ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Лавинни бюлетини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Лавинни бюлетини
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2281

Мнение Отговорете с цитат
А ти лятото обръщал ли си внимание на местноста ? Smile А Да видим от юг как са коловете ? А пък дали покрай тези не минава машината да прави пъртина . А дали знаеш каква част от този район е обработвана от трак ? Всичките тези снимки са от една част които са обработвани с машина . Даже съм учуден, че витоша ски го правят Smile освен тези с машинката от гъбата.
Сря Мар 17, 2021 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, осъзнай се!

Нали едната снимка на Румен е ТОЧНО на юг и коловете не са затрупани! Навсякъде коловете НЕ са затрупани!
Това дето си написал, че машина минава покрай коловете и прави пъртина – няма да коментирам каква глупост е.
Ама който иска – нека вярва на твоите писаници за 4-5 метра сняг. На снимките се вижда колко е снегът.

stefan_iliev38 написа:
...

...
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Мар 17, 2021 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2281

Мнение Отговорете с цитат
Абе аз имах съмнения за момчи че пише тенденциозно. Сега започвам да се съмнявам и за теб дали не си някой водач самоубиец Smile Така пренебрежително се изказа за времето и сега продължаваш Smile
Но спирам вече, че когато се обадя все така става Smile
Сря Мар 17, 2021 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
EXIIIT-е, ти със снегоходки ли беше или с котки? Wink
Хубаво е, че говориш за свличане на сняг, а не за лавини. Wink

Kaloyanv, много объркано пишеш и противоречиво, не ти разбирам почти нищо.

Това, че на няколко места има 4-5 метра сняг, не означава, че в цялата Рила снегът е 4-5 метра.
Впрочем, съмнявам се, че си бил на място, където снегът е бил 4-5 метра. Как го измери?

Потърсих и разгледах скорошни снимки във фейсбук от Мальовица – коловете са само наполовина покрити.
Дори сега и 1 метър нов сняг да има (в което се съмнявам) – едва ли ще е покрил целите колове.
Ама дай да пишем, че снегът в Рила е 4-5 метра и да плашим хората с най-сериозната лавинна опасност от незапомнени времена! Smile






____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!


И снегоходки и котки и всякакви екстри имах.
Относно снега дето разправя Калоянски ми от Картала до х. Македония по билото е различна дебелината има места дето няколко кола бяха наполвина затрупани предполагам това е близо 2 метра сняг/ не знам колко са високи коловете/имаше и такива дето им се виждаше бетона толкова издухано, ама повечето се виждаха само отгоре към педя от тях. Със сигурност в горната част на лифта коловете маркиращи пистата са 3 метра / това го знам щото съм се губил там преди години с децата барабар и после като говорихме с лифтаджията че не сме видели колове той каза че са под снега. Сега положението е пак същото съвсем малко стърчат отгоре 30 санта да речем. Така , че си има към 3 метра сняг сигурно.

____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Сря Мар 17, 2021 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Нещо не ми се получи отговора как ти го вкарах само Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Мар 17, 2021 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT-е, случайно да имаш снимки? И как мислиш – дали опасността от лавина по тези колове е „сериозна“? Smile

Че то и Калоян говореше за 4-5 метра сняг и че коловете на Черни връх са затрупани, пък снимките друго показаха. Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Мар 17, 2021 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Снимки имам 4 - 5 че голям буанак беше и нямаше желаещи да снимат.
Ми незнам дали е сериозна опасността по- разбиращите ще кажат. То и такава мъгла беше че незнам дори наклона колко е само по краката го усещах че съм вървял цял ден на една страна Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Мар 17, 2021 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2281

Мнение Отговорете с цитат
Снимките които си постнал да от пътя който се ползва от гъбата и там машина постоянно го утъпква. Освен това е на такова място специално избран че снега се издухва и ср вкарва в склоновете. Другата снимка е от пистата на черни връх насевер и там се виждат след от ратрак. На юг там пак е надветрено и целия сняг се фирнова и издухва и пак не е малко...


Това кое писах е че нямаш право да се изказваш по такъв безотговорен начин на място , което го четат хора. Без значение дали е 2-3 или 5 метра. Фактите са че има вятър, вали сняг и няма даспре събота. С оглед на условията е опасно.

А дали като ходиш по зимната пътека към Черни връх, която се обработва всеки ден, ще те затрупа нещо ... ами няма... макар че има много хора които минават през стената и боби ... ама .. здраве да е Smile
Сря Мар 17, 2021 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1401
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На немалко места коловете са поставени по трасето с най-малка лавинна опастност, да не остане някой с впечатление за лавинна безопасност навсякъде по пътеки с колове.
Написалият предишното изречение преди време го влачи една плитка дъска точно по коловете на склона на Капакливеца на Витоша, в горната част над пътя.
Преди две години трябваше да сляза много бързо от Черни връх до Алеко и драснах неразумно по Стената надолу. Как не свлякох нещо не знам, малко под чешмата мъж и жена се осеферваха след малка лавина, която им беше напълнила дрехите с много сняг. Всичко наоколо беше улегнало и твърдо де.
Стефко, Калояне - пишете си за различни неща и трудно ще се разберете.

лавинната опасност

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Мар 17, 2021 6:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Снимките които си постнал да от пътя който се ползва от гъбата и там машина постоянно го утъпква. Освен това е на такова място специално избран че снега се издухва и ср вкарва в склоновете. Другата снимка е от пистата на черни връх насевер и там се виждат след от ратрак. На юг там пак е надветрено и целия сняг се фирнова и издухва и пак не е малко...


Това кое писах е че нямаш право да се изказваш по такъв безотговорен начин на място , което го четат хора. Без значение дали е 2-3 или 5 метра. Фактите са че има вятър, вали сняг и няма даспре събота. С оглед на условията е опасно.

А дали като ходиш по зимната пътека към Черни връх, която се обработва всеки ден, ще те затрупа нещо ... ами няма... макар че има много хора които минават през стената и боби ... ама .. здраве да е Smile

Така. Васко е прав. Калоян си пише за някакви си негови неща, които само той си ги вижда.

Каква е тази „гъба“? Кълбото на РВД? Какъв е този път, който се ползва от гъбата? Можеш ли да ми го посочиш на картата?

Защото на снимката на Румен са дадени коловете на юг по пътеката за Железница и няма никакъв път за никаква гъба.

По-долу прилагам снимка от камерата на хижа „Мальовица“, на която се вижда колът с указателните табелки - НЕ е затрупан!
Периодично всеки ден до края на седмицата ще пускам нови снимки от камерата, за да видим колко нов сняг ще навали. Smile

Не съм се изказвал по безотговорен начин. Но има някой, който пише разни неща, без да мисли, и после като види, че е сгрешил, упорства в грешката си.

Kaloyanv написа: „Може би сега ще е най-сериозната лавинна опастност за сезона.“

Ами няма да бъде най-сериозната лавинна опасност за сезона. По зимните пътеки няма да има сериозна лавинна опасност.

Относно лавинния бюлетин, издаван от Avalanche Bulgaria – лавинният бюлетин е още в начална фаза. Заслужават похвала за труда!
В съобщението на Avalanche Bulgaria от 16 март 2021 г. се казва – цитирам:

„Специално предупреждение за високите части на всички планини в следвщаите дни
... повишават лавинна опасност. ...
... Очакваме цикъл от спонтанни лавини и такива предизвикани от човешко натоварване.
...
Призоваваме всички любители на планината да са изключително внимателни в следващите дни, ..., но тази година март не е месец за подценяване на условията в планините.

Следете предупрежденията ни и тези на нашите приятели от ПСС и БАССЕС, бъдете консервативни в избора си на терен и постоянно нащрек за всякакви знаци на нестабилност. “

Никъде в съобщението не пише, че се задава „най-сериозната лавинна опасност за сезона“.
Да, има повишена лавинна опасност, хората предупреждават да се внимава, но нищо нечувано за края на зимата.

Обсъждано е и друг път, че лавинен бюлетин общо „за всички планини в България“ не може да е удачно решение.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Мар 17, 2021 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Ежедневни данни за снежната покривка в 166 станции на НИМХ Отговорете с цитат
Код:
Номер     Станция       Вид            Валеж (Количество [mm*10]| вид | снежна покривка [cm])
45120     Рожен         климатична     153| s^| 15
46090     Вр. Ботев     климатична      95| v*|198
64205     Черни връх    климатична      38| v*|174
s^: краткотраен сняг, суграшица
v*: скреж, сняг

Източник: НИМХ, 16 март 2021 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Мар 17, 2021 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2281

Мнение Отговорете с цитат
е виж си пак снимките , явно слабо познаваш Витоша. Първата снимка от многото и на нея също така се вижда следата от ратрака. Какво да ти обяснявам повече. Smile бегай и ти че ще ми се насълзат очите да ти четА излиянията Smile докторе.
Сря Мар 17, 2021 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
е виж си пак снимките , явно слабо познаваш Витоша. Първата снимка от многото и на нея също така се вижда следата от ратрака. Какво да ти обяснявам повече. Smile бегай и ти че ще ми се насълзат очите да ти четА излиянията Smile докторе.

Калояне, ако мислиш, че с детинското си поведение ще ме ядосаш и изкараш от равновесие – грешиш.

Хората видяха дали коловете до Черни връх са покрити. Вижда се и колът до хижа „Мальовица“ дали е покрит.

Дали познавам Витоша? Тука вече ме разсмя. Very Happy

Чакам да ми покажеш пътя до „гъбата“. Smile Ако можеш, разбира се, защото май не можеш, само приказки от тебе.

Явно навсякъде покрай всички колове минава ратрак и отрива, и дълбае, и снегоотрива в помощ на туристите! Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Мар 17, 2021 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2281

Мнение Отговорете с цитат
Ами не беше това идеята да се разправяме с теб. На мен фокуса ми беше за това пренебрежително изказване за лавинната опастност, както и затова че едва ли не има 15 см и ше спре. Всички от тези неща които писа са неверни и това е най-важното. Както и че аз казах ле коловете са покрити, ако си ходил ще видиш че на места са затрупани почти. И така Smile
Сря Мар 17, 2021 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Има сняг и това е чудесно Smile
По Мальовишко към днес (17ч) спрямо събота (13 март) новият сняг е към 40+см. Естествено, има навявки. Както обичайно в долината при подобни условия - внимателно и поне едно наум.
В неделя (14 март) Лъвчето се беше връхче, както и друг път за последните 3 дузини зими - има сняг, количеството към момента е симпатично, но не е нещо необичайно. Беше чудесен фирна и Лавината при Резньове си беше супер за ски.
На Средец последно ходих (без снегоходки и ски Wink ) на 7 март - стърчи по обичайния за зимата начин.
Това по-горе - ако на някой му се щъка из тези места.
Успех и късмет!
Сря Мар 17, 2021 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 2 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov