сеп 01, 2020 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlio70



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 140
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С пиезо вършат чудесна работа тези които са ветроустойчивите поне за нашите планини.Пробвато стотици пъти като за всеки път се брои всяка цигара разбира се Very Happy
С такива запалки си паля от години.Единствено не палят добре като "умрат" от студ но след минута в ръка всичко си идва на мястото.
Всъщност поради ниското налягане заради надморската височина като не запали увеличавам подаването на газ.
Ето такива са.Продават се на много места на цена 2.5-4лв а моделите са много и метални и от пластмаса.






Вто Сеп 01, 2020 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Re: Запалка с пиезо кристал Отговорете с цитат
баир_будала написа:
kaloyanv написа:
Здравейте, имам едно питане. Защо тези запалки не могат да палят на голяма надморска височина. Търся някакво научно обяснение и нещо ми убягва ..


колко голяма надморска височина
за да търсиш научно обяснение на нещо ,трябва конкретно описание на обстановката/ситуацията и прочее фактори


Прав си, аз не описах добре, понеже ми се стори това по скоро за нещо добре известно и че няма да има нужда от точно описание. Оказа се различно обаче Smile
Сря Сеп 02, 2020 7:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov