ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Орлиците над Ришки проход?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Орлиците над Ришки проход?
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Орлиците над Ришки проход? Отговорете с цитат
Здравейте, колеги-планинари!
От години ме "гложди" въпроса с достигането на някоя от трите скали (върхове) над Ришкия проход, близо до Немой дере. Предполагам, че повечето от вас ги знаят, тъй като ясно се забелязват от пътя. Ком-Емине минава в подхожието им, но туристическа маркировка до според мен доста панорамните върхове не откривам по картите. И в Интернет информацията е доста оскъдна.
На любимата ми карта са отбелязани като Орлицата, Карталкая и почти непроизносимото за мен Къзълджиклудурусу, който на други места намирам като връх Беклембир - най-високият в района, цели 835 м.н.в.
https://map.bgmountains.org/#map=15/3000854.9/5301318.06/0
Някой да е ходил? Ще се радвам на всяка споделена информация и опит.
Благодаря!
Сря Яну 20, 2021 5:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Имах някаква стара снимка на Орлицата, от шосето, та се сетих за какво става дума. Не беше ли някаква защитена територия там?
Питай Мартин, май беше ходил натам, ако не се лъжа.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Яну 21, 2021 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Мисля, че третата скала на картата е Малкия Картал, а не онова с дългото име. Аз съм се пробвал да се кача преди десетина години. Не открих туристически маршрут. По дърварски пътища и после без пътека се качих на Малкия картал като го заобиколих отзад (юг). Не бях впечатлен. Но меракът не ми е минал, ако откриеш други варианти, моля да ги споделиш.
Чет Яну 21, 2021 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Може би действително гледката от долу към скалите е по-впечатляваща, отколкото ако си върху самата скала. Но все пак ми е мерак. Очаквам и други включвания, ако има опитали.
Като че ли Орлицата, макар и най-ниска от трите, най-много стърчи над околните обекти и може би е най-интересна от тази гледна точка. Ясно се вижда черния път и на картата, и на сателитните снимки, но от него към самите скали макар и кратко предполага да е доста обрасло.
Чет Яну 21, 2021 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumi_xristova



Регистриран на: 12 Мар 2012
Мнения: 139

Мнение Отговорете с цитат
Района е доста интересен. По скалите на Орлицата има възможности за скално катерене. Гледките си заслужават. Вариант за пешеходно качване има. Маркирана пътека няма. До Карталкая е значително лесно. До подножието му е хубав черен път, а на горе е открито и има животински пътечки. До Орлицата също се стига, но накрая е малко провиране из храстите. Very Happy
Ето и един линк с малко снимки от там:

https://photos.google.com/share/AF1QipN5RNitClAwb0vI1TmuWw1UuRgu05kN_woxRbYtckuCunj-xbTx4cZMvUrOIw3TXQ?key=T3NwOFYxRk1rU1psT2ZLb2pWT0drcGF6dEs4VDhR
Пон Яну 25, 2021 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hsray2000



Регистриран на: 23 Окт 2012
Мнения: 65
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Инфо за най-високия връх(835м). Достъпен от юг, през гората от пътя, пътеки само животински, на върха яко люляк. Снимки:

https://photos.app.goo.gl/AckiZ1uoUytD7YU3A

Вижда се южния чист склон на вр.Карталкая заедно с участъка с.Веселиново - с.Риш. На юг - едно ъгълче от яз.Камчия (17:38 часа).
Повече радва окото и лесен за минаване е рида на юг, вр.Араба бозолу(798м), по обзорно и с хубави гледки към яз.Камчия. Такова беше и ходенето, изходен пункт асфалта (с.Съединение / с.Камчия), по рида южно от питането, и прескачане до най-високия връх 835м.
Пон Яну 25, 2021 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Еха, супер сте. Благодаря!
Вто Яну 26, 2021 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Виж ти, виж ти ....... Отговорете с цитат
rumi_xristova написа:
Района е доста интересен........


.....кой се появил тука след има-няма три години!
Здрасти, Руми!
Вто Яну 26, 2021 2:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov