ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на котки
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на котки
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
gnachev написа:
Освен тях, какво друго бихте ми препоръчали от България?

При Димитър в Ред рок има много добри котки, за 150 лева, при това отпред окачването е много добро, няма пластмасови изпълнения, които като се скъсат, а ти не живей с идеята че пластмасата ще изкара повече от 5 години, ще трябва да се връзваш както Стефча със сезал и да приличаш на клошар.
Ето този модел е, обърни внимание как е направен отпред и сравни с днешните му аналози, които са правени така, че бързо да се повредят и да се наложи да даваш още пари за резервни части:

Първите ми ледени котки бяха такива, но загубих едната някъде под ледовете на Скакавица и се наложи да купя други. Много бях доволен, СТРУВАТ СИ МАЛКОТО ПАРИ. Не давай повече за скъпи неща, от които ще ти белее после главата, като се потрошат някъде по средата на пътя. Аз лично никога няма да си сложа котка с някаква пластмаса по нея, сложена да замести метал, там където трябва да си е метал.
Чет Мар 25, 2021 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gnachev



Регистриран на: 24 Мар 2021
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, четох тази тема изцяло (за това видях и линка, заради който се регистрирах), както има и още една тема за котки във форума (и нея изчетох). Но като цяло зимните преходи са ми още мъгла, сега си взех първите зимни обувки, а и от скоро съм по планини и планински маратони и тепърва се екипирам ... за всичко.
Разликата в цената между тези Bd и Petz не е голяма, като първите имат 14 зъба (ако не се лъжа), а вторите (но модел 2016, ако има значение) имат приставка за полу и за автомат в комплекта.

Относно митото от Англия - за това зададох въпрос за конкретна фирма, а ако внасяш през тях доставката ти идва 5 лв за почнат килограм. Без мита, ддс, такси и пр. ... все пак ти пазаруваш и получаваш до адрес в същата държава, а фирмата просто ти ги доставя - все едно спиди и еконт.

@vladofff, бях харесал едни еделрайд без пластмаси (с каиши на тяхно място), но ме посъветваха да не почвам с тях (били насочени към катерачи и цена 300).


За един от магазините имам ваучер -20%, но там имат налични само Machki Expert, за които не намирам ионфо, като с намалението ще ми дойдат под 190лв.
Чет Мар 25, 2021 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...
Ето този модел е, обърни внимание как е направен отпред и сравни с днешните му аналози, които са правени така, че бързо да се повредят и да се наложи да даваш още пари за резервни части:

...

Търсих информация за този модел котки. Не можах да намеря магазин, в който да се продават (освен някакъв чуждестранен, май чешки).

Колко тежат въпросните котки? Можеш ли да измериш тази, която ти е останала налична, че в интернет намирам най-различни стойности за теглото им – 975 грама, 1030 грама за чифт и други.

Как се регулират въпросните котки, че да съвпаднат на номера на обувката? Че гледам в интернет – с някакви ключета трябва да се върти, отвърта и завърта... Също така на едно място пишат, че стават за номер 36-48, на друго място – за номер 37-47...

На официалната страница на CAMP – https://www.camp.it няма този модел. Няма и резервни части за него, няма и антизалепващи пластини...

Чудя се дали и защо CAMP са ги спрели този модел котки от производство...


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Мар 25, 2021 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм с модерни котки, които имат антизалепваща пластина .. Когато снега е "подходящ" отдолу става на буца и трябва да се маха с щеката .. Затова че не съм сигурен тези пластини, доколко и кога действат. Може би има значение и от марката.

Ако си вземеш хубави котки, дори и да дадеш малко повече пари, ще си ги ползваш доста време. Моите за които ти писах, ги ползвам за всичко, включително катерене по скали (драй-тулинг) и не са мръднали, дори още не съм ги заточвал и засега няма нужда.

Въпроса е че може и да дадеш малко пари и пак да ти вършат работа, особено ако са за ходене и няма да има катерене. Ти сам трябва да решиш.
Пет Мар 26, 2021 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Търсих информация за този модел котки. Не можах да намеря магазин, в който да се продават (освен някакъв чуждестранен, май чешки).
Колко тежат въпросните котки? Можеш ли да измериш тази, която ти е останала налична, че в интернет намирам най-различни стойности за теглото им – 975 грама, 1030 грама за чифт и други.
Как се регулират въпросните котки, че да съвпаднат на номера на обувката? Че гледам в интернет – с някакви ключета трябва да се върти, отвърта и завърта... Също така на едно място пишат, че стават за номер 36-48, на друго място – за номер 37-47...
Няма и резервни части за него, няма и антизалепващи пластини...
Чудя се дали и защо CAMP са ги спрели този модел котки от производство...

"Не можах да намеря магазин, в който да се продават" - Ами затова ви казвам къде можете да намерите единична бройка.
"теглото им – 975 грама, 1030 грама" - Ако ти е дилема откъде идва една разлика от 55 грама/ при по къс крак режеш вибрамения антисноу и от там има едни грамове, като нищо 50 ще се вържат/, определено не мога ти отговори, но на практика толкова ли е важно?
"Как се регулират" - Регулират се с два гаечни ключа, като се отвърта средния болт, отделно задният автомат се движи по скарата на 5 или 6 дупки.
"36-48, на друго място – за номер 37-47" - ти в границата на 36-37 ли си или 47-48, че питаш или просто задаваш въпроси, за да има диалог?
"Няма и резервни части за него, няма и антизалепващи пластини" - а за твоите, дето ги връзваш с връв случайно има ли "резервни части"? И за да бъде градивен диалога, при този модел кое точно смяташ, че ще ще повреди, за да му се налагат резервни части?
А за чуденето - ами спрели са ги, както колите през няколко години ги спират и започват нови модели да излизат.Camp по това време закупиха фирмата Cassin и започнаха да продават техния модел С14 като Vector - този модел наслeди Ice Runner.
Писах за тези котки защото знам, че са много добри и ще му служат добре, а са и евтини/150лв/, но ако иска човекът да е гъзар, да си купи за над 300 и толкова...


Последната промяна е направена от vladofff на Пет Мар 26, 2021 2:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Мар 26, 2021 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
В интерес на истината, ако се правят хубави и здрави неща, индустрията ще умре. Никой няма да купува нищо и това отдавна е известно. За пример е мерцедес, има модели на милион и нагоре километри, които нямат проблем, а към новите има доста оплаквания.
Даже автомобилната индустрия е един добър пример ..
Пет Мар 26, 2021 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
... ако се правят хубави и здрави неща, индустрията ще умре. ...

Хм, при екипировката за алпинизъм е точно обратното - ако не се правят хубави и здрави неща, не е трудно да се предположи, че изпърво потребителите ще измрат, а после и производителите поради липса на купувачи. Така, че смъртта на производителя и в двата случая е гарантирана, ако не работи, както пише в ЗЗД, произвеждайки "вещ поне от средно качество"...
Пет Мар 26, 2021 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
... ако се правят хубави и здрави неща, индустрията ще умре. ...

Хм, при екипировката за алпинизъм е точно обратното - ако не се правят хубави и здрави неща, не е трудно да се предположи, че изпърво потребителите ще измрат, а после и производителите поради липса на купувачи. Така, че смъртта на производителя и в двата случая е гарантирана, ако не работи, както пише в ЗЗД, произвеждайки "вещ поне от средно качество"...


Ммм това е хубаво което пишеш. Сега въпроса е защо е препоръчваш тези котки а не на подобна или близка цена, спрямо тези които са нов модел ?
Пет Мар 26, 2021 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gnachev



Регистриран на: 24 Мар 2021
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
В сайта на Ред Рок ги няма?
Пет Мар 26, 2021 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм със Стубай Тирол. Имам ги отдавна и по онова време пластините срещу сняг тепърва навлизаха. Скоро си сложих такива и ще продължавам да ги използвам. Опитвам се да напиша, че не е необходимо да купиш най-скъпите котки, а такива, които ще ти вършат работа. За зимни преходи без алпинизъм си вземи някакъв класически модел според обувките, които имаш. Моето мнение е, че 12 зъба е по-добре от 10.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пет Мар 26, 2021 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Ммм това е хубаво което пишеш. Сега въпроса е защо е препоръчваш тези котки а не на подобна или близка цена, спрямо тези които са нов модел ?

Не ги препоръчвам, а давам като алтернатива - прилично качество за половината от цената на Гривел и прочия скъпотии. Защото такива котки на такава цена вече няма къде да намериш, а новите, дето са с пластмаси за държачи са си потенциален проблем. Даже ако се разровите из този форум май имаше описани случаи на скъсани пластмаси от вездесъщия гривел.
gnachev написа:
В сайта на Ред Рок ги няма?

Иди на място в магазина в Сухата Река. Там бяха в понеделник, когато ходих да си купувам дълъг леден клин за дупчене на канали по системата на Абалаков.
Йосарян написа:
...12 зъба е по-добре от 10.

Изобщо не бройте зъбите. Разликата /едно време/ между 10 и 12 зъба е била, че зъби номера 11 и 12 са стърчащи ОТПРЕД, т.е. с тях можеш се катери по стръмно наклонен лед и фирн, а при десетозъбите - нищо не стърчи и са като трикуни. А понастоящем има и работи с по 3 до 5 зъба + шпора отзад, с които се катерят най-големите шибании - като тавани и шушулки. Сега си представи колко е удобно да ходиш с шпора на петата, щото това са най-върховите работи? Просто всяка вещ си има предназначение, който гледа само цената или брои зъбите, да вземе да прочете глава първа от "Винету". Карл Май много добре е описал що е то аджамия/по английски се казвало гринхорн/ и какво означава това по отношение на екипировката.
Пет Мар 26, 2021 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Vladofff, благодаря за отговора.

Vladofff написа: „ти в границата на 36-37 ли си или 47-48, че питаш или просто задаваш въпроси, за да има диалог?“

Ами точно в границата 47-48 номер съм (старите ми обувки са 48 номер, новите са 47 3/4).
Не задавам въпроси, само за да има диалог. Понеже котките ми са вече стари (над 10 години) и не знам докога ще издържат, затова се оглеждам за нови котки. Познавам хора с голям крак като моя. Един от начините да разберем дали котките стават за обувки 48 номер е, като занесем обувките в магазина и пробваме на място. Друг начин е производителят на котките да е коректен и да посочва точно дали стават за обувки 48 номер, а не на едно място да се посочва 48, на друго 47, на трето 46...

Vladofff написа: „Ако ти е дилема откъде идва една разлика от 55 грама...“

Гледам, че аналогичният модел GRIVEL Air Tech, към който се е насочил gnachev, тежи само 880 грама.
Котките CAMP Ice Runner тежат 975-1030 грама, което е около 100 грама повече за всеки крак, а това вече е значително.
На практика е важно дали в продължителен тежък зимен преход ще си сложиш на краката допълнителни 100 х 2 = 200 грама.

Vladofff написа: „Регулират се с два гаечни ключа, като се отвърта средния болт, отделно задният автомат се движи по скарата на 5 или 6 дупки.“

Туй ми се вижда много сложно. Представям си, ако трябва на свечеряване на въжето към връх Мусала да трябва да регулирам тези котки – да трябва с 2 гаечни ключа да развъртам болтове, да завъртам, да нагласявам... Вероятността да изпусна някой ключ и/или болт (особено с ръкавици) не е малка и тогава какво ще правя? Котките стават неизползваеми без болт/ключ?

Vladofff написа: „а за твоите, дето ги връзваш с връв случайно има ли "резервни части"? И за да бъде градивен диалога, при този модел кое точно смяташ, че ще ще повреди, за да му се налагат резервни части?“

За моите котки има резервни части и антизалепващи пластини, но не ми се дават излишни пари, щом мога да си ги оправя сам с тел и сезал. За котките на CAMP може да трябват болтове и ключета, ако ги загубиш, а може да дотрябват и антизалепващи пластини, ако ги срежеш неправилно и станат неизползваеми (виж съвета си за намаляване теглото на котките).

Vladofff написа: „А за чуденето - ами спрели са ги, както колите през няколко години ги спират и започват нови модели да излизат.Camp по това време закупиха фирмата Cassin и започнаха да продават техния модел С14 като Vector - този модел наслeди Ice Runner.“

То и трабантчето навремето беше хубава кола, че и евтина...

Благодаря, за мен информацията беше много полезна. Ако реша да си купувам нови котки, няма да купя котките CAMP Ice Runner. Сравнени със съвременните туристически котки, които се продават масово по магазините, котките на CAMP са по-тежки, по неудобни за боравене, не съм сигурен дали стават за 48 номер обувки, а и цената им е висока – има по-евтини модели котки, които за туристически цели, а не ледено катерене, вършат чудесна работа, въпреки че имат малко пластмасови компоненти, които може и да се счупят след 5-10 години и тогава да трябва да се привържат със сезал или тел.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Мар 26, 2021 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Vladofff написа: „Регулират се с два гаечни ключа, като се отвърта средния болт, отделно задният автомат се движи по скарата на 5 или 6 дупки.“
Туй ми се вижда много сложно. Представям си, ако трябва на свечеряване на въжето към връх Мусала да трябва да регулирам тези котки – да трябва с 2 гаечни ключа да развъртам болтове, да завъртам, да нагласявам... Вероятността да изпусна някой ключ и/или болт (особено с ръкавици) не е малка и тогава какво ще правя? Котките стават неизползваеми без болт/ключ?
Ако реша да си купувам нови котки, няма да купя котките CAMP Ice Runner. Сравнени със съвременните туристически котки, които се продават масово по магазините, котките на CAMP са по-тежки, по неудобни за боравене

Отдавна не се бях смял така, като опитах да си представя как "регулираш" котки там където описваш. От това, което изложи, заключавам, че и хабер си нямаш за каква регулировка иде реч. Просто такова нещо се прави веднъж, като ги купиш, най-много после ако си смениш обувките, но в двата случая - само в къщи. Иначе "регулировката" която имаш вероятно предвид, се прави като местиш задния автомат по дупките на скарата - там можеш да местиш около 4-5 см напред назад, което е повече от достатъчно. Ако може да си позволя сравнение, е като да не правиш разлика между микровинт и и макровинт при работа с микроскоп.... И да се опитваш едната регулировка да правиш с винта за другата, много ясно че няма да стане....
И да, за туризъм не ти трябват точно такива котки. Както стана дума, всяко изделие си има предназначение. Тези специално затова са по-тежки, за да не ти изневерят там и тогава, когато най не трябва но за обикновен туризъм изобщо не ти трябват. Щом човекът е решил да се занимава сериозно/ а извън причината гъзарлък, това е единствената разумна причина да си купуваш топмодели/ тези са идеални, но на половин цена.
Ако обаче е само за ходене, сиреч, прост туризъм - то и за трабантчето не си прав - аз извън водопадите, навсякъде другаде си ходя с точно такива - "Червена звезда", Дебелец. И нямам оплаквания, нито ми се е налагало да ги връзвам с тел или сезал. Абе за последното не те ли е малко срам като те видят такъв оръфан по пътеките? Дай да се разберем да ми я дадеш някоя вечер, да я оправя в гаража, ще си ги носиш после доживот. Знам какъв модел котки имаш и мисля, че стоманата им е отлична, ако се оправи този бъг, ще ти служат вярно доживот.
Пет Мар 26, 2021 6:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gnachev



Регистриран на: 24 Мар 2021
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
аngel написа:

https://www.idealo.de/preisvergleich/Relocate/3380439665113832276.html?categoryId=23403&offerKey=3616f76faf061b03f6e48c8770524407&offerListId=5081990-88CCC305053B3AFB2BB2B051BB046904&pos=1&price=113.36&productid=5081990&sid=302512&type=offer


Супер оферта, но немския ми е мъгла ...
Ще отида да видя CAMP Ice Runner, но ще разгледам и други модели, благодаря за отговорите. Но и доста се пообърках Rolling Eyes В никакъв случай не държа на марка, цвят и пр. Просто искам да взема нещо, което да ми върши работа и както казах - това не е консуматив, който се сменя на месец-година и пр. и предпочитам да взема нещо добро (добро не значи скъпо)
Пет Мар 26, 2021 6:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
stefan_iliev38 написа:

... Представям си, ако трябва на свечеряване на въжето към връх Мусала да трябва да регулирам тези котки...

Отдавна не се бях смял така, като опитах да си представя как "регулираш" котки там където описваш. От това, което изложи, заключавам, че и хабер си нямаш за каква регулировка иде реч. Просто такова нещо се прави веднъж, като ги купиш, най-много после ако си смениш обувките, но в двата случая - само в къщи.
...
... Абе за последното не те ли е малко срам като те видят такъв оръфан по пътеките? Дай да се разберем да ми я дадеш някоя вечер, да я оправя в гаража, ще си ги носиш после доживот. Знам какъв модел котки имаш и мисля, че стоманата им е отлична, ако се оправи този бъг, ще ти служат вярно доживот.

Vladofff, точно за това говорех – котките, които препоръчваш, в някои ситуации са непригодни и не стават!

Описал съм ситуация, която РЕАЛНО се случи – на 02 март 2013 г. на смрачаване на въжето преди връх Мусала пред нас имаше девойка, която не можа да продължи напред, защото беше много стръмно и нямаше котки. Наложи се да ѝ дам моите котки, като за целта трябваше да регулирам котките от моя номер – 48 – на номера, който бяха обувките на девойката. И всичко това на ръба с въжето, почти по мръкнало. Ха сега си представи, ако в същата ситуация имах препоръчваните от тебе котки, които се регулират само вкъщи!

Благодаря за предложението да ремонтираш котките ми, но засега сезалът и телта се справят чудесно!
Не, не ме е срам, като ме видят с ремонтирани котки по пътеките. Не съм от „лъскавите“ туристи, които държат на изрядно изглеждащата екипировка (виж глава 1 от романа „Винету“).

П.П. Признавам си, че веднъж малко ме досрамя – бяхме нощували на заслон „Кончето“ и тъкмо бяхме минали Кончето и се качихме на връх Кутело – срещу нас се зададе платена група от няколко човека, всичките с нова, скъпа, лъскава екипировка, сякаш току що бяха я купили от магазина. Водачите ги бяха овързали с двойно или тройно въже (малко го настъпваха с котките, ама нищо). Поздравихме се и на мен ми стана малко неудобно, като видях тяхната скъпа екипировка и я сравних с моите стари скъсани обувки и закърпените котки. Групата стигна до Кутело 2, надникна към Кончето и се върна обратно. Въпреки че имаха време да го минат...


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Мар 26, 2021 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov