ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Моторните шейни и новото поколение планинари
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Моторните шейни и новото поколение планинари
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Разбирането явно не ти е силната страна. Къде казвам, че път е туй, по което зимата може да се качи автомобил?

Сотиров написа:
Пътят за Снежанка се използва за писта, но не престава да е път, както това личи по автомобилите, които успяват да се качват по снега.

Аз няма какво да добавя. Васко ти е написал по-горе над какво да се замислиш. Wink

Сотиров написа:
А по твоята логика - "я виж цените на горивата, та със законите ли ще се занимаваме!", могат да се оправдаят всички некадърници. Не разбра ли, че именно дупките в закона пречат да се санкционират шейнарите? Защото по закон те имат това право! Ама ние ще чакаме да паднат цените на бензина, па тогава ще му мислят за законите. Колкото са мислели преди да се качат.

Това, което си написал, не е моя логика, а твоя измислица. Smile

Не, не съм разбрал, че именно дупките в закона пречат да се санкционират шейнарите.

Кои са тези дупки в закона? Какво трябва да се промени в закона?

Какво право по закон имат шейнарите?



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Нед Мар 06, 2022 11:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Васко, не знам какъв е статутът на този път до Снежанка. Не виждам защо да не е общински, след като води до кулата със сладкарница, с ресторанти и паркинг. Забранителни или някакви специални знаци няма. Това ли е проблемът, не разбирам, статутът на пътя? Написах, че е път, който зимата се използва за писта, но продължава да се използва и като път от автомобилите, които могат да газят снега. Защо трябва върху този очевиден факт да се градят предълги съчинения? Защо са тия абсолютно излишни въпроси, които задава Стефан? Какви били дупките в закона? Ами дупки са, щом пропускат да регламентират някакви превозни средства, които са далеч по-рискови от мотопедите, а законът мълчи, сякаш ги няма. Какво трябвало да се промени в закона... Не е ли ясно? Трябва се допълни с правила за моторните шейни и подобните, за които той в момента мълчи. Ама защо продължаваме тази празна дискусия? За велосипедите има текстове, за АТВ-тата и шейните няма. Как тогава те да бъдат санкционирани, след като за закона те не съществуват? Все едно да дойдат извънземни с някакви фърчопляктори и КАТ да ги санкционира за превишена скорост. Ами като никъде не е посочената тяхната максимално разрешена скорост? Досадни станахме! На мен ми омръзна.
Пон Мар 07, 2022 1:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Днес следобед си се возеха двама с една шейна от Алеко към Каменното здание. Спасители не бяха. От Парка ги гонеха (наум) да ги хванат. Общинска полиция и нормалната такава, пред угрозата да вземат да станат очевидци на нарушение, си запалиха служебните коли и отидоха на завет и лаф-моабет в Морени. Воюващ гъбар/хижар нямаше наоколо, сигурно с тия няма уговорка. Мнението ми не е в отговор на уважавания г-н Сотиров, а към заявеното желание от някакви органи да се справят с шейните. А следобеда горе бе чудесен.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Мар 20, 2022 8:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако шейната е минала по улея към Каменото здание и не е сужебна, значи са ги застреляли без предупреждение. Така поне пише на табелите. Лелей, хорър!
Нед Мар 20, 2022 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Безмоторните шейни и новото поколение планинари Отговорете с цитат
Ето го и най-новото поколение планинари, извратени от малки - не стига че карат шейни в национален парк, ами и шейните са безмоторни Laughing



_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Мар 29, 2022 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Лелее! По пистата ли се пуснахте? Явно разрешават шейни на лифта?
Вто Мар 29, 2022 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не сме се пускали по пистата, тази е стръмна за шейни, а и имаше скиори. В събота закрихме ски-сезона там.
На лифта пускат, да. От Исмаилица надолу се пусна клонингът, да е в парка все пак. Другия път ще направим семейно пускане към хижа Македония и надолу по пътя към реката.
За шейни е супер на Витоша и на Боровец, когато няма скиори. Мек сняг трябва за това екстремно преживяване, на леда горе не ставаше за бързо пускане, че това бялото дето се вижда на снимката е лед повечето.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Мар 29, 2022 5:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И тия шейни, макар и "безмоторни", ми се виждат рискови. Особено по пистите. Не само заради възможно сблъскване със скиор, но и защото са трудни за управление и спиране при голям наклон. Впечатленията ми са от малката разходка до Седемте езера, за която споменах. Първата част на пътя ми надолу беше под лифта. А той също е оживена писта. Задмина ме някакъв чичко точно с такава шейна и с дете в скута. Шейната беше доста бърза, защото е върху ски. Той обаче не може да завие като със ски, дори рало не може да направи. Разчита на някакви мижави "спирачки" и на петите си в снега. Несигурна работа!
Вто Мар 29, 2022 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пързалям се с шейна от 30 години, не по детски и с преправени шейни, със ски отдолу. С това нещо не се спира волево на наклон, управлението е доста хипотетично. Сравнено с пускането с шейни, ските са занимание за кибици. По пистата на Черни връх сме засичали скорост от около 100 км/ч, но лаишки, с хронометри и при идеални условия. След падане от шейната съм се прибирал почти гол (по ластик на боксерки и парчета яке по раменете, обувки и чорапи) с последния автобус от Морени, шофьор се шокира повече отколкото бях контузен, измръзнал и гол.
Въпросната шейна е обикновена детска, не става за такива неща, не ги и правим. Случвало се е да има скиори по някои ски-пътища и писти, но съзнателно избягваме скиорското време от деня, или се пускаме по необработени склонове. А дете пред възрастен е предпоставка за сериозни поражения за детето.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Мар 29, 2022 7:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, за това говорим! Да не споменавам за оня идиот, който уби детето си, като го возеше отпреде си. За награда го изпратиха консул нейде си.
Вто Мар 29, 2022 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
В Австрия и Германия в ски курортите съм виждал отделни трасета изключително за шейни. По тях се пускат с по-големички дървени яки шейни (може да си донесеш и твоя). Пробвахме, много е готино. Но на профи като Васко сигурно ще му е скучно Wink
До горе се ползва или лифт, а на едно място имаше Унимог с ремарке, който возеше до горе.
Вто Мар 29, 2022 10:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
А преди до 7-8 години на Боровец пускаха на кабинката и на Ситняковския с шейни. По мусаленската пътека (път) беше много приятно.
Вто Мар 29, 2022 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не ми се хвалете, че сте се срещали с лъв! В зоологическата... Вие си нямате на идея какво означава спускане с шейна! Годината е, когато се е родила баба ви. Да речем, 1950. Моята леля живее на ул. "Света гора". Големите момчета, вече в гимназията, приготвят КОРМИЛАЧКАТА. Запомнете тая дума. Няма я в "Декатлон". Това е четириметрово чудовище, всъщност четириметрова талпа с въртяща се предна приставка. Най-големият проблем по онова време - след войната! - беше намирането на дебелия болт, около който се въртеше предницатна. Под дъската и предницата - затъкнати арматурни железа. Малей, искри фърчат! На кормилачката са седнали седем-осем момчета, аз съм заврян някъде между тях. Най-важен е водачът, неговите крака управляват болида. Началото е в двора на сегашния Математически факултет. Брей, оттогава е връзката ми с него! Право надолу, пресича се сегашният булевард и със скоростта на звука се лети до Перловската река. Направо хорър! Обаче няма автомобили, няма и хора. Само пистата, дълга колкото Стената. На Стената нямаше лифтове, и на улицата също. Големите момчета влачат нагоре шейната, аз като най-малък съм освободен от тази повинност. Та тъй беше, значи, преди 70 години в снежна София. Crying or Very sad
Вто Мар 29, 2022 11:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Почти съм профи, пускайки се преди 20-на години от Черни връх до Воденицата, заедно с приятел, незнайно се включихе в шампионата по спускане с шейни. Изведнъж видях надпис "Старт" и учудени хора наоколо, изпреварихме всички (заради засилката отпреди старта) по трасето надолу до обръщалото на автобуса, където имаше друг надпис "Финал", камери, репортери и т.н. Ние спряхме и свърнахме към лифта за следващо спускане. Сега по витошките алеи има доста повече хора (което е много хубаво), отколкото преди 20-на години, вече не е разумно да се спуска човек там с шейна през почивните дни, евентуално през седмицата би могло. Иначе на хижа Звездица се прави заледен улей за шейни. Конярника е чудесен за такива простотии, та чак до Княжево Very Happy
От Сиврикая до Голям Котур също е много благ склона, от Синята стрела надолу също. А за пътя хижа Персенк - Орехово да не казвам, докато минаваше верижна зимна машина и го утъпкваше.
По Мусаленска и по Ситняковския път е много приятно с шейна, както и по пътя от връх мечит през хижа Мечит до бившата писта на Говедарци (за която се чуват някои добри слухове). На лифтовете не пускат с шейни, понякога става след много разправия, че все пак нямат разписана такава забрана. Откъм здравни щети не мога да достигна висините vladofff, но мога да разкажа как се шибваш в стълб от зимната маркировка, как срещаш челно незаобиколим смърч, как пропадаш и се заклещваш в отводнителна шахта, как влиташ в голям шипков храст и запецваш вътре по средата, как увисваш с главата надолу с един заклещен в чатал глезен, бивайки изхвърлен нагоре от подценен праг.
Да не отклоняваме вниманието от моторните шейни все пак, а младите планинари се радват на спускането, макар още дъртите да дърпаме шейните нагоре. А който иска да тренира - да дърпа шейна с багаж нагоре.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Мар 29, 2022 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5787
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Имам много мили спомени от шейнарстване из Витоша, обикновено по дълги маршрути от Черни връх та чак до населените места в подножието на планината. Като се замисля -- имаше не по-малко теглене от спускания. Сложно бе съжителстването със скиори, пешеходци, а и автомобили. Едно от любимите беше спускането от Кумата към Златните мостове -- хем доста стръмно на места, хем далеч от екстремно.

Кормилачките и аз ги помня. Техния терен бе по-ниско и предимно на лед. Гледах ги с известна завист, тъй като все нямах възможност да ги пробвам. Сякаш вече бяха на изчезване през 70-те и 80-те.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Сря Мар 30, 2022 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Страница 10 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov