ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избити бременни диви кози в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Избити бременни диви кози в Пирин
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Диви кози в района на вр. Каменица, 2017 год :



През 2008 местни жители, от селата под Ченгелчал и Хлевен, са ми казвали за организиран лов в района на Ченгелчал от "големеца" ути бъчваров, при който са избити 40 диви кози. Дали е вярно....
Където и да е станало това, е деяние скотове и подчовеци. Едно е да се развъждат животни за мляко и храна - прасета, крави, кози. Човекът ги размножава, поддържа популацията им .
Друго е някой изверг, за да задоволи скотските си страсти, да отиде и да трепе наред в резервати, защото така му е кеф. Земята си записва тези гадости и ще го върне на човека, сигурен съм.

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Чет Дек 17, 2020 9:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, как бе, Ангеле, ще го върне земята на изрода? Като го дари с подагра ли? Аз пак ще попитам: тия от парка нямат ли уши, да чуят на Ути изстрелите? Или вече стрелят със загрушитеели? Вече и това е възможно.. За да не изпадаме в различни хипотези, мога да кажа само, че има какви ли не датчици. На първо място - шумови, за резачки, брадви (кой ли пък вече ги употребява!), изстрели. и пр. Разбира се, видеозаписите са налице. Една камера на входа на парка, втора на изхода. С хронометър. Това стига. И като ми цъфне на екрана управителят на парка, нека му покажат кадрите! После - затвор! Ама такъв филм няма в България.
Пет Дек 18, 2020 1:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
В Пирин съм засичал доста диви козички и никога не са се притеснявали от човешкото присъствие. Особено тези при Казаните можеш да застанеш до тях за снимка. Не мисля, че е трудно да убиеш такова животинче. Това че е идиотизъм е друг въпрос.

Тези в Рила са далеч по-плашливи, но и нормално. В Рила бракониерството не е изключение, а правило.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Дек 18, 2020 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно там обикалят и чакат да минат туристи. Една ни гледаше от две метра разстояние. Това никак не е хубаво! Дивото трябва да си остане диво. По-рано хвърлях в клековете обелки от банани, краставици, ябълки и пр. - "за сърничките". Впоследствие обаче престанах, защото животните свикват да търсят храна от хората, а не от естествените си източници. Особено е зле положението с мечките: свикнали са да ядат боклуци от туристите, затова слизат да ровят в контейнерите за смет, пък после ги винят, че нападат хората. Ами като им дават тая храна, ще си я бранят!
Пет Дек 18, 2020 4:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Хм, Владо, склонен съм да смятам, че дивото състояние на планинските кози е както го описваш. Поне такова е поведението на тези, които съм срещал по високите части на гръцките планини. Не че там няма ловджии, но по парковете сякаш не се стреля.

В резултат козите в стадо са по-скоро любопитни към човека. Оставят го да се доближи на 20 метра, след което стадото се отдалечава на 50-на метра. През цялото време всичките са с обърнати глави към човека. Не проявяват паническото поведение, характерно за нашите кози из Рила и Пирин.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Дек 19, 2020 2:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, козите са стадни животни и обитават строго определени райони. Затова и поведението им в разстояние на километър може да е различно. Аз имах пред вид точно козите под Премката. Те са почти опитомени, защото там е възлово място, много туристи сядат да похапнат и все нещо остава от трапезата им, а и условията не са подходящи да ги трепят. Вече разказах за една коза миналата година, която се държеше като дрогирана, а може и да е била болна. Ето колко близо беше до фотоапарата, а децата я доближиха още повече:



Когато се качвахме на Кутело, оставихме багажа в заслона. На връщане пратих децата да го вземат и до заслона имаше няколко кози, очевидно привлечени от банановите кори, които "приятелски" им бях подхвърлил. Точно това вече не трябва да правим. А стадото, което видяхме на слизане от Суходолския превал към хижа "Яворов", имаше съвсем друго поведение: изтича горе на рида и наистина любопитно ни наблюдаваше, докато отминахме. На Олимп, както казваш, наблюдавах същото явление: козите стояха край пътеката и като уличните кучета чакаха нещо да им подхвърля. Споделих тая гледка с хижарката (немкинята) и тя ми каза, че това е голям проблем, защото козите през зимата добродушно слизат към Литохоро, а по пътя ги причакват бракониери. Ето затова писах, че дивото трябва да се остави да си дивее.
Съб Дек 19, 2020 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Всички животни, по които е стреляно или са гонени, бягат.
В редките случаи, когато попаднем на непреследвани животни, те те оставят да доближиш и са любопитни. Веднъж и отдавна съм докосвал сърна, която при допир се отдръпваше с 3-4 метра.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Дек 19, 2020 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov