ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дали да рискувам?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Дали да рискувам?
Автор Съобщение
RandomUser



Регистриран на: 21 Окт 2020
Мнения: 0

Мнение Отговорете с цитат
Защо избрах връх Арарат - ами, в youtube ми се появи клип за него. Върхът не бил толкова труден и е подходящ за хора без алпинистки умения. След като видях информацията, реших, че това е добър случай да вдигна летвата и да се изправя пред ново предизвикателство.

Това е, че не съм изкачвал връх у нас през зимата, на всички върхове съм бил с екскурзия през лятото. Естествено, има и зимни, но реших да ходя на летните. Нямам опит със зимен преход и екипировка. Така, че може би е не е удачно всичко да ми е за първи път точно на Арарат, може би ще е по-добре да направя някои зимни преходи преди това.

Ето, че имаше смисъл да пусна темата, получих ценни мнения и се ориентирах къде съм и дали не се опитвам да се надскоча. Благодаря ви! Ще пия нещо за ваше здраве. Cool
Съб Мар 06, 2021 5:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pirx



Регистриран на: 12 Ное 2018
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Успех с начинанието...

Главоболието не е е задължително да е свързано с височинна болест, може и се случва заради по-високо кръвно налягане, на високото кръвното може да се вдигне - болката е в тила.

Колкото да аклиматизацията, може да се започне с около седмица на 2000м с турове по по-високи части на планината, но нощувка на 2000м (това е горе долу границата, където започва влиянието на височината - 20% по-малко кислород във въздуха). След това слизане в ниското и след няколко дневна почивка същото, но на Мусала или Ледено езеро.

При всеки е индивидуално, гаранция няма, а 5000м (50% кислород в сравнение с ниското) си е сериозна височина, която си се чувства. От собствен опит след близо 100 календарни дни на Мусала в рамките на една година, при лятно ходене по Алпите усетих височината над 3700.

Както писа колега по-горе, по-добре аспирин , разрежда кръвта освен че "лекува" болката.
Съб Мар 06, 2021 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser написа:
Нямам опит със зимен преход и екипировка. Така, че може би е не е удачно всичко да ми е за първи път точно на Арарат, може би ще е по-добре да направя някои зимни преходи преди това.


Мисля, че отговорът на твоя въпрос се съдържа в това изречение. Според мен понатрупай опит в зимната планина. Оборудвай се със зимна екипировка (подходящи зимни обувки, чорапи, термо бельо, ръкавици, мембрана, пухенка, котки, пикел, термос, очила, челник ...). След като екипировката е на лице, качи зимно примерно Ботев, Голям Кадемлия, Вежен, Голям Купен или някой подобен. Среден и южен Пирин също са добра идея. Така ще разбереш, как трябва да се обличаш и при какви условия, как да комбинираш дрехите. От какво имаш нужда в зимната планина. Ще видиш какви са ти възможностите и времената, които даваш в сняг. Ще посвикнеш да боравиш с котки и пикел. Може да се запишеш и на някой от курсовете по зимно планинарство. Ще научиш доста интересни неща и сам ще се убедиш, че лятната и зимната планина са много различни.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Съб Мар 06, 2021 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
Айде сега хората, които обясняваха за височината да погледнат прогнозата и да кажат, за още един "мъничък проблем" освен ако не очакват зимата да е 10 градуса и птичките да пеят.

https://www.mountain-forecast.com/peaks/Mount-Ararat/forecasts/5137
Чет Мар 11, 2021 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RandomUser



Регистриран на: 21 Окт 2020
Мнения: 0

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Айде сега хората, които обясняваха ...


Ти някога изкачвал ли си нещо по-високо от Мусала?
Пет Мар 12, 2021 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Ако става въпрос за опит за изкачване през март или април мисля, че не ти е там мястото, при условие, че не си качвал поне българските планински първенци през зимата. Наистина ще трябва много добра екипировка - дрехи, обувки , ръкавици, спален чувал за нощувка и ходене на 5169м.
Скоро ходи една група и се върхаха без успех, ето линк в фейсбук:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=anton.stefanov3&set=a.5482908751721105
Четох описание на ходенето от А. Стефанов, където той говореше за много сняг, снимките по-скоро казват обратното, но все пак е зима и условията може драстично да се променят. Разказ за ходенето е публикувал в профила си малко преди да публикува албума.

Мероприятието на Адвенчър тийм за зимен Арарат май е изтрито от страницата им.

При недостатъчна аклиматизация студът и липсата на кислород се усещат много повече, затова е добре да започнеш ходенето извън България по високото през пролетта, лятото или есента.
.
Пет Мар 12, 2021 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser написа:
kaloyanv написа:
Айде сега хората, които обясняваха ...


Ти някога изкачвал ли си нещо по-високо от Мусала?


Тутутуттуттт FakeUser Smile) Може и да не си фейк, ама би ти прилягало повече Smile такова име.
Пет Мар 12, 2021 5:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RandomUser



Регистриран на: 21 Окт 2020
Мнения: 0

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Ако става въпрос за опит за изкачване ...
.


Благодаря за мнението. Затова пуснах тази тема, не се юрнах направо да се записвам. Лошото е, че в Европа няма много върхове между 3000 м. (Мусала) и 5000 м., които да изкача за междинна подготовка. Като отворя списък на върховете, виждам Гросглокнер 3798 м. (Австрия), Тейде 3718 м. (о. Тенерифе), Арагатс 4090 м. (Армения), Базардюзу 4466 м. (Азербайджан). Всички изглеждат постоянно заледени и за тяхното изкачване ще са нужни алпинистки умения.
Пет Мар 12, 2021 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RandomUser



Регистриран на: 21 Окт 2020
Мнения: 0

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Тутутуттуттт FakeUser Smile) Може и да не си фейк, ама би ти прилягало повече Smile такова име.


Изглежда на теб ти е забавно да обиждаш хората анонимно. Стана ти ясно, че не съм дошъл тук, за да правя скрита реклама. Няма ли да се извиниш, задето ме обвини неоснователно?
Пет Мар 12, 2021 6:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2272

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser написа:
kaloyanv написа:
Тутутуттуттт FakeUser Smile) Може и да не си фейк, ама би ти прилягало повече Smile такова име.


Изглежда на теб ти е забавно да обиждаш хората анонимно. Стана ти ясно, че не съм дошъл тук, за да правя скрита реклама. Няма ли да се извиниш, задето ме обвини неоснователно?


Абе аз поне съм си написал името ... Нормално е с такова заглавие да получиш и такива отзиви, като пишеш нещо гледай как го започваш. Защото обикновено както започва, така и свършва, а ментета в този свят много Smile тепърва ще се види дали си ментичка и ти .. аз все още съм с процентите добре.

Всъщност, я кажи с какво точно съм те обидил, че нещо не схващам .
Пет Мар 12, 2021 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser написа:
Plamen К написа:
Ако става въпрос за опит за изкачване ...
.


Благодаря за мнението. Затова пуснах тази тема, не се юрнах направо да се записвам. Лошото е, че в Европа няма много върхове между 3000 м. (Мусала) и 5000 м., които да изкача за междинна подготовка. Като отворя списък на върховете, виждам Гросглокнер 3798 м. (Австрия), Тейде 3718 м. (о. Тенерифе), Арагатс 4090 м. (Армения), Базардюзу 4466 м. (Азербайджан). Всички изглеждат постоянно заледени и за тяхното изкачване ще са нужни алпинистки умения.


Масивът Монте Роса в Алпите е идеален. С лифт до 3100м, после нощувки да речем 2 нощи на х. Гнифети или Мантова на 3600-3700м, с аклиматизационно излизане до 4200м /вр. Пирамид Винсент/. Следва преминаване през още връхчета, мисля 6 броя пак над 4000м и нощувка на капанна Маргерита 4554м. Не са технически трудни, но се запиши в група с водач или с приятели, които знаят как се ходи по такъв терен. Е, разбира се първенецър Дьофюршпице и Лискам не влизат в тази обиколка. Има много програми от предишни години на български водачи, разгледай ги.
Много е красив масивът!
Пет Мар 12, 2021 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser, много съм риспектиран от изкачените от вас български върхове. Може ли да разкажеш още за тези изкачвания - с кои организатори, доволен ли си, кви са ти вчепетленията, кво би ни съветвал, и всичко останало. А дано и ние някога ги изкачим, заради това запитвам. Карай детайлно, не е реклама или хвалба, не се безпокой, ще е добре за всички. Всичко хубаво! Smile
Пет Мар 12, 2021 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К, вие сякаш располагате с неограничен бюжет... А работите ли нещо? Или само се водите някъде на работа и заплата? Уважения.
Пет Мар 12, 2021 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Plamen К, вие сякаш располагате с неограничен бюжет... А работите ли нещо? Или само се водите някъде на работа и заплата? Уважения.


Сладур си ти! Very Happy
Пет Мар 12, 2021 7:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Абсолютно! Нищо не расказваш напоследък.
Пет Мар 12, 2021 7:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov