ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
как светят очите на животни в тъмното?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
как светят очите на животни в тъмното?
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение как светят очите на животни в тъмното? Отговорете с цитат
Денят е кратък и взе да ми се случва да се прибирам от планината на светлината на челник. Случва се да осветя някое животинче в тъмнината, при което очите му започват да блестят в тъмното. Бях забравил за този ефект и леко се стреснах, като се озовах сред стадо коне в полето. Очите им са големи и срещата бе доста вълнуваща, докато съобразя какви са тези светлини около мен.

Очите на конете светят в бяло, може би с много лек жълтеникав оттенък. Тук е момента е да уточна че съм с нормално цветоусещане и челникът ми свети в белия спектър на светлината.

Миналата седмица по тъмно минах покрай хижа Мечит. Край хижата са вързани две кучета, които ме залаяха много отдалече. Като доближих очите им заблещяха от светлината на челника. На едното куче му светеха нормално в бяло, но на другото светулкаха в синьо-зелено.

Ще помоля за коментар дали има очи на животни, които да светят в различни цветове от бялото. Вариантът да ми се е привидяло се отхвърля. Възможно е обаче това да са били отражения от нашийник. Разстоянието до кучетата бе около сто метра.
Чет Ное 05, 2020 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Интересни наблюдения...Може да се дължи на някакво особено пречупване на светлината от челника, може би не, но очите на дивите кози в Пирин и Рила, в мрака светят в ярко тъмно-зелено.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Ное 05, 2020 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Aegagrus



Регистриран на: 15 Юли 2019
Мнения: 59

Мнение Отговорете с цитат
Защото, за разлика от човека и останалите примати, някои животни (котки, коне, крави, кучета и прочие) имат специален огледален слой тъкан зад ретината (tapetum lucidum), който отразява светлината и по този начин подобрява нощното зрение на тези животни.
Пет Ное 06, 2020 2:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Aegagrus написа:
Защото, за разлика от човека и останалите примати, някои животни (котки, коне, крави, кучета и прочие) имат специален огледален слой тъкан зад ретината (tapetum lucidum), който отразява светлината и по този начин подобрява нощното зрение на тези животни.


Това не го знаех. Попрочетох малко. Излиза, че цвета, в който ще светят очите на животните при оссветяване от челник в нощта, зависи от цвета на този tapetum lucidum. Сега търся табличка с цветове... Да съм сигурен, че оная нощ не съм се разминал с тигър
Пет Ное 06, 2020 12:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
тигър

А не зависи ли и от светлоизточника - в каква част от спектъра излъчва и съответно от това зависи и какво връща окото.
На моя пес, облъчен с LED, понякога му светят в червено, но това не означава, че въдя чупакабра.
Пет Ное 06, 2020 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Aegagrus написа:
Защото, за разлика от човека и останалите примати, някои животни (котки, коне, крави, кучета и прочие) имат специален огледален слой тъкан зад ретината (tapetum lucidum), който отразява светлината и по този начин подобрява нощното зрение на тези животни.


Това не го знаех. Попрочетох малко. Излиза, че цвета, в който ще светят очите на животните при оссветяване от челник в нощта, зависи от цвета на този tapetum lucidum. Сега търся табличка с цветове... Да съм сигурен, че оная нощ не съм се разминал с тигър

Доколкото съм запознат цветът зависи от много фактори и може да бъде различен както между екземпляри от един вид, така също дори и за един и същ екземпляр при различни обстоятелства (напр. ъгъл на наблюдение). Та, като видите очи в тъмното -- преценявайте на какво разстояние са едно от друго, от земята, както и от вас, за да добиете известна представа колко са големи. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Ное 06, 2020 2:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov