ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ком-Емине без хижи и поддръжка?
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ком-Емине без хижи и поддръжка?
Автор Съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Ком-Емине без хижи и поддръжка? Отговорете с цитат
1.Правено ли е?
2.Възможно ли е?
3.Как?

Питам защото за мен природата и планините в частност са свещени.
Не съм правил прехода. Планирал съм го по два начина тази и следващата година. Опознавателно и натурално/диво.

Какво означава без хижи и поддръжка?
Ами накратко - без спане, без храна и вода и без зареждане на устройствата за навигация, снимки и видео по хижите.

Направих уточнение, защото иначе е абсурдно даже да се помисли.


Последната промяна е направена от Кир Спитама на Вто Яну 12, 2021 10:29 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Яну 11, 2021 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2241

Мнение Отговорете с цитат
Ами ако успееш за 1-2 дни да го минеш, ще можеш и без храна и почти без вода. Но не мисля че е правено. Рекорда е 4 дни, но с вода, храна и подръжка.

На въпроса , как. Горе долу трябва да подържаш скорост от около 13-15 км в час за 48 часа и го минаваш.
Пон Яну 11, 2021 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Успех, Кире! И коментирай!
Пон Яну 11, 2021 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
За да направиш нещо такова, според мен първо трябва да познаваш доста добре маршрута. А за да го познаваш добре е хубаво да си го минал поне един-два пъти. Познавам човек, който го е минавал с нощувки само на палатка, но от хижите са се зареждали с храна и продукти.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Яну 11, 2021 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Без спане предполагам имаш предвид на палатка/бивак, а не в хижи. Това е правено многократно, но без да носиш храна и вода и без читава навигация си е чиста проба бедстване, да не кажа и по-силна дума.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Яну 12, 2021 1:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А с ятаци пътьом, как връзва графика?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Яну 12, 2021 2:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
1. Не знам дали е правено, най-вероятно – да.
2. Възможно е. Но не виждам смисъл да се прави.
3. Ето някои „трикове“:

Преди похода натрупваш 20-30 излишни килограми, от които черпиш по време на похода...

По време на похода носиш и ядеш висококалорична лека храна – ядки, захар, лиофилизирани храни...

Предварително проучваш местата по Ком-Емине, където има плодове за ядене – къпини, малини, джанки...

Батерии за джипиес – от по-скъпите и по-издръжливи. Батерии за фотоапарат – 5-6 резервни ще свършат работа.
Няколко външни батерии също биха били от полза, а също има слънчеви зарядни, които стават да заредят малко телефона.

В миналото (преди 30 години) Ком-Емине се е правило, като са носили в раниците по 50 кутии русенско варено – за всеки ден! Smile

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Яну 12, 2021 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
В миналото (преди 30 години) Ком-Емине се е правило, като са носили в раниците по 50 кутии русенско варено – за всеки ден! Smile

Ахъ, потвърждавам, така съм правил Ком-Шипка в 94-то лето. Спестил си обаче, какви са субективните изживявания на лирическия херой първите три дни, докато влезе в час с тоз железотовар...
Вто Яну 12, 2021 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
...
2. Възможно е. Но не виждам смисъл да се прави.
...

На моето Ком-Емине на края на първия ден ми се ревеше от тежката раница.
На другата сутрин – за да не ги нося повече – изядох за закуска 400 грама сушеница и половин кило стафиди.
Останалите 200-300 грама стафиди изхвърлих в храстите. Закопах около 1 кг излишен багаж край пътя след Лакатник.

Преди края на Ком-Емине, на Поморийския проход се бяхме уговорили с ятака ни Дани да дойде с кола.
После той щеше да ни връща с кола от Емона до София.
Последните дни яко сме изгладнели и му поръчваме да ни купи различни храни, между които домати и сирене.
По време на Ком-Емине си мечтаеш за определени храни, които ти липсват. Аз бях изгладнял точно за домати със сирене.
През целия път до Поморийския проход си представях как ще се наплюскам с домати и сирене, как ще се натъпча до пръсване.
Дани дойде и донесе 2 доматчета! Каза, че са му се сторили достатъчно. Shocked

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Вто Яну 12, 2021 11:41 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Яну 12, 2021 11:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Стефан ме е изпреварил, докато съм писал Smile

Направих уточнение в началото на темата. Не става въпрос да се прави прехода без вода, храна и батерии. Идеята е за тези неща да не се ползват хижите, вкючително преспиване в тях.
Прехода не трябва да се превръща в бедстване, той трябва да носи удоволствие и удовлетворение на правещите го.
При внимателно планиране и подготовка мисля, че е постижимо.
На първо място поставям навигацията, защото всяко лутане и загубване удължава маршрута а с това и изразходваната енергия, вода, храна и т.н.

1.Приличен GPS плюс добър, водоустойчив телефон с навигация са задължителните две устройства. Преносимите батерии плюс соларно зарядно може би ще формират не малка част от товара на раницата.
2. Храната трябва да е висококалорична, с малък обем и трайна при условията на прехода. Дидо пита за ятаците - не се предвиждат такива, но има три места различни от хижите на които може да попълним хранителните запаси. Това са село Лакатник, Шипченският проход и Котел/или някое от селата в района/.
3. Водата ще се набавя от чешми, извори, рекички и потоци - ще е необходим и уред за пречистването и.
4. Спането - върху шалте във водоустойчив бивак сак. Набелязал съм някои заслони и параклиси по маршрута, като за параклисите специално трябва да се провери дали не се заключват.

Още съм в начален етап на планирането, така че всякакви съвети и мнения ще са ми от полза. Няма да тръгвам сам - не бих поел такъв риск. Двама души ще бъдем.
Смисълът е, че обичаме планината и...трудно е за обяснение...
Вто Яну 12, 2021 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

През целия път ...си представях как ще се наплюскам с домати и сирене, как ще се натъпча до пръсване.

И това потвърждавам, явно обезводняването + обезсоляването водят точно до такива мисли. Преди не ядях изобщо домати със сирене, а тогава не само мечтах точно това, но и като се прибрах, дълго ядох само това...
Вто Яну 12, 2021 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobbyfm



Регистриран на: 23 Яну 2014
Мнения: 130

Мнение Отговорете с цитат
Без ГПС е напълно постижимо, вземаш хартиени карти и решаваш проблемът със зареждане на батерии по хижите. Е, друг е въпросът, че ние като бяхме без ГПС навъртяхме минимум 50-60 излишни км. Бяхме с палатка, но няколко пъти спахме в хижи. За водата не виждам какво ти пречи да си наливаш от чешмичките до хижите, но да речем, че на повечето места е постижимо да се избегне и това. Но храна ако не зареждаш от тях, ще трябва да си предвидиш много допълнително време и усилия, за да слизаш до населените места в подножието на планината. За около седмица храна можеш да си носиш, но за повече е трудно. Ние като ходихме най-дългият участък без зареждане на храна ни беше около 10 дена. За максимално удовлетворение от планини без хижи и почти без хора можете да тръгнете от Връшка чука(примерно), вместо от Ком Very Happy
Вто Яну 12, 2021 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Tito питах за вариант с малко храна, но с ятаци.
Ако е правено от него, а и от други разбира се, ще е интересно да се чуе каква е логистиката в детайли.

Tito е един от първите популяризатори на маршрута в GPS-епохата (ако не и първия). Затова го подкокоросвам, един вид Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Яну 13, 2021 1:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Имаше някаква жена дето беше направила около 15лв разход за цялото Ком - Емине, а и блога и беше доста интересен, но не мога да се сетя как се казваше. Багажа и е бил две тениски и един панталон. 2кг орехи и бадеми, яла е сливи, малини, къпини, боровинки... Къде каквото намери... Мисля че беше от Хасково или Кърджали. Ако се сетите коя е пишете.
Сря Яну 13, 2021 10:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Кир Спитама



Регистриран на: 05 Апр 2018
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Twoo написа:
Имаше някаква жена дето беше направила около 15лв разход за цялото Ком - Емине...


9 лева според нея.
Ком-Емине или една красива старопланинска разходчица (Тери)
http://tery-robin.blogspot.com/2013/08/blog-post.html
Спирала е по хижите и е хапвала където я почерпят.
Не става ясно как е зареждала телефона, фотоапарата си и Mp3-player-а.
Набляга на проблемите с водата - пиела по много - 7 литра на ден.
Нейният преход, не е това което търся в планината.

ПП -
Цитат:
В хижите винаги си зареждах телефона и така и не стигнах до апарата...

Сря Яну 13, 2021 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov