ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Моторните шейни и новото поколение планинари
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Моторните шейни и новото поколение планинари
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
...
П.С - Все пак така като гледам , към едни неща сме непримирими, а към други, които са по-важни .. сме ги приели за нормални. То и затова планината става все по популярна. Хората искат да избягат от кочината които сами са си създали и тепърва ще става още повече, съответно и планината ще се превърна в някои си част в такова нещо, ако не се вземат адекватни мерки Smile

Калояне, мислех да не ти пиша, ала накрая все пак реших да те накарам да се замислиш, защото виждам, че не можеш да разбереш реакцията на някои съфорумци и защо те са на различно от твоето мнение. Опитай се да си отговориш на въпросите:


Ако имаше твой частен имот в планината, щеше ли да си доволен, ако непознати с моторни шейни те издебнат и ти влязат в имота?

Няма ли да се разбереш с „шейнарите“ да не им създаваш проблеми, ако обещаят да не влизат в частния ти имот?

Ако „шейнарите“ спазят обещанието си – няма ли да си кротуваш и да не създаваш проблеми на „шейнарите“?

Ако „шейнарите“ нарушат думата си и те издебнат, докато не си в имота си, и влязат в имота ти – какво ще направиш?

Няма ли да „започнеш война“ с шейнарите, за да опазиш собствения си частен имот?

Няма ли да призовеш приятели и туристи да водят войната от твое име?

Няма ли да разчиташ туристите да подават сигнали срещу „шейнарите“ и така те да пазят собствения ти частен имот?

Няма ли да постигнеш „с 1 куршум 2 заека“ – хем ще си опазиш частния имот, хем ще излезеш супер герой и „доблестен борец за защита на българската природа“?


Калояне, виждам, че си с добри намерения, ала си малко наивен, няма да се обиждаш. Такива като тебе ги използват да викат на протести по площадите...



Още по темата за моторните шейни:

Източник: Коментарите под публикацията https://www.facebook.com/IvanVazovHut/posts/5087551294598706


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Фев 24, 2022 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
С години, шейните се разтоварват на паркинга на Морени при обръщалото на автобуса, при представители на полицията и тия от общинската охрана, дето спират колите. Преди години, хората и полицаите с шейни се разхождаха по долното плато, ходейки за разпивка и лов до Каменното здание. Правеха проблем на нарушители като мен, защото е вододайна зона, а и ги притесняваха.
За шейните, качващи се през Ярема и Брезите, баси хората - крият се вместо да си паркират на Алеко.
Стефко, не те разбрах с частния имот, какво общо има с хижата, шейни не разбрах да са влизали вътре, че е и парцела наоколо да е на Венци, все тая, човека си написа че в бил съучастник досега, като Божков ще излезе.
Аз още се чудя кое е по-вредно - стотици коли от Златните до Офелиите или две-три шейни. Като ще е парк, да спират всичко и да засипят пътя, и да си щъкат сърничките.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Фев 24, 2022 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Мне, не съм от обидчивите, а то и няма защо. Ами то общо взето с такова мислене като твоето ... добре си го докарваме Smile Вечни съмнения във всичко и нулева дейност Smile .. Е там на другата тема писах за козите, оказа се че и там не е добре .. Сега тоя се разревал за шейните, ама и това не е добре. Сега ми казвате че и това било нормално ...

Или пък ми обяснявате, как това не можело да се сравнява с нещо друго .. Аз питам какво значение има , така или иначе нищо няма да направим. Ще си натискаме парцалките и нищо няма да направим Smile А недай си боже някой да направи нещо ... мале Smile веднага ще му намерим цаката ..
Чет Фев 24, 2022 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Източник: БНТ 1 – Трябва ли да се регламентира използването на моторните шейни в природните паркове?

Венцислав Златарев, хижар на хижа „Иван Вазов“:

Цитат:
Опазването на природата, съхраняването на нейната девственост и чистота е изключително важно. В националните паркове по закон и по уредба е абсолютно забранено движението на всякакви моторни превозни средства, а в нашите паркове това се случва постоянно, което пречи на дивите животни и на туристите.


Хайде сега, някой да ми обясни как да се отнасям към човек, който твърди, че в националните паркове по закон и по уредба е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО движението на ВСЯКАКВИ моторни превозни средства? Think

kaloyanv написа:
... Аз питам какво значение има , така или иначе нищо няма да направим. Ще си натискаме парцалките и нищо няма да направим Smile А недай си боже някой да направи нещо ... мале Smile веднага ще му намерим цаката ..


Калояне, като за начало, можеш да насочиш усилията си към „опазване на природата, съхраняването на нейната девственост и чистота“.

За целта можеш да си зададеш въпроса:

Ако искам да опазя природата чиста и девствена, ще посещавам ли частна хижа в национален парк, която събира 98 туристи, няма пречиствателна станция и се зарежда с джип (моторно превозно средство)?

Можеш да зададеш същия въпрос и на 2,3 хилядите, които са споделили публикацията-призив на Венцислав Златарев.
(Обърнете внимание – 2,3 хиляди! Че то война да беше станала в България, нямаше да има толкова споделяне!)

И тогава можеш пак да дойдеш тук и да напишеш, че имаме „вечни съмнения във всичко и нулева дейност“. Smile



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 25, 2022 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... някой да ми обясни как да се отнасям към човек, който твърди, че в националните паркове по закон и по уредба е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО движението на ВСЯКАКВИ моторни превозни средства? ...

Защо трябва някой да ти обяснява? Има бол теми назад из форума, където е посочвана конкретна разпоредба, разписваща забрани, част от които са нарушавани ЛИЧНО ОТ ТЕБ/например определени неразрешени посещения в резервати/, и за които, като ти се обърне персонално внимание, ловко си затрайваш и продължаваш с дървената философия... На такива злостни и нагли рецидивив-нарушители като теб, няма никакъв смисъл да се обяснява нищо. Ще разбереш от говор, колкото шейнарите. За такива категории люде се налага предприемането на други мерки.
Пет Фев 25, 2022 3:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение This map shows where on Earth humans aren’t Отговорете с цитат
https://www.nationalgeographic.com/science/article/where-people-arent

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Фев 25, 2022 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
stefan_iliev38 написа:
... някой да ми обясни как да се отнасям към човек, който твърди, че в националните паркове по закон и по уредба е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО движението на ВСЯКАКВИ моторни превозни средства? ...

Защо трябва някой да ти обяснява? Има бол теми назад из форума, където е посочвана конкретна разпоредба, разписваща забрани, част от които са нарушавани ЛИЧНО ОТ ТЕБ/например определени неразрешени посещения в резервати/, и за които, като ти се обърне персонално внимание, ловко си затрайваш и продължаваш с дървената философия... На такива злостни и нагли рецидивив-нарушители като теб, няма никакъв смисъл да се обяснява нищо. Ще разбереш от говор, колкото шейнарите. За такива категории люде се налага предприемането на други мерки.

Vladofff, нали се разбрахме, че има специална тема, която да използваш по предназначение:

Изказвания на форумни потребители,обсебени от stefan_iliev38

Аз какво питам, ти какви ги пишеш... Изобщо вникваш ли във въпросите ми или като видиш мое мнение и бързаш да налиташ и да пишеш неверни неща и глупости?

Хората сами ще преценят кой продължава с дървената философия.

П.П. Ще напишеш ли мерките, които се налага да се предприемат за „такива категории люде“, че ми стана любопитно какви са тези мерки? Може и в другата тема, за да не мацаш повече тази тема. Smile



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 25, 2022 3:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, аз не виждам какво искаш да кажеш и какво е посланието ти. Има доста сигнали от много хора и организации. С това си писане, какво ти е посланието не разбирам. Защо се концентрираш върху човека, при положение че ние говорихме за проблема. ОСвен ако не мислиш че това не е проблем, не си казал каква ти е позицията.
Пет Фев 25, 2022 3:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3044

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:

Хората сами ще преценят кой продължава с дървената философия.

Именно:
1. Влязъл в резерват,
2. Публикувал снимки на нарушението,
3. Налице е действащ Закон за защитените територии, забраняващ действията по т.1.
4. Продължава да нахалства на тема забрани.

Хората просто няма да имат никакъв проблем да преценят.
Пет Фев 25, 2022 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic
vladofff написа:
stefan_iliev38 написа:

Хората сами ще преценят кой продължава с дървената философия.

Именно:
1. Влязъл в резерват,
2. Публикувал снимки на нарушението,
3. Налице е действащ Закон за защитените територии, забраняващ действията по т.1.
4. Продължава да нахалства на тема забрани.

Хората просто няма да имат никакъв проблем да преценят.

Vladofff, да, хората сами ще преценят кой продължава да нахалства. Very Happy

Явно много те дразни, че хора ходят в резервати и публикуват снимки, загнездило ти се е в ума и те човърка, и не ти дава мира и покой. Very Happy

П.П. Публикуваните от мен снимки – има ли ме заснет на някоя от снимките? Wink

П.П.П. Не разбрах за мерките, които се налага да се предприемат за „такива категории люде“? Smile
Off Topic


По темата:


Калояне, прав си, аз мнение по темата с моторните шейни не съм давал (въпреки че някои хора по-горе ме изкараха, че „нахалствам на тема забрани“, което не е вярно, разбира се).

Понеже ти се чудеше защо не срещаш разбиране у някои хора във форума и защо бездействат, реших да ти предложа да си отговориш на няколко въпроса. Посланието ми е именно такова – ако си отговориш на въпросите, може би ще разбереш позициите на съфорумците.


П.П. Аз нямам моторна шейна, 1 път само съм се возил на моторна шейна и много рядко имам вземане-даване с моторни шейни в национални паркове, затова не мисля, че съм най-компетентен да изказвам мнение как трябва да се реши проблема с карането на моторни шейни в националните паркове.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 25, 2022 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Ами това което пишеш за хижаря е доста встрани. Много преди той да да тръгне да се оплаква има различни и много бройни оплаквания, тези неща да влязат в някакъв ред. Сега, това за частните хижи с никакви пречиствателни станции, преполагам е един съвсем отделен проблем .. Smile .

Това което аз казвам, че ако не се шуми за нещо, то си остава така и няма никакво движение. Ние сме прекалено толерантни към всякакви неща и неправди, въпреки че това не ни е най-големия проблем във България със сигурност.
Пет Фев 25, 2022 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Аз нямам моторна шейна, 1 път само съм се возил на моторна шейна и много рядко имам вземане-даване с моторни шейни в национални паркове, затова не мисля, че съм най-компетентен да изказвам мнение как трябва да се реши проблема с карането на моторни шейни в националните паркове.

Стефане, че ти ако имаше моторна шейна, щеше да си най-компетентният и предвиждам решението ти за каране в националните паркове. Very Happy Това важи за всички, разбира се.
Пет Фев 25, 2022 6:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Имат всъщност точно един сериозен кусур предприетите от Венцислав Златарев действия. Той се състои в това, че е решил да потърси помощ от общността, обществото, държавата и т.н., едва след като е бил по някакъв начин лично засегнат, но не и преди това, когато е бил съвсем наясно със съществуването на този проблем. С други думи -- иска подкрепа, но не е дал когато е можел преди това. Според мен с подобен начин на мислене и действие не би могло да бъде постигнат най-добър резултат и това не е най-добрия възможен пример за подражание. Моето верую е безусловно да давам по ненатрапчив начин. Други ще отсъдят дали и доколко съм успял.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Фев 25, 2022 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Имат всъщност точно един сериозен кусур предприетите от Венцислав Златарев действия. Той се състои в това, че е решил да потърси помощ от общността, обществото, държавата и т.н., едва след като е бил по някакъв начин лично засегнат, но не и преди това, когато е бил съвсем наясно със съществуването на този проблем. С други думи -- иска подкрепа, но не е дал когато е можел преди това. Според мен с подобен начин на мислене и действие не би могло да бъде постигнат най-добър резултат и това не е най-добрия възможен пример за подражание. Моето верую е безусловно да давам по ненатрапчив начин. Други ще отсъдят дали и доколко съм успял.



Добре Ведрин, ти си учен човек и знаеш добре че едно единствено действие на даден човек, няма отношение към самия проблем. Ти пишеш за него ( човека). Аз питам за проблема и това дали наистина е проблем.

Относно личноста, не желая да я коментирам, не са един и двама човека, които като видят зор, ходят и търсят подкрепа, но те дефакто не искат подкрепа, те искат да си наложат тяхното мнение. Това го разбирам добре и не ми харесва също ...
Пет Фев 25, 2022 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
vedrin написа:
Имат всъщност точно един сериозен кусур предприетите от Венцислав Златарев действия. Той се състои в това, че е решил да потърси помощ от общността, обществото, държавата и т.н., едва след като е бил по някакъв начин лично засегнат, но не и преди това, когато е бил съвсем наясно със съществуването на този проблем. С други думи -- иска подкрепа, но не е дал когато е можел преди това. Според мен с подобен начин на мислене и действие не би могло да бъде постигнат най-добър резултат и това не е най-добрия възможен пример за подражание. Моето верую е безусловно да давам по ненатрапчив начин. Други ще отсъдят дали и доколко съм успял.

Добре Ведрин, ти си учен човек и знаеш добре че едно единствено действие на даден човек, няма отношение към самия проблем. Ти пишеш за него ( човека). Аз питам за проблема и това дали наистина е проблем.

А, учен, какъв учен, дори PhD нямам. Smile

Човекът е съществена част от проблема. Обясних защо мисля така. Моите наблюдения са, че мнозинството разсъждава и действа предимно с подбуди като гореописаните -- това е същинският проблем не само със шейните, а и с много други неща... И очевидно решението не би било добре да бъде в духа на "няма човек -- няма проблем". А иначе добрият пример все пак съществува тук-там, макар и твърде нерядко възприеман от мнозинството като "лудост" -- например:

vaskoo написа:
Ванката на Чакъра обикаля и дебне, колегите му от парка (от околните райони) му се присмиват, че си гледа работата, това е само пример.

И най-сетне, позволявам си да изразявам мнение, защото познавам тези люде лично и съм бил свидетел на действията им за разлика, например, на споменатите няколко хиляди във Facebook. Дано не ми се сърдят...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Фев 25, 2022 8:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 8 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov