ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Моторните шейни и новото поколение планинари
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Моторните шейни и новото поколение планинари
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Svetlix написа:
Сотиров написа:
Българинът е прост, тъп и сбъркан сметкаджия.


Имаме участник познал верния отговор. Липсва само типичното българско изречение "Аз за какво плащам данъци?"

И още няколко типично български изречения:

„Ама защо аз да чистя тези боклуци, като не съм ги изхвърлил аз?“

„Да си ги чисти този, който ги е изхвърлил!“

„Трябват големи глоби, за да се научат хората да не хвърлят боклук!“

Като сме били в планината, много пъти съм предлагал на мои приятели да почистим малко боклук. Не много, малко – едно боклуче дори, все ще е от полза. Често са ми отвръщали с първото и второто изречение. Случвало се е, като започна аз да чистя и останалите се засрамват и започват и те, някои чистят с голямо желание, но има и такива, които ги виждам, че чистят с нежелание.

Относно големите глоби – българинът иска големи глоби за другите, но когато на него му наложат глоба – рязко се отмята от думите си. Very Happy

По планинарските фейсбук групи често има оплаквания от боклуците в планината.
Понякога споделям там кампанията на ТДДМ – „Чисти пътеки, боклукът е събран“:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12600

https://www.facebook.com/groups/688578588165458/permalink/694304077592909/

Понякога има включили се в тази кампания, но честно казано – очаквах много повече да се включат.

Все още имам надежда...

„ЧИСТИ ПЪТЕКИ – БОКЛУКЪТ Е СЪБРАН!

Здравейте приятели 😊

Чудесно е, че все повече хора ходят на планина. Не е добре, че понякога боклукът им не се завръща долу в раниците, а остава горе. Много планинари събират отпадъци на всяко слизане и ми се иска повече хора да го правят. Вярвам, че това ще има много по-голям ефект, вместо веднъж в годината да чистим цял ден. Чистенето започва с пазене на чистота, а не с изчистване на боклука.

Затова групата „Туристически доброволчески дейности и маркиране“, ТД „Къси преходи и дълги маси“, ТД "Лунатични разходки" и Планинарски форум решихме да подемем инициативата „Чисти пътеки – боклукът е събран!“.
Когато се връщате от планина, вземете със себе си поне един боклук, намерен до пътеката.
Направете снимка и я публикувайте с хаштаг #БоклукътЕсъбран и/или #ЧистиПътеки.
Или просто публикувайте, че сте направили една пътека по-чиста.

Нека да напомним, че от нас зависи да стъпваме върху трева, а не върху сметище.

Не сме сами в добротворчеството! 😊

#КПДМ #ТДДМ
____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 20, 2021 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
... Аз рядко прибягвам към запитване към дирекциите, познавам рейнджърите по места и те ми казват как стоят нещата. В края на краищата няма директора на парка да ме лови и пише акт, а именно рейнджърите Wink

mom4i написа:
Ами да, неприятно но факт - Дидо е прав...

Според плана за управление, изкачването на върховете от Мусаленския венец (освен на основния връх) от туристи е забранено.

Което си е недомислица на въпросния план, като това на всички е ясно, и както виждате - никой никога не се е опитвал да ограничава движението на хората по-билото. То и няма как - не може да се поставят по всички жандарми рейнджъри, които да следят дали се спазва забраната.

Съвета, който ми дадоха е, все пак да се въздържаме от писане на програми, в които фигурират забранени маршрути, както и да се хвалим с преминаването им в социалните мрежи - защото всичко това може да се използва като доказателство за нарушение и да доведе до последствия.

Да се надяваме, че в следващия план за управление ще се появи вратичка за въпросните билни маршрути, защото, както знаем е доста тъпо да забраняваш нещо, което знаеш, че се случва и нито имаш как да му попречиш, нито да го контролираш Laughing
А и движейки се по билото, в алпийската част, на никой не пречим все пак...

mom4i написа:
... Ще станем "бяла" държава някога, където нещата са добре регламентирани и логични, сигурен съм, но трябва обществена активност...

mom4i написа:
... Тоталното отсъствие на БТС... в регламентацията на пешеходните маршрути.

Мисля, че на всички вече стана ясно как се процедира в България.

Срещаме се насаме с рейнджърите на националния парк, уговаряме се тихомълком с тях да нарушаваме законите, само трябва „да се въздържаме от писане на програми, в които фигурират забранени маршрути, както и да се хвалим с преминаването им в социалните мрежи“. Very Happy


Сигурно по същия начин и шофьорите на моторни шейни през зимата са се срещнали с рейнджърите на националния парк и са им казали, че „е доста тъпо да забраняваш нещо, което знаеш, че се случва и нито имаш как да му попречиш, нито да го контролираш“. А и карайки моторни шейни в националния парк „на никой не пречим все пак...“ И накрая: „Да се надяваме, че в следващия план за управление ще се появи вратичка“, така че да можем да си караме моторните шейни на воля в националния парк.

И същите тия хора после ще кажат: „Няма да станем бяла държава, защото БТС е виновно за всичко!!!“ Very Happy

П. П. Чудя се, ако в следващия план за управление на национален парк „Рила“, „Пирин“ и „Централен Балкан“ се приеме, че е позволено да се карат моторни шейни в националните паркове, дали платените професионални планински водачи от АПХ ще започнат да предлагат услугата трансфер с моторна шейна на своите клиенти, които им плащат за услугите? Или ще откажат, заставайки зад издадената от тях „позиция“ против моторните шейни в националните паркове? Think

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Май 20, 2021 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Абе щом пишеш този пост след 1 месец, явно има някаква конкретна причина. Аз така или иначе съм си писал мненията за тези “инициативи” които са смешни и не допринасят за нищо. Въпроса е ти да кажеш дали има нещо ново...защото по принцип така действат ... това ще го оставя за дописване.
Чет Май 20, 2021 9:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Източник: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=155206#155206

vedrin написа:
Издирват мъжа, блъснал скиори с моторна шейна на пистата над Добринище


Източник: https://dnes.dir.bg/intsidenti/izdirvat-mazha-blasnal-skiori-s-motorna-sheyna-na-pistata-nad-dobrinishte

Цитат:
Издирват мъжа, блъснал скиори с моторна шейна на пистата над Добринище

Наказанието за това нарушение е глоба от 500 до 5000 лева

22:06 | 7 февруари 2022 | Редактор : Надежда Христова



Продължава издирването на нарушителя, който навлезе с моторна шейна в ски зоната над Добринище на територията на Национален парк "Пирин" и блъсна двама скиори.

За инцидента се разбра, след като очевидец публикува видеоклип в социалните мрежи. В националния парк, както и в ски зоните, е забранено придвижването с моторни шейни.

На кадрите се вижда как мъжът навлиза с висока скорост в пистовата зона над Добринище. В същото време, две жени, които карат ски, не успяват да видят навреме моторната шейна и се удрят в нея.

За щастие инцидентът от събота се е разминал без сериозни травми за пострадалите, а издирването на нарушителя е затруднено, тъй като моторната шейна няма регистрационен номер, предаде БНТ.

Това е първият случай на подобно нарушение на тази писта. Според планински спасители моторната шейна на кадрите е изключително мощна и скъпа, което означава че тя не е наета.

За този инцидент ние не сме разбрали нищо, защото при нас не е идвал сигнал за пострадал, по пистата се движат само наши моторни шейни, само ние имаме право, със звукова сигнализация със светлинна сигнализация, а тая шейна е излязла някъде от гората, каза Цветан Пчелин-ПСС-Добринище.

Нарушението се проверява от полиция и НП "Пирин". Установяването на извършителя обаче се затруднява от факта, че не е подаден сигнал на телефон 112 в момента на инцидента.

За всички такива нарушения е редно да се подаде сигнал на 112 за да може да се организират съответните действия, с паркова охрана и полицията да може да завардим и да хванем нарушителя. Единствените хора сега, които могат да кажат кой е този човек, това са органите на МВР и прекия очевидец на ситуацията. Аз съм сигурен, че ще го намерим, защото в момента имаме кадри най-малко на шейната и как е облечен, така че той ако се появи пак, най-вероятно ще го заловим, каза Росен Баненски-директор на Национален парк "Пирин".

Ако бъде установен, водачът на моторната шейна може да бъде глобен със сума от 500 до 5000 лева.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Фев 11, 2022 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/spasiha-postradal-skior-s-shejna-nazaem-v-pirin-video-2300306

Зачудих се в коя тема да ръгна горния линк, ама се набляга на шейната, а не на пострадалия.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Фев 14, 2022 10:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3291
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
...
Зачудих се в коя тема да ръгна горния линк, ...

Щом се чудиш в коя тема, можеш да го публикуваш и в двете. Smile
Ако не възразяваш, споделих новината в другата тема – http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=155339#155339.

П.П. Относно копирането на мнения, сетих се, че не може, затова ще цитирам тук мненията, касаещи моторните шейни, от темата:

Инциденти и нещастни случаи в българските планини – страница 171

В 00:09 ч. на 08.02.2022 г. Сотиров написа:
Наистина ли е толкова трудно да открият този лайнар?! Да не би в района да има хиляда скъпи моторни шейни? В полицията зер нямат списък с описание на шейните? Още отсега виждам какво ще стане нататък: не бил той, а друг му взел шейната, а скиорките са карали с превишена и несъобразена с пътната обстановка скорост. Дори предвиждам началото, то си личи от дописката: "На кадрите се вижда как мъжът навлиза с висока скорост в пистовата зона над Добринище. В същото време, две жени, които карат ски, не успяват да видят навреме моторната шейна и се удрят в нея." И такива "свидетелства" могат да отидат в съда! Защото на кадрите чудесно е заснето, че двете жени много добре виждат спрялата шейна и минават зад нея, когато идиотът изведнъж рязко дава заден и блъска жените. Ама това са подробности, нали? Той ли ги блъснал, те ли го блъснали, абе блъснали се... Пък и са живи, слава Богу! А ако се беше случило най-лошото? Ами и то се е случвало, пък знаем за изхода. Един министър пак с моторна шейна уби собствения си син. Нещо разбра ли се за последиците, освен че го пратиха на тиха дипломатическа работа?

В 00:34 ч. на 08.02.2022 г. dido написа:
Няма как да го открият.
Една банда шейнари от Петрич дето кръстосва Пирин я дебнат вече 15 години и не могат да ги сгащят, еле път това леке...

В 01:07 ч. на 08.02.2022 г. Сотиров написа:
Вярваш ли, Дидо, че няма как? При наличието на заснети кадри? А свидетели на входа на лифта, отдето е тръгнал тоя лисунгер? А списък на закупените шейни? Това е МПС, ей!

В 08:46 ч. на 08.02.2022 г. EXIIIT написа:
Шейните никой не ги регистрира, свидетелите са видели този ден поне 10 шейни още, кадрите са супер некачествени и по тях няма как да намериш човека, с каска и очила е всеки там. И ето така, няма да го открият.Вариант да го намерят е някой да му има зъб и да го издаде Very Happy

В 20:43 ч. на 08.02.2022 г. Сотиров написа:
Абе тука пише, че се регистрират:
Как да се регистрират снегоходите
Нещо не виждам логика да се регистрират скутери, мотопеди и тротинетки, а моторни шейни с мощност на лек танк да остават извън обсега на полицията. Разбира се, сега ще почнат споровете "кое е път". Е ли път между дърветата? Ами е ли път между облаците, пък се иска разрешение за планери, нали?

В 20:59 ч. на 08.02.2022 г. dido написа:
Пак там е написана каква е реалността:

Цитат:

Собствениците на моторни шейни, за съжаление, рядко спазват съществуващите закони и разпоредби. Най-често тези превозни средства се използват в изоставени райони и в отдалечени райони, където е малко вероятно да се срещне служител на КАТ.

В 22:07 ч. на 08.02.2022 г. Сотиров написа:
А, реалността... Crying or Very sad

В 13:36 ч. на 10.02.2022 г. Drako написа:
Аз шейна с номер не съм видел :Д. Тука на бодрост има 'избираема' пропускливост и си ги носят с големи джипки, качени на ремарке. И да ги спре полицията, какво ще им каже ? Служителите на Добринище са на касата и на лифта, демек зимат ти парите и си до там за тях Smile
п.п, да речем че някой се задейства и някак си им пише акт на шейнарите, бълха ги охапала и пак ще си е същото, а да се задейства някой, едва ли ...

В 14:07 ч. на 10.02.2022 г. Сотиров написа:
Българинът отдавна е намерил решение на проблема "няма кой". И поговорка си е измислил - "Бог високо, цар далеко". И продуктивни практики е намирал - народните отмъстители хайдутите, а в по-ново време Доброволните отряди на трудещите се (ДОТ), наследили Въоръжените работнически групи и отряди (ВРГО). Носителите на значката "Готов за труд и отбрана" помнят. Та така...

В 20:03 ч. на 10.02.2022 г. Drako написа:
То има кой, но при положение че хижите се зареждат точно със споменатите машини, кой хижар ще си сложи главата в торбата ? Или ще носи на гръб през снего ? Във въпросната ситуация говорим за чиста човечност, която явно при този субект сипсва. И да го глобяваш и да го биеш, то си е се тая ...

В 20:38 ч. на 10.02.2022 г. vaskoo написа:
Добре де, регистрират шейните, и какво следва от това?
Ще ги дебнат от КАТ по цяла зима зад скалите? Кой, къде и какви правомощия има?
Какво пречи да се спират по пътищата, докато се теглят нерегистрираните мпс-та?
Част от тия хора (с шейни, мотори, атв-та, джипки) участват при нужда и в спасителни акции, гасене на пожари, снабдяване с лекарства и основни храни. Което не значи, че не са нарушители.
Има място за всички в планината.
Само здраве да има, за всички.

В 00:04 ч. на 11.02.2022 г. dido написа:
В тази връзка попаднах на следното:

Цитат:

Казвам се Венци Златарев. Не съм нито фейсбук планинар, нито интернет герой. Не притежавам профил в нито една мрежа или платорма, както и не следя дискусии, и коментари в тях. Като собственик на хижа '' Иван Вазов '' , нямам идея какво се сучва дори в тази сраница. Един прост хижар съм - който от 30 години, живее предимно в планината. Ще ме простите, че Ви занимавам, но това мисля касае всички вас и въобще хората които обичат планината. Днес едни нагли и прости момчета - минаха една граница, която ми бяха обещали да не прекрачват.
Става въпрос за шейнарите. Докато бях горе цялата минала зима и тази до съвсем скоро - държаха на мъжката си дума да не идват на хижата. Разбрали обаче, че съм слезнал и днес-довтасали. Моята дума обаче беше - дойдат ли веднаж само още - почваме войната. Те я започнаха. Бях им обещал - дойдат ли - ще зария институциите, медиите и интернет форумите с писма и постове.
Няма съвършени и безгрешни хора. Хижарите, в това число и аз,туристите, пастирите, монасите, хората работещи в институциите свързани с планината - всички ние допускаме грешки и извършваме нередности в ущърб на Природата и закона. Но има една група наглеци, които безкруполно и демонстративно , постоянно заявяват -че са над и извън закона.
Това което правят в националните ни паркове мотористите и шейнарите , не може да се случи нито в Африка, нито в Индия. В Европа няма човек, който би си и помислил, че такова нещо е възможно да се случи в нациоален парк. А всички ние ги търпим и си траем . Време е това да спре.
Не може, когато един турист се потопи в някое езеро - това да е храна за всички медии, а когато 20 шейни , всяка седмица разцепват - зони за огранчено човешко въздействие, резервати, и места на които това е забранено със закон - оглушително мълчание.
Нямам нищо против момчецата да си карат скъпите играчки. Но никога няма да се съглася, това да става в защитени територии. За това призовавам всички Вас ,които обичате Природата - Да ги разкараме от националите паркове.
Ако група хора могат постоянно да си карат моторите и шейните в защитените териори, защо други да не си режат дърва, палят огньове,стрелят по дивите животни .......
Идните дни ще започна да занимавам медиите и институциите с тези въпроси. Призовам и Вие да се включите. И моля - споделете този пост във всички познати Ви плаинарски форуми и групи, понеже както спменах в началото съм бос и ''не екипиран'' в сферата.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Фев 14, 2022 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами той Венци хижаряг го е казал всичкото. Нямаше нужда от нашите съчинения.
Пон Фев 14, 2022 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да внимаваме с пожеланията за дисциплина и война, че току виж и хижите в парковете трябва да се затворят или съборят, че не отговарят на редица изисквания.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Фев 14, 2022 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
djogobg



Регистриран на: 28 Дек 2016
Мнения: 106

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/spasiha-postradal-skior-s-shejna-nazaem-v-pirin-video-2300306

Зачудих се в коя тема да ръгна горния линк, ама се набляга на шейната, а не на пострадалия.



Разбира се, че се набляга на шейната. Даже, някои хора сигурно ще кажат, че е по-добре да има повече шейни в планината, евентуално даже да се узакони и да се прокарат маршрути, по които редовно да се снове, така времето за откриване на пострадали ще намалее. Също така, когато ПСС има нужда от помощ, винаги ще може да намери някой с шейна, който да откликне, защото в крайна сметка хората с шейните са си като цяло са хора с голямо сърце и досега помощ не са отказали никога. А пък това за регулацията - щом тъй или иначе са в планината, по-добре да се урегулира престоят им там, така ще бъде сигурно, че няма да се нарушават правилата. Те в момента порят навсякъде, защото си нямат собствен кът и се чувстват преследвани и гледат да не пречат, по-далечко от туристите да карат. Ако им се отпуснат няколко трасета, те със сигурност ще се задоволят с това.
Други хора ще кажат, че по-добър вариант е всяка шейна, хваната в нарушение, да бъде конфискувана и предадена за употреба я на парка, я на ПСС.

Ето пример за един... така... сърцат шейнар, който слезе излезе от планината при паркинга на Алеко преди няколко вечери, но много бързаше и без да иска за малко да мине през мен, докато с приятел звъняхме на 112..
Той каза, че познавал всички в района, така че със сигурност няма да откаже да се притечен на помощ, ако има нужда.

Пон Фев 14, 2022 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Няма какво да ги реабилитираме. Има си закони, има си и национални паркове. Такова нещо в ШВейцария и из алпите не съм виждал. Така е и с автомобилите. Днес дават че в Люлин са минали на саморазправа, щото се спирало масово по тротоарите и някой е решил да въздава справедливост, като троши колите и тн ...

Докато обществото и ценностите са такива, резултатите ще са същите. В ирландия ги възпитават с колелетата и пеша още от деца, никой не се сеща за коли, шейни и кросови мотори.

Тук автомобилите , и подобните са поставени на пиедестал Smile)

Докато не минат още години и хората не разберат че с тези автомобили се самоубиват здравословно, обричат и децата си на същото нещо , ще е така ... Но това ще е до време. После нещата ще тръгнат към намаляване на автомобилите, шейните и моторите, хората ще минат на велосипеди, ски и тн ... пешеходство, гимнастика .... абе айде да не продължавам повече Smile

Честит празник. !
Пон Фев 14, 2022 2:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
djogobg, този "сърцат шейнар" със сигурност би ти се притекъл на помощ, ако те беше премазал. Но не ти го пожелавам. Все пак разговорът започна не заради прокудени в горите тилилейски шейнари, а заради един, който най-идиотски караше по пистата за скиори.
Пон Фев 14, 2022 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
https://www.clubz.bg/124211-hizhar_obyavi_voyna_na_motornite_sheyni_v_rila


Ще стане работата Smile този се е сезирал, онзи се е сезирал ... Макар че да ви кажа честно .... това за мен е един малък проблем. ....

Малък е защото като гледам из цяла България как и къде се изхвърля боклук, просто ви е бедна фантазията ............. Нещата нямат общо, всичките са проблем. Ама проблем са повечето тези, дето пречат на мен .. Smile
Вто Фев 15, 2022 1:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 204

Мнение Отговорете с цитат
Там от къде може да се стигне с моторна шейна ?
Чет Фев 17, 2022 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
https://bnr.bg/post/101602473/darjavata-trabva-da-opredeli-mesta-izvan-prirodnite-parkovete-za-sheini-i-motori?fbclid=IwAR3MvC7uiyP_cawS45JB6enSsldoqeL84I8OcJo5L0lCQpOsZCHxhtvJW3g

Венцислав Златарев:
Държавата ясно да определи места извън природните паркове за шейни и мотори
Една моторна шейна вдига повече шум от 1000 пешеходеца
публикувано на 17.02.22 в 09:49

Kapaнeтo нa мoтopни шeйни в плaнинaтa ce пpeвpъщa в мacoвo пpeживявaнe, ĸoeтo cъздaвa много пpoблeми в зaщитeнитe тepитopии, a и нa зимнитe тypиcти. Зaceгa битĸaтa cъc зaĸoнoнapyшитeлитe e в пoлзa нa т. нap. “шeйнapи“, ĸoитo нaй-мнoгo пpeдпoчитaт тepитopиятa нa Pилa и нa цeлия нaциoнaлeн пapĸ. Въпросът стигна и до МОСВ, а от ведомството поеха ангажимент да обявят как ще действат и какви нормативни стъпки ще предприемат.

От министерството вече са поискали от ръководството на природния парк да даде предложения за промяна на законодателството.

Как реагираха институциите и какво предприеха засегнатите организации след призива на хижаря на хижа “Иван Вазов“ Венцислав Златарев да бъдат ограничени моторните шейни във високопланинските райони?

На територията на НП „Рила“ шейнарите са недосегаеми
Темата коментира в “Нашият ден“ Венцислав Златарев:

“От всички кризи изпускаме това, че живеем в една духовна криза и инфлация на ценностната ни система. И ако културните и историческите ценности могат да бъдат конюнктивно променяни, то имаме една ценност, която се нарича природа, която е над всички и за абсолютно всички. Затова има защитени територии, затова България има национални паркове, които са уникални не само за нас, но и за света.

Това е богатство, което принадлежи на всички нас, затова беше и моето избухване, натрупано с годините, бях стиснал зъби, но когато се мина една граница вече реагирах остро.“

В България отдавна сме на две скорости. Има културна бездна между това, което се нарича цивилизовано живеене и това, което се случва с хората в националните паркове не само с шейните зимата, но и лятото с моторите.

При мен идват гости от цял свят и когато видят мотора, това се е случвало неведнъж, изтръпват и питат – “Не е ли това национален парк?“. Аз трудно мога да обясня, че всъщност се намираме в България.

Държавата много ясно може да посочи къде е възможно в планината да се придвижват с мотори.“

Възможни решения

“Първото нещо, което може да се направи е тези машини да бъдат лицензирани и вкарани в някакви регистри. Всички тези моторни шейни не са детски играчки, това са огромни машини, изключително мощни и много скъпи.

Те могат да бъдат оборудвани с GPS устройства и да бъдат следени и контролирани.“

Миналата година, когато имаше сигнал от различни организации, не се случи нищо, просто случаят се подмина. Имаше много силно медийно присъствие в борбата с джиповете на Седемте рилски езера, ефектът беше за няколко седмици, когато министърът идваше пред бариерите и след това нещата продължиха по същия начин.

Венцислав Златарев: Човек сам прави себе си
Не искам да обвинявам “Паркова дирекция“, там има изключителни служители, където могат да направят нещо, те го правят.

Това не е политически проблем, а проблем на всички граждани. В националния парк сме като в храм, влизаме и се наслаждаваме и понеже хората с моторите реагират, че “Планината е на всички!“, аз ще кажа, че една шейна ще вдигне повече шум от 1000 пешеходеца и 2000 скиора. Представете си вътре има диви животни, кози, които раждат, лисици, мечки и вълци. Сред шейнарите има и такива, които се качват в защитени територии и стрелят по животните.“

За мен най-смисленото нещо е тези хора просто да бъдат поканени, те са с маскировъчни дрехи, но по реакциите им във форуми разбирам, че е съвсем ясно кои са. Да бъдат поканени и екологични организации и хора, които се занимават с туризъм и граждани на една широка кръгла маса и да седна да дискутират проблема. А пък държавата да се ангажира да даде на хората с шейните места извън парковете, които са достатъчно атрактивни, за да задоволяват страстта си към този вид спорт.“
Чет Фев 17, 2022 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
На Венци Златарев да му е паднал оборота , че се възбужда така по всички медии??? / имали били уговорка с шейнарите ма те прекрачили някакви прагове на търпението му....и сега война.
Дали на хижата има пречиствателна станция? Щото нали и тя е в нац. парк., нали е забранено пушенето вътре - на тютюн, камо ли на ганджа и др такива субстанции, дали хижата не я зареждат /през седмицата обаче, щото по- няма туристи/ със снегомобил или той този / снегомобил/ дето го зарежда е безшумен, може би електрически или хибрид Very Happy
Very Happy за разни други дребни или не до там чак толкова изисквания, наредби, закони и т.н няма да питам щото списъка е доста доста дълъг и ако наистина трябва да се спази всичко хижата му трябва да я съборят, извозят и затрият от там където е, ако не да я направят по всички правила и изисквания.
Ми като е с толкова здрав гъз що не ги каже кои са да не би да не ги знае нали са едни и същи 10 човека. Отива казва кои са и готово...........
Чет Фев 17, 2022 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 5 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov