ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Гранични неволи
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Гранични неволи
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... А в граничните райони е доста досадно да ме поздравяват на три езика (както беше на Беласица) през десет минути в зависимост от обхвата. Интересно дали плащам нещо за тия любезности?

Не, не плащаш. Но ако не си си изключил мобилните данни – може да стане лошо!
Телефонните разговори при роуминг с Македония и Сърбия не са много скъпи, но роумингът на мобилни данни е жесток!

Веднъж на връх Виден в Конявска планина реших да си проверя Фейсбука – само няколко съобщения.
После имах 1-2 лева начислени в сметката за телефона – включил се бе чужд оператор – а Виден е на 25 км от границата!

Веднъж на връх Мозговишки чукар в Пирин – подобна история. А разстоянието от там до северномакедонската граница е 35 км!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Дек 31, 2020 4:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами като турихме вето на Македония, сега ще плащаме роуминг!
Чет Дек 31, 2020 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Andro



Регистриран на: 18 Май 2013
Мнения: 101

Мнение Отговорете с цитат
За стационарните телефони на БТК ги имаше написани условията с старите телефонни указатели, но не си спомням да е имало забрана за изключване. Технически имаха регулатор за силата на звънене, който в крайно положение спираше звъненето. А затварянето на слушалката натискаше вилката, което прекъсваше връзката с микрофона и телефонния капсул и те не би могло да се ползват за подслушване (ако това е бил замисъла). Имаше забрана обаче включване на допълнителни апарати към линията, но много хора имаха по 2-3 апарата в жилището си и техниците не възразяваха.

Не разбирам обаче по какъв начин ще ме задължат да притежавам мобилен телефон и да го нося със себе си ако не искам. Задължен съм единствено да имам и да си нося документ за самоличност.
Чет Дек 31, 2020 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 390
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Навлизайки след табела "Гранична зона" но на повече от 300 метра от граничната бразда, съответната служба има право да проверява документи за самоличност ( тук не влизат документите, които се проверяват от КАТ/МВР) и багаж, в това число проверка на багаж в автомобил. Това по преценка на място и спрямо конкретна ситуация.

При навлизане в 300 метрова зона е задължително разрешение от съответната служба, като се декларират:

Имена на посетителите
ЕГН
Ден и час на планирано посещение
Начална точка на Маршрута
Крайна точка на маршрута
Самият маршрут - от къде се минава приблизително описание
Продължителност на маршрута ( място на преспиване/бивкуване ако се налага)

Няма изиксване за притежание или носене на комуникационни средства, както и изискване за работоспособност на изброените.

Разрешение се взима от съответнат служба, като обикновено имейл с описаните данни е достатъчен.

В 300 метровата зона е забранено навлизането на всякакъв вид МПС. Разбира се има места на които това е възможно но по-скоро е изключение. ( Връх Руен примерно)

Аз лично винаги принтирам имейла с моето запиване и отговора на съответната служба и го нося със себе си.

Задължително е носенето и представянето при поискване на лична карта на съответната служба.

Граничните служители са много любезни и винаги са в помощ.
Разбира се трябва да се спазва законът и всичко ще е на ред.

Това от моят скромен опит посещавайки такива места.
Чет Дек 31, 2020 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Интересно дали звънят по същия начин на колегите си от МВР. Всички членове на синдикатите ползват преференциални условия на договорите и (никой не ги закача с какъвто и да е спам по телефона или докато си плащат сметката)... Това естествено не е упоменато никъде, но практиката го показва.
Чет Дек 31, 2020 6:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 228
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Twoo написа:
... Всички членове на синдикатите ползват преференциални условия на договорите и (никой не ги закача с какъвто и да е спам по телефона или докато си плащат сметката)...

За спамът навремето трябваше да заявиш, че не искаш да получаваш търговски съобщения. Това си беше на добра воля, но все пак се спазваше общо взето. След като GDPR регламентът влезе в сила, трябва изрично да подпишеш, че искаш да получаваш спам. Аз имам два договора, на които им изтече срокът, но никой не ме е притеснявал с оферти. Не съм от службите Smile
Като отидеш да си плащаш сметката, все ще ти вкарат някое въпросче, но това се преживява. А на онези със специалните тарифи, просто няма какво да им предложат Smile

Това за допълните телефони и сега го има - вижте си договорите за доставка на И-нет по кабел. Операторът се застрахова, че не трябва да има други устройства по линията и ако се случи някаква случка вина за щетите да носи клиента.
Чет Дек 31, 2020 6:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Twoo написа:
Интересно дали звънят по същия начин на колегите си от МВР. Всички членове на синдикатите ползват преференциални условия на договорите и (никой не ги закача с какъвто и да е спам по телефона или докато си плащат сметката)... Това естествено не е упоменато никъде, но практиката го показва.


Сега се сещам преди доста години, някъде може би 2005-2006, работих като системен администратор в единия от мобилните оператори и съответно имах служебен телефон, а номера ми от тези фирмените дето започват с нещостотин. Един ден както стоим в стаята се почна масово прозвъняване. От онези вятовските телефонни измамници, умниците прозвъняват поредни номера и бяха стигнали до нашия отдел и то нашите номера като цяло също бяха поредни. Та звънят на един, на втори, аз май бях третия и вече знам добре за какво иде реч и ми звъни човека и ме пита дали имам роднини които шофират. И отговарям (съжалявам за лошия френски и бруталния расизъм) "НЯМАМ ТАКИВА КОИТО ДА ТЕ ПОЗНАВАТ ТЕБЕ БЕ МАНГАЛ ПРОСТ". Отсреща онзи веднага затвори, цялата стая се хили и то така прозвъняха почти всички и всеки се чуди как да оригиналничи и всички се сцепваме от смях. Някъде час-два след това се получава мейл от техническия директор че има скам прозвъняване, че е бесен и че няма да им се размине. След има-няма седмица-две ги и хванаха.
Чет Дек 31, 2020 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Интересна история, която бих допълнил с друго, може би една идея по-притеснително, преживяване преди години. Също иде реч за прозвъняване в рамките на няколко минути на три различни телефона, които не са с поредни номера, а един от тях не е мобилен и е към различен оператор. Общото между тях е, че принадлежат на едно домакинство. Очевидно такъв вид метаданни са достъпни нейде...

Оказа се, че звънящите в конкретния случай са се прочули с предложения за ужким безплатно представяне на домакински уреди и други принадлежности, които завършват с твърде настойчиво предложение за закупуването им.

За жалост въпросните люде изглежда продължават дейността си, поне според някои медии.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Чет Дек 31, 2020 8:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Andro написа:
Не разбирам обаче по какъв начин ще ме задължат да притежавам мобилен телефон и да го нося със себе си ако не искам. Задължен съм единствено да имам и да си нося документ за самоличност.


Еми никой не те задължава - не знам отде изникна тази грешна хипотеза в разговора.
В моя случай телефонът помогна дотолкова, че граничарите казаха по лесния начин на двете точки на склона на планината да се разкарат оттам. Ясно е, че от него имаше само ползи. Без да ми се обадят пак щяха да ме сгащят, но вероятно с по-тежки последствия.

Сотиров написа:
А има ли някъде табела, че навлизаме в гранична зона и трябва да направим първо, второ, трето? ...

Владо, а и останалите - добре е да се прави ясна разлика между гранична зона и гранична ивица. Зоната я забравете - ивицата е територията до държавната граница, в която важат специални правила и с която трябва да се съобразявате (Васко го написа по-рано). Ето линк към регулацията от сайта на МВР:

https://www.mvr.bg/gdgp/%D0%B4%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0/%D1%81%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B0

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Яну 01, 2021 3:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Опитах се да го напиша най-кратко и ясно (на втора страница от темата).


Не се изисква никакво разрешение, трябва да съгласувате (уведомите).

Няма задължение да си гукате по телефони. Трафикът на данни при роуминг ми е изключен постоянно от устройството.
Ако не сте пуснали мейл или съответно уведомили по телефона по указания ред, кратък разговор с наличен в района екип на гранична полиция върши работа. Като ги видите - спирате и питате - повечето пъти са любезни и помагат с информация.

Относно всички органи на МВР - когато се "дървят" безпричинно, после съжаляват. Когато не спазвам правилата, после съжалявам.
Няма да си описвам всичките случки с гранична и друга полиция, да не спамя примерната тема на Дидо Smile

Вижте чл 56, ал 1, 2 и 5 от ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ДЕЙНОСТТА НА
МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ относно ивицата и зоната


чл. 102, ал. 5 от закона за МВР относно правомощията на полицията в граничната зона

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича

Последната промяна е направена от vaskoo на Пет Яну 01, 2021 12:30 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Яну 01, 2021 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Бориската



Регистриран на: 29 Апр 2010
Мнения: 30
Местожителство: Бургас

Мнение За тези на които им се ходи из Странджа Отговорете с цитат
Честита Нова Година !

По причина, че споменатото по-долу съоръжение, в определени участъци е изградено даже и извън граничната ивица, предполагам няма да навреди да се знае, че :
https://mvr.bg/press/%D0%B0%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/%D0%B0%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4/%D0%B0%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%BC-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B2-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%8F%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%BE-%D1%81%D1%8A%D0%BE%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5
Пет Яну 01, 2021 10:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

...............
А ако уведомиш гранична полиция, че ще бъдеш в дадена планина, а не отидеш (например времето е лошо) – какво става?
И колко пъти можеш да го направиш този номер, преди да те поставят в черния списък и да ти забранят да ги разиграваш? Smile
.................

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Когато исках разрешение за пребиваване в граничната зона на българо-сръбската граница в Западна Стара планина, началникът на сектор Наблюдение ми каза, че мога да посоча по-голям интервал от време. Аз посочих 1 месец - "... в зависимост от метеорологичните условия за периода от 01.07 до 31.07...".
Не знам каква е процедурата по гръцката граница, хубаво е да се пита.

Относно телефоните - аз като ходя близо до държавната граница не си изключвам телефона, просто го поставям на ръчен режим - така нямам проблем с чуждите мрежи.

_________________
Добрата преценка се дължи на опита, а той - на лошата преценка.
Чет Апр 29, 2021 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gwgw



Регистриран на: 08 Фев 2019
Мнения: 294

Мнение Отговорете с цитат
Странна работа, едно време в Русе имаше едно място, наречено "конския плаж". Там без кейови стени, директно на брега, като е висока реката всичко се залива и не може да се слиза, но като е ниско нивото прилича вярно на плаж. Там обикновено има рибари, някакви хора дето се пекат, други които просто кибичат, особено като има залези, гледката е чудна. Както и да е, някъде края на 90-те си спомням имаше един възрастен дядо, някъде 60-70 годишен, който се бухваше в реката и я преплуваше цялата (там е около 1км широка, може би малко под километър), отиваше на румънския бряг и мяташе за поздрави оттам. Това е безумно опасно начинание, дори за много опитни плувци, няма нищо общо с плуването в морето и шансовете да се удавиш са доста високи, та затова човекът си беше определено атракция. На румънския бряг отсреща съответно имаше по спомени нещо като горичка с някакъв изоставен индустриален обект. Тогава границите си бяха граници, нямаше ЕС, гранична полиция си се размотаваха с едно катерче. На този дядо никога не му направиха проблем нито местните, нито румънските граничари, не го спираха, не го питаха, а те не е като да са някакви безхаберници, които не виждат какво става. Едно време имаше и много хора с лодки, примерно в квартала в който живях като тийнейджър (близо до реката) като се преместихме бяха предимно къщи и в доста къщи имаше лодки, сега от това почти нищо не е останало, но имаше доста хора дето влизаха с лодки, предимно по риболовни причини, макар че не ги знам колко риба са хващали и според мен е повече да си начешат някаква краста там. От такива съм чувал че често им се е случвало да "акостират" на румънския бряг и никой не ги е търсил за нищо. То с лодките може да се извършва някаква контрабанда все пак, та затова ми е доста интересно защо по сухоземните граници толкова са се натегнали (особено пък на гръцката граница в днешни дни) заради някакви туристи, то каква толкова контрабанда може да прави човек с раница, освен да разнася пакети кокаин ли не знам и аз.
Пет Апр 30, 2021 1:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
gwgw написа:
Както и да е, някъде края на 90-те си спомням имаше един възрастен дядо, някъде 60-70 годишен, който се бухваше в реката и я преплуваше цялата (там е около 1км широка, може би малко под километър), отиваше на румънския бряг и мяташе за поздрави оттам. Това е безумно опасно начинание, дори за много опитни плувци, няма нищо общо с плуването в морето и шансовете да се удавиш са доста високи, та затова човекът си беше определено атракция.


Като гимназисит помня, че в Свищов си имаше организирано мероприятие "Преплуване на Дунава". Там точно Гранична полиция закарваше мераклиите до Румънския бряг и от там плуваха до м. "Паметниците". По спомен 1,3 км бе разстоянието за преплуване.

В миналото границата между България и Румъния е била по талвега на реката. А той се променя от теченията. Даже е имало момент в който умишлено са потопявани кораби за да се правят корекции на границата. Сега е точно фиксирана.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Апр 30, 2021 5:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
В граничната зона на Трънско — само с уведомление на Гранична полиция

Цитат:
Туристите,които желаят да посетят природни забележителности в граничната зона на Община Трън, трябва да уведомят Гранична полиция.

Те следва да подадат информация за дата на посещение, три имена, ЕГН и телефон за връзка на адрес: Главна Дирекция „Гранична полиция“, 1202 София, 46, бул. Мария Луиза. Телефон за контакти: 02/9831865, e-mail: nsgp@mvr.bg.

Мярката се налага поради увеличения туристически поток, цитира БТА ​трънската кметица Цветислава Цветкова. По думите й са почистени и обособени доста нови туристически маршрути, част от които попадат в граничната зона.

В Трънско са разположени изцяло или частично 10 от общо 39-те български планини - Кървави камък, Руй, Ерулска планина, Любаш, Стража, Еловишка планина, Ездимирска планина, Гребен, Пенкьовска и Звалска, в които има много интересни природни забележителности.


източник

За половината планини не схванах от къв зор трябва да информираме ГП. Примерно Любаш, Стража, Пенкьовска, Ездимирска ... За другите - ок

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Юни 04, 2021 9:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov