ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Преход в Централен Балкан
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Преход в Централен Балкан
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Преход в Централен Балкан Отговорете с цитат
Здравейте съфорумци! Smile
Върти ми се из главата идея за преход в Стара планина, но се обръщам към онези от вас с повече опит.
Възможно ли е да се наредят следните дневни преходи (удачни ли са разстоянията)?
1. Ден: Беклемето - х. Добрила (нощувка)
2. Ден: х. Добрила - заслон Ботев (нощувка)
3. Ден: Заслон Ботев - вр. Ботев - х. Тъжа (или х. Равна) - нощувка
4. Ден: Х. Тъжа (Равна) - вр. Голям Кадемлия - х. Мазалат (или Янтра/Узана) - нощувка.
5. Ден: Х. Мазалат (Янтра/Узана) - прохода Шипка.

Идеята ми е и да изкачвам всички върхове по билото, доколкото е възможно...

Планинар от средна величина съм - т.е., правил съм за един ден качване на "Ботев" - от Паниците, през Рай и Тарзановата пътека, и слизане по билото и през заслон Маринка - за 11 ч., в края на октомври... Само като ориентир за възможностите ми.

Благодаря ви предварително за отзивите Smile
Чет Сеп 24, 2020 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Привет!

Добре си ги наредил според мен.

Първият ден ще го вземеш за около 5-6 часа. Преходът не е тежък и изкачване ще имаш реално само по Гердек тепе. Вода по тва време може и да няма на засл. Орлово гнездо, но на х. Дерменка със сигурност има.
Вторият ден е изключително красив и е по алпийският траверс. Не забравяйте да се запасите с вода, защото няма никъде по маршрута. Пътят ви е 8-9 часа, но ще се изкефите!
Третият ден ще ви е доста лежерно. 40 мин до вр. Ботев и после 2,5-3 часа до х. Тъжа. Може и в х. Мандрата да спите.
Четвъртият ден от Тъжа до до вр. Голям Кадемлия - супер! После задължително минете по въжето на вр. Вълча глава - т.е. следвай зимната колова маркировка. Ще ви хареса! Ако наистина искате да спите на х. Мазалат е хубаво предварително да се обадите, защото там малко трудно се хваща ред. Като резервен вариант препоръчвам х. Партизанска песен. Хижарката е номер 1 и готви страхотно. Единственото ми оплакване от там е, че преяждам и то вината си е изцяло моя Smile
Последният ден е много леко преходче. Внимавайте след хижа Хлебна да не изпуснете червено-бялата маркировка. Качете вр. Марков стол! Ако разполагате с повечко време и има сили, може да се отклоните до вр. Шипченски исполин. Гледката е чудесна при хубаво време. Тук часовете ми бягат колко бяха, но бяха по-малко от 4 ако не ходите до Шипченски исполин.

Успех!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Сеп 24, 2020 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Привет!

Добре си ги наредил според мен.

Първият ден ще го вземеш за около 5-6 часа. Преходът не е тежък и изкачване ще имаш реално само по Гердек тепе. Вода по тва време може и да няма на засл. Орлово гнездо, но на х. Дерменка със сигурност има.
Вторият ден е изключително красив и е по алпийският траверс. Не забравяйте да се запасите с вода, защото няма никъде по маршрута. Пътят ви е 8-9 часа, но ще се изкефите!
Третият ден ще ви е доста лежерно. 40 мин до вр. Ботев и после 2,5-3 часа до х. Тъжа. Може и в х. Мандрата да спите.
Четвъртият ден от Тъжа до до вр. Голям Кадемлия - супер! После задължително минете по въжето на вр. Вълча глава - т.е. следвай зимната колова маркировка. Ще ви хареса! Ако наистина искате да спите на х. Мазалат е хубаво предварително да се обадите, защото там малко трудно се хваща ред. Като резервен вариант препоръчвам х. Партизанска песен. Хижарката е номер 1 и готви страхотно. Единственото ми оплакване от там е, че преяждам и то вината си е изцяло моя Smile
Последният ден е много леко преходче. Внимавайте след хижа Хлебна да не изпуснете червено-бялата маркировка. Качете вр. Марков стол! Ако разполагате с повечко време и има сили, може да се отклоните до вр. Шипченски исполин. Гледката е чудесна при хубаво време. Тук часовете ми бягат колко бяха, но бяха по-малко от 4 ако не ходите до Шипченски исполин.

Успех!


Благодаря много!
В такъв случай се замислям за друго - дали да не удължа преходите?... Примерно:
1. Беклемето - х. Васил Левски (през върховете Амбарица, Купените и кръстците)
2. х. Васил Левски - вр. Ботев - х. Тъжа
3. х. Тъжа - вр. Кадемлията - х. Мазалат - х. Партизанска песен
4. - до Шипка....

Или много се изхвърлям с тия разстояния?...

х. "Равна", под Кадемлията, не работи ли?
Чет Сеп 24, 2020 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
По-известна е като х. Триглав. Но нямам актуални данни дали работи.

Уеб камерата й поне работи - http://www.weather-webcam.eu/hija-triglav-centralen-balkan-stara-planina-kamera-na-jivo-panorama-vremeto

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Чет Сеп 24, 2020 11:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
За последно съм спал в х. Триглав преди 2-3 години. От там изкачването на вр. Голям Кадемлия е по немаркирана пътека. Като излезеш от самата хижа и погледнеш нагоре ще видиш един каптаж. Трябва да се движиш така, че през цялото време да ходиш към него. По някое време ще видиш пирамидки, които водят към върха. Каптажа ти е последната вода преди х. Мазалат.

Ако плановете ти са да спиш на х. Триглав, то може направиш следния маршрут:
1. Беклемето - х. Добрила (5-6 часа)
2. х. Добрила - вр. Ботев (или заслон Ботев) (8-9 часа)
3. вр. Ботев (или заслон Ботев) - х. Мандрата - Кадемлийско пръскало - х. Триглав. Като опция Бабското пръскало е на 10 мин от хижата (общо около 6-7 часа)
4. х. Триглав - х. Мазалат (около 7 часа)
5. х. Мазалат - вр. Шипка. (около 5-6 часа)

Това ти е най-балансирания вариант според мен.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Сеп 25, 2020 8:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Tito написа:
По-известна е като х. Триглав. Но нямам актуални данни дали работи.

Уеб камерата й поне работи - http://www.weather-webcam.eu/hija-triglav-centralen-balkan-stara-planina-kamera-na-jivo-panorama-vremeto


Да, интересно е, че камерата работи, а и аз не мога да намеря контакти.
Нищо има други опции - благодаря ти! Smile
Пет Сеп 25, 2020 10:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
За последно съм спал в х. Триглав преди 2-3 години...


Супер!
Благодаря ти много - точно от такива съвети имам нужда!
Билото на Стара планина не ми е много познато. Освен две изкачвания на Ботев от север и едно от юг, имам няколко качвания до Райското пръскало, до масива на Равнец, както и една дълга разходка от с. Тъжа до Кадемлийското пръскало... И май това е всичко.
Ходи ми се повече по билото.

А другият маршрут, който също ми се върти из главата (но ще остане за догодина вероятно), е от другата страна на Беклемето:
1. от прохода Етрополе-Златица (или х. Кашана) - до х. Паскал (или х. Момина поляна)
2. Паскал (Момина поляна) - х. Бенковски (или х. Вежен)
3. Бенковски (Вежен) - вр. Вежен - х. Ехо
4. х. Ехо - х. Козя стена - Козя стена - Беклемето...

Отново не знам дали правилно преценявам разстоянията и колко надеждни са тези хижи, както и дали този преход би могъл да се направи за 3 вместо за 4 дни?...
Пет Сеп 25, 2020 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Здравей! Хубави са ти идеите, то това са най-ходените маршрути по Балкана.
По първия, за х. Триглав/Равна - мисля, че работи. По последна информация (от миналата есен) единия от хижарите на Тъжа (който плетеше шапки Smile ) се е преместил там, ама му забравих името.

По втория ти маршрут - от Кашана по-добре до Момина поляна, сякаш. За Паскал - не знам дали работи постоянно или само на обаждане, а и май по-надолу слизаш там. То ако си сам и времето дава - може и до Бенковски да идеш от Кашана, ама е желателно да си спестиш Булуваня, Безименния и Братаница и да се спуснеш от към Антонски превал към хижата. Ако държиш на върховете - тогава може и Момина поляна да остане, но до Бенковски няма да уплътниш много деня. Но аз лично я предпочитам пред Вежен.
Бенковски - Ехо е ок. 7-8 часа, през върха. Ехо - Беклемето ти е ясно, предполагам. Там е магистрала.
Може и за 3 дни всичкото, ама ще е търчане в някой от дните. Примерно: Кашана - Бенковски - Ехо - Беклемето. Или Кашана - Момина поляна - Ехо - Беклемето.
Варианти разни. Все са хубави Smile .
Пет Сеп 25, 2020 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Здравей! Хубави са ти идеите, то това са най-ходените маршрути по Балкана..


Благодаря ти! - даваш ми изключително ценна информация.

Аз това се колебаех: дали от Момина поляна до Ехо мога да изкрача за един ден, през вр. Вежен?...
Пет Сеп 25, 2020 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Може. Аз лично не съм го ходил, но може би 9-10 часа ще са достатъчни, ако не е по-голяма група.
Пет Сеп 25, 2020 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
А другият маршрут, който също ми се върти из главата (но ще остане за догодина вероятно), е от другата страна на Беклемето:
1. от прохода Етрополе-Златица (или х. Кашана) - до х. Паскал (или х. Момина поляна)
2. Паскал (Момина поляна) - х. Бенковски (или х. Вежен)
3. Бенковски (Вежен) - вр. Вежен - х. Ехо
4. х. Ехо - х. Козя стена - Козя стена - Беклемето...

Отново не знам дали правилно преценявам разстоянията и колко надеждни са тези хижи, както и дали този преход би могъл да се направи за 3 вместо за 4 дни?...


От хижа Кашана до х. Момина поляна е около 7 часа. По билото няма вода. Момина поляна е по-добрият избор, защото винаги има човек там, а и по-малко височина се губи. От Момина поляна бих тръгнал към х. Вежен лично аз. Пак са 6-7 часа. Хижа Вежен е ремонтирана и е доста приятно в нея. Старите хижари на Ехо са там. Има кухня и се минава през уникална гора. Спускането към х. Вежен може да се направи и по зимната пътека с въжетата. Малко е хард, но е красиво. Ако сте уморени и вече не ви слушат краката - по лятната пътечка. Още по-добрият вариант е да направите х.Момина поляна - х. Ехо. Така няма да губите височина. Мисля, че за 8 часа и малко го взехме ние. Малко се удължава прехода, но няма пълно щастие. От х. Ехо до х. Козя стена са 2 часа и е доста панорамна пътеката. Вече след х. Козя стена може да се отбиете до връх Козя стена и да минете по въжето. Ако не - подсечката е добра алтернатива. После е магистрала.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Сеп 25, 2020 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
Минах през х.Триглав юни. Беше стегната, окосено, бунгалата бяха ОК имаше и бая храна.....
Пет Сеп 25, 2020 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Еха!
Благодаря ви, че се отзовахте! - всичко, което сте ми писали, ще е безценна информация за мен!
Сега остава да си взема почивни дни! Wink
Пет Сеп 25, 2020 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
Минах през х.Триглав юни. Беше стегната, окосено, бунгалата бяха ОК имаше и бая храна.....

Работи очевидно - онзи ден пуснаха снимка във фейсбук на салата, правена с домати отгледани от тях. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Сеп 25, 2020 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:


Вчера направих маршрута:
Беклемето - Козя стена - х. Козя стена - х. Ехо. Отиване и връщане обратно до Беклемето - в двете посоки ми отне точно 11 часа.
Споделям го просто информативно - за себе си исках да знам какво разстояние мога да покрия за един ден. Светлата част на деня ми стигна точно - тръгнах по изгрев и се върнах по залез. Но все пак сега дните са кратки - краят на октомври е... През дългите летни дни човек явно може да покрие и по-големи разстояния (естествено, зависи и от изкачванията испусканията, и от терена, и от много други фактори...)
Съб Окт 24, 2020 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov