ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Преход в Централен Балкан
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Преход в Централен Балкан
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
От хижа Кашана до х. Момина поляна е около 7 часа. По билото няма вода. Момина поляна е по-добрият избор, защото винаги има човек там, а и по-малко височина се губи. От Момина поляна бих тръгнал към х. Вежен лично аз. Пак са 6-7 часа. Хижа Вежен е ремонтирана и е доста приятно в нея. Старите хижари на Ехо са там. Има кухня и се минава през уникална гора. Спускането към х. Вежен може да се направи и по зимната пътека с въжетата. Малко е хард, но е красиво. Ако сте уморени и вече не ви слушат краката - по лятната пътечка. Още по-добрият вариант е да направите х.Момина поляна - х. Ехо. Така няма да губите височина. Мисля, че за 8 часа и малко го взехме ние. Малко се удължава прехода, но няма пълно щастие. От х. Ехо до х. Козя стена са 2 часа и е доста панорамна пътеката. Вече след х. Козя стена може да се отбиете до връх Козя стена и да минете по въжето. Ако не - подсечката е добра алтернатива. После е магистрала.


Вчера (23.10.2020) направих маршрута:
Беклемето - Козя стена - х. Козя стена - х. Ехо. Отиване и връщане обратно до Беклемето - в двете посоки ми отне точно 11 часа.
Споделям го просто информативно - за себе си исках да знам какво разстояние мога да покрия за един ден. Общото разстояние по моя тракер е около 28 км. (по 14 км. в посока). Светлата част на деня ми стигна точно - тръгнах по изгрев и се върнах по залез. Но все пак сега дните са кратки - краят на октомври е... През дългите летни дни човек явно може да покрие и по-големи разстояния (естествено, зависи и от изкачванията испусканията, и от терена, и от много други фактори...)
Съб Окт 24, 2020 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много! Хубаво е, че го казваш. Поздравления! А нещо интересно из маршрута? Гледките как бяха? Навалици? Хижите? И защо вчера, а не уикенда? Доволен ли си? А идещите дни освен кратки ще стават и снежни и ветровити и тази разходка би могла да е огромно изпитание. Така казват разбирачите. Всичко хубаво!
Съб Окт 24, 2020 5:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 815
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:

Вчера (23.10.2020) направих маршрута:
Беклемето - Козя стена - х. Козя стена - х. Ехо. Отиване и връщане обратно до Беклемето - в двете посоки ми отне точно 11 часа.


Супер! Добри темпо на движение. Хубаво преходче.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Съб Окт 24, 2020 6:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Благодаря много! Хубаво е, че го казваш. Поздравления!


Бъзикаш ме с тия мойте гледки... Wink
Иначе аз често ходя през седмицата, защото работата ми е такава, че понякога покривам дежурства събота и неделя - съответно компенсирам с почивни дни през делниците... Което е хубаво, защото избягвам големите навалици по маршрутите. Онзи ден нямаше почти никакви хора, ако не броим 3-4 малки групички, които срещнах, и хижарите... Smile
Нед Окт 25, 2020 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Напротив! Кефиш ме максимално! Съвсем сериозно! Но имай предвид че 3-4 групички за делничен ден есента по този маршрут си е сериозен трафик. Благодаря много за отговора! Smile
Нед Окт 25, 2020 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Напротив!...


В интерес на истината, изобщо не ме вълнуваха такива неща като "откъде какво се вижда" при всичките ми досегашни скиторения по планините и изкачвания на върхове. Започнах да се вълнувам чак през декември миналата година, когато от кулата на "Снежанка" в един уникално прозрачен зимен ден в един и същи момент се насладих на снежнобелите силуети на Рила, Пирин, връх. Ботев, а на юг ми се показаха върховете на Атон, Тасос и Самотраки. Чак тогава ми стана итресено "откъде какво може да се види", на какво разстояние и при какви условия. Започнах да се зачитам и тук, по форумите, точно на тази тема.
Иначе в това отношение има много по-добри "специалисти от" мен, и ако ти е интересно - ти предлагам две публикации на един явно запален планинар:

https://geograf.bg/bg/article/oshche-edna-noshch-na-ruen-16-planini-nad-2000-m-i-olimp-na-235-km

https://geograf.bg/bg/article/epichnite-gledki-koito-mozhe-da-vidite-samo-ot-planinata-belasica

Поздрави! Smile
Вто Окт 27, 2020 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Е ми така се започва... Smile. А сега вече правиш съпричастни и хора като рей, за което - благодарности! И аз ич не се вълнувах оп планинарските глупости ама откак станах орумец, покрай орума и съфорумците, които уважавам, зех да имам макар и малък интерес... Не се шегувам. Благодаря ти много за линковете, ще ги зачета. А ти изглежда и редовно си ходиш, което е чудесно. Smile
Вто Окт 27, 2020 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov