ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Джемински камък (Джемински скок) и Казаните на Еленска река
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Джемински камък (Джемински скок) и Казаните на Еленска река
Автор Съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Джемински камък (Джемински скок) и Казаните на Еленска река Отговорете с цитат
Водопадите Джемински камък (Джемински скок) на река Китница и Казаните на Еленска река, са сред труднодостъпните водопади в Стара планина. Разбираемо е, че не попаднахме на много снимки и информация за тях като проучвахме подхода.

Водопад Джемински камък е двадесетина метров красив Скок, намиращ се по поречието на непристъпният каньон на река Китница в Козница планина над село Антон. Позиции за снимане над водопада няма, защото скалите са напълно отвесни и слизането до него оттук става само с алпийска екипировка. Вляво от тези скали слиза много стръмен склон, който почти в подножието си завършва с двуметрова отвесна и мокра скала, по която човек е възможно да се спусне на рапел иначе рискува да се пребие. Тъй като не носихме въже заобиколихме доста вдясно, отдалечавайки се от водопада и слязохме с рискован подход до реката.



Река Китница на мястото, където слязохме представляваше това. С подход по реката от село Антон, водопада би бил по-леснодостъпен.



Преодолява се една няколко метрова каскада с изкатерване на отвесната скала до нея вдясно и се озовахме в подножието на водопада.

Водопад Джемински камък (Джемински скок). Учудващо пълноводен и красив Скок.



Тук реката не дава богат избор за ракурси, а и светлината в тъмното дере с преосветената от слънчевите лъчи вода си беше поредното предизвикателство.



Излязохме в изходна позиция със скално катерене без осигуровка по отвесният десен склон. Не бих се наел да слизам оттам, откъдето се изкачихме! Пресякохме реката над водопада и се върнахме при Катя, която ни чакаше на скалите над него.



След кратка почивка тръгнахме и към връх Джемински камък, откъдето зарязахме "пътеката" и поехме към ждрелото на Еленска река и Котлите над Еленската базилика. Ненадейно кучета, които охраняваха стадо овце по пътеката се втурнаха озъбени срещу нас, но избягаха панически вдън гори, след срещата с Кучегона, който носихме. Без майтап паднах на земята от смях като гледах как трите агресивни каракачанки подвиха опашки и стадото остана без надзор. Овчарят така и не разбра какво се случваше. Smile



В западното дере с импровизиран подход се спуснахме до поречието на Еленска река, по която знаехме че има поредица от Казани, няколко непристъпни водопада слизащи в ждрелото по отвесните му загладени скали.



Това представляват Казаните. Единственият подход оттук надолу по реката е по метода на каньонинга. Казаните са шест или седем, завършват с дълбоки вирове и се виждат прикрити със зеленина от скалите над тях.



Казаните бяха учудващо пълноводни, а прохладата около тях си струваше всяко едно усилие.



Измъкнахме се с подход по скалите отсреща и по ръба слязохме до Еленската базилика. Няколко километра трамбоване по магистралата ни деляха от паркираните автомобили. Тези водопади ни бяха в класацията отдавна, така че може да се каже, че останахме предоволни от срещата с тях! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Май 13, 2014 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Дженгала



Регистриран на: 21 Юли 2008
Мнения: 174

Мнение Re: Джемински камък (Джемински скок) и Казаните на Еленска р Отговорете с цитат
Чудесни снимки! Браво!

martin555 написа:
С подход по реката от село Антон, водопада би бил по-леснодостъпен.


Да, достъпно е, ориентир за хващане на долината на р.Китница - от гробищата на с.Антон. До самото стигане на Джеминския скок по реката има няколко немалки водопада, които също заслужават да се видят.
Вто Май 13, 2014 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Re: Джемински камък (Джемински скок) и Казаните на Еленска р Отговорете с цитат
Дженгала написа:
Чудесни снимки! Браво!

martin555 написа:
С подход по реката от село Антон, водопада би бил по-леснодостъпен.


Да, достъпно е, ориентир за хващане на долината на р.Китница - от гробищата на с.Антон. До самото стигане на Джеминския скок по реката има няколко немалки водопада, които също заслужават да се видят.


Видяло се е, че ще се повтаря, дано успеем до краят на месеца преди да се е отекла водата и да е прегоряла зеленината! Поздрави! Smile

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Вто Май 13, 2014 3:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Връх Джемински камък, връх Калето, връх Паскал Отговорете с цитат
Докато Мартин и Митко слизаха в долната земя да играят белот с дявола, ние решихме да потърсим пътеката към горната земя:
Връх Джемински камък:




Някъде около входа на Чистилището...


...пречистваща вода шурти:




Входът е там до онази скала:




Връхчето - скала, наречено Калето:


На горната земя /в нашия случай - връх Паскал /2029м/:


Поглед от билото към хижа "Момина поляна":


Пролетта си знае работата:


На връщане слизаме по стръмната зимна пътека към село Антон


По деретата шурти вода и бърборят палави водоскоци:


И един последен поглед към Джемински камък, този път от югоизток:


Схема на нашия маршрут:


Само за информация: след като коловата маркировка свърши непосредствено над гората, ползвайки картата на бгмаунтийнс, инсталирана на телефона ми тръгнахме по лятната пътека да слезем в село Антон. Но така и не видях дори и едно петънце синя маркировка, по която уж се движехме. На книжната карта на "Домино" синята маркировка е дадена в по-друга посока, дали там наистина е маркирано не знам, но тук над селото маркировка няма и пътеката е занемарена.

Всички снимки от прехода

И клип на водопад Джемински скок
.

Клип на Водоскоците до връх Калето


Последната промяна е направена от Plamen К на Вто Май 13, 2014 6:19 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Май 13, 2014 4:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Ето и моята гледна точка:

Джемински камък и Джемински скок на река Китница:



Джемински скок отдолу:



Един човек, на когото много му отива стадото, макар че подкара предимно кучетата:



Джемински камък от запад:



Някои от Казаните на Еленска река:





Мартин снима Казани:



Джакузи:



Пирдоп, Средна гора и Рила:



Този път, за разлика от предното идване надолу ми се размина с дране по къпинака и прескачане на огради. Минахме през дупка на оградата и през двора на крайната вила. Хората тъкмо си бяха напалили огъня за туй-онуй. Съответно излязохме през парадния вход, от където нормалните хора влизат.
После надолу към Еленска базилика.

Еленска базилика(IV век):



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Май 13, 2014 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:

Един човек, на когото много му отива стадото, макар че подкара предимно кучетата:




Все едно фон Караян дирижира Виенската филхармония. Smile Много му се удава, талантлив е! Smile Музика, музика!!! Rolling Eyes
Вто Май 13, 2014 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Re: Връх Джемински камък, връх Калето, връх Паскал Отговорете с цитат
Plamen К написа:
Само за информация: след като коловата маркировка свърши непосредствено над гората, ползвайки картата на бгмаунтийнс, инсталирана на телефона ми тръгнахме по лятната пътека да слезем в село Антон. Но така и не видях дори и едно петънце синя маркировка, по която уж се движехме. На книжната карта на "Домино" синята маркировка е дадена в по-друга посока, дали там наистина е маркирано не знам, но тук над селото маркировка няма и пътеката е занемарена.



Пламене маркировка макар и много стара има. Даже и табелки има с надпис х. Планински извори. Ама от Антон пътеката не е така както на GPS следата. От ханчето на пътя се тръгва право нагоре покрай дерето. Достига се бетонно водохващане където леко в дясно започва изкачване по склона през рядка борова гора по силно изровена от дъждовете пътека. Малко прилича на лунния пейзаж както е по пътеката (пътя) към х. Паскал. След уморително серпентинно изкачване през гората се излиза над дърветата малко западно от колците дето сте слизали. От там вече има няколко варианта за качване които знаете. Незнам надолу как е по тях ама нагоре е ад. Втори път от там не се качвам, ще карам по лятната пътека. Не помня как го даваха Домино, а картата им я подарих на момче и момиче на заслон Орлово гнездо. На тях им трябваше повече от колкото на мен.

Аз на моята карта съм я дал точно както е. Ако mislesht я беше взел с него щяхте да видите как е.
Вто Май 13, 2014 8:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Plamen К написа:
mislesht написа:

Един човек, на когото много му отива стадото, макар че подкара предимно кучетата:




Все едно фон Караян дирижира Виенската филхармония. Smile Много му се удава, талантлив е! Smile Музика, музика!!! Rolling Eyes


Кефи ме, че им открихме цаката на тия скапани Каракачанки!!! Предусещам каква ще е следващата ни инвестиция, с кучегона на misleht извърших мероприятие по ред и дисциплина, както и рекордна близост до стадо поведено от овчар и три каракачанки. Very Happy Я виж само как стоят мирно и тихо в другият край на стадото, хаха! Такива неприятности сме имали с пуснати на свобода кучета в близост до маркирани пътеки и прочее в отсъствие на овчари, че не е за приказване... С тия субсидии изораха Балкана с джипове, коне и оак..а пейзажа навсякъде...

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Сря Май 14, 2014 9:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Връх Джемински камък, връх Калето, връх Паскал Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:


Аз на моята карта съм я дал точно както е. Ако mislesht я беше взел с него щяхте да видите как е.


Да, аз не носех пътеводителя, тежичък е, пък и нямаше смисъл. Нашата идея с Мартин беше за реките Китница и Еленска(и на двете съм ходил преди), но докато се гърчехме да стигнем основата на водопада, другите не издържали да ни чакат щуротиите и хванали баира към билото. Very Happy Получи се занимание по интереси.
Като гледам от къде са слизали, на запад от маршрута им има един тесен рид, затворен между 2 дерете, пада се над Антон. По него има пътека и съм слизал по нея преди, но се хваща отгоре от някакъв временен краварник или нещо такова на около 1600м(тогава нямах GPS).
Ето ми писанията от преди 2 години:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4263&highlight=%C4%E6%E5%EC%E8%ED%F1%EA%E8

На предпоследните 2 снимки е мястото от където горе-долу се хваща пътеката.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Май 14, 2014 11:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
[quote="martin555"][quote="Plamen К"]
mislesht написа:

D Я виж само как стоят мирно и тихо в другият край на стадото, хаха!


Вярно е! Smile Когато кучетата залаяха по Вас, ние почивахме горе на склона на една поляна. И по едно време кучетата ви оставиха и избягаха пред стадото, аз помислих, че овчарят ги е извикал, викам си "Е, разгеле, един разбран овчар", а то имало мероприятия по заздравяване на дисциплината. Smile
Сря Май 14, 2014 1:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Re: Връх Джемински камък, връх Калето, връх Паскал Отговорете с цитат
mislesht написа:
Dimo Kolev написа:


Аз на моята карта съм я дал точно както е. Ако mislesht я беше взел с него щяхте да видите как е.


Да, аз не носех пътеводителя, тежичък е, пък и нямаше смисъл. Нашата идея с Мартин беше за реките Китница и Еленска(и на двете съм ходил преди), но докато се гърчехме да стигнем основата на водопада, другите не издържали да ни чакат щуротиите и хванали баира към билото. Very Happy Получи се занимание по интереси.
Като гледам от къде са слизали, на запад от маршрута им има един тесен рид, затворен между 2 дерете, пада се над Антон. По него има пътека и съм слизал по нея преди, но се хваща отгоре от някакъв временен краварник или нещо такова на около 1600м(тогава нямах GPS).
Ето ми писанията от преди 2 години:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4263&highlight=%C4%E6%E5%EC%E8%ED%F1%EA%E8

На предпоследните 2 снимки е мястото от където горе-долу се хваща пътеката.


Аз те чух, като говореше на Мартин за този водопад, та на снимката по-долу вляво е Джемински камък, а вдясно под последното малко бяло облаче има обрасла с дървета скала. Под нея водата бучи здраво, вероятно там е водопада, точно както ти го обяснаваш с тесния рид и т.н. :


Още един поглед към въпросната скала, тя е в средата на кадъра, над върха на борчето, но съм я снимал от ниското, от последните колове може би. На картата скалата е с отметка 1598м:


А на коя карта е отразен този водопад, на топографските ли?
Сря Май 14, 2014 1:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Между другото проверих как пътеката над Антон е дадена на различните карти. За моята казах 100 % си е вярна щото съм го минавал след подробно обяснение от страна на съдържателя на ханчето и едим възрастен местен жител. Има си както казах даже и табелки. Само в началото може да стане объркване при бетонното водохващане - там вместо на североизток може да се хване на север покрай реката, като тогава се стига до бент и постройка. Всичко е много обрасло и нагоре не става или поне без силно дране из храстите. И аз се бях наврял нататък ама си викам, че те по тази пътека рядко се ходи ама чак пък толкоз и се върнах до водохващането и от там вече в дясно и през гората. На картата на BGMountains е тотално сгрешена пътеката - нито началото е такова нито вообще тя минава от там. Днес отскочих до Хеликона и взех че си купих пак една карта на Домино ей така за колекцията (моята както казах я подарих на едни симпатяги на Орлово гнездо. Щяха да слизат към Троян ама дали са стигнали незнам. Ако някой от тех чете да каже). Та гледам на картата на Домино е нещо посредата - началото тръгва май и то от параклиса но поне посоката е на северозапад и някак си нацелват после пътеката през гората. Ми това е. Затова излизат тези пътеводители - четете и после ходете. Не че няма да стигнете но по нормалните пътеки е по-комфортно и по-лесно Laughing
Сря Май 14, 2014 4:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
А на коя карта е отразен този водопад, на топографските ли?


Да, на топографските, но не там, където казваш ,а надолу в едно от деретата, обрасли с гора. Тогава слизах на едно място но не го нацелих и се отказах.

Ето, с червената стрелка съм посочил водопада, със синята - пътеката:



_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Май 14, 2014 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Цитат:
А на коя карта е отразен този водопад, на топографските ли?


Да, на топографските, но не там, където казваш ,а надолу в едно от деретата, обрасли с гора. Тогава слизах на едно място но не го нацелих и се отказах.

Ето, с червената стрелка съм посочил водопада, със синята - пътеката:



Ето там под водопада е показано водохващане от което на североизток я има и пътеката към Планински извори. А до този водопад дето казваш аз мисля че стигнах и това не е водопад а бент с постройки. Но е много обрасло.
Сря Май 14, 2014 4:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Отговорете с цитат
Вероятно бента /водопада/ е стената на водохващането и оттам водата слиза по тръби до каптажа, означен с синьо квадратче.
И пътеката, тръгваща на сев. изток от каптажа вероятно е пътеката, за която Димо говори и явно това си е лятната пътека още от време оно... Sad
А някой ден може да отидем да видим какво бучи под онази скала с отметка 1598.
Сря Май 14, 2014 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov