ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Близки до Пловдив скали и каньончета
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Близки до Пловдив скали и каньончета
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Един по-различен поглед към Момина скала и Димитранов камък, от хребета на Червени брегове:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Фев 08, 2021 12:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Перущица-Орли камък Отговорете с цитат
В събота следобед, след работа се качих до поредното близко и непосещавано от мен място. Набелязаният маршрут беше Перущица - Орли камък.
От параклисът в края на селото, край който има чешма със студена вода тръгнах по пътя край Перущенска река. Тази табела сочи междинно, между моята посока и пътя, който се отделя в ляво:



Продължавам по пътя и там където в картата на БГМ свършва, има беседка:



Пътят продължава нататък и скоро пресича реката. Аз правя същото по камъни малко преди това. Не след дълго упражнението се повтаря. По-натам следва трето пресичане на реката, този път вече по нарочно поставени тръби:



Продължавам, а наоколо на много места виждам зимната гъбка Керино ухо:



Пътят ме отвежда до стара постройка, срещу която от другата страна на реката се виждат доста пчелни кошери. Продължавам и достигам водохващане с два изкуствени водопада. Скоро след него пътеката започва да се губи. Всъщност тук вече се движа покрай Средорека, приток на Перущенска река и не съм разбрал дори къде се събират двете.
Търся място, да пресека реката, след което да започна изкачване по хребета, съгласно трака, който съм си начертал по картата 5К. Не намирам пътека и тръгвам по най-малкото съпротивление през шубрака. Има и такива неща:



Жега е, напредвам бавно но не свалям шапката, за да мога да влизам на бургия в шубрака. Не е добре, но съвсем зарязвам начертания трак и излизам в дясно по скалист ръб, по който се промъквам малко по-лесно. Празно гнездо, на височината на рамото:



Скалите следват нагоре и оставам с впечатление, че излизайки на последната видима съм достигнал целта. Но не, оказва се, че има още толкова:



Съвсем дребната черна точка горе над скалите е граблива птица. Виеха се две, не знам дали са орли, но важат!
Това, което съм изкачвал е страничен хребет, който тук се включва в ляво към основния. Продължавам по него вече по-лесно и по някое време уцелвам пътеката, по която се качват нормалните хора! Smile Тя се промушва стръмно през гъстите люляци и след още драпане най-после ме извежда горе! Това на картата 5К е отбелязано като Орли камък, както и хребета нагоре. На картата БГМ е отбелязано като Дядово линище, а Орли камък е отбелязан още 500 м нагоре в гората. От моя гледна точка, там не се виждаше камък.

На Орли камък, огромни скални късове, сякаш забити по склона, оформящи отвеси, на заден план - скалните комплекси над Перущица:























На слизане снимам в контражур скалните комплекси над Перущица, където съм ходил преди( http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=11192&highlight=%CF%E5%F0%F3%F9%E8%F6%E0 ):



И Перущица, от Орли камък:



Бързам надолу по пътеката, като решавам да я проходя за да запиша трак на правилния начин на изкачване Smile. Долу се оказа, че възловото място в маршрута са пчелните кошери! Пътеката минава между тях. На идване, това трябва да стане след пресичане на реката в началото на поляната, преди постройката! А аз продължих зад постройката и покрай реката от другата страна...

Пускам правилният трак, на слизане, но реверснат:

https://dox.abv.bg/download?id=e5cbc5d47e# - Линк за сваляне

На чешмата си изплаквам лицето, вадя клечките от врата, обувките, джобовете и от къде ли не и потеглям към къщи.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.

Последната промяна е направена от mislesht на Чет Мар 04, 2021 12:17 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Мар 01, 2021 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Добавям и картинката на моето ходене:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Мар 01, 2021 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Син камък Отговорете с цитат
През януари, когато се качвах от Храбрино към Червени брегове, видях далече на североизток от с. Извор скален скат, който ми направи впечатление с размерите си. Не знаех за него и после в къщи разгледах картите и гугъл. Разбрах, че месноста се казва Син камък и дължината на ската е около 500 м. Веднага ми влезе в плановете за съботно посещение.
Тази събота тръгнах да го разгледам. От шосето Марково - Гълъбово се отклоних по отбивката за ПБ Иглика, нататък оставих колата на едно уширение и продължих пеша по шосето. След Иглика продължих по черния път и съвсем скоро стигнах троен разклон. Хванах лявото разклонение, което е черен път слизащ надолу, същият, който го има в БГМ. Срещнах мъж и жена и попитах мъжа, има ли пътека, която да слиза към Син камък. След замисляне ми каза НЕ. Оказа се, че греши!
Скоро стигнах мястото, за което съм си отбелязал, че трябва да напусна пътя и да тръгна през гората в ляво по един или друг начин. Оказа се, че точно там започва пътека! Пътеката е точно след табелата „Св. Атанас“, но в ляво:



Подхванах я, защото очевидно водеше в моята посока. Тя ме отведе на склона, на който се очакваше да е скалния скат. Нямаше как да видя надолу дали има скали, но реших да продължа по пътеката за да разбера къде води, пък на връщане да потърся скалите.
След преминаване на дере, пътеката излезе на високо място, от където имаше поглед назад към склона. Тогава видях скалите:



Продължих още малко по пътеката. Тя започна да слиза надолу към реката, което не беше по моите планове и реших да се връщам. Върнах се на изходна позиция горе и започнах да слизам по склона без пътека. Скоро започнаха да се разкриват нещата, за които бях дошъл:





Продължих обхождането, като се придържах близо до ръба:





Ронливи остри форми, камъните наистина синеят, под някакъв ъгъл.



Отсреща се вижда кално езеро, отбелязано и на картата:



Редуват се една след друга „кули“:







Улей, предлагащ чудесна възможност за пребиване:



Следващият такъв:



И още форми:









Право надолу към Гогорово дере:



Последната „кула“:





От тук вече може да се слезе долу(който иска):



Виждам малко водопадче на реката долу:



Ето го и краят на ската, но аз няма да слизам там:



Напротив, трябва да се връщам обратно горе на пътеката. Дойдох, видях и си отивам. Последен поглед, и газ нагоре:



Ето картинка на моето движение, розово - по пътища и пътеки, червено - както дойде:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Мар 15, 2021 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Това е трак само на пътеката, от черния път до мястото, до където я проходих:

https://dox.abv.bg/download?id=347984e73a# - Линк за сваляне

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Мар 18, 2021 2:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
TheGrave



Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 92

Мнение Re: Близки до Пловдив скали и каньончета Отговорете с цитат
mislesht написа:


Трак на същото:

https://dox.abv.bg/download?id=942919b66c# - Линк за сваляне


Тоя линк е поумрел, можеш ли да го качиш пак, че съм се засилил натам?

Ако ползваш Orux има опция след завършването на всеки трак да ги ъплоудва на сайта на OSM, много е удобно и най-важното - вечно.
Нед Окт 03, 2021 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Близки до Пловдив скали и каньончета Отговорете с цитат
TheGrave написа:
mislesht написа:


Трак на същото:

https://dox.abv.bg/download?id=942919b66c# - Линк за сваляне


Тоя линк е поумрел, можеш ли да го качиш пак, че съм се засилил натам?

Ако ползваш Orux има опция след завършването на всеки трак да ги ъплоудва на сайта на OSM, много е удобно и най-важното - вечно.


Пътеката е качена в картата отдавна, просто трябва да се отклониш от нея, без пътека към ската. Няма как да се объркаш.
Ето тук се вижда пътеката: https://kade.si/#map=17/2748260.43/5167482.77/0

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 04, 2021 2:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение скали Дакерица Отговорете с цитат
Добавям в темата и скали Дакерица, над Дедово, макар че са популярни. Ей така, за пълнота.Не знам защо на картата липсва директния маршрут От Дедово покрай в.з. св. Петър до Дакерица. Ще го пратя, за добавяне на картата.











_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Окт 05, 2021 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение "Син камък" Отговорете с цитат
"Син камък" от далече, по пътеката към "Момина скала".
https://photos.app.goo.gl/jDYxPHxmoEdVi5mEA
Вто Окт 05, 2021 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
TheGrave



Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 92

Мнение Re: Близки до Пловдив скали и каньончета Отговорете с цитат
mislesht написа:
TheGrave написа:
mislesht написа:


Трак на същото:

https://dox.abv.bg/download?id=942919b66c# - Линк за сваляне


Тоя линк е поумрел, можеш ли да го качиш пак, че съм се засилил натам?

Ако ползваш Orux има опция след завършването на всеки трак да ги ъплоудва на сайта на OSM, много е удобно и най-важното - вечно.


Пътеката е качена в картата отдавна, просто трябва да се отклониш от нея, без пътека към ската. Няма как да се объркаш.
Ето тук се вижда пътеката: https://kade.si/#map=17/2748260.43/5167482.77/0


Нещо се бъркаш обаче. Линкът, който си дал е до ПБ Иглика, която е на Гогорово дере. Според мен това е за Син Камък пътеката. Димитранов е на съвсем друго място, погледни:


Пет Окт 08, 2021 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение "Син камък"- местоположение Отговорете с цитат
TheGrave,
Това, което се вижда на екранната снимка е трасе на път/пътека от с. Извор през параклиса Св. Богородица до Момина/и/ скала/и/ и няма нищо общо със мест. Син камък. Правилно е дадено: https://kade.si/#map=17/2748260.43/5167482.77/0
Пет Окт 08, 2021 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
TheGrave



Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 92

Мнение Re: "Син камък"- местоположение Отговорете с цитат
Петър написа:
TheGrave,
Това, което се вижда на екранната снимка е трасе на път/пътека от с. Извор през параклиса Св. Богородица до Момина/и/ скала/и/ и няма нищо общо със мест. Син камък. Правилно е дадено: https://kade.si/#map=17/2748260.43/5167482.77/0


Аз не търся трак за Син, а за Димитранов камък, пак да поясня. Ето нагледно за какво говоря:




Този път съм ти маркирал в розово пътеката от линка, който даваш.

Надявам се поне имаме съгласие, че тия 2 павета са в различни дерета, нали Smile ? До Димитранов трак няма качен в никоя БГ топографска карта.
Пет Окт 08, 2021 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето суровия трак за Димитранов камък, както аз го вървях:

https://dox.abv.bg/download?id=5a56b95eee# - Линк за сваляне

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Съб Окт 09, 2021 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
TheGrave



Регистриран на: 09 Дек 2008
Мнения: 92

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Ето суровия трак за Димитранов камък, както аз го вървях:

https://dox.abv.bg/download?id=5a56b95eee# - Линк за сваляне


A, за това говорим вече, мерси!

Има още 2 павета в това дере, до които не съм ходил - Василковски камъни и Шилестия камък. Първите са почти на дъното на дерето, Шилестият е на нивото на Равни, но по на юг. До тези драпал ли си?

Отделно срещу Дакерица на югоизток се виждат поне 2 площадки тип Равни камък, които не са маркирани с имена на картата, но все си мисля, че не може да няма пътеки до тях.
Пон Окт 11, 2021 3:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
TheGrave написа:
mislesht написа:
Ето суровия трак за Димитранов камък, както аз го вървях:

https://dox.abv.bg/download?id=5a56b95eee# - Линк за сваляне


A, за това говорим вече, мерси!

Има още 2 павета в това дере, до които не съм ходил - Василковски камъни и Шилестия камък. Първите са почти на дъното на дерето, Шилестият е на нивото на Равни, но по на юг. До тези драпал ли си?

Отделно срещу Дакерица на югоизток се виждат поне 2 площадки тип Равни камък, които не са маркирани с имена на картата, но все си мисля, че не може да няма пътеки до тях.


Тези не ги знам. Излизал съм на някаква площадка, някъде под Иванчова чешма, но не знам дали е от тези, които се виждат от Дакерица. Не беше далече от пътеката. Помня, че брах гъби в гората и излязох там. Тогава нямах GPS.
П.П. Сега гледах картата, то пълно с именувани камъни, вкл. Шилестия. Ще ги включа в плановете, да си отлежават. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Окт 11, 2021 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov