ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избити бременни диви кози в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Избити бременни диви кози в Пирин
Автор Съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, Ристо.
Като цяло моета разбиране за прирородазищничество бая се различава от това на матряла.
Нито един. Нямам телефон, но вероятно това скоро ще се измени. Но не искам да звучи като оправдание, щото не е, напротив.

А бе Димов ... драма... Работата е там, че както може би знаеш... когато станеш зрял човек разбираш че изход няма.

Всичко хучаво!


Последната промяна е направена от ray на Сря Дек 16, 2020 12:45 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Дек 16, 2020 1:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:

А бе Димов ... драма... Работата е там, че както може би знаеш... когато станеш зрял човек разбираш че изход няма.


Знам, че няма. Или по-точно има един неизменен изход - фатален!

Между другото, пардон, но не мога да се въздържа още едно свое мнение да изразя:

Не разбирам каква е тази политическа критика към Тома Белев. Не му знам биографията, не искам да му адвокатствам, не знам дали и как е свързан с левите, както намеква Dido, но трябва да си замълчи и да скрие тази информация, за да не си помисли някой, че вади предизборни компромати ли? Щото управлението на дпс/герб/патреотарите и бкп (да и те са вътре) има нужда точно от този компромат, та да се обърне изборния резултат.

Аз съм привърженик на партия, с която Белев е в коалиция в момента, и опрелено тази коалиция няма общо с поведението на бс(к)п.
Сря Дек 16, 2020 2:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Зачетох се тук: http://www.wilddocu.de/balkan-chamois-rupicapra-rupicapra-balcanica/

Между другото там се споменава, че в България съществена опасност за Rupicapra rupicapra balcanica представлява кръстосването с алпийската дива коза. Смята се, че двата вида са се разделили сравнително скоро, преди около 10000-12000 години.

Във връзка с това, изготвения "План за действие за дивата коза в България (2007-2016 г.)" предвижда следната мярка за опазване на вида:

«5.4.4 При доказано генетично повлияване от алпийска дива коза на субпопулацията от Кормисош да се разработи програма за засилен отстрел на мъжки от тази субпопулация и разселване на мъжки от местната популация с оглед постепенно генетично поглъщане на алпийските гени.
Цел: Опазване генетичната чистота на вида.
Важност: Значителна
Спешност: Постоянна
Индикатори за успех: Разработена и приложена програма, която да осигури възстановяване на оригиналния генотип в дългосрочен период.»


Споменавам това като бегло свидетелство, че по дивеча мерак да стрелят имат не само ловци или бракониери, при това не само в търсене на ловни трофеи или ... хапване. Споменатият план е бил разработен от екип на Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) съгласно задание, изготвено от Националното управление по горите (НУГ) и съгласувано с Министерството на околната среда и водите.

Интересно ми бе също да науча, че ловуването на женски диви кози е било забранено в България със закон през 1897 г. Друг закон, влязъл в сила през 1983 г., е разрешил ловуването на женски диви кози в периода между 31 октомври и 31 януари.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Дек 16, 2020 2:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Отговорете с цитат
Dimov написа:
Не разбирам каква е тази политическа критика към Тома Белев. Не му знам биографията, не искам да му адвокатствам, не знам дали и как е свързан с левите, както намеква Dido, но трябва да си замълчи и да скрие тази информация, за да не си помисли някой, че вади предизборни компромати ли? Щото управлението на дпс/герб/патреотарите и бкп (да и те са вътре) има нужда точно от този компромат, та да се обърне изборния резултат.

Аз съм привърженик на партия, с която Белев е в коалиция в момента, и опрелено тази коалиция няма общо с поведението на бс(к)п.


Около снимките очевидно има твърде много скрити неща: крити са най-напред поне половин година. След като Тома Белев решава да ги покаже, крие "автора" им. Мястото и времето на снимане (може да си чувал за EXIF), хората наоколо - също остават скрити - дали случайно, дали нарочно Question Idea

Това за мен класира снимките в кюпа на компроматите. А компромати винаги се вадят в точния момент с цел от неслучайни - едни такива лоши хора, свръзани с едни такива лоши служби, дето са се учили на мурафети от кръволоците на КГБ и т.н. ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Дек 16, 2020 3:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, съгласен съм с Димов. Политическите настроения на Томата в случая нямат значение. Не мога да си представя, че нечия нагласа за изборите ще се обърне, когато види тези снимки. Още повече атаките му са целогодишни и многогодишни. Възможно е снимките да са някакво "мероприятие", на което Томата да се е поддал, но фактът с убитите кози си остава факт. Кога и къде, вече е на втори план. А потулването на бракониерството от управленията на парковете, мисля, че е несъмнено. Хайде па да не знаят кой какви пушкала има, с какви джипове снове по балканите и как гърми!
Сря Дек 16, 2020 8:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Около снимките очевидно има твърде много скрити неща: крити са най-напред поне половин година. След като Тома Белев решава да ги покаже, крие "автора" им. Мястото и времето на снимане (може да си чувал за EXIF), хората наоколо - също остават скрити - дали случайно, дали нарочно Question Idea
.


Преди години в голям град в Русия един взриви бомба в супермаркет. След това абсолютно анонимно публикува снимка от местопроишествието за да се "похвали". ФСБ го намери за три дена САМО по снимката. Подчертавам думата "САМО", без IP-та и други подобни. Само по снимката.

Та който иска - намира.
Сря Дек 16, 2020 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
dido написа:
Около снимките очевидно има твърде много скрити неща: крити са най-напред поне половин година. След като Тома Белев решава да ги покаже, крие "автора" им. Мястото и времето на снимане (може да си чувал за EXIF), хората наоколо - също остават скрити - дали случайно, дали нарочно Question Idea
.


Преди години в голям град в Русия един взриви бомба в супермаркет. След това абсолютно анонимно публикува снимка от местопроишествието за да се "похвали". ФСБ го намери за три дена САМО по снимката. Подчертавам думата "САМО", без IP-та и други подобни. Само по снимката.

Та който иска - намира.


Това може да го каже само човек от ФСБ , а и от кога великите руснаци казват истината ? Ше ми намериш ... ми само по снимка ...

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Сря Дек 16, 2020 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
LorDDemoniC написа:
lz1fw написа:
dido написа:
Около снимките очевидно има твърде много скрити неща: крити са най-напред поне половин година. След като Тома Белев решава да ги покаже, крие "автора" им. Мястото и времето на снимане (може да си чувал за EXIF), хората наоколо - също остават скрити - дали случайно, дали нарочно Question Idea
.


Преди години в голям град в Русия един взриви бомба в супермаркет. След това абсолютно анонимно публикува снимка от местопроишествието за да се "похвали". ФСБ го намери за три дена САМО по снимката. Подчертавам думата "САМО", без IP-та и други подобни. Само по снимката.

Та който иска - намира.


Това може да го каже само човек от ФСБ , а и от кога великите руснаци казват истината ? Ше ми намериш ... ми само по снимка ...


Не мога да намеря линк. Руснаците бяха описали достатъчно добре алгоритъма. Накратко data mining.

Вярвам им абсолютно. Абсолютно е възможно, и не само в Русия. Забележи: не коментирам средства и цена.
Сря Дек 16, 2020 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
LorDDemoniC, великите руснаци винаги са казвали истината. А вече и невеликите (и не само руснаци, ами всички с изключение на най-големите глупаци) я казват.И кво от тва?
Много интересен ник имаш, Би ли обяснил? И благодарности за расказите за расходките с колелото. Всичко хубаво.
Сря Дек 16, 2020 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
LorDDemoniC, великите руснаци винаги са казвали истината. А вече и невеликите (и не само руснаци, ами всички с изключение на най-големите глупаци) я казват.И кво от тва?
Много интересен ник имаш, Би ли обяснил? И благодарности за расказите за расходките с колелото. Всичко хубаво.


Никой не казва истина , която би била уронила авторитета Wink Да не говорим колко избити руски журналисти има писали истината за Путин примерно ...
Мен технически ми е що годе ясно как биха открили няколко по ... снимка + локация + време на снимането ... уж съм IT от 17 години вече ...
Ника ми идва от играта Heroes , стратегийка със раси , замъци , добри , лоши .... понеже всички обичаха да играят с ангелската раса (човешката) , аз реших , че ще играя с лошите Very Happy
и са писах Demonic (демек зъл , лош) ... И играта почна с обръщение на моите демони към мене с: My Lord "Demonic" we have gathered your demon subjects ... туй далечната 1998-ма година , викам си я това звучи яко ...
и така си остана навсякъде LorDDemoniC , хем звучи , хем изглежда яко ха ха ....
Относно вело разходките имам огромното желание , живи и здрави да направя Ком - Емине с колело през 2021 ... и да направя поне 90 минути истински филм за преминаването с колело ...

Сега по темата ... поне Рила от както съм жив имаше повече кози ... Поне в района на Мечитите ... Последното стадо , което съм виждал лятото бе от 11-12 кози на Зелени Рид... В района на Заврачица като дете съм виждал над 30 в стадо ... В последните години съм ходил твърде рядко за по ден - два около Заврачица ... не видях кози Sad
Черпили са ме луканка от козе месо ... е съжалявам , но съм странен и не ми хареса ... мога без него и предпочитам да ги виждам свободно припкащи по скалите , а не на масата ми ... аз не съм и особен месар като цяло де ...

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Сря Дек 16, 2020 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
LorDDemoniC написа:

... поне Рила от както съм жив имаше повече кози ...


Имам чувството, че рилските кози вече се движат поединично, а не на стада. Освен ако не бъркам коза със сърна. Аз не виждам добре надалеч, пък и те се прикриват зад естествени укрития - храсти и дървета. Не се страхуват прекалено много от хората.
Сря Дек 16, 2020 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Всичко си е точно! Отговорете с цитат
Дивите кози са отколе обект на бракониерско избиване, не го наричам лов, защото ловът е законна дейност, с правила, контрол и т.н.
Не коментирам мотивите на Зеления сега да покаже снимките, защото от политици храната неистово се стреми да напусне стомаха ми. Идеята ми е, че изобщо не е трудно да се изловят наглите к*пелдаци и така да се зашлевят, че да не им дойде на ум за лов повече.
Има общества, които се хвалят, коментират, показват снимки.

https://www.nalov.com/forum/topic/1515-%D0%B4%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%B0/page/2/ - този форум например

Познавам лично двама от тъпаците, пъчещи се там. До толкова се бяха самозабравили, че на едната снимка се виждаше и номера на джипа на Тъпак 1. Тъпачка 2 пък се лензеше на фона на корито с нарязано на парчета неодрано животно, държейки в ръка рогата глава. Част от това публикувана и в национално ловно списание. Само че този път ги напипа Органът.
Плащали на съответните участъкови отговорници от парковата охрана и те ги развеждали до местообитанията на козите. Оттърваха се с условни присъди и няколко години без пушкала. Сега вече не козарят.
Има ли желание- има и решение на всяка задача.
А относно числеността на популацията- личните ми впечатления са, че в Рила козите са станали повече.
Сря Дек 16, 2020 4:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: Всичко си е точно! Отговорете с цитат
https://www.nalov.com/forum/topic/1515-%D0%B4%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%B0/page/2/ написа:

Много интересно е предложението да се дават 500лв на информатор-очевидно се разчита на заблудени туристи с GSM-и обаче с покритие(това е трудно затова ние ползваме радиостанции) както и 1000лв на човек заловил бракониер(също трудно щото сме въоръжени)Обаче ако се вдигне мизата примерно Х 10 аз лично бих съдействал-като във филма с Лоренцо Ламас.


Леле... Толкова ли много са бракониерите?
Сря Дек 16, 2020 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6375

Мнение Re: Всичко си е точно! Отговорете с цитат
tzezko написа:
Дивите кози са отколе обект на бракониерско избиване, не го наричам лов, защото ловът е законна дейност, с правила, контрол и т.н.
Не коментирам мотивите на Зеления сега да покаже снимките, защото от политици храната неистово се стреми да напусне стомаха ми. Идеята ми е, че изобщо не е трудно да се изловят наглите к*пелдаци и така да се зашлевят, че да не им дойде на ум за лов повече.
Има общества, които се хвалят, коментират, показват снимки.

https://www.nalov.com/forum/topic/1515-%D0%B4%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B7%D0%B0/page/2/ - този форум например

Познавам лично двама от тъпаците, пъчещи се там. До толкова се бяха самозабравили, че на едната снимка се виждаше и номера на джипа на Тъпак 1. Тъпачка 2 пък се лензеше на фона на корито с нарязано на парчета неодрано животно, държейки в ръка рогата глава. Част от това публикувана и в национално ловно списание. Само че този път ги напипа Органът.
Плащали на съответните участъкови отговорници от парковата охрана и те ги развеждали до местообитанията на козите. Оттърваха се с условни присъди и няколко години без пушкала. Сега вече не козарят.
Има ли желание- има и решение на всяка задача.
А относно числеността на популацията- личните ми впечатления са, че в Рила козите са станали повече.




_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Дек 16, 2020 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
LorDDemoniC, благодаря много за интересното обяснение. Надявам се да успееш да осъществиш комемине и филма за него. С колело сякаш е по-трудно. Само си дай време и не бързай. А за козите си е и въпрос на късмет. Случва се за малко ходене да срещнеш, но и обратното. Чудесни са тези срещи. Желая ти ги. Всичко хубаво. Smile
Сря Дек 16, 2020 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov