ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гранични неволи
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Гранични неволи
Автор Съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
По-сигурно е да се пише мейл до nsgp@mvr.bg вместо да се обаждате. Веднъж граничарите твърдяха, че не сме получавали разрешение, но аз си бях разпечатал имейла, който бях получил в отговор на моя и ни пуснаха да си продължим по маршрута. В мейла описвате маршрута, датата/датите на ходенето и имена и ЕГН-та на всеки един от участниците. Един от групата трябва да се определи като водач и е хубаво той да напише този мейл. Не съм 100% сигурен за законния срок за уведомяването на гранична полиция за посещение на граничен район, мисля че беше 10тина дена по-рано, но ми се е случвало да ги уведомя 3-4 дена преди ходенето ни и пак съм получавал разрешение.
Сря Дек 30, 2020 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Изпраща се мейл, хубаво е да не е предишния ден, да не се изнервят органите, че са с нежни душици.
3-4 дни по-рано върши работа. Специално разрешение не се изисква, режимът е съгласувателен, не разрешителен. Ако имате "разрешение" - още по-добре.
За хаотични групи като нашата, на закуска се решава кой и къде ще ходи,

Добре де, ако алиботушката практика е като родопската и кюстендилската ... вие що се бутате на места дето граничните осъществяват и пазят трансграничния алъш-вериш?

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Дек 30, 2020 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
...
За хаотични групи като нашата, на закуска се решава кой и къде ще ходи,..

Да, това е проблемът при някои групи, че в последния момент се решава на коя планина ще се ходи.

А ако уведомиш гранична полиция, че ще бъдеш в дадена планина, а не отидеш (например времето е лошо) – какво става?
И колко пъти можеш да го направиш този номер, преди да те поставят в черния списък и да ти забранят да ги разиграваш? Smile

vaskoo написа:
... Добре де, ако алиботушката практика е като родопската и кюстендилската ... вие що се бутате на места дето граничните осъществяват и пазят трансграничния алъш-вериш?

Досега гранична полиция не са ме спирали в никоя от изброените планини.
В Осогово сме се разминавали с гранична полиция, не са ме спирали, за да ми искат документите.

Всъщност, само веднъж гранична полиция ме е спирала и са ми записвали данните от личната карта –
като качвахме връх Кадийца във Влахина планина и стигнахме до края на асфалтовия път при с.Брестово.
Имаше джипове с ловци и кучета, та предполагам, че гранична полиция заради тях се беше качила чак дотам.
Записаха ни данните (някои от нас си бяха забравили личните карти, ама те изчакаха скрити в колите и после излязоха).
Казаха ни, че е по-добре предварително да сме им се били обадили, че ще ходим, но и на място ставало да ни вземат данните.

Предния път, когато качвахме Кадийца, нямаше гранична полиция. Също и следващия път, когато качвахме Ильов връх (Джама).

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Дек 30, 2020 6:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мини ли? Какви са тия страхотии? Нали уж ги забраниха, па ги обезвредиха?
Сря Дек 30, 2020 6:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
bobbyfm написа:
По-сигурно е да се пише мейл до nsgp@mvr.bg вместо да се обаждате.


Пишем им и те ни се обаждат хората да си кажат, че е съгласувано и няма проблеми. Правят и кратък инструктаж да не нарушаваме границата. В цялата работа не виждам нищо лошо. Аз обикновено седмица предварително им пиша. До сега винаги са се отнасяли супер дружелюбно с нас.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Дек 30, 2020 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Мини ли? Какви са тия страхотии? Нали уж ги забраниха, па ги обезвредиха?


Огражденията и табелките са горе още. Дали има останало нещо заровено - знам ли Laughing
Затова като видим да пише MINES - МИНАВАМЕ Very Happy

Изключването на телефона не е добра идея, щото ако (в наши дни е щом) те хванат - ще ти скъсат трътката по устав.
Защо казвам щом - покрай граничните пътища и пътеки са пръснати камери, които предават данни в реално време по независима клетъчна мрежа. Плюс това, гледат отдалеч с модерни термовизионни камери с обхват 10-20 км. Всяка такава аларма от камерите се регистрира от контролния център и задвижва верига от човечета, на които им пушат главите да обяснят кои сте вие и какво търсите там. Ако си се обадил предварително, е лесно - имат отговор кой сте. Ако не, хвърчат джипки, търчат патрули, теглят майни и т.н....

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Дек 30, 2020 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Сотиров написа:
Мини ли? Какви са тия страхотии? Нали уж ги забраниха, па ги обезвредиха?


Огражденията и табелките са горе още. Дали има останало нещо заровено - знам ли Laughing
Затова като видим да пише MINES - МИНАВАМЕ Very Happy

Изключването на телефона не е добра идея, щото ако (в наши дни е щом) те хванат - ще ти скъсат трътката по устав.
Защо казвам щом - покрай граничните пътища и пътеки са пръснати камери, които предават данни в реално време по независима клетъчна мрежа. Плюс това, гледат отдалеч с модерни термовизионни камери с обхват 10-20 км. Всяка такава аларма от камерите се регистрира от контролния център и задвижва верига от човечета, на които им пушат главите да обяснят кои сте вие и какво търсите там. Ако си се обадил предварително, е лесно - имат отговор кой сте. Ако не, хвърчат джипки, търчат патрули, теглят майни и т.н....


и накрая се щипят кинти Very Happy
Чет Дек 31, 2020 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Дъждовен есенен ден. Завръщане от разходка из Белочерковския рид в Родопите. Ненаситни сме за планината и решаваме да се приберем през Доспат, Гоце Делчев и Катунци "за по-напряко". Окъсняваме. На големия Тешелски завой в тъмна доба внезапно ни спират.

"Спокойно, господине!" -- явно съм бил доста стреснат, за да бъдат изречени тези думи от патрула...

"Отворете багажника, моля... Какво е това?" -- попита граничаря, сочейки с любопитен поглед bGeigeNano Safecast устройството, което в тъмното мигаше с ярка синя и червена светлина на оранжев фон край малкия му екран, изпълнен с разни променящи се цифри.

Замислих се за миг и отговарих: "GPS". Не знам дали ми повярва, но бях споделил поне част от истината, а някак не ми се навлизаше в подробности посреднощ...

Докато колегата му записваше данните от документите ни се заговорихме за някои неща от миналото и живота. Установихме, че сме служили горе-долу по едно и също време, но в различни гранични отряди. За първи път срещах някогашен наборен граничар, който днес с това се препитава "поради липса на други възможности", както той сам се изрази.

Споделям този спомен, момичета и момчета, за да оцените обстоятелството, че границите на страната днес са достъпни и сравнително безопасни. Спазвайте установените правила и всичко ще бъде наред. Smile

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado


Последната промяна е направена от vedrin на Пет Яну 01, 2021 4:00 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Дек 31, 2020 3:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А има ли някъде табела, че навлизаме в гранична зона и трябва да направим първо, второ, трето? Трънското ми село Бутроинци е на два километра от сръбската граница и нищо не пише. Навремето се виждаше кльонът и всичко беще ясно. Ама сега? А по плажовете след Ахтопол как е? Бил съм много отдавна там и на шосето все още имаше фургон с контрола. Нищо не записваха, нищо не гледаха. Имаше все още и кльон, под който свободно се пропълзяваше през изровените дупки. Единственият ми по-сложен контакт с граничните власти беше преди 20 години в Петрич. Разказвал съм го, но ще го припомня за актуализация. Още в София отидох в централата им да питам за разрешително. Казаха ми да се обадя в Петрич. Тогава имах добри приятели в общинския съвет в Сандански и те предупредиха началника на службата в Петрич. Само че когато пристигнахме, ни посрещна войник с бойна униформа и каска, който ни каза, че началникът е на вилата си в Кюстендил и няма никой друг (беше неделя). Викам му какво да правим нагоре по планината? Той ни каза, че просто няма как да минем, защото има кльон. И тогава, докъдето може! Тръгнахме от хижата нагоре през страхотната кестенова гора, старателно кастрена от местните, но все пак главните двуметрови стволове бяха запазени. Когато стигнахме кльона, огромната му порта беше отворена. Надничаме ние, ама не смеем да пристъпим, защото не знаем какво ни очаква. За щастие отгоре се зададе ловджийска джипка. "Не виждате ли, че е свободно!" - успокоиха ни хората. Само ни предупредиха да внимаваме, защото откъм гръцката страна все още имало мини и неотдавна една крава изгърмяла. Така стигнахме до заставата, без да срещнем никакви патрули. Заставата беше порутена, но това е друга тема. Не сме се качвали над нея, защото нямаше смисъл, та не влязохме в контакт с мините. На връщане минахме по друг път, където също имаше отворена врата и също никого не срещнахме. Е, питах се тогава, защо беше целият този театър с разрешителните и затворената ограда? Войникът зер не знаеше, че горе е отключено? Интересува ме сега как е.
Чет Дек 31, 2020 11:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Табели за гранична зона има - на главните пътища около 30 км преди границата.
На пътя за град Трън такава табела са поставили през 2019 г. съгласно тази статия:

Табела за гранична зона на пътя Перник – Брезник беше монтирана от служители на ГПУ-Трън и Агенция “Пътна инфраструктура”



„от: Редактор · юни 19, 2019

Служители на Гранично полицейско управление-Трън и Агенция “Пътна инфраструктура” монтираха специална табела на пътя между общините Брезник и Перник, предаде репортер на Zapadno.com.

Табелата указва, че след нея започва гранична зона, която по въздушна линия до границата с Република Сърбия е 30 километра. Освен надпис на български език, на нея е добавен и такъв на английски език. Указателната табела беше поставена на второкласен път 63, до отбивката за язовир “Расник”. Засега не се предвижда поставянето на други такива табели в района.

Граничната зона е създадена в началото на 50-те години, когато активизирането на колективизацията дава тласък на емиграцията и горянското движение. Тя обхваща област около границата със средна ширина 20 километра.“

По пътя от София за Кюстендил, Осоговска планина и връх Руен такава табела има в Конявска планина в село Цървеняно:

Гугъл карти...



Относно „трябва да правим първо, второ, трето“:
Не знам да има някакви специални правила и ограничения за гражданите, когато са в гранична зона.
По-скоро Гранична полиция има правомощия в граничната зона – например да проверява личните документи при необходимост.

Относно „интересува ме как е сега“:

Нали виждаш как е: Ако си ходиш като обикновен турист, държиш се любезно при среща с Гранична полиция и не се правиш на интересен – нямаш проблеми и в повечето случаи си затварят очите и дори не те проверяват. Ако си паркираш червения джип до границата по време на хайка на Гранична полиция за контрабандисти – няма как да си затворят очите и са длъжни да те проверят. Smile

Между другото – не за пръв път във форума обсъждаме „граничните неволи“. Писали сме например ето тук:

Планината Кървав камък и първенецът и връх Било-1737 м.н.в.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Дек 31, 2020 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
...

Изключването на телефона не е добра идея, щото ако (в наши дни е щом) те хванат - ще ти скъсат трътката по устав.
...

Доколкото си спомням, в миналото в договорите с БТК за домашните телефони пишеше, че нямаш право да изключваш телефона. Smile

В сегашните договори за телефон не съм срещал подобно нещо.
Дали на границата си с изключен телефон или пък с включен, дали изобщо нямаш телефон – не би следвало да има значение.
Но... може би има, ако в предварителния инструктаж по съгласуването са те инструктирали, че е задължително да бъдеш с включен телефон за връзка.

Въпросът ми е към тези, които са имали такъв предварителен инструктаж (като Svetlix например):

В инструктажа казаха ли ви дали трябва да носите включен телефон?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Дек 31, 2020 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ще допълня Стефан по-горе. Такава табела има и на входа на Крупник. От там се минава за първенците на Влахина и Малешевска планина. Табела за гранична зона има и след Ахтопол. Виждал съм на много места, за които точно в момента не включвам.

Понеже споменахте Трънско ... Тук има табела, че вече сме в непосредствена близост до самата гранична ивица.


Като ходихме на "Три граници" на самия черен път също има табела, че си на граничната ивица. А и по самите гранични пирамиди винаги може да се ориентира човек. Виждат се бая от далеч.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Дек 31, 2020 3:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Сега е така:
В граничната зона от 30 км до 300 м от държавната граница не се изисква никакво взаимодействие и съгласуване на каквото и да е с Гранична полиция. В същата зона Гранична полиция има право да те спира и проверява - документи и багаж.
В граничната ивица - до 300 метра от държавната граница - режимът е съгласувателен, трябва да уведомиш органите. Като не ги уведомиш и ако се засечете някъде - няма проблеми. С малшанса при Дидо да се набуташ незнайно в някаква тяхна акция или тренировка - ще те изгонят.
В Родопа все още има табелки, но не на всеки път:


За телефона - все тая какво са ти казали, то си остава пожелателно, а и често няма обхват там където се врем по границата Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Дек 31, 2020 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговорите! Действително табелите са нови, а аз от години не съм хозил натам. Например преди Трън е от 2019. Много години преди това, когато бяхме на ждрелото на Ерма, след тунела мина джип на полицията, но само ни поздрави. А в граничните райони е доста досадно да ме поздравяват на три езика (както беше на Беласица) през десет минути в зависимост от обхвата. Интересно дали плащам нещо за тия любезности?
Чет Дек 31, 2020 3:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Въпросът ми е към тези, които са имали такъв предварителен инструктаж (като Svetlix например):

В инструктажа казаха ли ви дали трябва да носите включен телефон?


Разказвам по спомен, какво ме инструктираха последните 2-3 пъти след инструктаж по телефона.

Имате постъпило Заявление за за достъп до едикъде си на едикоя си дата. Имате нашето разрешение или можете спокойно да посетите вр. едикой си. Нещата, които сме задължени да ви инструктираме са:
- Да следите стриктно маркировката (за преходите, където има такава. Примерно към вр. Миджур).
- Там където няма маркировка или е трудна за следене да ползвате карта и/или GPS (както бе на Ильов връх и Огреяк).
- Да не нарушавате държавната граница.
- При настъпила промяна в маршрута, да ни информирате.
- Да си носите личните карти и да се предоставят в случай на проверка.
- За всякакви въпроси по нещата по-горе звъните на този номер, аз съм едикой си.
- Имайте в предвид, че обхват има до едикъде си ...
- С лека кола можете да стигнете до едикъде си, а с джип до едикъде си.

Като бяхме на "Три граници" същия човек, който ме инструктира и разреши да движим в района се обади, да ни предупреди за ловджии в района. Помоли ако може да сме в по-сигнални цветове.

На "Три граници" пък като стигнахме до граничната застава и граничния патрул направо си казаха, че точно нас чакат. Изрично погледнаха, дали наистина сме само двамата. Провериха ни личните карти, записаха ни, пак ни казаха за ловджиите, записаха марката и номера на колата (макар, че винаги ги пиша в заявлението, а на всичкото отгоре колата не е на мое име) и ни пожелаха приятна разходка.

Сотиров написа:
Благодаря за отговорите! Действително табелите са нови, а аз от години не съм хозил натам. Например преди Трън е от 2019. Много години преди това, когато бяхме на ждрелото на Ерма, след тунела мина джип на полицията, но само ни поздрави. А в граничните райони е доста досадно да ме поздравяват на три езика (както беше на Беласица) през десет минути в зависимост от обхвата. Интересно дали плащам нещо за тия любезности?

Безплатно е.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Дек 31, 2020 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov