ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Първи стъпки с GPSMAP66s
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Първи стъпки с GPSMAP66s
Автор Съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Има ли смисъл да сложа максимално допустимата за апарата такава от 32 GB или да се спра на 16 GB. Разликата в цената е малка, а обема е двойно по-голям.
Сря Дек 16, 2020 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vency911 написа:
Има ли смисъл да сложа максимално допустимата за апарата такава от 32 GB или да се спра на 16 GB. Разликата в цената е малка, а обема е двойно по-голям.

Има смисъл, дори и да не бъде използван целия обем на картата памет, защото ще бъдат налични повече NAND клетки и съответно износването на всяка от тях би било по-бавно.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Дек 16, 2020 9:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
vency911 написа:
Би било добре някой съфорумец да обясни точно какви са стъпките при слагането на карта и как се прехвърлят качените карти от апарата в нея, бладодаря!

Ако имате четец за такива карти, форматирате я с FAT32, създавате папка Garmin в корена и записвате в тази папка *.img файловете с картите, които ползвате, като същевременно ги отстранявате от вградената памет на уреда. Би могло да пробвате цялата операция само с BGMountains.img. Ако нямате четец -- използвате уреда в тази роля като правите същото.


Купих 32GB. Сложих я в четец и я форматирах с FAT32, довечера ще се позанимавам малко с апарата. Ще се радвам ако някой ми опише в кое подменю се влиза за да се прехвърлят инсаталираните вече карти от паметта на апарата (Configure maps) , там в момента са както следва:

World wide DEM Basemap, NR -прехвърлям ли я в SD картата или я оставям?
OFRM Geotrade TOPO
OFRM Contours v2.0
BGMountains.img

Поздрави!


Последната промяна е направена от vency911 на Чет Дек 17, 2020 9:09 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Дек 17, 2020 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vency911 написа:
Купих 32GB. Сложих я в четец и я форматирах с FAT32, довечера ще се позанимавам малко с апарата. Ще се радвам ако някой ми опише в кое подменю се влиза за да се прехвърлят инсаталираните вече карти от паметта на апарата (Configure maps) в картата, и още нещо - в паметта на апарата има файл, който бе наличен, него да го прехвърлям ли, поздрави!

Бих препоръчал следните стъпки:
  • чрез компютър, към който е свързан Garmin уреда, да бъде изтрит файла BGMountains.img от папката Garmin във вградената памет на уреда;
  • чрез четеца да бъде създадена папка Garmin в корена на microSD картата и в нея да бъде копиран файла BGMountains.img от компютъра;
  • microSD картата да бъде включена в Garmin уреда и да се провери, че BGMountains картата е видима в него.


_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Дек 17, 2020 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Венци, гледам ти снимките. GPS-ът виси гол и бос на ремъка на раницата, а в планината е хладно и влажно. Добра идея е да помислиш за някаква "дрешка" за машинката. Те са корави по принцип, но влагата и студа може (временно) да блокират клавиатурата на GPS-а, пък и други бели мигат да се случат независими от IPX сертификата.

При мен на ремъка на раницата виси торбичка, а GPS-ът е на завет вътре в нея, като е самостоятелно вързан за раницата. Не е идеалната защита, но го пази при кратки разходки и е винаги под ръка. При дълги напоителни дъждове торбичката подгизва и става недостатък.
Нед Дек 27, 2020 4:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Венци, гледам ти снимките. GPS-ът виси гол и бос на ремъка на раницата, а в планината е хладно и влажно. Добра идея е да помислиш за някаква "дрешка" за машинката. Те са корави по принцип, но влагата и студа може (временно) да блокират клавиатурата на GPS-а, пък и други бели мигат да се случат независими от IPX сертификата.

При мен на ремъка на раницата виси торбичка, а GPS-ът е на завет вътре в нея, като е самостоятелно вързан за раницата. Не е идеалната защита, но го пази при кратки разходки и е винаги под ръка. При дълги напоителни дъждове торбичката подгизва и става недостатък.


Благодаря за съвета, ще го послушам. Всъщност торбичката ми беше в джоба, бях я взел в случай, че капе от дърветата, но не капеше и прецених, че няма нужда да го слагам в нея. То реално мога да я нахлупя върху него, отзад държача за закрепване към раницата пречи. Ще измисля нещо. Не ми харесва така да се мандахерца наляво - надясно, обичам всичко да си е фиксирано. Имам оригинален калъф за колана, но го ползвам за съхранение, не ми е удобно постоянно да го вадя и прибирам. А иначе съм поръчал протектор за екрана и силиконов калъф, още не са пристигнали, сега по празниците е така. Но те не защитават клавиатурата, ако снимаш какво точно си измайсторил, ще съм благодарен, поздрави!
Нед Дек 27, 2020 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В момента не мога да качвам снимки.

Ползвавам стандартни малки чантички от кордура, произведени от Ташев. Тези чантички имат "проблем" - крепежните им ремъци са вертикални, а трябва да са хоризонтални, за да паснат на вертикалните ремъци на раницата. Затова чантичките са вързани за презрамките на раницата с тънки въженца, на място, което не позволява чантичката да се разхожда нагоре-надолу по ремъка.
Нед Дек 27, 2020 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
В момента не мога да качвам снимки.

Ползвавам стандартни малки чантички от кордура, произведени от Ташев. Тези чантички имат "проблем" - крепежните им ремъци са вертикални, а трябва да са хоризонтални, за да паснат на вертикалните ремъци на раницата. Затова чантичките са вързани за презрамките на раницата с тънки въженца, на място, което не позволява чантичката да се разхожда нагоре-надолу по ремъка.


Аз имам това: https://garmin.bg/kalf-0

но го държа на колана и не ми е удобно да го вадя постоянно така. Вързалката за раницата с велкро лента е много удобна. Леко я ъпгрейдвах с допълнителен ластик, в случай че излезе от шейната отзад.
Нед Дек 27, 2020 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivan Hadzhiivanov



Регистриран на: 07 Окт 2021
Мнения: 3
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
Привет от град Смолян. От кратко време притежавам GARMIN GPSMAP 66s като успешно инсталирах карти BG Mountains_CYR и OFRM 2020Q2 TOPO+CITY CYR, но в процеса на работа установих че не мога да търся от менюто "Адреси" селата от населените места, излизат ми при търсене само градовете и някой от по-големите села, но много малко на брой.
Давам следния пример, намира ми село Смилян в община Смолян, но не намира например селата Гела, Широка лъка, Момчиловци и много други. Пробвах при включена ту едната ту другата карта, но ефекта е същия.
Моля за помощ защото това ми се струва нелогично и странно
Чет Окт 07, 2021 9:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ivan Hadzhiivanov написа:
не мога да търся от менюто "Адреси" селата от населените места, излизат ми при търсене само градовете и някой от по-големите села, но много малко на брой.
Давам следния пример, намира ми село Смилян в община Смолян, но не намира например селата Гела, Широка лъка, Момчиловци и много други. Пробвах при включена ту едната ту другата карта, но ефекта е същия.
Моля за помощ защото това ми се струва нелогично и странно

В картата на Смилян има имена на улици, в селата Гела, Широка лъка, Момчиловци и много други няма имена на улици.
Логиката е да се показват само имена на населени места, в които има улици. Все пак името на менюто е "Адреси".

Така мисля. И моят GARMIN GPSMAP 66s не намира Гела, Широка лъка, Момчиловци от "Адреси". Но пък ги намира от "Градове" или "Cities" (при мен менюто е на английски).
Чет Окт 07, 2021 3:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ivan Hadzhiivanov



Регистриран на: 07 Окт 2021
Мнения: 3
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
Село Момчиловци и село Търън или село Старцево са също толкова големи села като С.Смилян, но не ти открива В менюто "Градове" ги има но трябва да прелистваш курсура придвижвайки го надолу по списъка и да ги търсиш само така става, което е също адски неудобно.
Пет Окт 08, 2021 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Find -> Cities -> Menu -> Spell Search -> въвеждаш името на кирилица

"Cities" и "SpellSearch" са от екрана и се избират със стрелките и Enter.

"Find " и "Menu" са от клавиатурата на GPS-a.

Не е чак толкова съсипващо.
Very Happy
Пет Окт 08, 2021 11:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ivan Hadzhiivanov



Регистриран на: 07 Окт 2021
Мнения: 3
Местожителство: Смолян

Мнение Отговорете с цитат
"FIND" следва "Градове" следва "ENTER" следва "MENU" следва "Търсене-по букви" и от тук се търси населеното място
Сря Окт 13, 2021 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Днес направихме една разходка и като си свалих трака вкъщи, установих разлика в следата между отиването и връщането по един и същ маршрут. На места разминаването надвишава 50 метра, което може би е сериозно, като отклонение. Спътниците ми, които също бяха с машинки, ми казаха, че е по същия начин било и при тях. И отиването и връщането бяха под проливен дъжд и липса на видимост и предполагам това е една от причините, но дали е само тя? Ето и картинка:


Нед Май 28, 2023 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Зимата наблюдавах разлика около 20-30 метра в добро време и то въпреки че се прибирахме по абсолютно същия път - пъртината, която бяхме пробили сутринта.
Вече свикнах да не смятам показанията на машинката за абсолютно точни, до милиметър.
Но и такива, каквито са, вършат работа за туристически нужди.
Пон Май 29, 2023 7:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov