ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Узана - Шипка - Узана
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Узана - Шипка - Узана
Автор Съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Узана - Шипка - Узана Отговорете с цитат
Здравейте, през почивните дни смятам да направя еднодневен преход по билото по маршрута - Узана - Шипка и обратно. Колко см сняг може да се очаква по това време?
Пон Дек 21, 2020 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3290
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ето тук можеш да видиш на камерите горе-долу колко сняг има при някои хижи.

Всички уеб камери от планинските курорти, хижи и върхове в България

Карта на онлайн камерите в България

Според видяното от мен – снегът не е много, приблизително 1-2 педи.

Успех и да разкажеш после как е било!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Дек 21, 2020 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Камерите ги гледам ежедневно Smile особено онази към Пръскалото, там го считам за недовършена работа, миналата година случих на проливен дъжд и още на корените се отказах.
Искаше ми се някой с непосредствено впечатление от снега по пътеката. Днес поръчах и гети, моделът е този:

https://stenata.com/geti-i-pantofi/12820-geti-boreal-mountblue.html?fbclid=IwAR3zJxpUKjg3jgvCAaGj7awDt0TlwRhhONhfePl-dsavVItZI01gz9HCcOw

Надявам се да остана доволен. Жена ми нещо се дърпа: да сме видели какво е времето, пък тогава, ама аз като се знам какъв съм, навия ли си нещо на пръста и няма назад. А пък и с новия ръчен навигатор добих повече кураж. Снимки ще има, разбира се.

Поздрави!
Пон Дек 21, 2020 5:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Имай внадпредвид че дотогава условията може да се изменят в една или друга насока. И виж дали не се налага да вземаш снегоходки. Това е сериозен преход, внимавай. Иначе аз камери не следя. Но днеска измръзнах. Верно че използувам ботуши за десетина лева от пазара ама все пак не бях на планина ами само отвънка на кръчмата бехме седнали на по шише бира и кренвирши. Машинката разучи ли я? Не бързай. Онова там нещо оправи ли се, кво коментираха специалистите? Не е лесно.
Всичко хубаво.
Пон Дек 21, 2020 6:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Имай внадпредвид че дотогава условията може да се изменят в една или друга насока. И виж дали не се налага да вземаш снегоходки. Това е сериозен преход, внимавай. Иначе аз камери не следя. Но днеска измръзнах. Верно че използувам ботуши за десетина лева от пазара ама все пак не бях на планина ами само отвънка на кръчмата бехме седнали на по шише бира и кренвирши. Машинката разучи ли я? Не бързай. Онова там нещо оправи ли се, кво коментираха специалистите? Не е лесно.
Всичко хубаво.


Рей, благодаря за интереса. Смятам, че когато дойде моментът разума ще надделее над мерака. Който изобщо не е малко.
Ще се следи прогнозата. Относно GPS-а, попрочетох това -онова, според мен е т.н. "заспал пиксел", може да се събуди, може така да си остане. Не пречи по никакъв начин на работата. Апаратът го взех от частно лице, без гаранция на по-ниска цена от пазарната, и според мен не си струва да подменям дисплей за една точка, ако се влоши ще гледаме. Подмяната ще струва 140-150лв. А иначе машинката е чудесна просто. Вчера походих из околностите на Стара Загора да и свикна. Като резултат от борд компютъра - изминати 14.8 км, положителна денивелация около 300м, общо време за изминаване 2 часа и 50 минути, време за престой около 14 минути. Средна скорост около 5км/ч. Това е без сняг, половината черен път, половината асвалт. Поздрави!
Пон Дек 21, 2020 8:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Чудесно!
Няма кво да ми благодариш, един отбор сме. Да, разума винаги трябва да надделява. Моля те!
Радвам се, че ти харесва. То е интересно и кефи и самото й разучаване. Затова и ти казах да не бързаш.
Стара Загора – града на правите улици и красивите жени Smile. И най-вече на хубавата бира. Оттам ли си? (спокойно можеш да не ми отговаряш). И бая сериозни планинари има оттам.
Хубава расодка си направил, непознат ми е района. Тия еднодневни расходки са чудесно нещо.
Всичко хубаво! Smile
Пон Дек 21, 2020 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Чудесно!
Няма кво да ми благодариш, един отбор сме. Да, разума винаги трябва да надделява. Моля те!
Радвам се, че ти харесва. То е интересно и кефи и самото й разучаване. Затова и ти казах да не бързаш.
Стара Загора – града на правите улици и красивите жени Smile. И най-вече на хубавата бира. Оттам ли си? (спокойно можеш да не ми отговаряш). И бая сериозни планинари има оттам.
Хубава расодка си направил, непознат ми е района. Тия еднодневни расходки са чудесно нещо.
Всичко хубаво! Smile


Да, от Стара Загора съм, наистина в последните години доста неща се направиха и заприлича на град. Имам щастието да познавам лично г-н Гацин, председателя та ТД "Сърнена гора". Но ежедневния стрес, простотията, с която неминуемо се сблъсквам ежедневно си взима своето. Чувствам се стресирам и изнервен, а като вървя в планината ми е спокойно, сам съм със себе си, някакси хората, които срещаш там са по-добри.
Харесвам Стара планина, Узана е любимото ми място, 3-4 пъти ходя в годината и се мотая по поляната и по околните пътеки. Има нещо в това място, зарежда ме много.
Избих го малко на романтика Smile Поздрави!
Вто Дек 22, 2020 9:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Влагодаря, Венци. Стига бе! Напоследък не съм ходил, впечетленията ми са отпреди. Супер е това, което казваш. Да, здраво работи дружеството. Споделям мнението ти, но за съжаление слабо зная района около узана. Но определено е страхотно место. Що да е романтика, казваме си както си е.
Всичко хубаво! Smile
Сря Дек 23, 2020 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Днес осъществих прехода, като промених отправната точка на връх Шипка. Сам. Ще споделя впечатления от изпълнения с емоции ден. Ставане рано и в 8.00 вече съм на изходната точка - връх Шипка. Паркирах срещу ресторанта, една жена отвътре ми махна, аз също и махнах, след това тя излезе за дърва, попита ме дали отивам на Узана, аз и отговорих утвърдително и продължих да се оправям, сложих гетите, включих GPS-а, метнах раницата, заключих колата и потеглих. Една котка ме изпрати без да ми обръща особено внимание.



След малко пътеката навлиза право в гората. минава през т.н. "Марковски рът". Предната нощ нещо се зачетох за срещи с мечки, не знам какво ми стана, само стъпките ми се чуваха по заледенета пътека, по едно време ми се стори, че чух някакъв звук от животно, но си наложих да не мисля за това и крачех стабилно. Пътеката ме изведе покрай подножието на връх Малуша, там спрях и поснимах малко. Има страхотна панорамна гледка.

След това пътеката влиза отново в гората, стръмно надолу. След продължително спускане се прекосява Голяма варовита река, доста буйна. В този момент се почувствах истински сам. Незнайно защо предварително начертания маршрут в Garmin-а спря. Не ми се губеше време да разгадавам защо и се ориентирах като следях картата. Последва рязко изкачване нагоре което ми се стори доста дълго, малко преди подножието на Марков стол пътеката става по-полегата. След това спрях на беседката да видя кой какво ми е пожелал за празника и да отдъхна малко.

Това бяха показанията до Марков стол.

И след това хванах грешния ръкав за вр.Исполин, нещо се бях разсеял, не погледнах апарата, хем Исполин съм го качвал три пъти, айде след това спускане надолу и едни два километра в повече.
От Марков стол до хижа Узана е ясно, разбира се вървях вече в познатата ми до болка кал. Минаха служители на парковата охрана с един Ленд Роувър и ми махнаха дори.
Достигнах хижата.

Това са данните от борд компютъра и то със здравото объркване.

Влязах да се изсуша и да хапна нещо. Печката беше запалена и грееше доста добре. Заредих телефона, погледнах дали GPS-ът беше оставил следа, и след като се уверих че е така, заръфах пържените филийки, които си носех, поръчах си едно кафе с кола. Поседях малко и гледам влиза един слаб мъж, който срещнах още в началото на прехода, бягаше по пътеката.
Човека е тренирал преди бягане и ориентиране и по някаква случайност или не се казва Кирил Николов. После на връщане ми хрумна, че това може да е Кирил Николов - баща. Вие кажете. Но човека си бяга сериозно. На отиване го засякох и на след това без малко да пристигне в хижата преди мен. Респект. Направих обща снимка.

Гетите за на Pinguin, доволен съм от техните продукти, като съотношение цена - качество.

Кафенце с количка.

На връщане нямаше изнедади. След рекичката доста зор ми даде изкачването нагоре, спирах на два пъти но и така намалих времето от това на отиване поне с половин час. Голяма грешка беше да не си взема резервна тениска и чорапи. Новобранска работа.
Показанията на борда на връщане:


И ето ме отново на паркинга, малко изморен вид имам Smile след изминати почти 19 километра, поизчистих се доколко може и обратно към дома. Доволен съм от прехода, краката ми естествено бяха мокри, обувките ми са бюджетни (Декатлонски), от гетите определено има полза. Определено за в бъдеще ще инвестирам в едни хубави обувки и чорапи от мериносова вълна. Извинявам се, че на снимките съм предимно аз Smile, не съм снимал природата, доста видеа направих, по-късно ще ги кача, от тях се добива доста добра представа за пътеката. Поздрави!
Видео от прехода, не ставам много за оператор, но това е положението Smile
https://www.youtube.com/watch?v=FVjD0kIjHbY


Последната промяна е направена от vency911 на Съб Дек 26, 2020 1:03 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Дек 26, 2020 12:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 230
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
vency911 написа:
Днес осъществих прехода, като промених отправната точка на връх Шипка.

По-удачното решение Smile Сега с обхода на Габрово (не съм минавал още по него) вероятно се спестяват малко километри и време, но пак си е обикаляне, докато се закара човек до Узана. Преди време бях чул, че ще се прави път от юг към Узана. Има ли такова нещо (под нещо да се разбира проходим за лек автомобил асфалт) или е останало в сферата на пожеланията? Smile
Съб Дек 26, 2020 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
stealth написа:
vency911 написа:
Днес осъществих прехода, като промених отправната точка на връх Шипка.

По-удачното решение Smile Сега с обхода на Габрово (не съм минавал още по него) вероятно се спестяват малко километри и време, но пак си е обикаляне, докато се закара човек до Узана. Преди време бях чул, че ще се прави път от юг към Узана. Има ли такова нещо (под нещо да се разбира проходим за лек автомобил асфалт) или е останало в сферата на пожеланията? Smile

Стигането до Узана ще се улесни след като се прокопае тунела под Шипка, не съм чувал за асфалтов път от юг. Да, реших да си спестя обикалянето с кола, за да имам повече време за прехода (всичко се случва), светлата част на деня сега е къса.
Съб Дек 26, 2020 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
aldo



Регистриран на: 25 Сеп 2018
Мнения: 205
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Относно подхода от юг. Преди време след скитане горе слязох от Соколна, бях в дефицит на време и на Скобелево склоних едни момчета, та ме качиха с прежалена лада ли беше, жигула ли до Партизанска песен, че там бях оставил колата. Имаше някакво чакълесто покритие, може би в началото и с бледи следи от праисторическо асфалтово покритие.
Съб Дек 26, 2020 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Венци, зачетох само оупънинга - страхотия!!! Огромни благодарности. Весели празници и всичко най-хубаво!
Нед Дек 27, 2020 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Венци, зачетох само оупънинга - страхотия!!! Огромни благодарности. Весели празници и всичко най-хубаво!


Чак пък толкоз Smile нещо не се харесвам на снимки или видео, ама аз заради природата ги качвам. Абе, новобранска работа Smile Догодина с едно гоу про Smile Весели празници и много здраве да има!
Нед Дек 27, 2020 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Колкото - толкоз. Не хваля и комплименти не правя никога никому. Ако зачета още ще коментирам. Всичко хубаво. Smile
Нед Дек 27, 2020 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov