ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Астрономически обекти и явления. Астрофотографии
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Астрономически обекти и явления. Астрофотографии
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Владооооооо! Ти не четеш ли какво съм написал? Very Happy

(Не презирам тези, които само щракат, аз самият съм такъв. Smile )


Относно увеличението на твоя фотоапарат: Да, 30х е увеличението на образа върху матрицата при максимално фокусно разстояние, сравнен с образа върху матрицата при минимално фокусно разстояние. И? Каква информация ти дава това за образа върху матрицата? Smile

Така че това увеличение наистина е увеличение, но не в смисъла, който ти влагаш в думата увеличение.

Няма как само по увеличението (зума) на обектива да сравняваш снимките, които дават два различни фотоапарата.

stefan_iliev38 написа:
...

Каква снимка ще излезе от фотоапарата, какви ще са размерите на кадъра, каква площ от реалността ще се запечата върху снимката?

Това зависи от КОМБИНАЦИЯТА на няколко фактора:
На първо място – от обектива и неговото фокусно разстояние.
На второ място – от размерите на матрицата (сензора, филма).
На трето място – от настройките на фотоапарата за размера на кадъра.

...


П.П. Какъв модел ти е фотоапарата, ако не е тайна? Да видим какви зрителни ъгли на снимките ти.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 03, 2023 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
При мен тайни няма, Стефане, еле пък към тебе! Пълна прозрачност, като на рентген. Very Happy Апаратът ми е Sony DSC-HX60. Май това е всичко, което пише. А сега за увеличението, което не било увеличение. Снимаме от едно и също място телевизионната кула на Копитото. Аз, колкото и да въртя зума, постигам Кулата да заема екрана ми. Вижда се, че кулата има прозорци и антена. Дотук съм. Ти обаче на твоя екран виждаш, че на прозорците има саксии с мушкато, а на антената - стълби и парапети. Е, как да не мога да сравня двете изображения и да заключа, че твоят фотоапарат е "по-мощен"? Ако аз увелича на екрана "моите" прозорци до твоите, ще излязат само някакви сиви петна с квадратни пиксели, докато на твоята снимка ще се видят цветята.Пък ти облечи в някаква по-технична форма моето наблюдение. Макар да не почива на теорията, то почива на опита.
Пет Фев 03, 2023 8:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Владо, това, за което говориш – да се различават саксиите с мушкатото – е разделителна способност. Smile

При телескопите теоретичната разделителна способност зависи най-общо от диаметъра на обектива.

Ако не се лъжа, формулата беше:

Теоретична разделителна способност (в ъглови секунди) = 120 / диаметъра на обектива (в милиметри)


При фотоапаратите разделителната способност също се определя от комбинацията обектив-фотоапарат и зависи както от сензора на фотоапарата, така и от обектива, така и от настройките на фотоапарата.

Затова се купуват по-скъпи фотоапарати с по-големи сензори (матрици).
Тези сензори имат по-голяма разделителна способност, по-ниски нива на шум, по-голямо бързодействие... ала и по-висока цена.

Такъв сензор обаче е хубаво да го комбинираш и с качествен обектив.
Цената на качествените обективи също много бързо расте и лесно надхвърля цената на тялото на фотоапарата.

Забележка:
По-голям сензор не означава само повече на брой мегапиксели, а най-вече по-голяма площ на сензора и по-голям размер на пиксела.
Колкото са по-нагъсто пикселите, толкова повече си пречат, затова малки по площ сензори, в които са наблъскани много мегапиксели, не дават хубав образ. По-добре е по-малко мегапиксели, но на по-голяма площ.





Матрицата на твоя фотоапарат Сони е с размерите на матрицата на моето Канонче.
От което следва, че при еднакви фокусни разстояния ще имаме еднакъв зрителен ъгъл на снимките (при еднакви настройки на фотоапаратите).

Моето минимално фокусно разстояние обаче е 6,6 мм, а твоето е 4,3 мм.

При 4,3 мм размерът на снимката в ъглови градуса ще бъде – дължина: 71,67 ъглови градуса, височина: 56,8 ъглови градуса.

Тоест ти би хванал много повече от небето с твоя фотоапарат при минимално фокусно разстояние.

При максималното ти фокусно разстояние 129 мм размерът на снимката ще бъде – дължина: 2,758 градуса, височина: 2,065 градуса.

Това е доста малко – диаметърът на Луната при пълнолуние е около 0,5 ъглови градуса, следва, че при максимален зум твоят фотоапарат ще побере на снимката едва около 5 лунни диаметъра по дължина и 4 лунни диаметъра по височина.

Понеже в твоят сензор има двойно повече мегапиксели (20), отколкото в моят (10), разделителната способност на твоят фотоапарат ще бъде по-голяма от на моя. Отделно твоят е по-нов модел и сензорът на Сони е от по-ново поколение, следователно отново може да се предположи, че ще дава по-добър образ. Още повече, че обективът ти е Сони тип G, а те са хубави обективи – което значи още по-добър образ. И софтуерът на Сони е по-нов и по-бърз. Така че направо излизай да снимаш кометата и не се оправдавай! Smile



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 03, 2023 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мале-е, няма да заспя от щастие! Веднъж да спечеля някакво състезание във форума, и то с кого! Благодаря ти, Стефане, за надеждата. Значи, имам хубава лопата, сега остава да копам. А иначе сериозно, значи, не съм си дал парите напразно и май още дълго време ще си ги оползотворявам. Тия от "Фотосинтезата" са добри продавачи. Имам обаче още редица "дребни подробности", преди да се заема със сериозни астрономически снимки като теб. И първата е, че трябва да знам накъде да насоча обектива си. Нещо като Хершел, ама той е знаел. Пък аз не. А засега, както следиш форума, все го въртя към миналото на социализма, а там само зумът не е достатъчен. Трябва и гьодерийка за бърсане. Сложна техника, брей... Shocked Хубава нощ в Кюстедиль ти желая! А ние тука чакаме снежното цунами.
Пет Фев 03, 2023 10:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Хубава нощ в Кюстедиль ти желая! А ние тука чакаме снежното цунами.

Потвърждавам - вечерта в Кюстендил е супер. Направих една обиколка с колелото из града. Хубава луна, свежарско време, само ако не смърдеше на пушек навсякъде щеше да е прекрасно. А дано най-после дойде снежния ад, така ми се върти в сняг.
Пет Фев 03, 2023 10:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ама и ти ли в кюстендильско въртиш? Много популярно там, бе! А аз киснем у софийско... А къде вас топли бани?
Пет Фев 03, 2023 10:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Еми аз съм си кореняк кюстендилец, тука живея. Има и топли, има и стуидени бани, кой квото го влече. Даже и кални има.
Пет Фев 03, 2023 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А що си с дамска снимка? Тя от оня прочут мост ли е заета?
Пет Фев 03, 2023 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Снимката е на една моя много любима певица, музикант и модел - Нико(Криста Пафген). Velvet Underground и Анди Уорхол, ако ти говорят нещо.
Пет Фев 03, 2023 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аза па си рекох, че е селфи! Very Happy
Пет Фев 03, 2023 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Съжалявам, че ви разтурих хубавата представа за мене Laughing
Пет Фев 03, 2023 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Нищо де, следващата представа не е задължително да е свързана с първата! То и аз на аватара съм Сизиф, но не бутам цял живот камъни по баира!
Пет Фев 03, 2023 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На днешния ден през 1971 Аполо 14 осъществява третото посещение на Луната. Командир е Алън Шепърд, който на 5 май 1961 прави първата космическа обиколка на Земята. Това е само три седмици след полета на Гагарин (12 април). Ако не са били серията отлагания на полета, можел е да бъде и първи. Гигантска надпревара е била! А на 20 юли 1969 с Аполо 11 за първи път човек стъпва на Луната. Човек, ама американец! Да напомня личната ми случка от тогава. Целият свят следи полета минута по минута. Всички телевизии предават "лайв". Всички освен съветската, българската и албанската. По-късно се разбра, че Албания няма телевизия. Ние обаче, научени да слушаме "Гласа на Америка" и "Свободна Европа" от разни ретранслатори в Гърция, се подготвяме да гледаме кацането от Белградската телевизия. Че колко разстояние е? За целта приятелите от Физическия факултет инсталират далекобойна антена, дни наред регулират всичко и в предвидения час на кацането те и ние, неколцината привилегировани приятели, сме се събрали на тавана на трите факултета (сградата с куличката срещу Семинарията). Приемането върви чудесно до най-важния момент, в който на екрана се появяват черно-бели ленти с великолепен контраст! За нещастие в съседната сграда на същия кампус (бившата Партийна школа и още по-бившия Френски колеж) се намира специалната служба на МВР за подслушване, заглушаване и прочие тогавашни хакерски дейности. Значи, и те са се готвили! Така България постави началото на уникалната дейност, за която дори нямаше име като на заглушаването. "Заслепяване", що ли? Историята продължи още ден-два, когато американците се завърнаха на Земята. Тогава Съветският съюз се разчувства и все пак го предаде по телевизията. Ние обаче не! Та нали сме пò католици от папата? Това е от носталгията по онова време... Впрочем и досега не разбирам как още има хора, които приказват за "холивудска постановка" на първото кацане след всички следващи и след китайските снимки на следите. Конспирации, сър!
Нед Фев 05, 2023 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Това е скафандърът на Алън Шепърд в „Национален музей на американската история“ в Смитсонов институт, Вашингтон, САЩ:
(Снимката е от 28.09.2004 г.)


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Фев 05, 2023 2:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
На 12 февруари 2023 г. беше изстреляна поредната партида от сателитите Starlink (https://bg.wikipedia.org/wiki/Starlink).

Няколко дни след изстрелването сателитите ще преминават по вечерното небе, видими като движещи се звезди, подредени в редица.

Досега не изпитвах голям интерес да ги наблюдавам и не бях правил планове, но любопитството ми взе да надделява.

Прогнози могат да се намерят на много места – например в сайта https://www.heavens-above.com/.

Довечера – 14.02.2023 г. – прогнозата за София е, че сателитите ще минат между 19:29 и 19:34 часа официално време за България.
За 15.02.2023 г. – между 19:42 и 19:49 часа.
За 16.02.2023 г. – между 18:27 и 18:37 часа.
За 17.02.2023 г. – между 18:32 и 18:58 часа.
За 18.02.2023 г. – между 19:09 и 19:22 часа
За 19.02.2023 г. – между 19:33 и 19:49 часа.
За 20.02.2023 г. – между 18:43 и 18:46 часа, и между 20:00 и 20:19 часа.
За 21.02.2023 г. – между 19:06 и 19:32 часа.

След това сателитите стават на границата на видимостта с просто око и/или невидими от България.

Повече подробности – в статията:

https://btvnovinite.bg/bulgaria/nlo-djado-koleda-s-shejnata-ili-supermen-svetlini-v-nebeto-raztrevozhiha-potrebiteli-v-az-reporterat-video.html

Цитат:
НЛО, Дядо Коледа с шейната или
Супермен: Светлини в небето
разтревожиха българи (ВИДЕО)


Получихме десетки видеоклипове в платформата Аз, репортерът, на които се вижда група от светлини, които се движат в права линия



СОФИЯ КРАЧАНОВА Публикувано в 12:00 ч. 14.02.2023 г.

Извънземни ли са? Закъснелият Дядо Коледа с шейната? Или някакви необичайни самолети, които не сме виждали досега? Или пък Супермен? Светлини в небето разтревожиха потребителите в приложението ни „Аз, репортерът“.

Получихме десетки видеоклипове, на които се вижда група от светлини, които се движат в права линия през нощното небе.

Видео са ни изпратили жители на София, Малко Търново, Оряхово, Добрич и пътуващи на АМ „Тракия“.

„Не знам какво може да се нарече това нещо. Гледам и не мога да го осъзная“, пише един потребител.

„Съпругата ми забеляза тази уникална гледка в небето. Все едно композиция то самолети или пък може би шейната на Дядо Коледа, не знам“, казва друг.

„Помислихме, че са самолети, движещи се по един и същи курс, но досега не бях виждала и чувала подобно нещо. Забелязах, че когато изчезваха в небето бе ясно, без облаци и осеяно със звезди, а те сякаш изчезнаха в нищото“, пише трети.

Първият видеоклип е изпратен в „Аз, репортерът“ на 12 февруари вечерта, а от следващия ден вече масово потребители съобщават за необяснимите светлини.



Какво всъщност се случва?

Може да сте спокойни – няма извънземни да превземат България, нито пък сме обект на необичаен научен експеримент с технология от ново поколение.



Светлините, които са се движели над България на 12 и 13 февруари са сателитите на Илон Мъск от проекта „Старлинк“.



Проверка в уебсайт за следене на сателити показва, че те са преминали над територията на страната или близо до нас (така че да бъдат видими с просто око) точно на тези дати. Времето им на преминаване съвпада с времето, в което видеоклиповете от „Аз, репортерът“ са изпратени.



Целта на проекта „Старлинк“ е с помощта на мини сателити в орбита около Земята да бъде осигурен бърз и надежден интернет на повече точки на земното кълбо. Поради тази причина от компанията изстрелват в ниска орбита хиляди малки сателити, които ще образуват „мрежа“ около планетата ни, като по този начин интернет достъпът ще стане по-масов и лесен.

Именно поради тази причина ние на земята ги виждаме как се движат в перфектни редици.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 14, 2023 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17  Следваща
Страница 14 от 17

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov