ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на котки
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на котки
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Re: Избор на котки Отговорете с цитат
rumen radev написа:
Drako написа:
Имам обувки La Sportiva Nepal Extreme, тоест стават за всички видове. Като че ли предпочитам полуавтомат

Разумно е предпочитанието ти. Не е нужно да се започва с "онези марки" Smile Мисля, че това ще ти върши добра работа в следващите години. Точи зъбите с пила, моля. Калъф е също нещо полезно.

Успех и безаварийни преходи!


Ами тези Симонд са 160 лева, онези марки са 200 и нещо.

Ето ти примерни едни ..

https://basecamp-shop.com/product/kotki-black-diamond-sabretooth-pro-w2021

Само че пък тези нямат такъми за полуавтомат.

В този случай е по-добре това което владов ти е написал.

Иначе ако се гледа по сайтове , тук таме има намаления . там и доставка трябва да си смяташ...

https://www.bananafingers.co.uk/sale-campaign/grivel?f[0]=in_stock%3A1&sort_by=sale_percentage&fbclid=IwAR19sJ-khQSXHq-BLAAfNMP_C7c0j1pXM_uu4y5bM34ZokPaf8f2fQA1k2w#refine-area-content
Вто Яну 05, 2021 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimov



Регистриран на: 22 Дек 2017
Мнения: 317

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Всички започнаха да се подпират с бастуни (ходят с щеки) когато от Декатлон започнаха да изкарват рекламни пана на туристи с щеки. Иначе излиза, че всички внезапно са се сдобили с артрит или си товарят раниците с 20+ кг. Като тръгне човек по масовите пътеки и някаква армия инвалиди с щеки пъплят и вдигат страшен шум. Да не се отплесвам ...


По основната тема не мога да допринеса, само чета и попивам споделения опит, без ирония.

Но с това мнение за щеките, че са безмислени, ако не си инвалид или с тежка раница, няма как да се съглася. Дори при нормано ходене по пътеките, поемат едни 10-15% от тежестта на тялото, което намалява умората в краката. А при неизбежните минавания по по-стръмни склонове извън пътеките, трета и четвърта опорна точка са безценни. Имам доста случаи, при които не мога да си представя как бих минал определени места без щеки. Доста пъти са ми помагали да не падна, а едно падане може да всичко да доведе.

Аз самият се дърпах първите ми 2 - 3 туристически години относно щеките. Тъй като едната ми ръка е непрекъсно държаща или подпираща люлеещия на врата се фотоапарат. Но след като опитах няколко пъти, почти винаги ходя с щеки.
Вто Яну 05, 2021 1:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Еха, доста сте категорични. Човекът питаше за котки, стабилност по терени без ледени стени и прочие. После спомена и Симонд, както и че "и пикел ще се мисли". Опитах да му отговоря смислено, но явно ... неуспешно. Да, по-добре е да има и пикел. Всъщност, да придобие и други сечива, цеви, навигационни уреди, различни челници, автомобил с пълноприводно задвижване и т.н. – още по-добре.
Екипировката, мисля, не е за украса. Познанията, опитът и изградените умения (съвсем нерелигиозно в тази последователност) се прилагат още при подготовката за преход и методично се реализират по време на прехода. Това, за да се избегнат (доколкото е възможно) ситуации. След преход е хубаво да се осмисля кое как е минало. Навик ми е да си преглеждам картите по преминатото въпреки целогодишното ми бродене из нашите планини. За действия при ситуации, но и как после да се излезе от тях – това отделно се „репетира“ и все остават пропуски ... Особено като липсват подходящите условия – за движение в свръзка по ледник, например.
Нямам и категоричност в препоръките, та всеки случай е посвоему различен. Ако изглеждам смешен с щеки, не ми пречи. Ползвам ги откакто бия пъртини, а понеже бе споменат Декатлон – вярно е, съвпадат нещата – баш тогава са открили първия си магазин извън Франция (в онази Германия). Избягвам лични примери, но ето един - с годините си установих навик да движа често с пикел и щека в другата ръка по ръбовете, особено когато съм сам. Да, но на друг пък може друго решение да му е по-удобно. Случват се и импровизации, например с брадва по Юмрука надолу към Ехо, но ... уместно ми се стори тогава. Както и да е, радостта от ходенето (част от което е и катеренето) намирам за важното, сърдечно я пожелавам и всекиму, потеглил (дори и само мислено) нанякъде. Пък кусури ... ще се намерят, що кривици си знам, ама нейсе.
Стана дълго, но ще се реванширам Smile
Вто Яну 05, 2021 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Баща ми едно време като са правили Ком - Шипка със ски, са били без пикели и са се самозадържали с щеките. Това на мен не ми изглежда странно, но не са имали инциденти, при единия човека се е спрял с шеките. Котки също не са носили. Или аз съм виждал едни вкъщи, много смешни.
Вто Яну 05, 2021 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...едно време ...

Това уточнение е много важно. Един виден варненец, май беше ходил чак до Уаскаран в трюма на товарен кораб, казва от време на време - "Едно време корабите са били дървени, а хората железни. Сега корабите са железни... " Това е напълно в резон с написаното от мен по темата какво е казало ПСС-то за "условията по траверса"...
Вто Яну 05, 2021 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
...едно време ...

Това уточнение е много важно. Един виден варненец, май беше ходил чак до Уаскаран в трюма на товарен кораб, казва от време на време - "Едно време корабите са били дървени, а хората железни. Сега корабите са железни... " Това е напълно в резон с написаното от мен по темата какво е казало ПСС-то за "условията по траверса"...


Така е и с уменията. Преди хората са можели много, като занаяти, всичко са си правили сами и малко са приказвали. Сега сме голямата работа, обаче не може да си вържем връзките на обувките, това е най-смешното. Сега важното е да купуваме и да изхвърляме .. като се одраска малко.
Вто Яну 05, 2021 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Drako



Регистриран на: 06 Сеп 2020
Мнения: 21

Мнение Отговорете с цитат
Спрях се на Симонда, идва си и с калъф да не одера раницата, стоманени са. По-хубави със сигурност има, но както казвам аз съм начинаещ. Важното е да се ходи с кеф, пък кой както може Smile Относно едното време и баща ми е трембовал с кубинки и два чифта терлици, но сега като го има налично защо да не се възползваме.
Вто Яну 05, 2021 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
Не забравяй да почистваш котаците, като се прибереш вкъщи и да не ги държиш излишно влажни, да не ръждясат.
Вто Яну 05, 2021 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък намерих едни от старите котки. Сега като ги гледам май не са толкова стари. Smile






Еййй ги 12 зъба, идеални значи Smile Smile
Сря Яну 06, 2021 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Аз пък намерих едни от старите котки.

Гледай сега какво може да направиш с тях:



Аз така си ги нося.
Сря Яну 06, 2021 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Това изглежда супер .. Smile Мерси за идеята.
Сря Яну 06, 2021 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
Ако решиш да правиш така, имай предвид следните дребни, но важни детайли:
1. Излишното може да се премахне с флекс, но все пак внимавай да не го правиш бързо, за да не се нагрее и разкали някои зъби. Аз го защипах на менгеме и раздвижих напред-назад да счупване... После с флекса само изглаждаш.
2. Преди всичко виж какъв ще е автомата и дали ще пасне, иначе не си струва упражнението;
3. Най-важното - захватът на края на арматурата на автомата/там където влиза в зъба на котката/, винаги има сплескване, за да пречи да излиза по време на ходене. По тази причина, дупката, която се пробива в зъба/металът е закален, трябва да се прави с нова бургия и на бавни обороти, като се налива и масло/ на петата на котката трябва да е точно колкото дебелината на арматурата, след което с тънка пила се докарва до елипса/преди пилене обаче, изчисти маслото, защото инак пък пилата няма да работи/. Осите на сплескването на арматурата и широката част на елипсата на дупката трябва да са под 90 градуса една спрямо друга, в заключено състояние - така е и при всички фабрично произведени котки. Иначе автоматът се вади много лесно от зъба на петата и нещата стават много зле, а когато са на 90 градуса сплесканото натиска тънката страна на елипсата и така се предотвратява излизането на арматурата от дупката...
4. Ако ще се ползват преимуществено за ходене - отпред, където е хваната лентата може металните стърчалки леко да се огънат навън, така бомбето на обувката може да иде по-напред и предните зъби ще стърчат по-малко, съответно котките стават по-удобни за ходене. В интерес на истината, старата ми Салева, фабрично си беше направена идиотски - като сложиш обувката, предните зъби стърчат само 2 см извън обувката. И се оказа, че въпреки малкото стърчене/а и бяха плоски, хоризонтални/, може да се катери дори лед- с тези котки доста пъти съм се качвал през средата на Скакавишкия водопад....Е, после, като сложиш вертикални зъби и 4 см дълги, нещата стават съвсем други, но и иначе не е невъзможно...


Последната промяна е направена от vladofff на Сря Яну 06, 2021 3:32 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Яну 06, 2021 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
rumen radev написа:
... Опитах да му отговоря смислено, но явно ... неуспешно.


Много добре си го написал! Сигурен съм, че не са само писатели тук и все някой четящ го е оценил Wink
Сря Яну 06, 2021 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Ама Румене ти си отговорил смислено и чудесно, а колко ще е успешно не зависи само от теб. Ограниченията на човека и траги(коми)зма на участта му.

Слави, не само сме оценили, ами и сме дълбоко благодарни - най-сетне един човек да каже искрено добра дума и пожелание за някои от нас.

Хубавото в случая е, че запиталия съфорумец изглежда млад, но вече зрял и умен човек и се ориентира чудесно. Успехи!

А бе джого, да му беше казал и с какво да ги чисти, че то шанпоани сега много... И най-вече за храната нещо кажи, че там офертите са още поече... Smile

А, Румене, няма нужда да се реваншираш. Не държа на човешката справедливост. Smile
Чет Яну 07, 2021 2:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Колко часа труд....? Отговорете с цитат
vladofff написа:
.............. важни детайли:
1. .......................
2. ...........................
3. .................
4. .........................


Като гледам, едно три часа влагаш. Плюс нова бургия, каишки автомати и т.н. И ако не си особено сръчен- получава се `итня някаква.
А ако изкараш три часа в офиса- хоп по 90 паунда на час, дошли 300 лири близо.
После, кеф ти симонди, кеф ти даймонди, пецели, гривели..... Very Happy
Чет Яну 07, 2021 1:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov