ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Подсичане/заобикаляне на вр. Купена
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Подсичане/заобикаляне на вр. Купена
Автор Съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Подсичане/заобикаляне на вр. Купена Отговорете с цитат
Здравейте, приятели!
Някой има ли идея (правил ли е опит) дали може да се подсече или заобиколи вр. Купена? - примерно от юг, някъде над езерцето?...
Вчера направихме опит да го минем така както си е редно - през самия връх, от запад на изток. Обаче тези огромни разкрачи в улея ни отказаха - не можахме да ги преодолеем, въпреки въжето...
Сря Окт 21, 2020 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ако питаш за маркирана подсечка - подсича се по зелената маркировка за х. Хубавец. Малко след това се хваща на ляво (изток) по синята маркировка за х. Левски и после пак се хваща зелената маркировка, която ще те изведе на премката между вр. Голям Кръстец и вр. Костенурката.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Окт 21, 2020 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Въпроса за подсичане високо горе, каквото явно имаш предвид, или за изкатерване от юг, което също е възможно, силно съветвам да си го задават само хора, които изкачват върха по класическите начини от изток или запад с огромна и досадна лекота. И да си останат само със задаване на въпроса.
А иначе бихте ли споделили нещо повече за това ваше ходене, имаше ли гледки? Благодаря.
Сря Окт 21, 2020 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Re: Подсичане/заобикаляне на вр. Купена Отговорете с цитат
aliosha77 написа:
- примерно от юг, някъде над езерцето?...

Бързо и най-вече технически лесно подсичане от юг е практически неизпълнимо, заради наличието на дълго източно доста скалисто ребро, което слиза буквално на южната пътека в подножието, че и продължава още надолу...
Инак ме заинтригува - къдява са тея шпагати и разграчи, дето са ви спрели? Имам спомен само за едно място, по средата на пътеката по североизточния склон, където наистина за няколко метра се налага човек да си вади ръцете от джобовете, но само толкова и изобщо не е сложно.
Сря Окт 21, 2020 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
А иначе бихте ли споделили нещо повече за това ваше ходене, имаше ли гледки? Благодаря.


Ясно - разбрах, значи може да се подсече и горе, от юг, но това би било още по-трудно, отколкото изкатерването от запад по въжето - нали това имахте предвид? Smile
Иначе - гледки много хубави! Времето беше много ясно, въздухът - много чист. Виждаше се до Пирин, рано сутринта, но някъде по обяд - когато слънцето извъртя в южна посока - вече светлината се пречупи и южните гледки поизбледняха.
За съжаление, не можахме да преборим пустия му улей, който е на 20 м. под Купена - нисички хора сме, цялата група - въжето високо, разкрачите по скалите още на първото въже ни дойдоха по-големички, и... се отказахме Smile
Сря Окт 21, 2020 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
От север се подсича, свързват се двете седла преди и след Купенът, по незабележима, но логична "конска" пътечка. Разбира се САМО лятно и с внимание.
Добитъкът не е улав да се катери нагоре-надолу като хората Smile.


Последната промяна е направена от aldo на Сря Окт 21, 2020 1:01 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Окт 21, 2020 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Ако питаш за маркирана подсечка - подсича се по зелената маркировка за х. Хубавец. Малко след това се хваща на ляво (изток) по синята маркировка за х. Левски и после пак се хваща зелената маркировка, която ще те изведе на премката между вр. Голям Кръстец и вр. Костенурката.


Разбрах - те и другите колеги ме ориентираха... Значи се подсича ниско долу. Просто от запад нямах поглед какъв е релефът по югоизточния склон (по югозападния ми се стори поносимо Very Happy )
Става тази подсечка, но - явно - за съжаление се избягват и Кръстците...


Последната промяна е направена от aliosha77 на Сря Окт 21, 2020 1:13 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Окт 21, 2020 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
aldo написа:
От север се подсича, свързват се двете седла преди и след Купенът, по незабележима, но логична "конска" пътечка. Разбира се САМО лятно и с внимание.
Добитъкът не е улав да се катери нагоре-надолу като хората Smile.


От север!?... Там ми изглежда страшничко Smile
Сря Окт 21, 2020 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: Подсичане/заобикаляне на вр. Купена Отговорете с цитат
[/quote="vladofff"] Бързо и най-вече технически лесно подсичане от юг е практически неизпълнимо [/quote]

Ясно. Аз точно този ръб, от седловината преди Купена, не можех да го видя, затова попитах...
А иначе - ами точно по средата на улея, на първото въже, има една висока стъпка и моите спътници (разбирай - не много големи деца!...) не можаха да прекрачат Smile
Сря Окт 21, 2020 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
И аз не съм особено висок, но лятното качване е лесна работа. Просто използвай въжето. Имай в предвид, че от изток лично според мен изкачването е по-трудно.

А зимно също става по въжето …

Svetlix написа:
...
Тъй като денят е кратък решихме да го използваме на макс. Потеглихме в 7 сутринта на челници. Ключовият момент тук бе, че аз нямах челник и разчитах изцяло на светлината от приятелите ми. Снегът и светлоотразителите по колчетата също много улесняваха ходенето.


Планината обаче имаше други планове за днес. Имаше плътна мъгла от сутринта, която за съжаление така и не се вдигна. И въпреки това - невероятно красиво. Видимостта бе точно от колче до колче.


След като се качихме почти до билото на вр. Малка Амбарица се наложи да сложим котките. Малко след спускането му Балканът реши, че ще ни загатне за прелестите си. От тук до Голям Купен вече нямаше партина.


След по-горната снимка - край! Повече не е имало гледки. Но пък предстоеше най-интересната част - изкачването на най-красивият връх в Стара планина - вр. Голям Купен.


Тези, които са го качвали - знаят за какво иде реч. Зимата е още по-забавно, особено ако има лед по въжето. И да - по едно време се замислих "Какви ги вършиш бе, идиот?!"


До тук добре. Качих се! Ами слизането!? Хм ...


Снимка с цялата група.


Между другото се запазва традицията да срещам интересни хора на Голям Купен. Този път срещнахме момче и момиче, които правят Ком - Емине зимно с котка. Да всички ползваме котки през зимата, но тези двамата си носеха истинско живо черно коте със зелени очи Smile

Слизането се оказа далеч по-лесно от качването. Планината отново загатна, че има за показване, но просто да дойдем друг път.


За отрицателно време се спуснахме по обратния път до х. Амбарица, където махнахме котките. На вратата ме посрещна кончето Борко.


Хапнах бобец, заредих с вода и потеглихме към колата. Билото на планината не се виждаше, но с. Черни Осъм се показа.


Малко след това се стъмни и точно в 18:00 часа бяхме при колата.


КРАЙ!


ЦЪК

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Окт 21, 2020 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Отговорете с цитат
[quote="Svetlix"]И аз не съм особено висок, но лятното качване е лесна работа. Просто използвай въжето. Имай в предвид, че от изток лично според мен изкачването е по-трудно.

А зимно също става по въжето …

[quote="Svetlix"]

Благодаря за споделеното! Smile
Сря Окт 21, 2020 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1220
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Re: Подсичане/заобикаляне на вр. Купена Отговорете с цитат
vladofff написа:

Инак ме заинтригува - къдява са тея шпагати и разграчи, дето са ви спрели? Имам спомен само за едно място, по средата на пътеката по североизточния склон, където наистина за няколко метра се налага човек да си вади ръцете от джобовете, но само толкова и изобщо не е сложно.


И мен, ама явно и Купена, като Вихрен и Мусала стана известен, посещаем и са направили коловоз от толкова ходене...

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Окт 21, 2020 7:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aliosha77



Регистриран на: 31 Дек 2019
Мнения: 191

Мнение Re: Подсичане/заобикаляне на вр. Купена Отговорете с цитат
packo packov написа:
vladofff написа:

Инак ме заинтригува - къдява са тея шпагати и разграчи, дето са ви спрели? Имам спомен само за едно място, по средата на пътеката по североизточния склон, където наистина за няколко метра се налага човек да си вади ръцете от джобовете, но само толкова и изобщо не е сложно.


И мен, ама явно и Купена, като Вихрен и Мусала стана известен, посещаем и са направили коловоз от толкова ходене...


Very Happy Very Happy Very Happy

Дълбокичък е коловозът, да! Wink
Следващия път ще пробвам по скалите, срещу въжето...
Чет Окт 22, 2020 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
aldo написа:

Добитъкът не е улав да се катери нагоре-надолу като хората Smile.

Улав си е отсекъде-горе е пълно с конски акита...естествено качват се по южното ребро-не от север
Чет Окт 22, 2020 9:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
aliosha77 написа:

За съжаление, не можахме да преборим пустия му улей,

Ако става въпрос за западния улей точно преди него има слабо изразена тънка пътечка-тръгва вдясно,на юг и се вре между скалите,но върви само по тревен склон-излиза точно над въжето(1-то,старото въже)
Чет Окт 22, 2020 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov