ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ситуацията по Пътеката в Западна Стара Планина в 2021г.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Ситуацията по Пътеката в Западна Стара Планина в 2021г.
Автор Съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Ситуацията по Пътеката в Западна Стара Планина в 2021г. Отговорете с цитат
За да не се изгуби в темата в "Срещи и уговорки" го пускам тук, където е по-вероятно да го видят хора, планиращи прехода през тази година.

Ситуацията в горския пояс особено по билото е апокалиптична. Днес на сбирката на Тошкова чешма хора се пробваха и в двете посоки от Осенов преслап - Пътеката е много трудно проходима от нападали дървета вследствие вероятно на ураганния вятър преди Нова година. Тогава на Мургаш и Черни връх ветровете бяха над 45м/с (до толкова мерят уредите на метеоролозите) като тази фъртуна засегна предимно западна България. Според мен целият горски пояс от Чемерника и вероятно до х.Чавдар или поне Витиня е в такова състояние. Не знам дали ще се захване Горското с някакво разчистване, но мащабите на пораженията по гората са сравними с това, през което минах преди Ришкия проход през 2012-та с тази разлика, че сега е засегнат много по-голям участък.

Опити за нови рекорди тази година явно е безсмислено да се правят, а пък особено колоездачите направо не ги виждам Capitulate

Ще е добре хора, които ходят по тези райони през следващите месеци да дават обратна връзка тук каква е актуалната обстановка.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Съб Яну 23, 2021 10:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Значи от огоя към данчулица по реката го разчистват и сигурно утре ще е ок. Оттам натам не е ясно.
Съб Яну 23, 2021 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Светозар



Регистриран на: 03 Окт 2020
Мнения: 18
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте! Скоро ще тръгвам по маршрута с колело. Съвсем бях забравил за тази подробност с многото паднали дървета преди Мургаш. Има ли някой актуална информация колко е зле положението и колко е дълъг проблемния участък?
Сря Юли 07, 2021 6:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Светозар написа:
Здравейте! Скоро ще тръгвам по маршрута с колело. Съвсем бях забравил за тази подробност с многото паднали дървета преди Мургаш. Има ли някой актуална информация колко е зле положението и колко е дълъг проблемния участък?

Съфорумецът Радослав георгиев, който преди 2 седмици правеше Ком-Емине, ми писа, че много паднали дървета имало между пътя Врачеш–Ябланица и газопровода, тоест:

от тук: https://www.kade.si/index.html#map=19/2633451.23/5294472.45/0
до тук: https://www.kade.si/index.html#map=19/2635786.41/5290015.64/0

В останалите отсечки нямало толкова паднали дървета или пък падналите дървета вече били нарязани.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Юли 11, 2021 12:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Светозар



Регистриран на: 03 Окт 2020
Мнения: 18
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Привет!
Вчера се завърнах от дългата разходка по Пътеката. Исках да пиша след като преминах през въпросния участък, но в типичен собствен стил загубих телефона си още в първите часове от прехода и нямаше как да се включа по-рано с актуална информация. Паднали дървета има в участъка между спускането от Тодорини кукли и х. Пробойница. Също и между Мечулица и Белия камък. Колко затрудняват предвижването? Според мен ако става дума за нормално пешеходно преминаване въобще не си струва да се коментира допълнителната трудност и забавяне. Ако сте с колело, общото забавяне не е повече от час и за двата участъка. Ползват се всички техники - заобикаляне, прескачане, провиране отдолу, промушване през клоните и т.н. Преминаването не е сериозен проблем. Другото, което трябва да отбележа е, че за разлика от първото ми пешеходно преминаване, този път маркировката ме отведе директно до Белия камък, без преминаване през участъка с тръбопровода. Каква е ситуацията с паднали дървета в този район незнам и не мога да коментирам.
Успех на всички пътешественици Wink
Пон Юли 19, 2021 9:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Някъде из групите мернах и че чешмата на Арабаконак не работи. Да се има в предвид.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пон Юли 19, 2021 4:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Светозар написа:
... Другото, което трябва да отбележа е, че за разлика от първото ми пешеходно преминаване, този път маркировката ме отведе директно до Белия камък, без преминаване през участъка с тръбопровода. ...

Поздравления за прехода! Smile
Е, как така директно до Белия камък, без да преминеш през газопровода? Think

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Юли 19, 2021 7:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Светозар



Регистриран на: 03 Окт 2020
Мнения: 18
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Минавал съм в тази част само веднъж преди това през 2007-ма. До един момент, в който излязох на чакълест път, по който нормално май трябваше да продължа в западна/югозападна посока?? (вероятно водещ към тръбопровода), обстановката ми изглеждаше по-скоро позната. Почти веднага обаче след като излязох на този път, видях продължение на маркировката, което водеше в гората от другата страна на пътя. Имаше някаква значителна разлика в нивата (межу пътя и гората над него) и ми беше малко трудно да избутам колелото до горе. След като продължих по маркировката в гората, пътечката стана доста стръмна и само бутах. По едно време гледам жълта табелка с надпис нещо от рода на вр. Мургаш 1,30 часа и си викам "Да бе, да, още газопровод не съм видял" и малко след това се оказах на поляната на Белия камък. Не може да се обърка, най-малко заради информационното табло на Ойларипи. Останах да спя там, макар че пристигнах към 19 часа и имаше още доста време за предвижване по светло. Казват, че в района има мечка. Аз си свирках и мечка не срещнах, но точно в полунощ през поляната профучаха три джипа, идващи от Зла поляна и изчезнаха в гората. Добре че бях опънал бивито на страни, до табелката на Ойларипи. Така че ако случайно нощувате навън по тези земи, пазете се от подобни диви автоекземпляри Wink
Пон Юли 19, 2021 9:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ще ми простте моя въпрос на игнорант: защо този велик преход по Балкана е "Ком - Емине"? А защо не започва от Миджур?
Пон Юли 19, 2021 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Гранични неволи '1935-а...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 19, 2021 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, нали вече ги няма?
Пон Юли 19, 2021 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Традиция, сър Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юли 20, 2021 12:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Някъде из групите мернах и че чешмата на Арабаконак не работи. Да се има в предвид.


пресни новини:
На 18 юли 2021 г. работеше, но течеше като ракия. Ако си жаден, ще изчакаш минута, две и ще имаш вода...
Инак пътеката от паметника нататък до подножието на Звездец - от паметника надолу се слиза и се достига някакъв цигански бивак с всичките му екстри. От там нагоре или вървите по пътищата и дишате прахоляка на преминаващите жипки/там яко се сече и затова районът е гъсто населен с индоевропейци/ или следвате пътеката на КЕ. Гората, в която е прокарана последната е дотолкова нападала, че ходенето прилича на крива от висши хармоници.
Вто Юли 20, 2021 8:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Светозар,
Светозар 19.08.21 написа:
Другото, което трябва да отбележа е, че за разлика от първото ми пешеходно преминаване, този път маркировката ме отведе директно до Белия камък, без преминаване през участъка с тръбопровода.

stefan_iliev38 19.08.21 написа:
Е, как така директно до Белия камък, без да преминеш през газопровода?

Няма как да се премине без да се пресече трасето на газопровода. Същото е силно обрасло и не си го забелязал/01.09.18/.

Светозар 19.08.21 написа:
Казват, че в района има мечка.

Лична среща, 08.08.19 в м. "Стамболийското"
https://kade.si/#map=16/2639378.76/5289952.79/0
Вто Юли 20, 2021 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Светозар



Регистриран на: 03 Окт 2020
Мнения: 18
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Така трябва да е станало.. От първото ми преминаване помня, че тръбопроводът е прокаран успоредно на стръмен черен път, какъвто сега не разпознах. Иначе изкачвайки се нагоре от Белия камък към Мургаш и излизайки горе над горския пояс си припомних, че със сигурност това беше пътеката, по която около полунощ се изкачихме почти до върха през 2007-ма. Беше доста тежък момент.. За самото изкачване - според мен дори и с велосипед не е чак толкова страшно. Да, стръмно е, но пък маркировката е перфектна, пътеката е ясно очертана, няма нападали клони и шума, които допълнително да затрудняват изкачването. Това ми беше първия маркер за успех на прехода и имах късмет, че дежурният метеоролог излезе пичага и ми направи ето тази снимка за спомен:


Вто Юли 20, 2021 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov