ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дали да рискувам?
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Дали да рискувам?
Автор Съобщение
RandomUser



Регистриран на: 21 Окт 2020
Мнения: 0

Мнение Дали да рискувам? Отговорете с цитат
Привет! Тия дни в интернет ми попадна оферта за организирана група до връх Арарат, който е висок почти 5200 метра. Офертата ме заинтригува, защото досега съм изкачвал единствено български върхове, по-известните поне. Не искам да се изтъквам, но ще спомена, че съм бил на Мусала, Вихрен, Ботев, Мальовица, Белмекен, Черни връх, Руен, Руй, Миджур, Тодорини кукли и Градище.

Сега и самият казус: бях при личния ми лекар и реших да питам дали пътуване в Турция в условията на коронавируса е удачно. Отговори ми, че няма проблем, но когато разбра на каква височина е върха, ме посъветва да се откажа. Като причина изтъкна, че имам сравнително ниско ниво на хемоглобин (въпреки, че е в норма) и поради това ще ми стане зле. Почти винаги, когато съм ходил в планината, съм получавал съвсем леко главоболие, което винаги туширам с едно хапче Нурофен. Веднъж споменах това на един водач и той ми отговори, че това е някаква форма на височинна болест, заради прекалено бързото изкачване. Не знам, това малко попари мечтите ми. Чудя се има ли начин да се подготвя или няма и по-добре да не ходя над 3000 метра, или пък лекарят е твърде предпазлив?
Чет Мар 04, 2021 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Отговора на въпроса (въпросите) ти е малко по-сложен, отколкото си мислиш... Но определено не трябва да "рискуваш" (в смисъла, който влагаш). Според лъчко, който е виртуален баирбудала.
А ти колко пъти си бил на гореизброените върхове?
Чет Мар 04, 2021 10:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RandomUser



Регистриран на: 21 Окт 2020
Мнения: 0

Мнение Отговорете с цитат
Бил съм на Мусала-3 пъти, Вихрен-3, Руен-3, Черни връх-ок. 10, другите по веднъж.

Рискът е в много отношения. Паричен, все пак не ги намирам парите на улицата, трябва да вложа някой друг спестен лев. По-важно е здравословното положение: ако ме тресне някакво зверско главоболие някъде по склоновете, само ще затрудня групата и не знам дали ще мога да сляза до цивилизацията (доколкото я има в тази част на Турция). В офертата специфично е посочено, че не са необходими алпинистки умения и има аклиматизационно изкачване и слизане на част от маршрута. Мога да я пусна тук, не знам дали ще се счита за непозволена реклама.


Последната промяна е направена от RandomUser на Пет Мар 05, 2021 12:06 am; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Мар 04, 2021 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Виж сега, щом ти дошъл да пишеш тук анонимен или правиш скрита реклама или не ти е добре. Предполагам говориш за “експедицията” на adventure team ?
Чет Мар 04, 2021 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Никой не може да ти каже, как ще се аклиматизираш, ще се аклиматизираш ли въобще. По нашите планини трудно можеш да получиш височинна болест. Вярно е че хората с по-нисък хемоглобин се аклиматизират по-трудно, но за всеки е строго индивидуално. Не мисли, че там където отивате няма да имате някое друго аклиматизационно изкачване. Хубаво беше наистина преди това да си качвал нещо по средата между 3000 и 5000 м и щеше да ти е по-лесно да си отговориш на питанията.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Чет Мар 04, 2021 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: Дали да рискувам? Отговорете с цитат
RandomUser написа:
до връх Арарат, който е висок почти 5200 метра

Имаш ли страх от височини? Нямам идея за маршрута, но пътечката там може да върви по ръба на някоя урва. Помисли дали ще ти е комфортно.
Чет Мар 04, 2021 11:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
RandomUser



Регистриран на: 21 Окт 2020
Мнения: 0

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Виж сега, щом ти дошъл да пишеш тук анонимен или правиш скрита реклама или не ти е добре. Предполагам говориш за “експедицията” на adventure team ?


Приятелю, не съм дошъл да правя никакви скрити реклами. Не съм опитен планинар, но имам желание да пътувам и да разширявам малко по малко обсега и уменията си. За съжаление, при мен това може да стане само с екскурзии, нямам близки приятели-планинари, с които да ходя.

Колко по-анонимно и неконкретно трябваше да задам въпроса си? Написал съм единствено името на върха. Ти, понеже си чувствителен към скрити реклами, затова ме питаш за конкретно име на фирма.

lz1fw написа:
RandomUser написа:
до връх Арарат, който е висок почти 5200 метра

Имаш ли страх от височини? Нямам идея за маршрута, но пътечката там може да върви по ръба на някоя урва. Помисли дали ще ти е комфортно.


Не съм бил на много места с опасни височини. Сещам се за Мальовица, малко преди върха, пътеката минава през едно тясно и стръмно място. Определено, не ме беше страх.

Svetlix написа:
Никой не може да ти каже, как ще се аклиматизираш, ще се аклиматизираш ли въобще. По нашите планини трудно можеш да получиш височинна болест. Вярно е че хората с по-нисък хемоглобин се аклиматизират по-трудно, но за всеки е строго индивидуално. Не мисли, че там където отивате няма да имате някое друго аклиматизационно изкачване. Хубаво беше наистина преди това да си качвал нещо по средата между 3000 и 5000 м и щеше да ти е по-лесно да си отговориш на питанията.


Интересно, у нас няма къде да го направя. Трябва да се гледа връх в чужбина.


Последната промяна е направена от RandomUser на Чет Мар 04, 2021 11:48 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Мар 04, 2021 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това с височинната болест е сложно за предвиждане, трудно но си докарах леки симптоми при едно захождане от малко над Самоков и спане на Мусала, с раница около 30 кг, Мусаленска пътека си беше пътека все още ... в резултат от съчетание на умора, липса на време за свикване и атмосферно налягане.
На Демавенд на 5200-300 нямах никакъв проблем, макар да се върнахме заради серни изпарения, а същата година и месеците преди това виждах планини само от прозореца на самолетите.
Та отиваш и разбираш, това е.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Чет Мар 04, 2021 11:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser написа:
Не съм бил на много места с опасни височини. Сещам се за Мальовица, малко преди върха, пътеката минава през едно тясно и стръмно място. Определено не ме беше страх.

Там и мене не ме е (много) страх. Но горе-долу по средата между връх Мечит и Лопушки връх има едни, буквално два метра, където пътеката минава много близо до склона. Там без срам криввам по-далеч от ръба през клека. Ама и други май правят същото, та е станало пътечка. Very Happy
Чет Мар 04, 2021 11:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser, спокойно, личи си, че си свестен човек...Калоян също, но се дразни от някои глупости. Поздравления за изкачените български върхове. И не бързай.
Пет Мар 05, 2021 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Ясен си ми вече, по-добре ходи да си правиш рекламите по други групи.
Пет Мар 05, 2021 12:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Re: Дали да рискувам? Отговорете с цитат
lz1fw написа:
RandomUser написа:
до връх Арарат, който е висок почти 5200 метра

Имаш ли страх от височини? Нямам идея за маршрута, но пътечката там може да върви по ръба на някоя урва. Помисли дали ще ти е комфортно.

Няма урви, няма ръбове, маршрута е лежерен и безобиден. Проблемът е студът и височината за някой.
Пет Мар 05, 2021 7:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
RandomUser, хубаво е да имаш мечта, която да следваш. Не се отказвай лесно от мечтата си...

А защо си избрал връх Арарат?
Защото е лесен?
Защото е красив?
Защото офертата е евтина?
Защото отнема малко време?

Пишеш, че си изкачвал доста български върхове, но през зимата ли?
Имаш ли опит с движение с котки по стръмни склонове с фирнован сняг?
Доколкото знам, на връх Арарат има ледници, макар и не много големи.
Е, можеш и на място да се научиш да ходиш с котки, не е трудно,
но не е добра идея да се учиш, докато те боли главата от височината. Wink

Още веднъж – мечтите трябва да се следват, колкото и да са трудни. Smile



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Мар 05, 2021 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mitaka_g



Регистриран на: 28 Юни 2018
Мнения: 17

Мнение Аклиматизиране Отговорете с цитат
Виж аклиматизационната програма и прецени дали е направена добре. Основните принципи на аклиматизацията са:
- за ден не повече от 800-1000 метра положителна денивелациял Говоря за височина около 5000 м.;
- вървиш високо, спиш на ниско;
- основно аклиматизацията на организма протича по време на сън;
- всичко е индивидуално. Всеки организъм има различно време за настройки. На някой му трябват 3 дни, на друг 2 на трети 5, някой изобщо не успяват. Говоря за избраната от теб височина на връх Арарат.

Особенно чувтсвителни маркери за височина при които рязко се променят нещата са: над 3500 м, над 5000 м. и после над 6000 м. По нататък не знам.

Важна особенност е ако изведнъж рязко падне атмосферното налягане (промяна на времето) при височини над 4500 м. Тогава е възможно рязко да се почувстват признаци на височинна болест. Все едно рязко сте се оказали на голяма височина.

Ако аклиматизационните програми на агенциите се правят от местни партньори е ОК. Съобразяват се с човеко-потока и кой как е реагирал и добрите местни агенции променят програмите и ги нагаждат към висока степен на групова аклиматизация.
В голяма част от случайте, уцелват средното добро време за аклиматизация. Т.е. от група от например 10 души, с голяма вероятност ще се аклиматизират 7 или 8. Това е ОК. Винаги има хора за които трябва повече време и много рядко дори при дълга и щадяща програма, някой не успяват да се аклиматизират. Въпрос на организъм.

От дългите обяснения и уточнения, единственно можеш да прецениш как е направена програмата по която ще ходиш. Дали е агресивна (разчита на бързо придвижване и малко дни престой) или е балансирана, или е щадяща.

Как ще реагира твоя организъм, ще трябва да пробваш! Всичко е индивидуално и на базата проба-грешка. Колкото и да го мислиш и преценяваш, без да пробваш няма да разбереш. Евентуално можеш да пробваш някакви барокамери за ниско налягане, ако намериш такива.
Превантивно преди да тръгнеш, можеш да започнеш да взимаш: бетасерк, гинко билоба за по-добро оросяване на мозъка. Превенция за по-добро понасяне на ниското атмосферно налягане. Вода повечко и по-често!

Успех и ти пожелавам и без паника и без негативни мисли, следи си тялото и усещанията.
Пет Мар 05, 2021 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Даниел



Регистриран на: 19 Май 2015
Мнения: 153

Мнение Отговорете с цитат
- Да допълня последния съвет от колегата - над 3500 при задължителното спиране за течности (поне на всеки час), хапвай и нещо - примерно половин барче, 1-2 бонбона или бисквита. Може и в движение, в случай, че групата не спира.
- Не бива да се преуморяваш, тоест темпото на групата трябва да ти е съвсем комфортно. Щом под 3000 м усещаш главоболие, значи е много вероятно да понасяш по-трудно височината (може би живееш в град с малка надморска височина?), следователно трябва да си в много добра форма за да изпълниш това условие.
- Можеш да преспиш на Мусала на палатка някой уикенд преди тръгването.
- Чувал съм да препоръчат по-скоро аспирин, а не нурофен за височина. Никога не съм вземал (имал съм главоболие само веднъж при най-високото ми качване на 4800 вече на слизане и реших да устискам), така че не мога да потвърдя или отхвърля, само споделям.
Пет Мар 05, 2021 8:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov