ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
въпрос за маршрут до Скалишки ( Реджепски езера)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
въпрос за маршрут до Скалишки ( Реджепски езера)
Автор Съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение въпрос за маршрут до Скалишки ( Реджепски езера) Отговорете с цитат
Здравейте,

Търся инфорамция за маршрут до Скалишките езера ( над Семково)

До колкото намерих информация до езерата може да се стигне по два начина:

1. хижа Семкво-кантон Вапа. До тук ми е познато, когато ходих то Вапските езера минах по този маршрут.
От кантота на ляво през водохващането има пътека, която достига до Скалишките езера.
Неуспях да намеря никаква информация за тази пътека. Дали има такава, в какво състопяние е..

2. от комплекс Семково по черен път до местност Карааланица и от там по пътека до езерата.

Тази пътека я намерих като трак но неуспях да намеря информация за състопянието и.


Върросът ми е някой ходил ли е скоро до тези езера, кой маршрут би бил по-подходящ.
На мен ми се иска да го направя кръгов тръгвайки през кантон Вапа нагоре и после слизайки през Карааланица ( или обратното)

Ако някой има тракове ще съм благодарен да ги сподели.
Пон Ное 02, 2020 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравей!
Ходил съм два пъти до Реджепските езера, през кантон Карааланица, като съм следвал описанията на хора, работещи на станцията на ТУ - София (вече не работят там!). Първият път, пътеката в клека беше добре прорязана, както ми бяха казали; всички описани белези по дърветата бяха добре видими. Няколко години по късно повторих маршрута, клекът беше прорасъл, ходенето беше значително затруднено, особено за по-високи хора с раници, което наложи да се върнем през връх Реджепица и оттогава не съм посещавал езерата (повече от пет години). Не вярвам някой сега да е прорязвал пътеката, затова ти предлагам да се качиш до върха (Реджепица) и евентуално от там да слезеш до езерата и после обратно. Всъщност под езера се разбира едно девствено красиво голямо езеро и над него още едно много по-малко (викат му червеното). От кантон Вапата съм търсил пътека, но местните хора ме разубедиха.
П.П. Някъде в форума имахме полемика точно за кръгов маршрут през Реджепските и Карааланишките езера, който аз не успях да реализирам, а един колега (Иван Гърбев) беше успял в някаква степен. Успех!
Пон Ное 02, 2020 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти за отговора.
Четох на Ванката Гърбев пътеписа но те са ходили повече по билото, на мен ми е мерак да трамбовам в циркуса Smile

Вероятно ще мъча да мина през пътеката от Каралааница, до колкото ми стигне ентусиазма.
През върха също остава вариант, макар че гледайки върха и там е клек, освен ако се слиза по сипейте надолу

Каква част от маршрута след кантона е в клек ?
Предполагам билото и на вътре в циркуса до самото езеро
Успях да снимам голямото езеро от съседния циркус на Вапските езера и като гледам бая е клекосано.

Не успявам да кача снимката директно в поста
ето линка: https://photos.app.goo.gl/RmntXzRytxJfg3q66
Пон Ное 02, 2020 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
redex написа:
...
Успях да снимам голямото езеро от съседния циркус на Вапските езера и като гледам бая е клекосано.
...

Като гледам полигоните /каменни сипеи-скали-клек-трева/ в BgMountains има безклеково преминаване от Вапския в Реджепишкия циркус - езера. По-точно към горното малко Реджепско.
Проблем биха били каменните сипеи/скаляк откъм наклони във Вапския циркус.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Ное 02, 2020 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 469
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
redex написа:
....
Вероятно ще мъча да мина през пътеката от Каралааница, до колкото ми стигне ентусиазма.
През върха също остава вариант, макар че гледайки върха и там е клек, освен ако се слиза по сипейте надолу

Каква част от маршрута след кантона е в клек ?
Предполагам билото и на вътре в циркуса до самото езеро

Здравей!
Мисля, че това, което е означено на бгмаунтинс като пътека е точно частта през клека.
Преди кантона се хваща надясно и след реката се търсят каменните пирамидки, като пътеката много рязко се изкачва по склона през гората, след това наклона намалява, пътеката излиза на полянка и там се търси началото на просеката през клека, която излиза малко над началото на голямото езеро. От там до връх Реджепица няма клек, а нямам спомени и за сипеи, а само затревени участъци.
П.П. Както казах, спомените ми са от преди доста години. В долната връзка има малко снимки; предполагам някои ще ти дадат представа за маршрута.
https://lubitel.snimka.bg/mountain/rila-pirin-16-17-07-2011.607641
Успех!
П.П.1 На някои от снимките се виждат и Карааланишките езера, тъй като тогава търсех варианта за кръгов маршрут.
Прибрахме се в Семково през Вапските езера.
Вто Ное 03, 2020 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Ако ще са ти от помощ, ето и 2 снимки от горе (друга гледна точка) на въпросните езера - снимано е от отвесната скала, която е точно северно от малкото езеро и източно от вр. Реджепица, преди 2 години:

На тази се вижда повече ридът разделящ Вапския от Реджепския циркус, където казано честно не виждам възможност за безклеково минаване, а и от към Вапските май е доста стръмно.

На втората се вижда повече качването от езерата към вр. Реджепица, както писа lubitel - не изглежда сложен теренът:

Вто Ное 03, 2020 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за инфорамцията и снимките. Полезни са.

Ще подхвана към Каралаанишките езера през кантон Каралааница. От там ще се опитам да кача билото и през връх Реджепица да сляза до езерото, и после обратно по същия път. Ако времето ми стигне в светлата част на деня.
До кантона Каралааница знам че има път. Дали може с лека кола да се стигне ( не е прежалена) Това би спестило доста време.
Сря Ное 04, 2020 12:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6389

Мнение Отговорете с цитат
Стръмният участък, споменат от lubitel, се намира тук - https://kade.si/#map=18/2615274.32/5171682.36/0
След него пътечката през клека до езерото е сравнително ясно видима от въздушни снимки и е нанесена на картата.

redex, ще ти бъда благодарен, ако трасираш липсващия участък по стръмното и го споделиш за картата Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Ное 04, 2020 2:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Разбира се ще го трасирам. Стига да успея да премина.
Сря Ное 04, 2020 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Преминахме маршрута до езерото.
Много лека и приятна разходка.

Пълно описание на маршрута със снимки и трак съм постнал тук:
https://bgmountains.org/bg/gps-tracks/cats/download/34-rila/823-

С две думи пътеката съществува и се преминава без проблем.
По-скоро от Каралааница стръмното изкачваме би изискало на момени внимание.
Пътеката на няколко места се слива с терена и трябва да се внимава.
В Клековият участък, пътеката се следи на 100% МИнава се спокойно без провиране.
Каменните пирамидки бяха изпопадали. Аз възтанових тези, които бяха там и направих още няколко на участъците, където може да се изпусне пътеката.
2:30 часа на горе до езерото и час на долу. Това от Каралааница, като се мотахме за снимки.
До Каралааница успях да ида с колата и си спестих 4 часа трамбовка по пътя в двете посоки.

Скоро ще пусна и видеоклип от високо в темата тук: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=13684&start=30

малко снимки на които може да се види състоянието на пътеката.
https://photos.app.goo.gl/xHPn96pfRB7be5Uk7

видео от високо: https://youtu.be/UWZyfPFh0aU
Нед Ное 08, 2020 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
С благодарности към redex за доброто описание на маршрута! Днес горе беше прекрасен ден!
Единственото невралгично място според мен е началото на пътеката, където се отбива в ляво от пътя и следващите 200-300 метра. След това няма къде да се обърка човек. Естествено с трака и това не е проблем.
Вто Ное 10, 2020 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6389

Мнение Отговорете с цитат
Antoon, ако си записал втори трак, дай го моля те в допълнение на тоя от redex - това за картата.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Ное 10, 2020 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Не съм записвал. Аз гледам трака на телефон, а той е за смяна на батерията. Включвах го само 2-3 да се ориентирам.
Сря Ное 11, 2020 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, трака е записан точно по пътеката, като съм задал на уреда да записва през 1 метър.
Имах видимост към небето и точността беше 3-4 метра.

мога да ти изпратя и трак, който направих на слизане ако искаш да имаш повече от един.
Дай линк към тикет системата за да го ъплоудна.
Сря Ное 11, 2020 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6389

Мнение Отговорете с цитат
Ето тук можеш да качиш трака на връщане: http://mountain.bajhui.org/trac/ticket/1269

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Ное 11, 2020 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov