ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
4Х4 за всеки ден.
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
4Х4 за всеки ден.
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение 4Х4 за всеки ден. Отговорете с цитат
Преди години пуснах една странна тема, свързана с фотографията и не съжалявам. Хората се отзоваха, дадоха приложими /и не чак толкова/ мнения, благодарен съм им.
Сега съм решил да купувам поредна кола, но трябва да бъде ни рак, ни риба. Трябва да бъде кола за всичко -дълго и кратко пътуване, носене на багаж, ходене на казан, до "Демяница" и "Яворов", може и на опера. Обръщам се към вас, ако успешно сте си решили подобните проблеми. Питам умишлено туристи, а не ловджии и заклети любители на камънака и калта.
Бях я избрал - Волво Xc70 2.4 D 5 185 магарета, с ръчна скоростна кутия, модел 2008 година. Достатъчно широка, мощна, проходима, надеждна........ Държа и на обема.
2020 година беше кризисна и незнайно защо вдигна цените. Не че не мога да се изтръскам, но ме дразни идеята да ме дерат много. Най-евтината е към 14 000 лъва.
И се навъдиха предположения:
Тойота Рав4 2.2 дизел 177 коня. Симпатяга, но няма ли да е тясна? Пък и ниска изглежда.
Субару Форестър преди 2010 година. Пробвахме едно, наистина върви в черното, ама пък твърдо вози.
Гранд Чероки 2005 - 2010 година с дизел от Мерцедес. Всичко хубаво, ама автоматик.
Киа Соренто 2.2 дизел, след 2010, ръчка, над 190 коня - симпатично, плюят му съединителя, бил слаб.
Мазда CX-7 2.2D 173 коня............
Възможности много, някакви лични впечатления и коментари?
Пон Дек 28, 2020 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
А от возилото си що се отказваш? Кво е и колко му искаш?
Пон Дек 28, 2020 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Смятам да се разделя с Волво ес 80 2.4 Д5.
Нищо съществено и няма на колата, но ще стане на 18, а аз на толкова ги женя "дъщерите". По-важното е, че искам да си купя 4х4.
Почвам да стигам до "Безбог", "Демяница", "Яворов", "Русалка", "Тъжа", "Ком"..............
Вероятно ще искам 3000 лева, като съм я купил за 6000 преди 3-4 години, но решението е на купувача /след преглед, естествено/.
Пон Дек 28, 2020 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
А бе не го ли даваш евтино? И освен това сякаш лично ти би могъл да стигнеш до хижине с кво да е возило... Ама да не те объркам нещо...
Пон Дек 28, 2020 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Re: 4Х4 за всеки ден. Отговорете с цитат
tortomanin написа:

Тойота Рав4 2.2 дизел 177 коня. Симпатяга, но няма ли да е тясна? Пък и ниска изглежда.


Количката е супер яка, но точно този мотор ... Той е с пиезо дюзи и до скоро бяха по 1000 лв/бр. Не се рециклират.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Дек 28, 2020 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С уговорката, че съм технически авто-мото инвалид ... след като знаеш как и с колко се подържа Волво, другото няма да те уплаши.
Същата дилема като твоята имах, макар че карам легендарен и прежален "звяр", който е плувал, затъвал, дърпал джипки из гората и т.н. - прежалено и неубиваемо Рено Сценик, често продължаващо след мястото, дето спираме джипките Smile.
Повозих немалко се в една Шкода Йети, страхотна машинка, ама много малка и лъскава ми дойде, че и почти нова - на 3 годинки. След година я махнах, гледах Волво-та 4х4, ама нещо съм понаплашен от ремонти, ако се наложи, макар че си търсех нещо като твоята визия - нещо между джип и комби, ама високо отдолу, комфортно и надеждно.
Междувременно покарах няколко джипки (Нисан терано, Чероки от 2005, Дискавъри, Паджеро) , за дълъг път не стават за мен, освен Паджеро дълга база, ама толкова пари не бих дал за кола дето ще я троша в гората. Правя между 50 и 70 хил. км годишно, та си трябва и комфорт, и скорост, и екстри някои, като товяра и 3 колела, или съответно 3 шейни, комплекти ски + ски-панти, снегоходки.
От тия дето питаш:
- Равката е тесничка, освен ако не се возят само двама. Постоянно 4х4, няма голям клиренс.
- Субаруто - чудесна машина, постоянно 4х4, вози доста стегнато. Покарах различни генерации - не ми е комфортна като шофьор. Иначе сме стигали на доста места с такъв автомобил. Трудно се намира читава бройка.
- Гранд Чероки - гледах и карах 2.7 дизел автомат - останах си с харесването, че ще ми натежи финанансово повече от рационалното.
Киа и Мазда - нямам лични впечатления като шофьор, като кибик и сеирджия имам лоши наблюдения от Сорентото.
Теракан-а ми харесва, ама читави йок.
Накрая от гледане и тестване на хонди ЦРВ 3 и 4 , се метнах на ЦРВ2, тествах го сериозно в една кал и камъни, та счупих една пружина. Но това е високо комби с предно, включва 3х4 или 4х4 само при нужда и работи странно, но добре. Озорих се малко до хижа Отовица.
Така и не се намери някой да пусне една анкета / проучване за форумен овтомобил Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Дек 28, 2020 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Така и не се намери някой да пусне една анкета / проучване за форумен овтомобил Smile"

Нека примем, че това е темата. Може би трябва да обособим и класове тогава:
Е клас За шишковци с багаж.
Д клас За нормални с нормален багажV
С клас За непретенциозни само с компактна раница.

Инак, с лафа " Правя между 50 и 70 хил. км годишно" ме утепА.
Аз изобщо не съм пинтия, ама 25 - 30 000 годишно са ми таван. Да не развиваш и фирмена дейност с тази кола?
Другото си формулирал добре: " нещо между джип и комби, ама високо отдолу, комфортно и надеждно."

Махам Волвата, за които знам какво могат, остават Олпътя на Ауди, който ме задоволява като размер, но е нисък, и Аутбек и Форестър на Субару, които ми идват малки. Същото се отнася за Колеос, Аутледър и брат им от Ситроен.
Пон Дек 28, 2020 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
То е ясно коя е колата за нашите нужди - ТЛК (Тойота Ленд Круйзър), ама бюджет нямам за нея. За Паджеро и Патрол също.
Колеос, ПСА и деривата им Аутлендър, Каптива и други подобни - отвън големи, отвътре малки.

Така се и спрях на сегашното - Хонда Ц-РВ 2, 2006 година, 2,2 дизел.
Недостатък за изброените в предишните мнения цели за достигане - не е постоянно 4х4. Широко е, удобно ми е, събира много багаж, харесвам такива квадратно-грозни и камионети на вид коли.

То и аз не знам къде ги навъртам, ама на - 40 км на ден ми е само градското, за работа и обратно, с другите задачки, гостита и пазаруване - средно 60 км на ден правя градско.
Като отидем някъде и возенето продължава, като не сме по баира или на плажа. Например - за седмица в Ягодина това лято, без дълги пътувания - почти 800 км бях врътнал - а на басейн, а на река, а еди-къде си да караме колело, за вечеря я до онзи връх, на гости до някое село ... и те така и у нас и по чужбинско. в уикендите с лошо време си правим БГ екскурзии и от събота сутрин до неделя късно вечерта сме врътнали 1000 км, че и повече понякога. Тръгваме рано, возим се без трафик, паркирам, разглеждаме каквото има и потегляме, без много размотаване. Като стигнем в крайната точка, не ни свърта много и правим едни завъртулки наоколо. За море в Гърция се ходи през Белово, Юндола, Белмекен, Неврокоп, Боздаг, пещерите по Панега ... В Македония същата работа - уж до Паланка на пазар и кръчмата в Гиновци, и като тръгне колата надолу към Куманово и на юг ... Често се прибираме към София след Пловдив по стария път, та през Самоков, или през Старосел и Копривщица, или Панагюрище и Вакарел, през манастирчета, крепости и прочие. Като стигнем или се приберем преди 22 часа е някакъв празник, но и непълноценна екскурзия Smile Примери мога да опиша със страници ... но така непланирани возения ни срещат със невероятни пейзажи, изгреви, залези, хора.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Дек 28, 2020 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"То е ясно коя е колата за нашите нужди - ТЛК (Тойота Ленд Круйзър), ама бюджет нямам за нея. За Паджеро и Патрол също."
==========
Паджерото криво-ляво ми влиза в бюджета, но не искам да разкарвам рама. По-евтините са под 15 000 лева, ама ако ще давам тези пари, пак ще избера повдигнатото комби на Волво. От девет години карам тази марка и досега не ме е ядосала. А Паджерото си е типична джипка, казах, че искам нещо компромисно.
Пон Дек 28, 2020 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
А лада нива що не харесваш? Отговаря на изискванията а и евтино излиза всичко. А Васко се оказа направо справочник ... Smile
Пон Дек 28, 2020 11:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Забравих да спомена, че се оглеждах доста за МВ Viano 4х4, но читаво в бюджета не намерих.
Наблюдения върху модела от годините 2008-2010 имах като служебни автомобили, оставиха у мен много добри впечатления.

Да си кажат вече и другите съфорумци, има немалко хора с големи коли тук.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Дек 29, 2020 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"А лада нива що не харесваш? Отговаря на изискванията а и евтино излиза всичко. А Васко се оказа направо справочник ... Smile"
============
Като тръгна от Хасково за Пирин с Нива, сигурно два дни ще лежа в районната болница на Разлог.

А Вианото не става - обем много, но го възприемам като бус. Харесвам това, с което джипкаджиите се обиждат един друг -Едно повдигнато комби или паркетник.

Дотук, една ценна подробност:"Той е с пиезо дюзи и до скоро бяха по 1000 лв/бр. Не се рециклират."
Вто Дек 29, 2020 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
"нива що не харесваш? Отговаря на изискванията а и евтино излиза всичко. А Васко се оказа направо справочник ... Smile"
============
Като тръгна от Хасково за Пирин с Нива, сигурно два дни ще лежа в районната болница на Разлог.

А Вианото не става - обем много, но го възприемам като бус. Харесвам това, с което джипкаджиите се обиждат един друг -Едно повдигнато комби или паркетник.

Дотук, една ценна подробност:"Той е с пиезо дюзи и до скоро бяха по 1000 лв/бр. Не се рециклират."


Понеже дизайна доста лъже окото, сравнявам размерите на колите - дължина, ширина, височина. Преди това (преди да се насоча към модели и марки) обикалям джамбазите на Горубляне и сядам в много коли, да видя кое ще ми допадне отвътре и донякъде отвън.
Не те агитирам за вианото, което е едно високо комби всъщност с вид на бус, но возия на кола, давам го като пример.
Светли е прав за D-TEC двигателите на Тойота, натрупани са негативни отзиви за тях относно подръжката.
Нисаните имат хубави паркетници - Мурано и Кашкай, но там трябва да разпиташ относно сполучлива модификация, Патфайндъра е нещо средно между джип и паркетник, оглеждах се и за такова, ама нямаше читави. Подръжка като за Нисан, иначе си караш Рено. Мураното е преоблечен Патфайндър, с намалена проходимост. Задните седалки на Патфайндъра са неудобни за дълъг път, това по лични впечатления. Трима приятели имат такива, купени нови и дизеляци, ми не ги продават.
Справочник не съм, но обичам да тествам доста преди да купя, че не ми се сменя кола всяка година, а и има кой да питам за повечето марки и модели. За Туарега - кекав бил за моето каране ми рекоха.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Дек 29, 2020 10:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Васко, моторите на Toyota са D-Cat Smile Обаче! Ако си намериш Rav4 с D4-D мотор нещата вече са съвсем различни. Той не е с пиезо дюзи. Мисля, че имаше такъв 150-коньов. Да се има в предвид, че след 2015-та година Toyota използват дизелови мотори на BMW (N47). Не съм сигурен, дали ги има в РАВ-ките. Но в други модели, където ги има знам, че разтягат и късат вериги, след което двигателя става на дроб-сърма. Гледаш го на капака пак пише D4-D ... да, ама не.

Колкото до Нисаните - като болен Nissan-аджия Мураното не бих го похвалил. VQ35 моторът е супер, но когато е в 350Z. Въпреки всичките му достойнства си попипва масълце. Мурано не е от надежните автомобили, поне в моите очи. X-Trail обаче не е никак лоша машина. Става и за круизване, става и за лек офроуд. Кашкавалите (Кашкай) са 50/50. Там бягаш от 2-литровите мотори.

За Туарег знам, че е най-голямото дърво в гората и най-сигурния начин да банкрутираш.

Субитата са чудесни за каране, но поддръжката им е скъпичка. На определен пробег си искат смяна гарнитурите на главите. Какво да правиш - боксер мотор. Като добавим и фактът, че не са никак икономични. Визирам бензинките. Дизел категорично не бих взел.

С риск да бъда освиркан: ако имам дилемата на автора бих се насочил към X5 с бензинов редови шестак. Лично за мен чудесен баланс между джипка и круизър. Въпросът е човек да попадне на стоков и добре поддържан екземпляр.

ПС: Много е трудно в днешно време човек да си избере кола. В момента и аз съм в процес на избор на ново семейно комби и вече се отчайвам.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Дек 29, 2020 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Чакам цвят Отговорете с цитат
Цитат:
Много е трудно в днешно време човек да си избере кола.


Не мога да се стърпя:
https://www.youtube.com/watch?v=q9z5Ua7-pAQ

Very Happy
Вто Дек 29, 2020 12:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov