ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ако още не сте се квалифицирали
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Ако още не сте се квалифицирали
Автор Съобщение
BergAdler



Регистриран на: 19 Окт 2007
Мнения: 8

Мнение Ако още не сте се квалифицирали Отговорете с цитат
БЪЛГАРСКИ ТУРИСТИЧЕСКИ СЪЮЗ КУРС „ПЛАНИНСКИ ВОДАЧ – ЗИМЕН ПРОФИЛ” УЦ „Мальовица”

<< Назад

26/02/2021

БЪЛГАРСКИ ТУРИСТИЧЕСКИ СЪЮЗ

КУРС „ПЛАНИНСКИ ВОДАЧ – ЗИМЕН ПРОФИЛ”

УЦ „Мальовица”

02-11.04 2021 г.

Изисквания към участниците:
•Преминат курс ,,Планински водач - Летен профил”.
•Участниците в курса да са с добра физическа подготовка и издръжливост.Ще бъде направен входящ тест!
•Да имат завършено средно образование,
•Подходяща екипировка, съобразена с теренните условия и променливите метеорологични условия.

Необходими документи
•Копие на удостоверение за преминат курс ,,Планински водач - летен профил” ,
• медицинско бележка, че сте клинично здрави,
• планинска застраховка за не по-малко от 1000 лева,
•лична карта,
•туристическа членска карта с марка за 2021 г. към БТС
•документи доказващи опит в туристическата дейност заверен от туристическото дружество,
•2 снимки и копие от дипломата за завършено образование

Необходима лична екипировка :
•Алпийска седалка, каска, котки, пикел/сечиво, 2 карабинера с муфа
•2 броя прусеци - съответно 1 метър и 5-6 метра
•Раница, аптечка
•Термо бельо – горно и долно
•Топла дреха – тип поларено яке
•Изолация - тип пухено яке
•Водо и ветроустойчиви яке и панталон
•Топли ръкавици – 3 броя
•Шапка – 2 броя
•Зимни алпийски обувки с твърда подметка
•Гети
•Слънчеви очила/ски маска
•Снегоходки
•Слънцезащитен крем
•Шише за вода/термос за топла напитки
•Челник с два чифта нови батерии
•Компас
•Пособия за писане


Препоръчителна екипировка:

Лавинен комплект - Лопата, сонда, лавинен уред

Спален чувал за минусови температури

Материални условия и заявки

Разходите за пътни и храна и нощувки са за сметка на туристическото дружество, изпращащо участника или на самия участник.

Участниците в курса, е необходимо да се явят на 2 април 2021 г. в 13:00 ч. в УЦ „Мальовица“. Таксата е 700 лв. и включва нощувка, закуска и вечеря, преподаватели, административно обслужване и ползване на общ инвентар.

Заявки за участие се приемат до 22.03.2021г. на тел. 0882 966 310 и тел. 0882 566 777

Заплащането ще се извърши в брой или по банков път срещу фактура.

4. Капацитетът на групата е до 20 души, включително гл. ръководител и медицинско лице. След попълване на максимално допустимата бройка за участие, приемането на заявки се преустановява. Не се допуска включването на други участници по време на осъществяване на обучението. При по малко от 10 души курсът няма да се провежда.


Изпълнителен секретар:

/доц. д-р инж. Румен Драганов/
Съб Фев 27, 2021 8:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
За някои явно е по-важно да се направи курс "Зимен профил" през април, отколкото участването в изборите...

А може да са планирали изборна секция на Мальовица? Определено ще имауспех, ако е така Laughing

Интересно, че лавинния комплект е препоръчителен, чувала също - явно идеята не е да се ползват...
Чет Мар 11, 2021 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
За някои явно е по-важно да се направи курс "Зимен профил" през април, отколкото участването в изборите...

А може да са планирали изборна секция на Мальовица? Определено ще имауспех, ако е така Laughing

Интересно, че лавинния комплект е препоръчителен, чувала също - явно идеята не е да се ползват...


Еее момчи, ти откакто стана президент на организацията с която "нямаш нищо общо", въобще не си даваш компетентните си мнения тук ... форума много загуби от тая работа .
Чет Мар 11, 2021 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, Калояне, къде, какъв президент съм станал?!
Къде го видя това, или реши по стар форумски навик, да говориш от общи съображения?

Тук всички са толкова компетентни, че нямат нужда от моето мнение Laughing

А иначе да - информацията за подновяването на курсовете на БТС е пусната от бившия председател на АПХ...
Пет Мар 12, 2021 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
А бе момчи, Калоян може и да греши в дреболиите, ама е съвсем коректен, че орумът губи много.
А ти грешиш - едва ли ще се намери орумец, независимо колко е конпентентен, който да каже, че няма нужда от твоите коментари. Зачитам ги винаги с удоволствие макар че не смъ баирбудала. Благодарности.
А че може да си имаш съображения да не коментираш или да нямаш възможност е отделен въпрос.
Всичко хубаво! Smile
Пет Мар 12, 2021 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Калояне, Калояне, къде, какъв президент съм станал?!
Къде го видя това, или реши по стар форумски навик, да говориш от общи съображения?



Еее да извинявам се Smile .. Не си президент, а вицепрезидент. Това е едно време като Батето и Вуцата във футбола Smile

" Тук всички са толкова компетентни, че нямат нужда от моето мнение "

Според мен винаги е нужно мнението на специалист като теб, когато се изказва като такъв, а не като политик и човек с пристрастия .. Smile
Пет Мар 12, 2021 1:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, член на управителния съвет, няма "вицепрезидент" в сдружението. То се ръководи от Управителен съвет от 5 човека, а един от тях е председател, в случая Любо Попйорданов.

А иначе обучението за планински водачи на БТС беше спряло за известно време, поради реорганизация на кадрите и сега гледам почва наново, за съжаление по същия порочен начин (не отговарящо на закона за професионалното обучение)...
Пет Мар 12, 2021 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Лавинният комплект (лопата, сонда, лавинен уред) е препоръчителен може би защото ако нямаш, организаторите ще ти осигурят такъв. А не защото идеята е да не се ползва. Що за грешен извод?

То и въже не пише, че влиза в задължителната екипировка.
Можем ли да направим извод, че идеята е да не се ползва въже?
Разбира се, че може да се направи такъв извод, ала този извод би бил погрешен, некомпетентен и смешен.

Който иска да гласува на изборите, предполагам че ще може да се транспортира и да гласува.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Мар 12, 2021 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2242

Мнение Отговорете с цитат
Без да взимам някаква страна, ако трябва да гледаме обективно , този курс е несериозен. На запад се обучават с години за подобни неща. Тук е една седмица и то зимен профил.
Пет Мар 12, 2021 9:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Как не се сетих - там имат лавинни комплекти за всички, и ще им раздават, ако някой не си е намерил. И чували ще им дават за бивака, ако не си носят.

А за въжетата... Като знам инструкторите на БТС колко разбират от въжета, може би по-добре да не ползват. Освен ако нямат измежду курсистите тази година някой като Джу, който на последния им зимен курс им е опъвал парапети. Много парапети Laughing
Пет Мар 12, 2021 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
А иначе да - информацията за подновяването на курсовете на БТС е пусната от бившия председател на АПХ...


Т.е. форумния потребител BergAdler е бившия председател на АПХ?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Мар 12, 2021 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Без да взимам някаква страна, ако трябва да гледаме обективно , този курс е несериозен. На запад се обучават с години за подобни неща. Тук е една седмица и то зимен профил.

Може би случайно си пропуснал, че едно от изискванията е:

„документи доказващи опит в туристическата дейност заверен от туристическото дружество“

(Ама как се дразня, като се пропускат запетаи! Mad )

Едва ли смяташ, че всеки може да се яви на този курс и за 9 дена да вземе документ?

Чудя се – колко време протича зимният курс за платени планински водачи, организиран от АПХ, и дали при него е задължително участниците да носят свой лавинен комплект... Think


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Мар 12, 2021 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Според мен е така Дидо, поради ред причини Very Happy
Човекът, който държи всеки да излиза с името си, ще се окаже с много профили...
Но пък той ми обърна внимание върху тази обява, аз бях спрял да следя, и щях да я пропусна... Очаквах информацията за възобновяването на учебния процес на БТС (спрял за повече от година) да дойде от друго място, но явно ги е срам да ми кажат, че ще си го карат като преди Laughing

Стефчо, дипломите, които издва БТС на завършилите тези курсове, са същите, които издава и АПХ. За професионални планински водачи (много мразя хората, пишещи по някоя тема, да не познават терминологията...).
В Държавните образователени изисквания по професията, задължителени за всички, които скоро ще бъдат заменени от Държавен образователен стандарт (в проект), няма разграничение между зимен и летен курс, обучението е един непрекъснат процес. При зимните практически занимания лавинния комплект (уред, сонда и лопата) е задължителен за курсистите. При биваци е задължителна постелката и спалния чувал. Както и газовото котлонче, защото биваците се правят обикновено на места, където няма вода и се топи сняг... Между другото щеките също са задължителни, и при летни и при зимни условия.

Тази година двата курса на АПХ имат 12 дни практически зимни занимания, в различни планински масиви, като част от тях са за техническо обучение (4), а останалите 8 под формата на преходи във високата планина, с практикуване на научените преди това техники (и изпити върху тях...). Тези 12 дни са предшествани от не малко теория по темата - екипировка за зимни условия, сняг и лавини, движение по сняг и лед и осигуряване, възли и обвръзки, зимни биваци и други, за които като общо също са необходими няколко дни.
Съб Мар 13, 2021 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Аз терминологията я знам добре, но използването на „платен планински водач“ го наложиха хора, които проглушиха фейсбук групите и форумите с оплакванията и вайканията си, че водачи без дипломи им взимали парите и им подбивали цените.

Kaloyanv е прав, че в другите държави обучението продължава години, а тук е несериозно –
и БТС, и АПХ те обучават 10-12 дена и ти дават диплома, пък после – http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=123174#123174:

„катерим към върха с устрем, подобаващ само на най-коравите алпинисти! – ама що стана така, че клиентът ми се претрепа, като бях отличникът на АПХ и си носех собствен лавинен комплект на „практическите им зимни занимания“ в продължение на 12 дни?!?!?!

Не е като да не са ми разказвали очевидци как са протичали „практическите зимни занимания“ на АПХ и дали са си носили собствени лавинни комплекти, но хората ме знаят, че каквото ми споделят, то си остава между нас и няма да тръгна да го разгласявам. Та работата тук ми прилича на „присмял се хърбел на щърбел“.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Мар 13, 2021 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Стефан, единственото място, където се появяват словосъчетанията "платен планински водач" и дори "платени групи" са в твоите писания, може би имаш някаква професионална деформация към думата "платен"?

Курса на АПХ е 960 часа (както закона го изисква). Коя е държавата, в която се взима същата диплома срещу повече часове обучение? Да, в повечето страни обучението е разхвърляно в повече от една година, но броя часове със сигурност не е по-голям.

С този пример, в който завършил курса е надвишил правата си и е имало фатален инцидент почваш да ставаш банален, за 3 години нищо друго ново ли не измисли?

Падат хората в планината, дори и водачите падат - ако си спомняш случай от преди малко повече от година? И на най-добрите се случва...

Между другото, интересно ми е какво щеше да говориш, ако беше паднал човекът, който ти си окуражавал и "осигурявал" на Злия зъб миналата година? И дали факта, че не ти е платил променя нещата от етична гледна точка?

Не те ли беше посъветвал някой да не спориш с мен, между другото? Laughing
Нед Мар 14, 2021 9:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov