ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
По билото на Скакавците- от село Бели Искър до Рибни езера?
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
По билото на Скакавците- от село Бели Искър до Рибни езера?
Автор Съобщение
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение По билото на Скакавците- от село Бели Искър до Рибни езера? Отговорете с цитат
Здравейте!
Имам въпрос относно Скакавците и Централна Рила. По всичко личи, че това е най-слабо посещаваната част на планината, дори вероятно и най-недостъпната, не само в Рила, а и в цяла България. На картите почти няма никакви пътеки там (интересно по какви причини?). Така целия този район се е оформил като едно "бяло петно" на картата на България.
Това обаче е изкушаващо предизвикателство. И в мен се оформя план да мина по билото на Скакавците, тръгвайки от село Бели Искър, все по билото през вр. Пчелина, после Скакавците, Възела, Шишковица, Венеца и накрая до х. Рибни езера, а оттам нататък вече е по-лесно.
Има ли някой, който да е пробвал подобен маршрут, и би ли споделил опита си?
Чет Сеп 24, 2020 7:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Красене, добре си си дошъл от Китай! Отдавна не си писал, надявам се всичко със семейството да е наред.
Ристе, помогни на човека, ти познаваш Средна Рила.
Чет Сеп 24, 2020 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Re: По билото на Скакавците- от село Бели Искър до Рибни езе Отговорете с цитат
Krasen написа:
Здравейте!
Имам въпрос относно Скакавците и Централна Рила. По всичко личи, че това е най-слабо посещаваната част на планината, дори вероятно и най-недостъпната, не само в Рила, а и в цяла България. На картите почти няма никакви пътеки там (интересно по какви причини?). Така целия този район се е оформил като едно "бяло петно" на картата на България.
Това обаче е изкушаващо предизвикателство. И в мен се оформя план да мина по билото на Скакавците, тръгвайки от село Бели Искър, все по билото през вр. Пчелина, после Скакавците, Възела, Шишковица, Венеца и накрая до х. Рибни езера, а оттам нататък вече е по-лесно.
Има ли някой, който да е пробвал подобен маршрут, и би ли споделил опита си?


Това което аз знам, а пък и си личи е че пътека няма. Там е яко клек и май няма минаване. Имаше някакви опити преди от съфорумци, но вече май и никой не се опитва. Виж може би от Рибни езера може да стигнеш до някъде и после да се върнеш ..
Чет Сеп 24, 2020 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: По билото на Скакавците- от село Бели Искър до Рибни езе Отговорете с цитат
Krasen написа:
Здравейте!
Имам въпрос относно Скакавците и Централна Рила. По всичко личи, че това е най-слабо посещаваната част на планината, дори вероятно и най-недостъпната, не само в Рила, а и в цяла България. На картите почти няма никакви пътеки там (интересно по какви причини?). Така целия този район се е оформил като едно "бяло петно" на картата на България.
Това обаче е изкушаващо предизвикателство. И в мен се оформя план да мина по билото на Скакавците, тръгвайки от село Бели Искър, все по билото през вр. Пчелина, после Скакавците, Възела, Шишковица, Венеца и накрая до х. Рибни езера, а оттам нататък вече е по-лесно.
Има ли някой, който да е пробвал подобен маршрут, и би ли споделил опита си?

Привет!
Това, което си наумил, сравнително безпрепятствено, може да се получи само зимата след обилен валеж от сняг, който да покрие клека, с последващ продължителен антициклон и застудяване, за да го фирнова.
А това не се е случвало в Рила от много години. И аз го чакам Smile
Без сняг просто забрави. РРК /Расов Рилски Клек/ в района по билото след в. Свети Дух, по трите коти на Пчелино и по северния склон на най-северния Скакавец е всеизвестен.
Скакавците са нормално достъпни от Тиха Рила, през върховете Възела и Драганица, с преспиване в циркуса преди Сакън Дупка, където има целогодишно вода за пиене.
Може и от с.Мала Църква, покрай р.Леви Искър и пътя, с партизански методи около охраняемата вододайна зона. Има един маршрут от там на картата с пунктирана линия е минаването. Има клечасване ок. 200м.
Толкоз без връзки с въоръжената охрана около яз.Бели Искър, че има една тайна пътека, която излиза до м.Драганица и на най-южния Скакавец Smile
Виж тази тема - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1135

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Сеп 24, 2020 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Пчелата Жужа написа:
Красене, добре си си дошъл от Китай! Отдавна не си писал, надявам се всичко със семейството да е наред.
Ристе, помогни на човека, ти познаваш Средна Рила.


Благодаря Smile Да, дойдохме си от Китай, и аз там имах доста планински приключения които все не ми остава време да споделя, най-вече в Тибет, и малко в Тиеншан и Памир. Иначе при нас всичко е наред, и сега докато сме тук в България, смятам да "атакувам" Рила и други планини методично.
Чет Сеп 24, 2020 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: По билото на Скакавците- от село Бели Искър до Рибни езе Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Това което аз знам, а пък и си личи е че пътека няма. Там е яко клек и май няма минаване. Имаше някакви опити преди от съфорумци, но вече май и никой не се опитва. Виж може би от Рибни езера може да стигнеш до някъде и после да се върнеш ..


Да, това е и което аз виждам, и на карта, и на Google Earth. Не се и съмнявам че е трудно там. И винаги съм се чудил по каква причина тази част от Рила стои като (почти) недостъпно бяло петно, встрани от популярните маршрути. А е в Централна Рила все пак.
Иначе да, и аз знам че може да се направи кръг от Рибни езера, но така не е интересно, аз искам да прекося целия рид от единия до другия край. Smile
Чет Сеп 24, 2020 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: По билото на Скакавците- от село Бели Искър до Рибни езе Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:

Привет!
Това, което си наумил, сравнително безпрепятствено, може да се получи само зимата след обилен валеж от сняг, който да покрие клека, с последващ продължителен антициклон и застудяване, за да го фирнова.
А това не се е случвало в Рила от много години. И аз го чакам Smile
Без сняг просто забрави. РРК /Расов Рилски Клек/ в района по билото след в. Свети Дух, по трите коти на Пчелино и по северния склон на най-северния Скакавец е всеизвестен.
Скакавците са нормално достъпни от Тиха Рила, през върховете Възела и Драганица, с преспиване в циркуса преди Сакън Дупка, където има целогодишно вода за пиене.
Може и от с.Мала Църква, покрай р.Леви Искър и пътя, с партизански методи около охраняемата вододайна зона. Има един маршрут от там на картата с пунктирана линия е минаването. Има клечасване ок. 200м.
Толкоз без връзки с въоръжената охрана около яз.Бели Искър, че има една тайна пътека, която излиза до м.Драганица и на най-южния Скакавец Smile
Виж тази тема - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=1135


Това е наистина впечатляващо, и снимките от тази тема ме вдъхновиха още повече! Smile
Иначе да, явно ще трябва да се изчака съответната подходяща зимна снежна ситуация. Макар че честно казано, не ме е страх от клека толкова. Аз съм търпелив, миналия месец слязохме от Джендемския циркус под Рилец чак долу до камионния път между Кирилова поляна и Тиха Рила. Там пътека нямаше и ние търпеливо и бавно напредвахме цели два километра през клек, само тук-там прошарен от поляни. Двата километра ги минахме за около 4 часа, но пак, бавничко, с търпение, се минава. Този РРК едва ли е по-лош от клека по Джендемския циркус. Ако трябва, ще се приготвя за по-дълго време и спане сред клека.
Но ако не стане този вариант, ще се спра на варианта от Мала Църква през вододайната зона, защото е единствения който пресича рида от край до край, каквато ми е целта. Гледам че там наблизо има и заслон Алиница, макар че и той като че ли е малко встрани от целта.
А иначе, има ли някъде на карта ясно отбелязана територията на вододайните зони в района? Все пак поне да знам да не се набутам там без да искам.
И вододайните зони ли са причината целия рид на Скакавците да е така див, неустроен и непосещаван? Smile

П.П. Ако все пак решиш да направиш такъв маршрут през Скакавците, аз съм навит да се присъединя! Smile
Чет Сеп 24, 2020 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cho



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 89

Мнение Планинарски привет! Отговорете с цитат
Това,дето Ристе е описал за зимата,го чакат много хора!
Като компенсация можете да прочетете преминаването на този зимен
маршрут от група приятели,начело с Никола Миронски,в книжката му
"Белите планини".
А за желанието Ви да преминете летен такъв-пожелавам късмет и много кураж!

Поздрави и до среща!
Пет Сеп 25, 2020 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Красене, един приятел го направи наскоро. Става, разбира се. Но не е за тебе.
Пет Сеп 25, 2020 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Планинарски привет! Отговорете с цитат
cho написа:
Това,дето Ристе е описал за зимата,го чакат много хора!
Като компенсация можете да прочетете преминаването на този зимен
маршрут от група приятели,начело с Никола Миронски,в книжката му
"Белите планини".
А за желанието Ви да преминете летен такъв-пожелавам късмет и много кураж!

Поздрави и до среща!

Благодаря!
Ще имам предвид и ще потърся тази книжка. И ще чакам предстоящата зима, може пък тя да се окаже подходяща.
Пет Сеп 25, 2020 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasen



Регистриран на: 30 Авг 2012
Мнения: 79
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Красене, един приятел го направи наскоро. Става, разбира се. Но не е за тебе.


Да, и аз съм сигурен че става. И си е точно за мен, аз съм малко екстремен, и съм минавал през къде ли не, дето едва ли някой друг е минавал. Very Happy Very Happy
Пет Сеп 25, 2020 12:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Тук има една тема, която визира преминаването през клека на връх Пчелина:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4914&start=15

Ние пробвахме през въпросния заслон Алиница и доста по-нагоре по рекичката Алиница да стигнем до Малкия скакавец, но клека ни победи, последния писал в темата Павел Б е минавал през клека от Свети дух, чак до Малкия Скакавец, но моите физически данни и неговите са доста различни. Клекът е расов, висиш с часове по клоните, като маймуна...
Варианта през вододайната зона на яз. Бели искър също съм я пробвал да го премина, но за малко да ни арестуват на бариерата при охраната. Там вече и връзки с охраната може да не помагат, Христо е минавал 2009г, сега е 2020г.
Скакавците сме ги правили еднодневно от Тиха рила за около 12 часа, писал съм тук из форума.
В циркуса преди Сакън дупка нямаше вода, поне гледано отгоре, имаше течаща вода и място за палатка южно от Драганица, слиза се само около 50м денивелация и е близко до пътечката.
Ами успех, ако преминеш клека, напише да прочетем за приключението.
.
Пет Сеп 25, 2020 1:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
През 2002г. преминах през вододайната зона по Лева река по легален начин. Беше организиран поход Е-4 на тур. дружество "Иван Вазов", в което членуваше бившият ректор на СУ- проф. Иван Лалов. Те бяха издействали преминаване през вододайната зона с "научна цел". Имаше придружаваща охрана и условие за преминаване до залез слънце. От Кобилино Бранище ни пое охраната с малка брадвичка в ръка. През клека имаше обрасла пътека, която с леко надигане на клоните без нужда от сеч се премина. По-надолу през гората пътеката беше добра.


Последната промяна е направена от Andro на Пет Сеп 25, 2020 9:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Сеп 25, 2020 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Красен, минава се, естествено. Преди доста време (мисля да е било лятото на 91г.) групичка от 5-ма (от които две инатливи момичета Smile ) тръгнахме от с. Мала църква, придържайки се още от началото към реброто на Скакавишкото било, та през Свети дух, Пчелино, Скакавците, Драганица, Възела, Шишковица и с идеята да спим на х. Рибни езера. След това нощувка и на х. Македония, за да слезем към Благоевград - за да си хванем влака за София. Примамката за мен беше именно правото и дълго над 10 км Скакавишко било, по идея на Миро Абрашев (той не участва в тогавашната реализация, обаче). Не помня откъде точно почнахме с клека, но ставаше все по-голям, клоните в посока на изкачването бяха все по-проблемни, печеше слънце и имаше цъфтеж. Разумно поддържах дистанция пред приятелите си, а и не беше трудно да установя, че нямат нищо сгодно под ръка, щото да бъда материално замерван. Е, вербално бях не просто замерван, ами направо обсипан ... Че и двама от групата бяха бъдещите ми кумове, а и напълно неподготвени за случващото се. Наивно очаквах, че веднъж да прехвърлим Пчелино и ще ни олекне надолу. Е, не ни олекна, но пък стана безпощадно ясно, че ще се спи в клека. Затова се спуснахме малко под билната линия в зоната на поточето Алиница - за да си осигурим вода и относително по-равна повърхност за пренощуване. Нямахме нищо за бивакуване, но се оправихме. Сутринта някой завистливо ме укоряваше, че съм похърквал, като бележката му не адресираше досадния и прогресирал с времето мой физиологичен недъг, а това, че съм успял да поспя. По светло продължихме. Когато стигнахме първия Скакавец установихме, че нататък има преминаване и без газене по клек. И нали бяхме млади, без коли и възможност за лесен транспорт, загубили вече една нощ, продължихме до Македония. Сега ми става смешно, но по него време кумът ми години наред беше предпазлив към предложенията ми за планински разходки, очаквайки ... клек повсеместно. И това, че е ендемит (както една дама упорито ми натякваше в музея в Алмати) не го успокояваше.
От тогава това си ми остана като най-проблемния клек, който ми се е налагало да мина. Всички следващи разходки към Скакавците съм правил откъм Кобилино бранище през Водния чал, или откъм Рибни езера. Горе е чудесно, а преминаването през Пчелино - напълно безсмислено Smile
Успех с разходките и изкачванията! Въпреки, че сега е на мода активностите, свързани с придвижване по нагорнище, да се наричат гръмко катерене Wink
Пет Сеп 25, 2020 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз ли само не мога да разбера смисълта от това да се завреш в клека, само и само да минеш без да се връщаш, защото така е по "интересно". И кое му е интересното да бухаш в клека ? То може да се завреш където искаш в клека и усещането ще е същото.
Пет Сеп 25, 2020 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov