ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Краището еп. 1: Любаш пл, Парамунска пл., Руй и Кървав камък
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Краището еп. 1: Любаш пл, Парамунска пл., Руй и Кървав камък
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Заглавие: Краището еп. 1: Любаш пл, Парамунска пл., Руй и Кървав камък

Svetlix написа:
Преходите са от края на октомври, но пуста липса на време ...

Svetlix написа:
...
welmud, сигурно е така, не споря. За сефте съм в Краището, както написах по-горе и не ми е съвсем познато. ...

В темата „Краище: три граници“ на 03 октомври 2020 г. в 18:53 часа Svetlix написа:

Svetlix написа:
Днес бяхме там, ще се отчета от сряда нататък.

(Оцветеното в червено е мое – на stefan_iliev38)

Чудинска планина с триграничната пирамида не се ли намира в Краището? Think Wink

Svetlix написа:
На вр. Миджур миналата година се запознахме с група сърби. Те първи ни разказаха за Краището. Преди това знаех, че Руй е около Трън и до там. Те разказаха за вр. Бесна Кобила, вр. Църнок и вр. Велики Стрешер. Тогава ми стана забавно, че се радват на върхове под 2000 м н.в. и толкова им се кефят. ...

Да, аз също съм имал досег със сръбски туристи, от който съдя, че сърбите са големи планинари, независимо че нямат много високи върхове, а организацията им е впечатляваща!

След отделянето на Косово, в Сърбия останаха само 6 върха с височина над 2000 метра – 3 от тях са в Стара планина на границата с България (първенецът на Сърбия връх Миджур 2169 м, връх Оба 2033 м и връх Мартинова чука 2016 м), 2 са в планината Мокра гора на границата с Черна гора и Косово (връх Поглед 2154 м и безименен връх приблизително 2130 м, намиращ се там където се събират трите граници) и 1 двухилядник в планината Копаоник (Панчичев връх 2017 м, намиращ се на 340 метра от границата с Косово).

П.П. А изкачването на връх Църноок 1881 м в планината Дукат ми е болна тема... Дано по-скоро свърши това безумие с КОВИД-19 и да може да се пътува свободно!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Дек 19, 2020 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


Svetlix написа:
Днес бяхме там, ще се отчета от сряда нататък.

(Оцветеното в червено е мое – на stefan_iliev38)

Чудинска планина с триграничната пирамида не се ли намира в Краището? Think Wink


Ходенето в Чудинска планина си е съвсем отделно от настоящия пътепис. Там се отбихме, като ходихме на гости в тъщата и въобще съм изключил, че е към Краището Oops
За Трите граници така и не намерих време да се отчета. Но там си беше разходка в парка. Разходихме се, набрахме ябълки и шипки, порадвахме се на слънцето и спокойствието, нарушихме малко спокойствието на Гранична полиция и авджиите, и се прибрахме.

Така и така сме подхванали темата, това в далечината ли е вр. Арамлия? За един прЕател питам Very Happy


Колкото до сърбите - обожават нашите планини. По върховете Копрен, Оба, Миджур, Трите буки, а сигурно и по други гранични - няма толкова българи, колкото сърби.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Съб Дек 19, 2020 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:

...това в далечината ли е вр. Арамлия? За един прЕател питам Very Happy


Залагам на връх Църноок 1881м. в Дукат планина, без да съм абсолютно сигурен.
Нед Дек 20, 2020 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
"Колкото до сърбите - обожават нашите планини. По върховете Копрен, Оба, Миджур, Трите буки, а сигурно и по други гранични - няма толкова българи, колкото сърби" - Светльо.

Светльо, поздравления отново за написаното. А казаното в цитата какво е обеснението... ?
Нед Дек 20, 2020 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Svetlix написа:

...това в далечината ли е вр. Арамлия? За един прЕател питам Very Happy


Залагам на връх Църноок 1881м. в Дукат планина, без да съм абсолютно сигурен.

Разбира се, че е красавецът Църноок!!! Познава се по кулата, която е на върха.
(Макар че и на Бесна кобила също има кула, а също и на връх Арамлия, но по-малка и по-невидима.)

Ех, пак болната ми тема!

Пролетта на 2018 г. бяхме в околностите на Босилеград. Времето беше променливо, но дъжд не ни валя.
Първия ден изкачихме Големи връх (Бела вода) 1828-31 м и Бесна кобила 1922-23 м преди залеза на слънцето.
Сутринта на втория ден се насочихме към връх Църноок, който се оказа нелека задача, много километри са до върха.
За съжаление нямахме на разположение много време за изкачване, защото в 13 часа трябваше да сме обратно в България.
Наложи се да се откажем, въпреки че бяхме стигнали близо до върха, просто времето не ни стигна, въпреки че бързахме много.
Тогава се зарекохме, че отново ще се върнем на връх Църноок, но задължително когато е зелен, покрит с цветя и времето е хубаво!

Сетих се, че от Черни връх във Витоша се вижда цялото Краище!

Панорама от Черни връх във Витоша, генерирана с програмата PeakFinder:



Панорама на западния хоризонт от Черни връх във Витоша, висок 2290 м (01.12.2019 г.) – вижда се цялото Краище:



Краището – от връх Било (планината Кървав камък) до планините Руй и Гребен (на заден план – Сува планина с връх Трем):



Краището – от Осоговска планина до връх Велики Стрешер (планина Варденик):



Също така си спомних, че Краището някога е бележило границите на българското землище!
Всъщност, от Черни връх погледът стига до Шар планина, Кораб и Дешат – също граница на българите в миналото...



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Дек 20, 2020 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Ба Стефко, с твоята пунктоалност направо ме отказа временно да чета темата Wink Абе пусни му на Светли малко фандък. Къде от незнаене, къде от емоция. Не може всичко да е гладко. Мале ти ако си в някой риболовен форум те ще те изключат ако им се месиш в хиперболите кой къде какво и колко хванал. Ай със здраве.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Дек 21, 2020 1:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
Ба Стефко, с твоята пунктоалност направо ме отказа временно да чета темата Wink Абе пусни му на Светли малко фандък. Къде от незнаене, къде от емоция. Не може всичко да е гладко. Мале ти ако си в някой риболовен форум те ще те изключат ако им се месиш в хиперболите кой къде какво и колко хванал. Ай със здраве.

Ама можеш да правиш като мене – на мен като не ми се чете и не чета, а само гледам картинките! Very Happy

Иначе аз нарочно „въртя и суча“ в темата, целта ми е темата да прерасне в нещо повече –
да не се ограничи до изкачване само на българските планини, а да се качат и останалите планини от Краището,
които сега се намират извън държавната граница на Република България, но които също заслужават да се видят.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Дек 21, 2020 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На последната снимка с отбелязаните върхове вляво от Бесна кобила изпъква доста масивен връх, дали някой има идея кой е върха?
Вто Дек 29, 2020 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
welmud написа:
На последната снимка с отбелязаните върхове вляво от Бесна кобила изпъква доста масивен връх, дали някой има идея кой е върха?

Би трябвало да е Шупля падина с по-старо име Стермна. Поглед от по-близо има в офроуд форума.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Дек 29, 2020 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
welmud написа:
На последната снимка с отбелязаните върхове вляво от Бесна кобила изпъква доста масивен връх, дали някой има идея кой е върха?

Би трябвало да е Шупля падина с по-старо име Стермна. Поглед от по-близо има в офроуд форума.


Благодаря за отговора, имах някакви предположения че това би трябвало да е впредвид разположението но не бях 100% сигурен...
Вто Дек 29, 2020 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Връх Шупля падина 1862 м – сниман от връх Бесна кобила 1922-23 м (на заден план вляво острият връх е Църноок 1881 м):



Връх Шупля падина 1862 м в близък план (острият връх вляво на заден план е Големи връх (Бела вода) 1828-31 м):



Снимките са от 28.04.2018 г.

Предлагам да организираме едно-две ходения из този район – през пролетта. Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 30, 2020 1:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ако трябва да съм честен - вече кроя планове за пролетта в този край. Определено е интересно и има какво да се види. Пролетта и есента са най-доброто време за обикаляне там. Лятото мисля, че ще е бая жежко.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Дек 30, 2020 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Предлагам да организираме едно-две ходения из този район – през пролетта. Smile


Аз бих се включил в подобен план. Стига да мога да си напасна почивките. Районът ми е интересен.

Стефане, пусни информация, ако ходите натам. Smile
Сря Дек 30, 2020 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Светльо, едва сга го изчетх целия. Верно си надминал себе си. Имаш снимки за конкурс. Без да се убиждаш но онзи за Е-то е нищо в сравнение. Браво!!
Съб Яну 02, 2021 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
niki_1978



Регистриран на: 15 Май 2015
Мнения: 45

Мнение Отговорете с цитат
Светльо, точно такъв тип пътеписи са ми любими - много снимки, малки , но съдържателни коментари към всяка от тях. И не на последно място - илюстрация на маршрута - с карта или GPS трак.
Продължавай в същия дух, чакаме описание на следващото приключение !
Пон Яну 04, 2021 8:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov