ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Моторните шейни и новото поколение планинари
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Моторните шейни и новото поколение планинари
Автор Съобщение
grendel



Регистриран на: 05 Фев 2013
Мнения: 18

Мнение Отговорете с цитат
Това е проблемът в БГ, че беззаконието е законно. Дали има барем един глобен моторист, такъв с моторна шейна или пък с АТВ? Дълбоко ме съмнява. А, както казваш - хора с тези хобита тепърва ще се множат.
Вто Мар 16, 2021 9:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
grendel написа:
тези хобита тепърва ще се множат.

Така е, в идиотския филм "Воден свят" /така Кевин Костнър си представяше бъдещето/, им викаха "пушачи" и бяха редки олигофрени...
Вто Мар 16, 2021 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Само хейтите доброволците, накрая да ни забранят и нас пешаците да можем да си ходим на спокойствие като другите.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Мар 16, 2021 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
На 02 април 2017 г. бяхме на връх Мальовица (с Лари/Деси, il4o_voivoda/Илко и други).
Имаше и моторни шейни, които се бяха качили чак на билото.
Бях свидетел как туристи на връх Мальовица се обадиха на 112 и подадоха сигнал за шейните.
След това национален парк „Рила“ се беше задействал и беше глобил шофьорите на моторните шейни.
Дали обаче глобите после са били събрани – това е друг въпрос.

Направи ми впечатление, че на повечето хора, които качваха върха, изобщо не им пукаше, че има моторни шейни.
Някои дори се снимаха с шейните.

Ако шофьорите на шейни знаеха, че всеки турист веднага ще се обади на 112, едва ли щяха да навлязат в националния парк.









Източник: https://ilindenpres.bg/5144-globyavat-muzhe-karali-nezakonno-motorni-shejni-v-np-rila/

Глобяват мъже, карали незаконно моторни шейни в НП "Рила"

03/04/2017 13:11

Заловиха нарушители, управлявали нерегламентирано моторни шейни на територията на Национален парк „Рила“. Те са спипани в неделя, след получен сигнал на телефон 112 за движение на моторни шейни в забранен участък в района на местността Мальовица.

Служителите „Паркова охрана и контрол“ от Паркови участъци „Говедарци” и „Дупница“ при Дирекцията на Национален парк „Рила“ са предприели незабавни и адекватни действия за предотвратяване на нарушението в защитената територия и въздействието върху околната среда.

Акцията е организирана и проведена на територията на три района - Мальовица и Мечит в Парков участък Говедарци и Седемте рилски езера в Парков участък Дупница. Вследствие на предприетите своевременни действия от парковата охрана към 20.00 часа са установени 5 лица с 5 броя моторни шейни. Съставен е констативен протокол за административно нарушение. Предстои да им бъде потърсена административно-наказателна отговорност на същите.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Мар 16, 2021 11:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Малко съм изненадан, че на 112 поемат такъв сигнал, но ако е така, започвам да им звъня за всякакви бръмчащи нарушители по планините!

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Мар 17, 2021 3:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Малко съм изненадан, че на 112 поемат такъв сигнал, но ако е така, започвам да им звъня за всякакви бръмчащи нарушители по планините!


Те поемат сигналите но не винаги има действие. Аз съм звънял 4 пъти за полиция и може би около 1-2 пъти са се отзовавали. За планината 2 пъти и мисля че нито един път не е станало нищо.. 112 просто предават и регистрират сигналите. Хубавото е че там се пази всичко и ако не се отзоват имаш право да повдигнеш въпроса. Тъй като сигнала е регистриран.
Сря Мар 17, 2021 3:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Просто звънете. Звънял съм за пожари и бракониери по планините. В някои от пътите се връщаше обаждане от съответната служба, най-вече за подробна локализация. Други пъти не е имало такива.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Мар 17, 2021 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Абе някой път си има нужда от моторни шейни.
В събота едно момиче си контузи крака от скиорите в Рила, звъннаха на някакви тигърчета и след 1,00ч. я свалиха надолу, дойдоха две шейни. В неделя пак имаше инцидент със скиор пак същата работа. Момичето е имало застраховка ама докато се организира ПСС.........Тигрите бяха по бързи.
Зависи от коя страна си на дебелия.
Ако ти си от страната на булката и имаш нужда наистина от спешно сваляне и ти предложат този дето може да дойде за 10 минути и да те свали ли ще избереш или ще звъниш на 112 и ще чакаш 2,3 часа на баира да дойде да те прибере някой от ПСС. Със сигурност няма да е 112 ако имаш друг избор.
И да си кажа дълбоко уважавам и подкрепям ПСС
Сря Мар 17, 2021 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Абе някой път си има нужда от моторни шейни.
В събота едно момиче си контузи крака от скиорите в Рила, звъннаха на някакви тигърчета и след 1,00ч. я свалиха надолу, дойдоха две шейни. В неделя пак имаше инцидент със скиор пак същата работа. Момичето е имало застраховка ама докато се организира ПСС.........Тигрите бяха по бързи.
Зависи от коя страна си на дебелия.
Ако ти си от страната на булката и имаш нужда наистина от спешно сваляне и ти предложат този дето може да дойде за 10 минути и да те свали ли ще избереш или ще звъниш на 112 и ще чакаш 2,3 часа на баира да дойде да те прибере някой от ПСС. Със сигурност няма да е 112 ако имаш друг избор.
И да си кажа дълбоко уважавам и подкрепям ПСС


Писах в няколко теми, едното не трябва да се ползва като оправдание за неспазване на законите. Не може под предлог че спасяваме, някои хора да правят каквото си искат. Трябва тези неща да са аргументирани, иначе ще стане мазало. И само да ти кажа, че ако не е такъв хубав фирн, нямаше да има ни доброволци, ни шейни.

Въпроса е че с годините стават все повече и повече хора които си карат скъпите шейни на 2700 метра и скъпите кросови мотори. Там не е място за такава дейност.. Представи си ти колко хора , които могат да си позволят такова нещо съществуват.

И те в повечето време не спасят никого а просто си карат. Много гузни хора има и от ПСС също има .. Smile

П.С - и да не забравя, придвижването с моторни шейни за спасителни акции и снабдяване с хижите е аргументирано и се издава позволение.. .. но не за това говорим .. за други хора и други дейности.
Сря Мар 17, 2021 4:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Да бе Калоянче аз съм напълно съгласен с тебе, просто дадох пример.
Те тези дето дойдоха си дойдоха отдолу някъде и предполагам са местни тигърчета докараха и на хижата някакви неща сигурно си имат разрешително да влизат знам ли.
Но да прав си става въпрос за другите дето пърпорят за да си чешат егото.
Сря Мар 17, 2021 4:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Да бе Калоянче аз съм напълно съгласен с тебе, просто дадох пример.
Те тези дето дойдоха си дойдоха отдолу някъде и предполагам са местни тигърчета докараха и на хижата някакви неща сигурно си имат разрешително да влизат знам ли.
Но да прав си става въпрос за другите дето пърпорят за да си чешат егото.


Ами аз лятото на Налбант видях група от 10 кросови мотори , не е добре тая работа Smile И ако е добре, бойчето да прави магистралите и да започваме да обикаляме с мотори и шейни всичките и тая работа да се свърша ... А тези които трябва си ги имат разрешенията. Но от поста на ПСС благоевград се вижда ясно че покрай тези разрешения вегетират и още х 20 такива , който ги ползват .. И аз ако съм мислеща институция, че ги оставя всичките въпросните да движат със ските.
Сря Мар 17, 2021 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
EXIIIT написа:
Да бе Калоянче аз съм напълно съгласен с тебе, просто дадох пример.
Те тези дето дойдоха си дойдоха отдолу някъде и предполагам са местни тигърчета докараха и на хижата някакви неща сигурно си имат разрешително да влизат знам ли.
Но да прав си става въпрос за другите дето пърпорят за да си чешат егото.


Ами аз лятото на Налбант видях група от 10 кросови мотори , не е добре тая работа Smile И ако е добре, бойчето да прави магистралите и да започваме да обикаляме с мотори и шейни всичките и тая работа да се свърша ... А тези които трябва си ги имат разрешенията. Но от поста на ПСС благоевград се вижда ясно че покрай тези разрешения вегетират и още х 20 такива , който ги ползват .. И аз ако съм мислеща институция, че ги оставя всичките въпросните да движат със ските.


То през лятото има и едни джипове, които "спасяват" хора на 7-те езера, много хора...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Мар 18, 2021 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение А какви времена бяха, ех... Отговорете с цитат

Нина "управлява" ПСС-арска шейна на Витоша през февруари 2004 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Мар 19, 2021 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Re: А какви времена бяха, ех... Отговорете с цитат
vedrin написа:
................


В края на 80-те "Буран"-ата, както децата по-късно наричаха съветския моторен снегоход, ме теглеше със ските през мальовишката гора до "Ръждавица"....
Пон Мар 22, 2021 4:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=150415#150415

На 21 март 2021 г. (неделя) имаше събитие на група „Лунатични разходки“ на Витоша.
Целта на събитието беше да се отринат от сняг заслоните „Самара“ и „Три кладенци“, за да се направят използваеми от туристите.
Събитието е протекло успешно – виж темата „Сня-а-а-а-г !!!“ – http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=150415#150415.

По време на разчистването на заслон „Самара“, Петър Стоянов е видял и снимал група моторни шейни, минаващи през вододайната зона.

Ето снимка на шейните:



Ето и кратък петсекунден видеоклип:

https://photos.app.goo.gl/BsXf5ks8qPH9s9zw5

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Мар 23, 2021 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 2 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov