ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Маршрут Паниците - хижа Рай
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Маршрут Паниците - хижа Рай
Автор Съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Маршрут Паниците - хижа Рай Отговорете с цитат
Здравейте, нов съм във форума и в планинарството изобщо. Може би не съм използвал пълноценно търсачката, но все пак реших да отворя нова тема.
Решил съм след 10-на дни заедно с жена ми да преминем за един ден без преспиване маршрута от Паниците до Райското пръскало и обратно. Попрочетох доста, набавих си снимков материал за целия маршрут, но все пак с планината шега на бива и изобщо не смятам да подценявам какво може да се случи. Здрави сме и двамата и чисто физически ще издържим на прехода, стига да не се загубим или да се случи нещо непредвидено. Ще се опитам да систематизирам въпросите, които ме вълнуват:

1. Къде е най-добре да се остави колата на платен паркинг, нова е и не искам да я намеря разбита на връщане.
2. Прочетох, че маркировката е бяло - синьо - бяло, колко е нагъсто, по дърветата ли е само или има и по камъни, не е не на колове, което се води зимна маркировка.
3. GPS - а на мобилния телефон ще работи ли, за всеки случай изтеглих и едно приложение, което работи офлайн, но предпочитам google.maps ако работи.
4. Къде е най-вороятно да се изгубим, след края на изкачването в гората ли? Какво да гледаме там? Наричат го "Мястото, където пасат овцете"....
5. Екипировка имаме, прилична е, ще направим и туристическа застраховка поне за 5000лв. Както и ще уведомим няколко души къде отиваме.

Общо взето моля за съвети като за начинаещи туристи, които за пръв път ще минават по този маршрут.
Изкачвал съм два пъти връх Исполин от хижа Елелвайс, правя го за час, което ми дава увереност, че ще се справя за времето, което го дават ориентировъчно - в едната посока около 4-ри часа.
В колко часа най-късно трябва да потеглим сутринта от Паниците, за да може по светло да сме долу, за хижа Рай и пръскалото отделям час и половина максимум. До Ботев няма да правим опити изобщо, държа да поясня.

Ами това е, ще се радвам да прочета мнения на опитни хора, поздрави!
Сря Авг 05, 2020 4:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: Маршрут Паниците - хижа Рай Отговорете с цитат
vency911 написа:
Екипировка имаме, прилична е, ще направим и туристическа застраховка поне за 5000лв. Както и ще уведомим няколко души къде отиваме.


Застраховката е добра идея.

Един ръчен истински GPS с карта значително ще намали вероятността да използваш застраховката. Това е дълготрайна инвестиция, ще я ползваш много години.

За мен навигацията и комуникациите трябва да са различни като устройства и да ползват различни източници на захванване. Я си представи, че изтървеш телефона и той вземе, че се строши. С един удар си извън строя.

Отделно и сто човека да уведомиш, кел файда ако нито един от тях не знае точно къде си в момента. Това с уведомянето е полезно, ама само до някъде...
Сря Авг 05, 2020 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Re: Маршрут Паниците - хижа Рай Отговорете с цитат
1. Къде е най-добре да се остави колата на платен паркинг, нова е и не искам да я намеря разбита на връщане.
На м. Паниците има голяма поляна, на която паркират всички. Виждал съм и съвсем новички МПС да ги паркират там. За платен паркинг в района поне аз не знам, дали има.

2. Прочетох, че маркировката е бяло - синьо - бяло, колко е нагъсто, по дърветата ли е само или има и по камъни, не е не на колове, което се води зимна маркировка.
Маркировката е синьо-бяла и е много добра. Пътеката е доста ясна и видима. Има по дървета, а на откритите участъци има по камъни, но пак повтарям - ясно различима и лесна за ориентиране.

3. GPS - а на мобилния телефон ще работи ли, за всеки случай изтеглих и едно приложение, което работи офлайн, но предпочитам google.maps ако работи.
В един от разделите на форума има подробности, как да си инсталираш карта за българските планини с oruxMaps. Въпреки, че се съмнявам, че ще ти потрябва GPS. Но за твое успокоение може да си го инсталираш.


4. Къде е най-вероятно да се изгубим, след края на изкачването в гората ли? Какво да гледаме там? Наричат го "Мястото, където пасат овцете"....
Едното място е точно като пресечеш реката в самото начало. Трябва да се тръгне на ляво в гората нагоре. Няма да се изгубиш, но ще се чудиш на къде да хванеш. Другото е на м. Сливката, където се отделя жълтата маркировка. Не тръгваш по нея. Плътно следваш синята! Третото място е като минеш последната гора и трябва да кривнеш на дясно за хижата. Но пак казвам - следиш ли маркировката - няма как да ти се случи.

5. Екипировка имаме, прилична е, ще направим и туристическа застраховка поне за 5000лв. Както и ще уведомим няколко души къде отиваме.
Застраховката никога не е излишна. Носете си вода и ползвайте слънцезащитни препарати. Не мисля, че ще имате проблеми. В най-лошия случай гледайте в 16:00 часа да сте потеглили обратно към м. Паниците. Около 3:30 часа е в посока. 4 да го сложим за начинаещи.

Успех от мен!

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Сря Авг 05, 2020 5:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, да споделя преживявания от вчера. След двуседмично планиране вчера около 9.00 часа бяхме на изходната ни точка - хотел "Райски кът". Оставихме колата на паркинга там. Ръмеше леко, сега като си помисля не трябваше да тръгваме изобщо. След едноминутно лутане наляво или надясно да тръгнем покрай реката потеглихме по стръмното изкачване и заваля много силно. Бяхме съвсем в началото на маршрута и решихме да се откажем, нямаше изгледи са спре да вали, имаше разочарование, но смятам, че взехме разумното решение. Бях направил предварително застраховка с покритие до 2000лв на човек, за всеки случай. Това е, ще опитаме в хубаво време, за абсолютно начинаещи планинари каквито сме ние, най-добрия случай щяхме да сме болни, а в най-лошия не ми се мисли. Между другото на поляната, където масово спират колите беше пълно.


Последната промяна е направена от vency911 на Пон Авг 17, 2020 11:52 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Пон Авг 17, 2020 9:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
"Върни се, за да стигнеш." Казват, че е девиз на японски алпинисти. Не съм сигурен, какъв е произхода на това изречение, но аз го спазвам доста последователно.

Правилно си постъпил.

Следващия път времето ще ви е хубаво!
Пон Авг 17, 2020 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Правилно решение! Опитайте септември, може да е по-стабилно времето и по-малка навалицата.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Авг 17, 2020 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, весело посрещане и дано 2021 бъде по-добра за нас.
На 02.01 доста рано сутринта ще бъда на хотел "Райски кът". Ако някой иска може да се присъедини към мен да вървим заедно. Целта е три часа в посока с един час престой на хижата. Вероятност за дъжд 2%. Поздрави.
Чет Дек 31, 2020 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yu1up



Регистриран на: 17 Мар 2015
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Къде е този хотел?
Чет Дек 31, 2020 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
yu1up написа:
Къде е този хотел?


https://www.google.com/maps/place/%D0%A5%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BB+%D0%A0%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%BA%D1%8A%D1%82/@42.652177,24.9807948,165m/data=!3m2!1e3!4b1!4m23!1m14!4m13!1m4!2m2!1d25.6389457!2d42.4294438!4e1!1m6!1m2!1s0x40a9bb111a683ab7:0xa00a014cd0d8120!2zNDM3MCDQmtCw0LvQvtGE0LXRgA!2m2!1d24.9674802!2d42.6130262!3e0!3m7!1s0x40a9bb0fe533e5d5:0x8f16038b2760473c!5m2!4m1!1i2!8m2!3d42.652177!4d24.981342
Чет Дек 31, 2020 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Хей Венци, кво става? Ходи ли, върна ли се, как си? Беспокоим се.
Нед Яну 03, 2021 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Хей Венци, кво става? Ходи ли, върна ли се, как си? Беспокоим се.


Вчера ходих, сам. Малко почивка днес, 2-3 перални и да се подготвя, че утре съм на работа. Ще кача снимки и видеа, малко време ми трябва. Маршрутът е класически и наистина си заслужава да се види, изморих се повече от Шипка - Узана, нещо не бях във форма май. Но това е сладка умора, всичко е наред.
Нед Яну 03, 2021 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
Ще се опитам да разнообразя форумното пространство откъм информация със снимки и видео от прехода, който осъществих на 02.01.2021г.
Станах доста рано и не прецених, че ще отида в 6,00... хотел "Райски кът" не работи, продължих и пресякох реката по моста, зачаках в колата да се развидели, нещо не ми се тръгваше сам по тъмно, едно такова зловещо ми беше... до реката, лай на кучета се чуваше отвсякъде...
След час чакане, слушане на новините по БНР и какво ли още не, към 7,00 се запътих нагоре в посока към "корените". Разбира се, бях предварително задал маршрута в Garmin-а за всеки случай. Във всички случаи мога да кажа след края на прехода, че пътеката е ясно маркирана и почти няма опасност от изгубване (следвате синята маркировка), най-много някой да се лута 5-10 минути в два-три момента от целия преход.
В самото начало на пътеката се срещнах с други планинари, очевидно с доста опит, с които вървях около час, преди те да поемат по зимната пътека към вр.Ботев и обратно за един ден. Заговорихме се, единия от тях е 53-ти набор Smile евала, дай Боже всекиму да е толкова здрав на тези години.



В началото на парк "Централен Балкан".
След това около час се върви по черен път, открива се невероятна гледка към Южен Джендем, връх Ботев и самия водопад.

Следва стръмно спускане и продължително изкачване в красива букова гора, стори ми се доста дълго като време, не знам, нещо не бях във форма сутринта, бях спал малко, в крайна сметка това са данните ми на отиване.


Хижа Рай.
След пристигането ми директно отидох в близкия параклис, носих си свещички, които запалих за мои близки хора и се помолих за здраве.


После се преоблякох със суха тениска навън и поех към водопада. Голяма глупост бе да не оставя раницата в хижата, доста е стръмничко, но пък усещането да си до самия водопад е просто неземно... цялата тази красота. Наистина е райско това място.


Върнах се отново в хижата, поседнах навън, хапнах каквото бях си донесъл, пих едно студено кафе (нямало с какво да ми го стоплят), но аз не съм придирчив и малко след 13 часа тръгнах по обратния път. А хората тепърва идваха, разпъваха масите... аз като турист с минимален опит държа да вървя единствено в светлата част на деня.





Потеглям. По-рано, по-навреме.


През буковата гора.

Мечата чешма.

Долу в ниското ромоли река, забравих за мечки и за всичко...Smile


Дървено мостче.

Излизам от гората.

Последно обръщане към това уникално място.

Табелата, указваща входа на парк "Централен Балкан".


Времето ми на връщане. Общо изминатите километри са над 20, тъй като не съм записвал времето от хижата до водопада и обратно. Хубав преход е, класически, притеснявах се единствено от среща с кучета, по-нататък може би ще взема един от онези "кучегони", колко работа вършат не знам, но ей така за кураж.
Мога да кажа за себе си, че ходенето в планината действа опияняващо, и колкото човек ходи, толкова повече желанието му се усилва... поне при мен е така, но всичко трябва да се прави с разум, като цяло това правило важи за целия живот...
Пожелавам на всички съфорумци, които все още не са ходили в Южен Джендем и района на хижа Рай да отидат. Всичко, което е изписано за тази местност е вярно. С течение на времето ще допълвам поста с още информация и клипове. Ето два от тях:

https://www.youtube.com/watch?v=UODA9BahXWo
https://www.youtube.com/watch?v=-waij9bVgsk

Пожелавам на всички здраве и много изминати километри!
Нед Яну 03, 2021 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
На последната снимка батериите на GPS-а са на две чертички - много са паднали. С нови (прясно заредени акумулаторни) батер инии ли тръгна?
Нед Яну 03, 2021 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vency911



Регистриран на: 05 Авг 2020
Мнения: 64

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
На последната снимка батериите на GPS-а са на две чертички - много са паднали. С нови (прясно заредени акумулаторни) батер инии ли тръгна?


Да, и на мен ми направи впечатление това, не знам защо паднаха толкова. Със заредени тръгнах, още един комплект в раницата и външна батерия за всеки случай.
Странно, сега реших да го включа и ми показва 3/4 заряд, а не съм ги сменял.
Нед Яну 03, 2021 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Може да е от студа. Не знам, гадая.

След като покаже 2 черти моят се изключва неприятно бързо...
Нед Яну 03, 2021 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov