ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Лавинни бюлетини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Лавинни бюлетини
Автор Съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Калояне, ако искаш, можеш да направиш нова тема – примерно:
„Лавинен опит и лавинни разбирачи“ и можеш да си пишеш там на воля! Smile

Нещо за лавинните бюлетини можеш ли да напишеш или пак ще ни занимаваш с любовния си живот и дали харесваш мъже? Think

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Да, спирам Стефчо, но тази глупост, която изтреля преди няколко дни хич не ми хареса. Ако не я беше написал, сега нямаше да е така. Smile Айде хубав ден.
Вто Мар 23, 2021 3:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic
Калояне, както казва съфорумецът tzezko/Цецко – всеки има право на погрешно мнение и на лош вкус!

За тебе може да е глупост, за други с повече акъл може и да не е глупост.

След моето изказване засега върху зимна туристическа пътека в планината не е паднала лавина и не са пострадали хора.

П.П. Марк Твен беше казал нещо от сорта: „Няма нищо по-лесно от това да спреш цигарите. Самият аз съм го правил стотици пъти!“ Smile
Off Topic

По темата:

Vladofff написа: „Ами бих казал, че попаднеш ли веднъж в лавина, даже и от 15 см. сняг/аз съм попадал в точно такава/, и останеш жив, рязко ще спреш, както да им вярваш [на лавинните бюлетини], така и изобщо да ги четеш...“

Ти какво съветваш – да не вярваме на лавинните бюлетини и да не ги четем?
За какво тогава се правят лавинни бюлетини? За какво се правят по света? За какво се правят у нас?
Трябва ли Avalanche Bulgaria да продължи дейността си или да спре да прави лавинни бюлетини и да се разпусне?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Мар 23, 2021 5:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Една "хубава" лавина, тип снежна дъска, /линкът е към Фейсбук/ и един оцелял алпинист, благодарение на осигуровка с въже:

https://www.facebook.com/laviny.sk/videos/4168833096463199/
.
Вто Мар 23, 2021 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Една "хубава" лавина, тип снежна дъска, /линкът е към Фейсбук/ и един оцелял алпинист, благодарение на осигуровка с въже:

https://www.facebook.com/laviny.sk/videos/4168833096463199/
.

Пламене, не си спомням ти ли питаше, или някой друг, защо на "куцата алпиниада" вече никой не ходи. Ами заради ей такива гледки, като на видеото. Никой не ще, както казва Цайко, "да си изпитва кармата" там.
На мен такова нещо като на видеото ми се е случвало тъкмо три пъти в рамките на няколко часа, докато съм бил по тур Ехо. Но не го броя за "лавина", именно защото знаеш и очакваш, че снегът ще се откърти и горе долу имаш и някакви предвиждания колко ще тръгне и накъде. Затова и при подходящо застопоряване на осигуряващия може да се счита не като инцидент, а по-скоро като част от изкачването. Вижда се накъде тръгна масата и накъде първия - в две различни посоки, по вероятно е да са го очаквали, отколкото да е изненада.
А гадно е както стана последния път - осигуряваха ме, но като тръгна, масата, с въжето завлякох и осигуряващия, който ако нямаше въже, нямаше да пострада/при това той се потроши, а не аз/, защото стоеше на трева, при него беше поляна и камъни...
А теб Стефане, не знам какво да те съветвам, нищо няма да те съветвам, ти и без това от съвети не отбираш. Гледай сам да се опазиш, пък бюлетините... ми да си ги правят. Така е и ще бъде. Ще има и бюлетини, и пребити. Такъв е животът.
Вто Мар 23, 2021 7:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
На Мальовица нищо ново:
Натрупаният нов сняг се сляга и днес снежната покривка съвсем леко е намаляла, поне от това, което се вижда на камерата.

Колът продължава да се вижда. Smile






____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Мар 23, 2021 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Тази сутрин най-после колът на Мальовица не се виждаше! Smile



По-късно през деня натрупаният нов сняг се слягаше и накрая на деня снежната покривка видимо беше намаляла:

Колът продължава да се вижда. Smile






____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Мар 24, 2021 11:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
На хижа „Мальовица“ нищо ново – може би 1 см разлика от вчера. Колът продължава да се вижда. Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват![/quote]
Чет Мар 25, 2021 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


След моето изказване засега върху зимна туристическа пътека в планината не е паднала лавина и не са пострадали хора.


Стефане, няма и месец откакто падна лавина малко над хижа Мальовица, от Заешкия улей. Фронта на лавината беше преминал през пътеката към първа/втора тераса и беше стигнал чак долу до реката и поляната, където лятото спят на палатки доста хора. Слава богу жертви нямаше, беше делничен ден. Доста снимки имаше от тази лавина.
Доколко пътеката от х. Мальовица до Еленино езеро е зимна или лятна не знам, но това е единствената маркирана пътека там за вр. Мальовица.
В участъка от хижата до 2 тераса има няколко изкривени кола, за които съм писал и преди във форума и съм се чудил дали лавини са ги изкривили, но няма какво друго да ги изкриви освен извънземни сили. Над 2 тераса и до Еленино езеро също има изкривени колове. "Зимната маркировка" от Еленино езеро нагоре до ръба преди вр. Мальовица също е била пресичана през годините от лавинни езици. Засега там по маркировката няма загинали хора но някога някой може да изтегли късата клечка.

Също редовно изтича "Голямата лавина" от улея, откъдето се започва подхода към Джамджиев ръб /около 900м преди хижа Вихрен/. Тя пресича асфалтовия път и стига долу до жълтата маркировка, за която обаче казваме, че я лятна. Излиза, че няма маркиран зимен път до хижа Вихрен, а?

И на други места по зимна колова маркировка има изкривени колове /напр. западно от. вр. Канарата, Рила. Там буквално редица от 6-8 кола са изтръгнати или са хоризонтирани /90 градуса изкривяване/, наклонът на терена едва ли е повече от 10-12 градуса, а коловете са почти до билото. за там предполагам, че не е било лавина, а просто пролетта при топенето слегналия се сняг се е преплъзвал бавно по склона.

Е, да за жертви от лавина по маркирани зимни пътеки към момента не се сещам. дано да няма и занапред. Но лавини са падали/пресичали зимни маркировки.

След обилни снеговалежи и при интензивно топене на дебела снежна покривка може би е добре да се има едно на ум и както сега е модерно да се казва "да се подхожда консервативно" към моментната снежна обстановка.

ПП: Ако не бъркам съвсем скоро беше изтекло някакво улейче на пътя/пътеката от ЦПШ до х. Мальовица, Скиори или пък от ППС бяха публикували снимки
.


Последната промяна е направена от Plamen К на Пет Мар 26, 2021 5:47 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Мар 26, 2021 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Има една немалка лавина, която пада от склона преди моста към хижа мальовица. Те според мен по тази причина бяха писали от хижата , че може да е опасно и да не се ходи. Въпречки че някои хора написаха, че причината е че няма никой на хижата. Просто последните немалко години не пада толкова сняг.

Относно коловете има и един друг феномен, когато не е навалян със сняг, поради силните навевки в горните му части се образуват ледени буци, които стават все по-големи и по тежки с времето и спореде мен това също може да накриви някой кол, даже това е една от причините.
Пет Мар 26, 2021 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:

Относно коловете има и един друг феномен, когато не е навалян със сняг, поради силните навевки в горните му части се образуват ледени буци, които стават все по-големи и по тежки с времето и спореде мен това също може да накриви някой кол, даже това е една от причините.


Коловете от "старото материал" са много дебели и здрави. Такъв кол може да бъде съборен поради напукана основа, течаща вода, която го подкопава, корозия при заварка, но буци лед не могат да го изкривят. По-нови и по-тънки колове вероятно може да бъдат изкривени.
Пет Мар 26, 2021 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
kaloyanv написа:

Относно коловете има и един друг феномен, когато не е навалян със сняг, поради силните навевки в горните му части се образуват ледени буци, които стават все по-големи и по тежки с времето и спореде мен това също може да накриви някой кол, даже това е една от причините.


Коловете от "старото материал" са много дебели и здрави. Такъв кол може да бъде съборен поради напукана основа, течаща вода, която го подкопава, корозия при заварка, но буци лед не могат да го изкривят. По-нови и по-тънки колове вероятно може да бъдат изкривени.


Ясно, а няма ли някакво стареене на желязото, понеже аз съм го виждал и на места където не може да падне типична лавина. Дали все пак когато е натрупан много сняг и той започва да натиска кола, не може да упражнеява сила върху него и без да има истинска лавина и така да го изкриви. Просто разсъждавам

Особено когато го топи и после замразява и тн .. или ако се освобождава някакъв слой сняг и после пак го замрази.
Пет Мар 26, 2021 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Plamen К написа:
kaloyanv написа:

Относно коловете има и един друг феномен, когато не е навалян със сняг, поради силните навевки в горните му части се образуват ледени буци, които стават все по-големи и по тежки с времето и спореде мен това също може да накриви някой кол, даже това е една от причините.


Коловете от "старото материал" са много дебели и здрави. Такъв кол може да бъде съборен поради напукана основа, течаща вода, която го подкопава, корозия при заварка, но буци лед не могат да го изкривят. По-нови и по-тънки колове вероятно може да бъдат изкривени.


Ясно, а няма ли някакво стареене на желязото, понеже аз съм го виждал и на места където не може да падне типична лавина. Дали все пак когато е натрупан много сняг и той започва да натиска кола, не може да упражнеява сила върху него и без да има истинска лавина и така да го изкриви. Просто разсъждавам

Особено когато го топи и после замразява и тн .. или ако се освобождава някакъв слой сняг и после пак го замрази.


Ами по-горе писах за коловете по Канарата: "И на други места по зимна колова маркировка има изкривени колове /напр. западно от. вр. Канарата, Рила. Там буквално редица от 6-8 кола са изтръгнати или са хоризонтирани /90 градуса изкривяване/, наклонът на терена едва ли е повече от 10-12 градуса, а коловете са почти до билото. за там предполагам, че не е било лавина, а просто пролетта при топенето слегналия се сняг се е преплъзвал бавно по склона." Но около първа тераса в Мальовишката долина изкривените колове не сочат по наклона на долината към ниското, а са закривени странично, сиреч нещо е паднало от източния склон напр и колът е накривен към западния склон.
Пет Мар 26, 2021 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Има сайт, който показва в реално време къде падат мълниите: https://www.lightningmaps.org/

Има ли теоретична възможност да направи нещо подобно за лавините?
Пет Мар 26, 2021 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
Има сайт, който показва в реално време къде падат мълниите: https://www.lightningmaps.org/

Има ли теоретична възможност да направи нещо подобно за лавините?

Право в десетката! Благодаря ти!

Точно за това е темата – лавинните бюлетини. Сайтът на Avalanche Bulgaria е точно за това. Но са още в началото...

Лавинен бюлетин общо за „високите части на планините“ ми звучи като „обстановката по пътищата в страната остава напрегната“. Smile

Plamen К написа:
...
В участъка от хижата до 2 тераса има няколко изкривени кола, за които съм писал и преди във форума и съм се чудил дали лавини са ги изкривили, но няма какво друго да ги изкриви освен извънземни сили. ...

Не, не са извънземните сили, а най-вероятно ретроградният Меркурий!!!

Plamen К, ти да не предлагаш да не минаваме зимата по пътеки, където има изкривени колове?

Plamen К, съгласен ли си, като падне малко повече сняг и да се затваря пътя от ЦПШ нагоре към връх Мальовица?
(Разказвали са ми, че в някои страни така правят – зимата е забранено за туристи да ходят в определени планини.)

Относно лавината, минала през пътеката над хижа „Мальовица“ тази зима – ти знаеш ли какъв е бил фронтът ѝ, каква е била дебелината ѝ, каква е била ударната ѝ сила и дали ако е имало хора на пътеката, са щели да бъдат затрупани така, че да не могат да се самооттрупат?

Каква е вероятността сега да падне същата лавина?

И защо сте се вкопчили в тази пътека за Мальовица и държите по нея да съдите за лавинната опасност в цялата страна?

Темата е за лавинните бюлетини. Щом пътеката за Мальовица е толкова важна – защо не се изготвя лавинен бюлетин за нея?

П.П. На камерата на хижа „Мальовица“ гледам, че вече има пъртина нагоре към Първа тераса. Представям си събота и неделя какво ще бъде. Smile

П.П.П. Старият хижар на хижа „Вихрен“ ми е казвал: Има лавина и лавина – от едната мога да се спася, ако попадна в нея, но от другата, голямата лавина – няма да мога.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Мар 26, 2021 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:


След моето изказване засега върху зимна туристическа пътека в планината не е паднала лавина и не са пострадали хора.


Стефане, в две изречения:
Първото ти твърдение не е вярно!
Второто е вярно!

И трето - дишай по-спокойно бе човек, всеки уикенд се зареждаш положително в планината!
Защо не проумееш, че сме различни хора и може да имаме мнение, различно от твоето.

Кой по коя пътека ще ходи утре и вдругиден си е негова работа, пожелавам ти пълноценни изживявания в планината този уикенд!
.
Пет Мар 26, 2021 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 5 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov