ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Къде може да хвърляме въдица?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Къде може да хвърляме въдица?
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Къде може да хвърляме въдица? Отговорете с цитат
Аз не съм рибар и никога няма да бъда, ама питам за едни приятели. Според актуалната заповед за риболова в Пирин (май 2019) в забранената зона попадат Банските езера под Безбог (в които дали изобщо има риба?), но не виждам да попадат Поповото, Безбожкото и всички Бъндеришки езера. Щото имам снимки на рибари край тях, ама може и да им е позволено. Кременските езера обаче изрично са вписани в заповедта. Ето едни любители рибари, пет-шест на брой, с по три въдици плюс серкмета, на тези езера:



Един приятел от форума ми каза, че плуването в езерата е забранено заради потта, която пречи на рибите. Ловенето им обаче очевидно не им пречи, може би напротив - подпомага еволюцията им чрез изкуствен отбор. Така ли е? Ако риболовът на споменатите езера действително е забранен, къде е парковата охрана, която е толкова бдителна за джапащи във водата хора?
Съб Сеп 26, 2020 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Ще се опитам да отговоря, тъй като материята ми е позната Smile.

Има ЗРА(Закон за рибарството и аквакултурите) - които дефинира възможностите за риболов, ЗЗТ(Закон за защитените територии) - който допуска риболов в някои защитени територии при спазване на ЗРА, планове за управление на парковете - които уточняват възможностите за риболов съгласно ЗЗТ /някои планове са изтекли отдавна, но това са дребни подробности/ и заповеди на съответните паркови управи, които точно указват режима в настоящия момент.

Конкретно за Кременските езера - те са зарибени със сивен /интродуциран пъстървов вид, произхождащ от Източна Канада/ преди ок. 20 г. и той се е приспособил там отлично и се разможава добре. ЗЗТ казва, че интродуцираните видове са недопустими на териториите на националните паркове. Заповедите на НП "Пирин" уточняват, че сивена /като неместен и нежелан вид/ не бива да се връща обратно във водата и нормата за количество не е в сила за него на територията на парка. Обаче Кременските езера попадат в т.н. зона за ограничено човешко въздействие и по тази причина са включени в заповедите на парка касаещи риболова т.е. там риболова е изрично забранен! Малко е объркано и противоречиво, общо погледнато, но за момента нормативната база казва това Wink.
Съб Сеп 26, 2020 6:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря! Познатата история - нарочни пропуски и неясноти, които правят възможни нарушенията. Все пак е вярно, че на Кременските езера риболовът е забранен, нали? А на Безбожкото и Поповото как е?
Съб Сеп 26, 2020 7:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Да, Кременските езера официално са забранени за риболов.

Безбожкото езеро и Поповото езеро са разрешени - само събота, неделя и официалните празници. Тая директива /риболов на пъстърва само събота, неделя и официалните празници/ е анахронизъм от времето на бай Тошо. Тя отпадна преди 15-тина години от ЗРА, под натиска на рибарската общност, но явно тази новина още не е стигнала до управниците на парковете Smile.
Съб Сеп 26, 2020 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В повечето езера пъстървата е интродуциран вид, естествено не вирее там (освен в ниско разположените и проточните, след две неуспешни кампании се "сещат" да пуснат и лешанка ... по-късно в татовото време - сивен и дъгова пъстърва, в някои езера сиг и пелед.
Извинявай за офтопика, Сотиров!

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Сеп 26, 2020 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Никакъв офтопик не е! Като чета отсам и оттатък, почвам да се чудя кое е добро за природата: да се ловят ли пустите интродуцирани видове, та ега ги изтребят, или да се пазят, щот вече са станали жители на езерата? Преди години в пътеводителите изрично пишеше, че еди-кои си езера били зарибени с дъгова пъстърва. Край едно от Седемте езера дори имаше развъдник, зданието стои още. Хвърляха малки рибки от хеликоптери. Вече наистина не знам на кой Господ да служа! Да потупвам ли по рамото бракониерите на Кременските езера и да им викам "На слука!"?
Съб Сеп 26, 2020 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Езерата и риболова по тях са по-малкото зло, екосистемата в реките и потоците е сериозно нарушена. Лешанката е храна за пъстървата, но изяжда голяма часто от хайвера на пъстървата (балканката). Сиг-ът е изчезнал, пеледът все още не, сивенът се размножава рядко и само в определени участъци. Хранителна база за рибите във високите езера няма, със синковеца ходим да ловим понякога на разрешените за това езера, спазвайки всички ограничения и правила, рибарите са най-малкото зло за рибите, ако се следи за спазването на правилата. По правило след повечето рибари остават много боклуци, а серкмета, използване на повече от една кука, и разни други подробности са извън закона за любителски риболов. Преди няколко години ми се набиха две куки на крака, джапайки в меандрите на Урдина река.
Зданието на Седемте сега е ловна хижа, рибарника е източен отдавна, козичките си слизат (зад тоалетната) насреща от Харамията за да ближат тинята за соли ... официално въобще не е така, разбира се.

В Бъбрека плува огромна американка, но там е пълно с лешанки.
В Бъндеришките, Грънчар и Безбог редовно се пускат балканки, ама там няма смогване на неразрешените методи за хващане.
В спокойни дни все още пошляпва някоя риба в Леденото. На Саръгьолските балканката не оцеля.
Не е случайно, че тук таме в езерните групи има по едно "рибно" езеро, да стигне (и да се задържи) дотам рибата не е никак лесно, химическият състав на водата също има значение.
А със заповедите е сложно за ориентиране, макар че, като ще опазваме езерата, риба там не трябва да се изхожда, поне не и по високото и каменистото, че така и разни малки животинки започват да щъкат из тинята в езерата.
Аз също съм раздвоен като теб за това кой и кое повече вреди.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Сеп 26, 2020 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Разгеле, щом си рибар, значи малко и ихтиолог падаш, та да те питам. В едно от езерата децата забелязаха това странно животно. Полупрозрачно, с ясно изразени очи, гръбнак и опашка. Имаш ли идея какво е то? За първи път го виждам, въпреки че винаги се вглеждам във водата.




Съб Сеп 26, 2020 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Такова нещо за първи път виждам, иначе налучка че повече ровя под камъните и в тинята и разучавам разни животинки, отколкото да ловя риби.
Като знам какви трансформации преживяват насекомите и земноводните, може и нещо такова да е, освен скоро излюпена рибка. Опашката му е странна, изглежда хоризонтално сплесната с две остри разклонения.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Сеп 27, 2020 12:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ха, де? Виждал съм метаморфози на насекоми, ама туй е нещо друго. Още повече езерцето беше толкова малко, че не видях малки рибки. Пратих снимките на първия ихтиолог от БАН, който Гугълът ми посочи. Да видим, като ми отговори.
Нед Сеп 27, 2020 1:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
pux написа:
........Тая директива /риболов на пъстърва само събота, неделя и официалните празници/ е анахронизъм от времето на бай Тошо. Тя отпадна преди 15-тина години от ЗРА, под натиска на рибарската общност, но явно тази новина още не е стигнала до управниците на парковете.


Да, да.... ама не. По бай ти Тошово време риболова на пъстърва (балканка) настина беше разрешен само събота и неделя и то само на ИЗКУСТВЕНА примамка и според мен съвсем правилно. Когато демократично забраната отпадна, само за няколко години, балканката стана почти изчезващ вид и забраната беше въведена отново съвсем официално. За сметка на това пък съвсем екологично, вероятно с цел опазване на природната среда, бяха построени една камара мини ВЕЦ на знайни и незнайни потоци и "реки" и съответния брой възможни обитания на рибетата бяха унищожени при спазване на всички норми за защита на балканката и околната среда като цяло.

За протокола: Риболова ми е втората нелечима болест, заедно с планината, от над 50 години и до ден днешен въдица за балканка не съм хвърлял и няма как да хвърля.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Нед Сеп 27, 2020 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
gundu написа:
pux написа:
........Тая директива /риболов на пъстърва само събота, неделя и официалните празници/ е анахронизъм от времето на бай Тошо. Тя отпадна преди 15-тина години от ЗРА, под натиска на рибарската общност, но явно тази новина още не е стигнала до управниците на парковете.


Да, да.... ама не. По бай ти Тошово време риболова на пъстърва (балканка) настина беше разрешен само събота и неделя и то само на ИЗКУСТВЕНА примамка и според мен съвсем правилно. Когато демократично забраната отпадна, само за няколко години, балканката стана почти изчезващ вид и забраната беше въведена отново съвсем официално. ...


(3) (Доп. - ДВ, бр. 94 от 2005 г., предишна ал. 2, изм., бр. 59 от 2012 г.) След еднодневен риболовен излет, при осъществяване на риболов в събота, неделя и на празнични дни риболовците запазват за себе си до 2 кг пъстървови риби, но не повече от 6 бройки. В делнични дни риболовците са длъжни да пускат обратно всяка уловена пъстървова риба.

Smile По-горното е извадка от ЗРА, която касае пъстървовия риболов. Както е видно, през почивните и празнични дни задържането на пъстървови риби е позволено, а в останалите случаи се прилага т.н. принцип хвани-пусни. Преди тази промяна риболовът на пъстърва през седмицата беше изрично забранен!
Нед Сеп 27, 2020 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ха, де? Виждал съм метаморфози на насекоми, ама туй е нещо друго. Още повече езерцето беше толкова малко, че не видях малки рибки. Пратих снимките на първия ихтиолог от БАН, който Гугълът ми посочи. Да видим, като ми отговори.


http://mountain.bajhui.org/pictures/Trudove_na_Instituta_po_Hidrologia_i_Meteorologia_t_XVI_Ezerata_v_Bulgaria.pdf

стр. 79 - дано се окаже някое от списъка.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Сеп 27, 2020 9:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидоо, утепах два часа да го чета набързо труда за езерата. Не намерих търсеното от Сотиров нещо, само липси по езерата Еленски, Синанишки, Чаирски, Смолянски, тези при Лебед, Байкалското езеро (Чокльово блато), езерото в Гуцал, това под Купена, под Издремец, и още, и още, което се обяснява с годината на проучванията.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Сеп 27, 2020 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти, Дидо, за интересния труд! Чете се като роман. На картинките обаче не видях нещо подобно на снимката, а с латинските имена не се оправям. Еле па ако на снимката е някаква междинна форма на растежа, съвсем не мога да се оправя. Ще чакам утре-другиден биологът да отговори. Ако не, ще ходя до института от врата на врата.
Нед Сеп 27, 2020 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov